Arthur C. Clarke „THE SONGS OF DISTANT EARTH“

Autorius: Raimundas Tuminauskas
Data: 2001-02-28

cover Apie knygą: Arthur C. ClarkeTHE SONGS OF DISTANT EARTH
Leidykla: Ballantine Books (1986)

Nei viename iš tūkstančių visatos pasaulių nerasime žmonių, pasidalinsiančių mūsų vienatvę su mumis. Galbūt tarp didžiųjų visatos instrumentų rasime išminties, galbūt jėgos <...> Vistiek gyvenimo ir evoliucijos principai jau pateikė atsakymą. Kitų žmonių nebus - niekur, niekada ir per amžius ... (L. Eiseley)

Žmonės visada veržėsi tolyn. Bet žvaigždės labai toli, o fizikos dėsniai nepalieka skylių. Taigi, žemiečiai siunčia tuos, kuriuos tarnsportuoti lengviausia - užkonservuotas gemalines ląsteles. Nusileidęs planetoje toks laivas tampa tikra motina savo augintiniams. Ir viskas klostosi gerai tol, kol kolonijos viena po kitos praranda ryšį. Kodėl - niekas negali pasakyti, gal koloniją pakirto svetimos planetos virusas, ar kitas pavojus, o gal tiesiog taifūnas ar išsiveržęs ugnikalnis negrįžtamai sugadino vienintelį turimą ryšio su Žeme radioteleskopą. Kaip tik taip nutiko Thalass'oje - vienoje iš pirmųjų kolonijų. Bet gyvenimas vandenų planetos salose tuo nesibaigė, žemiečiai nuostabiai prisitaikė prie aplinkos, išlaikė dalį technologijų, sugebėjo pasigaminti naujas. Motininio laivo suformuotas gyvensenos tipas beveik eliminavo tarpusavio nesutarimus ir pavydą - pagrindines žmonijos rykštes. Ir štai vieną gražią naktį idiliją sudrumsčia į pirmojo laivo nusileidimo vietą atvykęs ateivis. Thalass'iečiai nustebinti dar labiau - ten žmonės. Žmonės atvykę iš paskutiniųjų Žemės dienų prieš Saulei tampant nova; žmonės, neauklėti vieningos motininio laivo sistemos - su savo tragedijomis ir prieštaringumu. Jie sujaukia ramią gyvenimo tėkmę planetoje, nors jiems reikia visai nedaug - keleto šimtų tonų ledo, kad galėtų pasistatyti skydą apsaugantį laivą tolimoje kelionėje. Tik pasiims šie pakeleiviai daugiau, nepalyginamai daugiau, o tai, ką duos mainais - ar tik nebus žalčiu įsirangiusi neapykanta ir besaikis garbės troškimas ?...

Visada malonu paimti į rankas kūrinį parašytą tokio autoriaus kaip A. C. Clarke - "firma garantuoja" :-) Ir tikrai, šiek tiek rimtesnės fantastikos mėgėjai ras visko: pačios fantastikos (mokslinės fantastikos, o ne atitrūkusių nuo realybės svaičiojimų apie 5 minučių trukmės tarpžvaigždinius skrydžius), siužeto vingių, charakterių ir vietos nuosavai fantazijai. Neįmanoma pateikti santrumpoje pilno siužeto. Man, visada ieškančiam fantastiniame kūrinyje žmogiškos situacijos, ši knyga - tikras saldainiukas: visa istorija perteikta per veikėjų jausmų, charakterių, kompleksų prizmę. Nelabai suprantantiems angliškai - irgi galite drąsiai mėginti perkrimsti, kalba nesunki, siužetas nepalieka daug laiko atokvėpiui. Skirtingai nuo pigaus "skaitalo", nerasime paliktų nelogiškumų ar atvirų siužeto linijų. Žodžiu knyga yra verta autoriaus vardo. Net ir po kurio laiko paėmus ją į rankas išlieka pojūtis, kad prisilietei prie kažko trapaus ir kartu nuostabaus - kaip vaikystės prisiminimas. Manau, kad kiekvienas save gerbiantis fantastikos mėgėjas turėtų būti susipažinęs su šiuo kūriniu. Šios knygos paskatintas Mike Oldfield'as yra išleidęs netgi to pačio pavadinimo muzikinę kompoziciją (albumas "The Songs of Distant Earth").

Įvertinimas 10 balų sistemoje:

Siužetas - 10

Originalumas - 10

Stilius - 10

Įtrauklumas - 9 *

Bendras - 9,8

* (M. Crichton'as ir D. Koontz'as tai daro geriau, tenka pripažinti, bet tas nesumenkina knygos vertės)

