Autorius: Gediminas Kulikauskas
Data: 2001-04-05
Klysta, manantys, kad sovietinėje sistemoje tebuvo pigi degtinė ir konservai, kareivinių muštras bei masinės gegužės 1 - osios demonstracijos. Iš seniai nugrimzdusio užmaršties vandenyne SSRS laivo, daugelis žmonių išsinešė pačius šilčiausius sovietmečio kūrybos prisiminimus(1).
Humoras ir kūryba vaikams SSRS, matyt bus buvę viena labiausiai nusisekusių kūrybos šakų. Ką reiškia vien multikai "Brėmeno muzikantai", "Na palauk!", "Kapitono Vrungelio nuotykiai", ar A. Volkovo (kad ir nuplagijavusio "Ozo šalies burtininką") "Geltonas rūkas" bei, aišku, Nikolajaus Nosovo aprašyti trumpulio Nežiniuko nuotykiai ("Nežiniukas Saulės mieste", "Nežiniukas Mėnulyje").
Neaišku kas - rinka ar nostalgiški prisiminimai lemia tai, tačiau tolydžio vis pasirodo bandymų sukurti šiuolaikinius pratęsimus senosioms sovietmečio legendoms - šitaip ne taip seniai pasirodė naujoji milžinišką populiarumą turėjusio multifilmo "Brėmeno muzikantai" dalis(2).
Taigi, nelabai nustebau neseniai knygų lentynoje išvydęs ir "Naujuosius Nežiniuko nuotykius", kuriuos parašė tūlas Borisas Karlovas. Atvirai kalbant, pamaniau, kad tai dar vienas jaukas legendinį sovietmečio literatūrinį Nežiniuko herojų menantiems žmonėms, kurio tikslas - patuštinti piniginę nostalgiškai nusiteikusiam piliečiui. Burbėdamas prakeiksmus savo nostalgiškajai natūrai, sukrapščiau tuos 7 litus, nes turėjau nedrasią viltį, jog knyga turės bent šešėlį "senojo" Nežiniuko auros. Karlovas pralenkė visus mano lūkesčius - netikėtai vėl atsidūriau toli toli (maždaug 80 - tuosiuose), sename gerame Nežiniuko ir kitų trumpulių pasaulyje. Tačiau kartu siužetas buvo visiškai naujas, o daugelyje aprašymų nesunkiai atpažinsime nūdienos aktualijas.
Senajame "Nežiniuke Mėnulyje" N. Nosovas aprašė Nežiniuko ir jo draugų kelionę į mūsų planetos palydovą, kuriame, pasirodo, taip pat gyvena trumpuliai - tik Mėnulio viduje, mat ten, it rusiškoje "matrioškoje" yra tuštuma, kurioje sukasi "antrasis" Mėnulis. "Lunatikų" visuomenę Nosovas pavaizdavo kaip tipišką kapitalistinę Šaltojo karo laikų SSRS priešininkę - ten klesti pinigų kultas ir laukinis kapitalizmas(3), be to, augalai ten labai mažyčiai, o ne gigantiški kaip Nežiniuko ir jo draugų Žemėje. Žemiečiai trumpuliai nesunkiai "įvedė socialistinę tvarką" Mėnulyje, paliko gigantiškų augalų sėklų, panaikino pinigus ir grįžo į Žemę.
Karlovas, pratęsęs šią istoriją, įvedė daugybę paskutinio dešimtmečio aktualijų. Nežiniuko ir jo draugų įvesta naujoji socialistinė tvarka Mėnulyje išgyvavo neilgai ir netrukus vėl grįžo baisusis kapitalizmas, o gigantiški augalai nunyko. Atsirado nauja kapitalistų rūšis - vadinamieji "naujieji trumpuliai", mafijozų klanai ir pan., kurie dar labiau prispaudė vargšus lunatikus. Galiausiai tūlas fabrikantas Pupsas ir visai įvedė diktatūrą, pavertęs mėnuliečius bevaliais robotais fanatikais hipnotinių miltelių, kurių įmaišydavo į druską ir vandentiekį, pagalba. Gavę mėnuliečių pagalbos šauksmą ženmiečiai trumpuliai išsirengė jiems į pagalbą (žinoma, kartu su Nežiniuku).
Kuo "Naujieji Nežiniuko nuotykiai" skiriasi nuo senųjų? Autoriui pavyko įlieti ir "užkabinti" daugelį nūdienos aktualijų ("naujieji trumpuliai", kompiuteriai, mobilūs telefonai ir t.t.), kur kas mažiau pasibaisėtinas ir atšiaurus jo rodomas kapitalistinis Mėnulio pasaulis - net ir žemiečiai trumpuliai Mėnulį palieka be jokių bandymų vėl panaikinti netikusią santvarką. Neblogos ir iliustracijos (nors, reikia pripažinti, Nosovo knygose jos kiek kruopštesnės ir detalesnės).
