Autorius: Raimondas Lencevičius
Data: 2003-12-09
Kas gi nežino Šerloko Holmso, garsiojo detektyvo, dedukcijos meistro, ir jo artimo draugo bei biografo daktaro Vatsono? Rašyti Doilio šerlokianos apžvalgą - nedėkingas darbas, nes daugumai skaitytojų kaipmat prieš akis iškyla rusų statytų filmų apie Šerloką Holmsą aktorių Livanovo ir Solomino veidai, o galvoje suskamba seniai girdėta melodija. O ir tie, kurie nematė šių filmų, greičiausia ne vieną kartą skaitė Holmso ir Vatsono nuotykius. Bet gal ši apžvelga bus įdomi ir seniems detektyvo mėgėjams, ir pirmą kartą atverčiantiems Doilio knygų puslapius.
Doilis parašė keturis romanus ("Baskervilių šuo", "Baimės slėnis", "Keturių ženklas", "Raudonoji studija") ir penkiasdešimt šešis apsakymus apie Šerloką Holmsą. Garsiausias iš romanų turbūt "Baskervilių šuo", puikiai derinantis detektyvo, mistikos ir siaubo romano gijas. Kaip puiku ir kartu šiurpu skaityti apie Devonšyro pelkes, senovinį Baskervil-holą, rūką ir baisųjį šunį, žudantį Baskervilių giminės palikuonis. Iki paskutinių puslapių įtemptai tikimės, kad Holmsas ir Vatsonas sustabdys nusikaltėlį bei išgelbės Henrį Baskervilį iš pragariškų spąstų.
"Raudonoji studija", "Baimės slėnis" ir "Keturių ženklas" atskleidžia Doilio potraukį egzotiškoms šalims. Dalis romanų veiksmo vyksta Amerikoje ir Indijoje. Deja, egzotiškosios romanų dalys priartėja prie amerikietiško detektyvo-trilerio ir pigių Indijos aprašymų, kurie nėra tokie įdomūs kaip Šerloko Anglija. Vagių, žmogžudžių ir šnipų Anglija, kurioje aukštas luomas dar nereiškia aukštos moralės ("Tuščias namas"), tačiau kurioje žmonės taip pat žmogiškai klysta ir blogina savo gyvenimą, bandydami slėpti savo klaidas ("Išbalęs kareivis", "Trys studentai"). Šerlokas teigia, kad jis niekada nepasiduoda emocijoms, tačiau jo veiksmai paneigia žodžius. Nevadinsiu jo didžiu moralistu - detektyvų istorijoje yra seklių, daug giliau žvelgusių į žmonių sielas, bet Holmsas pakankamai perprato žmones, kad suvoktų, kada nusikaltėliui tereikia atleisti ("Baimės slėnis", "Keturių ženklas"), o kada vienintelis sprendimas - mirtis nuo jo paties paspęstų pinklių ("Marga juosta"). Holmsas taip pat atidžiai stebi nukentėjusiuosius: kai kurie iš jų nusipelno jo pagarbos ("Šokantis žmogus", "Sasekso vampyras"), kai kurie tik paniekos ("Toro tiltas", "Skandalas Bohemijoje").
Rašant apie Holmsą, negalima pamiršti dviejų daktarų: Šerloko prototipo, Doilio mokytojo daktaro Josepho Bello, kuris, kaip ir Holmsas, stebindavo studentus aštriu loginiu mąstymu, deduktyviniu metodu nustatydamas smulkmenas apie pacientus, bei daktaro Vatsono, kuris ne tik pasitarnauja klausydamas ir aptardamas Šerloko samprotavimus, bet ir kartu su Holmsu lenda į keisčiausias avantiūras. Galbūt tai skamba lėkštai, bet genijams reikia auditorijos, reikia postūmio, kuris įkvepia juos, ir Vatsonas yra vienas iš tinkamiausių šiam vaidmeniui žmonių.
Kaip galima pastebėti iš egzotiškųjų romanų įtarpų, Doilis linko į, jo nuomone, "rimtesnę" literatūrą. Didžiulis Holmso populiarumas slėgė rašytoją, nebenorintį daugiau šerlokianos. Autorius nužudė Šerloką nepaisydamas fanų. Bet tai nenumalšino detektyvo mėgėjų ir Doilis buvo priverstas ne tik parašyti garsiausiąjį romaną apie Holmsą ("Baskervilių šuo"), bet ir prikelti seklį iš numirusiųjų. Šerlokui nelemta ilsėtis po šiai dienai. Kiek tęsinių, interpretacijų, parodijų, siaubo ir fantastikos romanų bei apsakymų rinkinių parašyta ir teberašoma! Vien fantastikos garsenybių, rašiusių apie Šerloką, sąrašas ganėtinai ilgas. Čia ir Azimovas, ir Poulas Andersonas, ir Stevenas Kingas, ir Philipas Jose Farmeris, ir Fredas Saberhagenas, ir A. E. Van Vogtas, ir Gene Wolfas, ir Rogeris Zelazny. O kur dar kiti rašytojai, kur komiksai, filmai, žaidimai.
Galbūt kai kurie detektyvų mėgėjai pavadins Holmsą pernelyg paprastu, idealizuotu ir pasenusiu. Galbūt sunku perkelti deduktyvinį metodą į gatvės gaujų, narkotikų ir korumpuotos policijos šiokiadienius. Nepaisant to, man Šerlokas Holmsas ir jo nuotykiai lieka patys įdomiausi.
"The game is afoot!"
Šiurpiausias aps. buvo "Margoji juosta" - guli lovoj ir klausai ar nesigirdi kur "žiugžd", "žiugžd" - gyvatės šliaužimo..
O ir apie šokančius žmogiukus l. neblogas aps. buvo.