Komentarai

Tomas S. 2005-02-28 12:49:49
D.Koontzas nieko nedaro geriau uz A.C.Clark'a.
Xent 2004-10-16 08:33:43
Na PAGALIAU Eridanas isleido sia nuostabia knyga lietuviskai. Labai malonu.
Heretic 2006-02-13 11:17:10
Galite net apsiputoti iš pykčio, bet aš pasakysiu: ,,TOLIMOSIOS ŽEMĖS DAINOS'' yra geriausias fantastinis romanas, kada nors pasirodęs lietuvių kalba. Tai tobulas kūrinys, šedevrų šedevras. Nenuostabu, kad jį sukūrė A. Clark'as- puikus mokslininkas ir talentingas rašytojas. Va taip ir ne kitaip.
Justinas 2006-02-13 12:17:05
Taip ir neprisikasu iki jos, bet jeigu Heretic taip griežtai tvirtina, tai negi prieštarausi? :)
...bet "Trifidų dienos" turbūt vis tiek geriau zaliux
Gedas 2006-02-13 20:01:46
Parašysiu atvirai (tikiuos irgi nesulaukt apsiputojančių): be vieno (Tūkstantis Dievo vardų), o gal ir dar keletos apsakymų, likusi Klarko kūryba, kiek teko skaityti - nuobodybių nuobodybė. Net "..odisėjos". O "Susitikimo su Rama" neįstengiau pabaigti net žiauraus "fantastikos bado" kamuojamas.
Gedas 2006-02-13 20:03:05
P.S. Toli gražu neketinu tvirtinti, jog ir "Songs of Distant Earth" tokia pat. Labai norėčiau būti maloniai nustebintas.
to Gedas 2006-02-13 21:31:30
Neįsikerti į Klarką? Svaigsti nuo "Trifidų"? Vadinasi, ničiorta nesusigaudai rimtoje fantastikoje, tik apsimeti tokiu;))
Raimondo pabaiga 2006-02-13 21:51:37
Daugumas Klarko apsakymu (tame tarbe ir Tukstantis Dievo vardu) yra netiketos pabaigos isnaudojimas. Nesakau, kad tai blogai, kai kurios tos pabaigos ir paskutiniai sakiniai labai kieti.

"Odiseja" sunku vertinti, nes tai scenarijus perrasytas knygos pavidalu. Nors man jis vis tiek patiko labiau nei filmas.

"Songs of Distant Earth" neskaiciau. "Trifidu dienos" ispudzio nepaliko. Geriausios SF knygos turbut "Kopa" ir Heinleinas. :)
Gedas 2006-02-14 03:28:16
O ko čia "kirstis" ir "svaigti"? Gerą fantastiką galima skaityti ir ramiai, be tokių "proto audrų", kaip matau, būdingų vienam aršiam Klarko gerbėjui..;)
Klia 2006-02-14 05:50:58
o aš mėgau 'ramą', galėjau skaityti nuo bile kur, ko gero, man patiko toks realistinis nerealių dalykų aprašymas.
mama 2006-02-14 07:33:55
Aš nei "Ramos", nei "...odisejos" turinio nebepamenu, tai matyt teks pritarti Raimondui, kad "Kopa" viena iš geriausių SF knygų :)
shimgong 2006-02-14 10:55:53
Ahmmm, as vis del to kiek pritarsiu Gedui del Clarck'o 'fiction' apskritai: taip, nuobodoka, truksta humoro, ar ir emociju (nesakau, kad to is vis nera, yra zinoma). Jo futurologiniai 'essay' yra daug idomesni, o privacios buities skonis vertas susizavejimo ir pagyrimo (nuolat gyvena Sri Lankoje).

Gal but toks technologines vaizduotes sausumas budingas visiems inzinieriaus pasaukima turintiems zmonems, nutarusiems dar buti ir garsiu rasytoju? Ka jus manote? Kita vertus Azimovas antai (nors nemegstu jo "Fondo" ciklo del tokio perdeto "pokarinio" scientistinio optimizmo) visai neblogai tvarkosi, nors irgi humoru nespindi.

Gal but Stanislawas Lemas mano skoniui yra puiki, nuostabi isimtis.

Pagarba -- ShG
Indraja 2006-02-14 11:52:28
"Trifidai" - įdomu, bet nieko ypatingo; nuo "2001" (knygos) iš vis už fantastikos užsikabinau (beveik kartu buvo ir "Andromedos ūkas"; buvau maža ir įdomumui pakako paties srydžio); "Rama" - mm, bet nieko ypatingo (o 2001 ir dabar patinka, gal dėl mitologinių-filosofinių-inių sąsajų bei stiliaus, paprasto, tačiau savitai poetiško); "Fondas" - prieš 10 metų skaičiau 1,2,3, buvo jėga (ir dėl to pokarinio scientizmo, taip taip), dabar peskaičiau -1 ir 0 - irgi jėga; Lemas - "Jonos Tykiojo dienoraščiai" man 10 kartų linksmesni už "Galaktikos gido" pradžią (toliau dar neskaičiau); dar kažkas - ar tik ne "Grįžimas iš žvaigždžių" - meno požiūriu gal nieko ypatingo, bet šiaip įspūdį paliko; o visko kitko neskaičiau. Tiesa, Heinleino turbūt "Duris į vasarą" skaičiau - nieko ypatingo, bet ir nieko blogo.

O geriausia (imho, imho) SF knyga - "Jaučio valanda".

Na ir nukryptemė gavos :)
Indraja 2006-02-14 12:02:42
Atsiprašymo už spausdeles (paaišk.: spausdinimo klaideles) proga dar pridėsiu, jog "Fonde" humoro tikrai buvo.
muchio 2008-02-07 08:56:29

"Odiseja" sunku vertinti, nes tai scenarijus perrasytas knygos pavidalu. Nors man jis vis tiek patiko labiau nei filmas."

Pataisymas - S.Kubrkas, įkvėptas 2001 m odisėjos pastatė to paties pavadinimo filmą. Perskaičiau visas odisėjas ir manau, kad pirma yra geriausia. Turėdamas laiko pasistengsiu parašyti apžvalgas.

Justinas 2008-02-07 09:38:43

Tamstos informacija kertasi su kita: Kubrick spent five years developing his next film, 2001: A Space Odyssey (1968), which was photographed in Super Panavision 70. Kubrick co-wrote the screenplay with science fiction writer Sir Arthur C. Clarke, expanding on Clarke's short story "The Sentinel". The screenplay and the novel were written simultaneously.

http://en.wikipedia.org/wiki/Kubrick#2001:_A_Space_Odyssey

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.