Šių dienų kontekste, kai eilinį kartą viso pasaulio galingieji aptarinėja Izraelio ir Palestinos santykius, Yasmina Khadra (tikrasis vardas – Mohammed Moulessehoul) romanas „Kerštas“ nušviečia konfliktą kitu kampu ir suteikia jam daugiau žmogiškumo. Romanas 2006 m. pelnė prestižinę „Prix des Libraires“ premiją, Yasmina Khadra yra populiarus visame pasaulyje skaitomas šiuolaikinis prancūzų rašytojas.
Izraelio pilietybę turintis palestinietis Aminas dirba chirurgu vienoje Tel Avivo ligoninėje. Jis stengiasi vengti konfliktinių situacijų, visas savo jėgas ir talentą nukreipdamas viena linkme – gelbėti žmonių gyvybes. Jam sekasi, jis puikiai verčiasi, yra pripažįstamas, turi daug draugų, kartu su mylima žmona planuoja ateitį. Ir vieną dieną Aminas sužino, kad jo žmona yra palestiniečių savižudė. KAIP? KODĖL? NEGALI BŪTI!
Tik nemojuokite kumščiais, kad atskleidžiau romano siužetą – ši informacija yra pateikiama knygos anotacijoje ant viršelio, taip kad nieko neatskleidžiau. O net ir atskleisti daugiau nelabai yra ką – autorius bando nešališkai pažvelgti į Izraelio ir Palestinos konfliktą per jame dalyvaujančių paprastų žmonių įsitikinimus ir vertybes, bando atskleisti nesantaikos motyvus, žmogiškai ir jautriai atspindėti situacijos dramatiškumą ir – neretai – beviltiškumą.
Lygiagrečiai vystoma ir kita – artimų žmonių santykių – linija. Vyras negali sau atleisti ir nesupranta – ko ir kada jis nepastebėjo? Kodėl jo žmona taip pasielgė? Kodėl jis nepastebėjo pokyčių jos elgesyje? Juk ji tikrai turėjo kažkaip bandyti jam pasakyti apie tai, kas jos gyvenime vyksta. Ką mes veikiame ir kaip žiūrime į artimus žmones, kad nepamatome, kada mūsų dvasinės vertybės išsiskiria?
Skausmingas, jautrus, sunkus, bet kartu ir lengvas, kupinas meilės ir netekties romanas apie tai, ko mes nesuprantame.
Ir dar – žinote, kas man pasirodė keista? Kiekvienas knygos puslapis atrodo vertas skaityti dar ir dar kartą, net jei tai yra tiesiog buitinis dialogas.