Autorius: Rasa Biliūnaitė
Data: 2003-06-02
Deja, amžius ir pasirinkimas, kurio tėvų karta nelabai turėjo, daro savo, ir po tiek laiko knygos magija pasirodė priblėsusi, o tiesos ginčytinos. Bet vis tiek - kažkas 'Mikelėje' yra tokio, kas priverčia pasižadėti, kad anksčiau ar vėliau, bet i Kaprį vis vien nuvyksiu.
Axel Munthe - pats tikriausias gydytojas, ir 'Mikelė' pirmiausia yra gydytojo užrašai. Paryžius, Roma, kiti miestai - viskas praleidžiama pirmiausia per medicininę prizmę, choleros epidemija Neapolyje, hipochondriškos Paryžiaus damos - tokios istorijos turėtų būti niūrios ir nuobodžios. Niūrios - taip, vietomis net labai. Tačiau visiškai nenuobodžios, nes Munthe kaip reta taikliai ir gyvai piešia žmonių paveikslus. Netgi kai jis samprotauja grynai medicininėmis temomis (kas yra savotiškai įdomu, nes XX a pradžios medicina iš dabarties varpinės atrodo tokia graudi ir bejėgė, darydama pirmuosius žingsnius), pasakojimo ašis visada yra individas, kurį detalės tik papildo, o ne užgožia.
Taigi, žmonės, pacientai, ligos - ir staiga pokalbis su gnomu, arba nemirtinga Kaprio dvasia. O po to vėl kaip niekur nieko istorijos iš pacientų gyvenimo.
Ir kaip bebūtų keista, ne fantastiniai intarpai sukuria ta 'magišką jausmą' knygoje, o būtent realybė. Panele Agata kur kas fantastiškesnis sutvėrimas nei Kaprio dvasia, kelionė per Vokietiją su dviem grabais ir taksu -- nepalyginamai įdomesnis nuotykis nei brazdinimasis į dangaus vartus, o pats magiškiausias žodis, be jokios abejonės, verboten .
Klasika
1999 aplankiau pacia San-Mikele. Supratau, kodel ja, visai nedidele, norejo pirkti visokie pasaulio galingieji. Po keliu valandu vaikstinejimo, sedinejimo, fotografavimo, mintyse lyginimo su knyga, pasakiau savo vyrui: "Arba tu man sita vila perki, arba einam is cia dabar, nes tuoj pradesiu bliauti." Aisku, isejom, bet isliko svajone susikurti kazka tokio nors ir labai mazo, bet su tokia ramybe ir jega.
nors atsimenu, kad pirma karta dar kokai antroke bandziau ja skaityti ir numeciau pacioje pradzioje, kai aprasomas kopimas i kalna... keista, bet visus metus iki tol , kol perskaiciau visa knyga, man tas motyvas keistai imponavo ir vis iskildavo... kopimas i kalna praeitimi:)
ir aisku dekui uz gera naujiena del originalo! angija valdo!
Labiausiai prajuokino situacija, kai aukštuomenės dama, išgirdusi, kad neserga apendiksu, nusiramina tik išgirdusi, kad serga kolitu. Tuo metu madinga liga ;)))
Iš esmės labai miela knyga. Verta būti "staline" ;)
Ja visad su meile prisimenu
ir mielai po keleriu metu vel pasiimu
kadangi knyga skaiciau labai labai seniai, cia vienintele mintis, kuria is jos atsimenu :)
gera knyga :)
'uz cholera serganciu gelbejima as gavau medali. taciau niekas medalio nepaskyre Archandzelui Fuskui, kuris pardave savo paskutini kostiuma, kad galetu sumoketi uz visai svetimos mergaites karsta.'
:)
Man perskaičius knygą buvo tas pats jausmas, tas pats troškimas pamatyti ją realiai. Ir šiemet aš tą troškimą įgyvendinau!
http://algimantasreim.blogspot.com/2006/07/san-michele-sfinkso-ilgesys.html#links
Kupina atjautos. Reta ir brangintina savybė.
Mano jaunystės knyga tebeina su manim per gyvenimą... Nors žmonės ėmė nei šiaip, nei taip keistis, knyga apie San Mikelę juos tebeveikia. Vaikai nebenori skaityti, bet jie dar kartais nori klausyti, kai jiems skaitai. Vaikai šiurpsta pamatę smulkiu šriftu išspausdintą „baisiai storą“ knygą apie San Mikelę, bet jie mielai skaito perspausdintas stambiu šriftu jos ištraukas ir klausia, kada dar gausim paskaityti. Mums reikia žinoti, kas yra tikras žmogus. Pasirodo, jis turi šarmo, gali būti padykęs, jo savisaugos instinktas budi, jo žmogiškumas puikiai dera su skaniu humoru, intelektu, sodriu žodynu... Miuntės nenurašysi į senienas, net paaugliai to nesiima.