Skaitant galima pastebėti ir vieną kitą pikantiškesnę smulkmeną - Karlovo trumpuliai jau kur kas įtartinai dažniau trainiojasi su trumpulėmis, galima rasti ir šiokių tokių trumpuliškos meilės bei pavyduliavimo scenelių:
"Nežiniukas įsikarščiavęs apglėbė Mėlynakę ir, netikėtai sau pačiam, pabučiavo.
- Ką jūs darote! - išsigandusi sušnibždėjo ši ir atsitraukė. - Niekada daugiau taip nedarykite, tai negerai. Pažadate?
Nežiniukas neaiškiai gūžtelėjo pečiais.
- Ir baikite kvailai šypsotis! - staiga supyko Mėlynakė. - Jūs tikriausiai, taip darote su visomis, kad vėliau papasakotumėte. "
Kaip paslaptį pasakysiu, jog dėl Nežiniuko konkuruoja net dvi trumpulės: Mėlynakė ir Snieguolė, tarp kurių kartais pasitaiko ir šiurpių pavydo scenų. Štai vienos trumpulių šventės metu, Nežiniukui prisėdus pakalbėti su Snieguole " Pro juos praslinko Mėlynakė ir Nežiniukui pasirodė, kad ji kažkodėl nuliūdusi ir specialiai nežiūri į jų pusę.
- Žinote, - pasakė jis Snieguolei, - aš eisiu truputėlį pačiužinėsiu.
- Ką gi, pačiužinėkite truputį. O tai, matau, kad kai kurioms labai pavydu dėl to, kad su jumis kalbuosi." Tačiau kur kas šiurpesnė scenelė kilo, kai Mėlynakė savo draugę Snieguole vidurnaktį netikėtai užtiko Nežiniuko miegamajame…
Kitą įdomų momentą šioje knygoje užfiksuotų, matyt, tik fantastas - kino mėgėjas. Neaišku, ar B. Karlovas matė neseniai kino ekranuose nugriaudėjusią "Matricą", tačiau kai kurios knygos scenos bei roboto "Draugužio" išvaizda iliustracijose įtartinai primena šį filmą:"Užsižiebė lempos ir ryškioje šviesoje visi pamatė, kad kelią prie sraigtasparnio užstojo didžiulė plikagalvio trumpulio su tamsiais akiniais ir juodu, blizgančiu lietpalčiu iki pat žemės, figūra. Jis buvo beginklis, rankos ramiai sudėtos ant krūtinės, pasitikinčiai savimi įsispendęs kojomis į žemę."
Vaikystėje su pasimėgavimu žiūrėjusiems "Nežiniuko" "multikus", (Ar pamenate: "Poetas aš, vardu Žiedelis, esu labai jautrios širdelės…" - beje, Žiedelis figūruos ir šoje knygoje - padės Spurgučiui rašyti meilės laiškus) ar skaičiusiems jo nuotykius ši knyga tikrai turėtų patikti ir paliks daug teigiamų emocijų.
1) Natūralu, kad šiais laikais senieji sovietiniai hitai tapo paklausia preke - per bet kurią komercinių TV parodytas toks sovietmečio perlas kaip "Dvylika kėdžių" ar "Kaukazo belaisvė" sutrauks didžiulę žiūrovų auditoriją. Matyt taip truks dar bent keletą dešimtmečių, kol senukai išmirs ir rinkoje įsivyraus karta, augusi jau su "Flinstounais", "Byviu ir Tešlagalviu" ir pan.
2) Fantastikoje tokiu bandymu galima būtų pavadinti naujųjų rusų fantastikos rašytojų sukurtus pratęsimus legendinių sovietmečio fantastų A. ir B. Strugackių kūriniams.
3) Tiesą sakant kaip tik iš šio Nosovo kūrinio daugelis mažamečių "sovietinukų" jau tada galėjo sužinoti kas yra akcinė bendrovė, akcijos, infliacija ir pan. - mat autorius itin stropiai (nors ir groteskiškai) atkūrė tipišką kapitalistinę visuomenės struktūrą.
Suaugusiems vaikams, dar mokantiems rusų kalbą
Sveikinu Karlova ir ji recenzavusi biciuli -- o kur gi galima taknyga gauti? Man seniai norejosi vel prisiminti Ciujkovskio utopistinius vykruntasus:)).
Bet tai jau grynas offtopic'as...