"...Iki paskutinių puslapių įtemptai tikimės, kad Holmsas ir Vatsonas sustabdys nusikaltėlį..."
O va ir neteisybė, anaiptol ne visada to tikėdavausi.
apie kvapą gniaužiančius siužetus, patiko su jumoru ir lengva ironija kuriamas inspektoriaus Lestreido personažas, Holmso pašaipėlės jo atžvilgiu ir t.t. Fainai, kad Konan-Doilio apsakymuose ne tik pateikiami siužetai, bet atsiskleidzia ir charakteriukai.
O Lestreidas tai ir knygoj ironizuojamas, toks standartinis "pagal taisykles" dirbantis policininkas kaip kontrastas Holmso ishradingumui.
Bet rusai gerai parinko muziką filmui...
Apie 1987 teko žiūrėti pačių britų (ar kartu su amerikonais) pastatytą "Baskervilių šunį". Ot tai filmas buvo! Uuuuu!
Nė vieno aktoriaus pavardės neatsimenu, bet filmas tai klaikiai patiko:)
Kaip gerai atrodė valkata persirengęs Šerlokas, kai kabinėjosi prie pasivaikščioti išėjusio Votsono! O šuo kaip švytėjo florescensine šviesa, kai bėgo per pelkes...
Malonumas! Uuuuu!
Beje, neseniai isejo idomus TV filmas apie Doilio ir jo profesoriaus Belo nuotykius.
Labiausiai vakarietiškose keranizacijose knisa Holmso jaunumas ir Vatsono senumas, rusiškam viskas kur kas logiškiau (o ir vaidyba, imho, geresnė, kažkaip daugiau pagarbos personažui pasirodė), senesnis Holmsas ir turi mokyti jaunesnį daktarą Vatsoną...
Del Baskerviliu shuniuko...prisipazhinsiu, man rusu variantas po to amerikonishko(anglishko?) irgi pasirode pilkas, vienok po nemazhai laiko ash ji vel pamachiau per TV -- ir jokio ispoodzhio. Matyt todel, kad tada, kai ji rode pirmakart, bet koks naujesnis uzhsieninis filmas chia buvo didele naujiena ir jau vien del to idomus. O kas mane uzhsieninese versijose labiausiai nervina, tai Vatsonas -- pagyvenes, storas, silpnas, neryzhtingas ir neitin protingas, tuo tarpu knygoj jie panashaus amzhiaus, Vatsonas - karo lauko medikas ir vien todel negalejes booti neryzhtingas ir silpnas (o jaunystej dar ir storas, bo buvo persirges kazhkokiu drugiu), ir visai nekvailas, tik neishradingas.
Todėl rusiškajam "Holmse..." jie daugmaž lygiaverčiai partneriai-sekliai, o vakarietiškam nelabai.
Va, kaip dvasingai parašiau :).
Justinui - pirminį šaltinį kadaise mačiau internete, pasistengsiu surasti ir įmesti nuorodą. (Kiek suprantu, tai kalbama apie tai, kad Livanovo Šerlokas Holmsas pripažintas geriausiu?)
Šiaip tai knygoje jis morfinistas buvo - narkomanas taip sakant. Tik sovietai to rodyti (ir leisti apsakymų, kur apie tai užsimenama) negalėjo, todėl i išėjo jis toks gerasis genijus. Anglų seriale jis rėkaja ir psichuoja būtent todėl kad dozės laiku negauna (anglų seriale yra keletas epizodų, kuriuose jis leidžiasi į veną stebuklingus skysčius)
Panasu, kad fraze kilusi (kaip ir visos frazes :)) is Sekspyro:
http://phrases.shu.ac.uk/meanings/360550.html
Cia "game" reiskia medziojama laukini zveri ir fraze reikstu: "Zveris bega" (tad reikia ji gaudyti ar saudyti).
Bet, kaip pastebi Serloko zinovai:
http://www.parkcity.ne.jp/~hirayama/vol8preface.htm
"game" dar turi ir antra prasme: "zaidimas". Ir is tikro Serlokui bylos buvo ir "zveries medziokle" (labai jau angliskas uzsiemimas) ir sachmatu partija. Beje, posakis is apsakymo "The Adventure of the Abbey Grange".
Na,dar nemanau,kad reikia praleisti pro pirštus dedukcijos metodą.Jis taip pat vertas dėmesio nes yra gana logiškas.Realiam gyvenime sekliams vertėtu pabandyti :)
Henris Votsonas-gana antrarūše asmenybe padaryta filme,bet ilgainiui kiek labiau įsijaučia ir padeda Holmsui tiek byloje,tiek jo žygių aprašymuose,kuriuos Holmsas nelabai megsta dėl vaizdingumo ir faktų stokos.
Labai šviesi asmenybė Š.H. Ir jo papildas Vatsonas irgi iškili asmenybė.Vidaus reikalų ministeris galėtai Doilį įtraukti į kadetų mokymo programą.Mentų tikrai sumažėtų,atsirastų normalūs polismenai:)
LAbai patiko.
:) :P
Iš ekranizacijų man geriausia anglų su Jeremy Brett. Labai gerai atskleidžia Holmso ir Vatsono (įtikinamas gydytojas ir rašytojas šioj versijoj) draugystę. Pats Šerlokas Holmsas - toks, kokį aš įsivaizdavau vaikystėj skaitydamas knygas nuo A iki Z: ne tik genialaus analitinio proto mašina, bet ir gyvas žmogus su tamsiom pusėm.
noreciau pasiziureti si filma tik kaip tai padaryti prasau pagelbeti man labaj noriu ji pamatyti
Gal kas galit parduot knyga užrašai apie šerloką homsą?
Parasykit monceny@gmail.com
Is anksto dekoju :)