Autorius: Mirmeka Alba
Data: 2008-02-26
Geram miške, gerame ąžuole, geroje drevėje gyveno geras gauruočius. Tai ne skaičiuotė. Tai knygos esmė – visi čia geri. Net tie, kurie iš pradžių atrodo gąsdinantys ar žiopli, vėliau pasirodo esantys geri, mieli ir protingi. Ar daug įmanoma prirašyti tokiu stiliumi? Nemažai. Ar įdomiai? Kitas klausimas.
Dažnai naudojamas principas vaikų „pasakinėje“ literatūroje – apgyvendinti herojus kažkur užkampyje, paprastai girioje. Antras – išsiųsti juos pakeliauti po pasaulį, kad įgautų proto ir draugų, kad keistųsi. Net ne nuotykinėje vaikų literatūroje labai svarbus kliūčių įveikimo, pavojaus, priešo motyvas. Ne vien todėl, jog „toks gyvenimas“, bet ir todėl, kad būtų įdomu skaityti... Pirmą dalį autorė įvykdė: gauruočius Kliukliukas gyvena miške. Tiesa, tas miškas itin civilizuotas, bet vis dėlto miškas. O po pasaulį jam keliauti nereikia. Kam, jei ir čia gerai?.. Nes, kaip jau sakiau, gerame ąžuole, geroje drevėje... gerai gyveno...
Ne, žinoma, yra smulkių problemėlių. Pvz., eilinė audra (ir kad surinktos avietės nesušlaptų – beveik ir nesušlaps), potvynis, per kurį varna gelbėja peliukus, kuriuos šiaip jau turėtų lesti (bet kad visi, berods, čia maitinasi sausainiais ir uogomis), vaiduoklis pirtyje, dėl kurio Kliukliukas labai nemėgsta maudytis (spėkit, ar tai bus vaiduoklis, ar istorija baigsis mielai). Tai ir viskas? Gauruotis (toks pūkų kamuolys su rankytėm ir kojytėm, labai panašus į Smirdėlių, arba Stinkį, iš „Muminukų“) yra draugiškas padaras, mėgstantis virti, kepti, pats valgyti ir kitus vaišinti, jis turi draugę varną Piliulę, kuriai patarė apsigyventi ąžuole, kai vaikai išdraskė jos lizdą, draugus voveriukus, draugus bebrus ir visus kitus draugus žvėrelius. Jaukioje jo drevėje stovi krosnelė su stiklinėmis durelėmis ir du foteliukai, jis pina vainikėlį Kalėdoms, oi, ar čia man netyčia išeina viską sakyti mažybine forma, ar tai knygos įtaka?.. Turbūt reiktų manyti, kad tokios istorijos moko gyventi draugiškai, rūpintis, kad niekam nieko netrūktų, truputėlytį aukotis, truputėlį sielvartauti, kad kažkam gal ne taip gerai, kaip galėtų būti, bet galų gale prikepti skanių pyragų ir gyventi toliau – ramiai, šiltai, mielai. Maginės fantastikos čia nerasim, nebent laikysime ja faktą, jog gyvūnėliai mūvi pirštines ir montuoja žibintuvėlius. Dvasinio personažo virsmo – irgi. Šiek tiek nuotykių ir plepėjimo, bet sausainių – vis tiek daugiau. Minties, kurią norėtųsi pacituoti – nė vienos. Stilius – nieko ypatingo nei gerąja, nei blogąja prasme, tiesiog „sklandus pasakojamasis“. Iliustracijos – teisingo vaikiško stiliaus, jų nemažai. Priežastis, dėl kurios perskaityta – „o gal vis dėlto įvyks kas nors tokio?“ ir tai, kad skaitosi glotniai ir lengvai, kaip per sviestą. Priežasties, kodėl ši knyga buvo parašyta ir išleista – neatkasu. Gal dėl to, kad mūsų aplinkoje trūksta mielumo?
Rekomendacijos: pasiskolinus perskaityti galima. Nusipirkus gali būti nusivylimo. Nebent jūsų – suaugėlių – tikslas – tiesiog smalsauti ir remti lietuvių literatūrą. Ką pasakys vaikai, o, pasak „Baltų lankų“ tinklapio, knyga skirta 5-10 metų (įdomus tarpas) skaitytojams, man būtų įdomu išgirsti. Gaila, anotacijoje nepasivarginta nurodyti auditorijos amžiaus. Bet į tų knygų, kurias smagu skaityti ir vyresniems, kategoriją, mano nuomone, ji neįeina.
