Autorius: Gintautas K. Ivanickas
Data: 2002-07-10
Anne McCaffrey
Kai 1968-aisiais Anne McCaffrey pelnė Nebula už nedidelę apysaką “Dragonrider”, vargu ar kas nors galėjo žinoti, kad ši apysaka pavirs didžiuliu ciklu (berods, 19 romanų), pelnysiančiu rašytojai milžiniška populiarumą. Perno planetos pavadinimą žino netgi tie, kurie niekada neskaitė nė vienos McCaffrey knygos, tačiau dienas bei naktis praleidžia prie kompiuterio. Tai jau 1999 pasirodžiusio RPG žaidimo “Dragonriders – Chronicles of Pern” nuopelnas. O Interneto svetainių, pašvęstų šiam ciklui – gyva pekla.
Tačiau gana ditirambų – pažvelkime, apie ką pasakoja šios knygos.
Kažkur kosmoso tolybėse skrieja Perno planeta. Prieš daugelį šimtmečių joje įsikūrė kolonistai iš Žemės. Tačiau tai buvo taip seniai, jog dabartiniai Perno gyventojai nė kiek neabejoja per amžių amžius gyvenę šioje planetoje. Na, o tie, pirmieji, kolonistai susidūrė planetoje su visiškai netikėtu pavojumi – sidabraspalvėmis Gijomis, krentančiomis iš dangaus ir naikinančiomis visą, kas gyva.
Paaiškėjo, jog šios negandos kaltininkė – Raudonoji Žvaigždė. Kartą per 200 Apsisukimų ši žvaigždė priartėja tiek, kad joje besiveisiančios Gijos gali pasiekti Perną. Ir pasipila iš dangaus mirtį nešančių Gijų lietus… Tuomet perniečius gali išgelbėti tik drakonai ir jų raiteliai.
Tačiau 200 metų – nemenkas laiko tarpas. Per tą laiką Perno gyventojai spėja primiršti visas Gijų nešamas negandas ir pradeda abejoti raitelių reikalingumu…
Dėl savo nestabilios orbitos Raudonoji Žvaigždė kartais praslenka pernelyg toli nuo Perno… Tuomet Gijos nepasirodo netgi 400 apsisukimu. Na, o per tiek laiko bet koks įvykis tampa legenda, pasaka… kurios įdomu klausytis, bet sunku ja patikėti.
Tai tik keliais žodžiais nupieštas anaiptol ne pilnas Perno pasaulio vaizdas… Nenorėdamas atimti malonumo iš tų, kas dar neskaitė McCaffrey knygų, siužeto neperpasakosiu. Tačiau romanai parašyti sklandžiu, patraukliu stiliumi. Pasakojama neskubriai, stengiantis perteikti kuo tikslesnį Perno pasaulio vaizdą. Galbūt tame ir slypi šio ciklo patrauklumas?
Drakonai, bet nefantasy
Karingasis
Del kovines formos sutinku, neblogas bojevykas :)
Va va, as ir nesiryztu pirkti.
Gal kas perskaites galetu pakomentuoti siek tiek?
Tai kaip ten del tos antros knygos?
Ar l.panasi i pirmaja ar vis tik sodresne?
Gal galetum pareklamuoti siek tiek?
Aciu
Jei nepatiko pirmoji - gal ir neverta skaityt antraja. Visos jos pakankamai panashios. Tai ganetinai "ramios" ir letokos knygos. Matyt, tiesiog ne tavo skoniui - ir tiek. :)
Ne lasho magijos. Ne lasho nepaaishkinamu dalyku.
Svetimos biologines gyvybos formos? Kodelgi tai ne SF? "science fantasy" - terminas nukaltas ne "Perno" ciklui, o M.Swanwick'o romanui "Gelezhinio drakono dukte"... Shtai ten - visai pelnytai. O "Pernas"... nelabai ka bendro turi su fantasy. Vien tai, kad veikia drakonai... ar to truputeli nepermazha? Tuo labiau, kad jau antrojoje knygoje aishkeja, jog jie buvo ishveisti specialiai.
Shtai tox IMHO. :)
"Pernas" - man fantasy todėl, kad daugumoje romanų nėra nė lašo SF dvasios, o anturažas ir personažų psichologija labai jau fenteziniai.
Magijos gal ir nėra, bet yra drakonai ir drakonraiteliai - telepatai. O ir drakonų visiškai nepermaža... Kokioje SF knygoje veikia drakonai?
P.S.: Apie M.Svenviką aš turiu savo nuomonę, kurios stengiuosi nesakyti rašytojo gerbėjams, nes jie man rankas ir kojas išsukinėtų. :-)
Tiesa, ash maniau, jog fantasy kriterijai yra visai kiti... Kvailas, matyt, buvau.
Man tai kol kas pirmasis ir vienintelis skaitytas TIKRAI GERAS šio požanrio ("science fantasy")kūrinys, nors į pabaigą kiek ir praskydęs...Net Želiaznio "Ambero kronikos" (kurios kiek girdėjau ir priskiriamos šiam požanriui) nėra tiek tampriai sulydžiusios fantasy ir science fiction -o.
O Swanwick'as - nors man ir ne prie shirdies, bet tas romanas ne veltui priskirtas mokslinei fantasy, IMHO :)
Bet taip nutiko. Valio! :)
Gerai sugalvotas pasaulis. Bet viena kabliuka autore praleido... Idomu, kaip sugebejo Perno planeta apsiginti nuo giju kol dar nebuvo zmoniu ir ju isvestu drakonu bei lervu? O gal veliau ir sita paaiskins?
http://www.rimalga.lt/~raimis/fantastika/drakon.html
Taip pat noriu pernietisko drakono, jei kas rasite (ar padesite) kiausini, siuskite man.
Sitie drakonai yra absoliuciai fantasy padarai (nesvarbu, kad turi 2 skrandzius ir eda ugnies akmenis). Nes jie teleportuojasi, skaito mintis, tik gime moka zmoniu kalba ir yra laaaaabai mieli ir geruciai :)
Visa kita - kompai, erdvelaiviai etc aisku yra SF, bet su fantasy nesipjauna. Man visai priimtinas science fantasy pavadinimas.
gerai aprasyta