Andrej Valentinov „SOZVEZDIJE PSA“

Autorius: Gintautas K. Ivanickas
Data: 2002-01-17

cover Apie knygą: Andrej ValentinovSOZVEZDIJE PSA
Leidykla: EKSMO (2002)

"Todėl nusprendžiau pasielgti paprasčiau - papasakoti apie visiškai realius įvykius, kuriems vis dėlto tinka apibūdinimas "mokslinė fantastika"."

Andrej Valentinov

Ukrainiečių istorikas ir rašytojas Andrejus Valentinovas (tikroji pavardė Šmaljko) - aistringas fantastikos gerbėjas. Šis jo pomėgis vis pasireiškia pačiais keisčiausiais būdais. Jo romanuose, labai artimuose tam, ką galėtume pavadinti "istoriniu romanu", fantastikos elementas - privalomas svečias (pvz., puikusis "Dezertyras". Toks dviejų žanrų lydinys pagimdė kriptoistorijos (cryptos (gr.) - slaptas, paslėptas) žanrą. Šiandien Valentinovas neabejotinas šio žanro lyderis. Tačiau to negana - dabar jis nusprendė dar sykį nustebinti skaitytoją.

Romaną "Šuns žvaigždynas" galima pavadinti memuarais arba autobiografiniu romanu. Mat visi knygoje pasakojami įvykiai - ne pramanas, o realybė. Valentinovas aprašo apie vienos archeologinės ekspedicijos įvykius. Taigi, visa tai nutiko karštą 1990-jų vasarą, kuomet autorius bei keletas jo bendražygių atvyko kasinėti Chersoneso griuvėsių, kaip tai darydavo ir dešimtį vasarų iki tol…

Romane vaizduojama archeologų buitis ir kasdienybė. Visa tai anaiptol neromantizuojama, tačiau nepaisant to, užvertęs paskutinius knygos puslapius panorau atsidurti tenai, senajame Chersonese, ant Juodosios jūros kranto. Iki pūslių nutrintais delnais tvirčiau sugriebti kirtiklio kotą, atsukti svilinančiai saulei nugarą ir… Autorius puikiai išmano tai, apie ką pasakoja. Ne tik išmano - myli visa širdimi. Tame turbūt ir slypi romano įtaigumo paslaptis.

Na, o kuo gi čia dėta fantastika? Pasirodo, tą 1990-ųjų vasarą autorius su savo draugu bei kolega Borisu pradėjo tyrinėti keistą objektą - požeminę kriptą, kurios tikrosios paskirties mįslė dar ir šiandien neįspėta. Štai tuomet ir prasideda "fantastika". Pasirodo, kriptoje egzistuoja niekuo nepaaiškinama magnetinė anomalija. Maža to - kompaso rodyklės poslinkis nuo ašies šiaurė - pietūs kriptoje susijęs su Mėnulio fazės kitimu. Kuo arčiau pilnatis - tuo didesnis nuokrypis. Autorius aprašo ir dar vieną keistą eksperimentą - vieną pavakarę 17.30 kriptoje buvo uždegta žvakė, kuri užgeso tik kitos dienos 12.30… Na, kuo ne fantastika?

Beje, vėliau, 1991-aisiais prie autoriaus vykdomų kriptos tyrinėjimų prisijungė ir lietuvis - Andrius Mišrys. Romanas užbaigiamas būtent jo laišku, kuriame išdėstomi svarbiausi iki šios dienos surinkti faktai apie paslaptingąją kriptą.

Fantastika kitaip (9)

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.