Geram miške, gerame ąžuole, geroje drevėje...
Bet iliustracijos tai gražios :)
O tai nesakau, kad negražios. Visai mielos:D Cinkelis nepatrukdytų, bet... Gal apie iliustracijas vaikiškoms knygoms dar sunkiau spręsti suaugusiems, negu apie patį tekstą (nepasiant to, kad visada lygini su savo - vaiko - skaitytomis knygomis ir tadainykščiu skoniu)?.. Pvz., esu girdėjus vienos suaugelės nuomonę, kad Sigutės Ach iliustracijos yra baisios! Ir gąsdina vaikus! Kad Eidrigevičiaus - galėčiau suprasti, nors manęs negąsdino, ale Sigutės Ach... Tačiqu šitos turbūt net ir anai mano minėtai kritikei nepasirodytų gąsdinančios:).
o man knygutė labai patiko. Ir savo vaikui ją tikrai skaitysiu. Lengvai skaitosi, kupina grožio, gėrio, draugystės. Manau mūsų mažiesiems tokių jausmų labiausiai ir reikia, o apie nelaimes, smurtą, kančias ir kitas blogybes jie dar spės išgirsti.
Perskaičius ir supratus, kad kaip visuma manęs ta knyga nevež, aš bandžiau surasti, ar yra koks nors elementas "Kliukliuke", kuris būtų geresnis nei kokioje kitoje mano skaitytoje knygoje vaikams. Ir, deja, neradau... Kitose knygose geriau aprašytas ąžuolas [kad ir E.Mieželaičio "Miško pasaka"], potvynis [kad ir A.Milno "Mikė Pūkuotukas"], kitose knygose giliau, įdomiau aprašyta draugystė, pasiaukojimas [kad ir A.Lindgren knygose ar K.Sajos "Ei, slėpkimės"], kitose knygose įdomesni nuotykiai [net nėr prasmės vardint, nes "Kliukliuke" nuotykiai tokie mizerni...] ir personažai [gyvūnai-veikėjai nepalyginamai charakteringesni, tikresni kad ir H.Loftingo "Daktare Dolitlyje"], kitose geresnis stilius [kad ir R.Šerelytės "Krakatukų pievelėje"] ir t.t., ir t.t.
Žodžiu, miela, pūkuota, jokia knygelė. Visai nenorėjau pasakyti (ir nesakiau), kad smurtas ir nelaimės neišvengiamai knygas daro geresnes. Net patiems mažiausiams skirtos pasakėlės gali būti originalios ir smagios. Tiesiog gabumai vienų literatorių didesni, kitų mažesni... Čia, mano manymu, antrasis variantas:). Jei tokiom knygom pradedama, vėliau pereinant prie tikros, geros kokybės vaikų literatūros, tai, aišku, nieko baisaus. Liūdniau būtų, jei tuo ir baigtume:[
"niekas mažo ir doro vaiko neprivers mamytės vadinti mama, o gėlytės gėle." be komentarų.
(Kuo ji ten tokia jauna, 30 metų, kaip googlis šnipštelėjo?.. Gal melavo.)
Išsityčiojo iš jaunos autorės bandymo kaip reikalas... MIELA knygelė. Kaip tik - pats tas būtent minėto amžiaus vaikučiams. Gėris, mielumas, iliustracijos. O mažybiniai žodeliai - juk tai vaikų kalba. Ir niekas mažo ir doro vaiko neprivers mamytės vadinti mama, o gėlytės gėle. Pasaka be saldumo ir mielybių -būtų skirta ne vaikams, o nežinia kam.
LABAI PATINKA.AS TURIU VIENA KNYGA.TIESA SAKANT,NORIU IR DAUGIAU JO KNYGU.
Nuostabi knyga, kuri modeliuoja daugelį dalykų: bendravimo kultūrą, savitarpio pagalbą, pagarbą kietokiems nei tu pats ir t.t., ir t.t. Fantastiška ir labai Kalėdinė istorija. Ją vaikams skaičiau visą Advento laikotarpį ir kaip tik per Kalėdas baigsime. Labai ačiū autorei