Autorius: Krekas
Data: 2003-12-11
Knygą sudaro dvi apysakos, keturiolika apsakymų, vertėjo surinktų iš įvairių B. Hrabal'o knygų, ir penki puslapiai apie autorių, parašyti paties vertėjo. Rinkinį pradeda apysaka "Ypatingai sekami traukiniai", pagal kurią buvo pastatytas filmas, 1967 m. gavęs Oskarą. Toliau sudėti visi apsakymai: linksmesni ir liūdnesni, įdomesni ir ne tokie įdomūs - žodžiu, kaip ir lietuvių ar kitų šalių nacionalinė literatūra, kuria labiau domisi kritikai ir rečiau paprastas skaitytojas, ieškantis knygose atsipalaidavimo, aštraus siužeto, detektyvo ar pan. Spėju, kad Čekijoje B. Hrabal'as įtrauktas į privalomos perskaityti mokykloje literatūros sąrašą ir ne vienas spjaudosi, verčiamas jį skaityti, nes ne kiekvienas savo noru skaito A. Škėmą, J. Kunčiną ar G. Grass'ą (šie autoriai minimi ne dėl jų ir B. Hrabal'o jų kūrybos panašumo; na, ne dėl tiesioginio panašumo). Tie, kas tokią literatūrą skaito, tikrai ras B. Hrabal'o kūriniuose "perliukų": geležinkelio stoties budėtojas (mergišius) vienos iš savo moterų nuogą užpakalį išantspaudavo stoties spaudais, pramaniūgų šeima niekada nenuliūsta, net jei tėvui į galvą įkirstas pjautuvas ( "… čia viską gydom sveiku oru <…>. Po sužeidimo geriausia tučtuojau žiebti tėčiui vieną kartą į tarpuragę. O kodėl? Todėl, kad netikša." , "Pramaniūgai", 89 p.) ar namų darbų rašinys tema "Kuo norėčiau būti?": "Mokyklos vedėjas pasakė, kad kiekvieno mokinio aukščiausias troškimas turėtų būti - tapti gyvenime prezidentu ar fabrikantu Batia, ar aukščiausiuoju teisėju, ar pašto viršininku, bet aš stropiai rašiau namų užduotį, kad norėčiau būti bedarbis. Toks bedarbis neina į darbą, kaip kad aš nenoromis turiu eiti į mokyklą, kas vakaras aikštėje pilna bedarbių, jie linksmi ir šūkauja sau, jų pilnos užeigos, kur lošia kortomis, kai lyja lietus, bedarbiai mūsų miestelyje visada įdegę, nes turi laiko maudytis ir gulėti saulėje visą dieną, o kai ateina žiema, žaidžia be pačiūžų ledo ritulį - tai būna šauksmo ir riksmo ant užšalusios upės, tie mūsų bedarbiai gyvena be rūpesčių, nes rytą keliasi, kai pabunda, taigi bedarbiai mūsų miestelyje atrodo daug geriau negu tie žmonės, kurie vaikšto į darbą ir nuolat bijo, kad bus iš jo išmesti…" ("Kvadratinis centimetras už šešiasdešimt kronų", 123 p.)
Kai kuriuos apsakymus jungia vienas ar keli veikėjai, todėl kūriniai išdėstyti ne pagal leidimo metus, o tartum sudarant atskiromis, tačiau nuosekliomis dalimis aprašomo veikėjo gyvenimo pasakojimą. Knygą pradeda ir baigia apysakos: jau minėta "Ypatingai sekami traukiniai" ir pavadinimą rinkiniui davusi "Pernelyg triukšminga vienatvė". Pastarąją siūlyčiau perskaityti visiems: nepatiks - kitų kūrinių galite ir neskaityti, patiks - kitus perskaitysite patys.
Šioje apysakoje rasite groteską, ironiją, egzistencializmą, sąmonės srautą, kontrastų gretinimą (pavyzdžiui, lyginamąją Jėzaus Kristaus ir Laozi analizę), rašytojo pasakotojo talentą.
Žodžiu, kaip sakė B. Hrabal'o tėvas apie autorių: "durnius, bet išradingas".
P.S. Apysakos "Pernelyg triukšminga vienatvė" ištrauka buvo spausdinta 2003 m. vasario 15 dienos savaitraštyje "Šiaurės Atėnai" (Nr. 640).
P.P.S. B. Hrabal'as (1914-1997) numirė taip pat groteskiškai, kaip ir rašė, - senatvėje iškrito (nusižudė iššokdamas?) iš šešto ligoninės aukšto lesindamas balandžius.
Hrabaliada
Keista, kad tai nepaminėta.
Gali būti, kad klystu, tada turiu kitą variantą.
Bet pavardė man begalo žinoma.
Pasistengsiu dar kartą prasukti savo smegenų archyvą....
Padangėje skraidė gandrai ir kėlė triukšmą...
Ačiū, kad priminėt apie "Aš aptarnavau Anglijos karalių".
Nuostabi knyga.
Pirkau "Maxima" parduotuvėje sveriamų knygų skyriuje...
Būtinai perskaitysiu ir "Pernelyg triukšmingą vienatvę".
Drįsčiau paklausti - kurioje "Maksimoje"? Varysiu ten pirkti - kiek turėjau egzempliorių, išdalinau. Tik vienas pastebėjimas: perskaičiusios knygą, pažįstamos imdavo ir kažkaip pastodavo...
Bet ten jau nebėra.
Gerų knygų teko rasti, Nobelistai visokie krūvose mėtėsi...
P.S. Geriau ir nepirk, neskaityk, kažkaip netyčia dar imsi ir pastosi...
Juokauju...