Autorius: Freudaz
Data: 2004-02-03
Tai va, su tokia neteisybe taikstytis sąžinė neleidžia, todėl pakalbėkim apie D. G. Myers knygą "Psichologija". Net neatsivertus knygos galima pastebėti, kad tai solidus leidinys - visgi 816 puslapių - tai ne juokas. Mūsų aptariama knyga priklauso tipiškų amerikietiškų vadovėlių giminei ("didknygėm"), kai į kelis šimtus puslapių sukišama visa psichologija, daugiau ar mažiau apkarpyta. Aišku, iš vienos pusės tai yra labai gerai - praktiškai apie visas psichologijos mokslo veiklos sritis galima pasiskaityti vienoje vietoje, ir dar dažniausiai lengvu, mokslinių terminų neperkrautu stiliumi, suprantamu net ne specialistui. Iš šio privalumo kyla ir pagrindinis tokių knygų trūkumas - nors aptariama daug kas, bet negiliai, paviršutiniškai, todėl, norint gilintis į kokią nors psichologijos sritį, reikia ieškoti specializuotų knygų.
Gerbiamo Myers knygoje aptariama beveik viskas - pradedant biologiniais elgsenos pagrindais, nervų sistema ir baigiant meilės tipologijomis. Čia galima rasti gana neblogai parašytus skyrius ir apie plačiąją visuomenę ypatingai dominančias temas - sąmonės būsenas (o lietuviškai šnekant - miegą, sapnus, svajones, fantazijas, meditaciją, hipnozę, priešmirtinius išgyvenimus bei narkotikų poveikį sąmonei), intelektą, emocijas, psichikos sutrikimus, stresą, terapijos rūšis ir taip toliau. Autorius rašo aiškiu, lengvai suprantamu stiliumi. Kiekvieno skyriaus pabaigoje pateikiama santrauka bei svarbiausi skyriuje paminėti terminai ir sąvokos, o ypač gerai, kad su apibrėžimais. Kiekviename skyriuje galima rasti rubriką "Iš arčiau", kur pateikiami su tema susiję įdomūs faktai ir interpretacijos. D. G. Myers daugeliu atvejų laikosi gana konservatyvios pozicijos, jo neapkaltinsi laisvu faktų interpretavimu ar "slysčiojimu" į paramokslo sritis. Pavyzdžiui, autorius nemano, kad priklausomybės terminą galime taikyti kalbėdami ne tik apie narkotines medžiagas, bet ir lošimą, persivalgymą, azartinius lošimus ar seksualinį elgesį, nors dabar ypatingai populiaru kalbėti apie pavyzdžiui "priklausomybę nuo lošimų", kartais net tarp psichologų.
Galima išsakyti ir keletą kritinių pastabų šios knygos atžvilgiu. Pirmiausia kartais pasigendu gilumo ir išsamumo (šitoj vietoj laikas pasakyti, kad studijuoju psichologiją, todėl "paprasti mirtingieji" gali šio pastebėjimo iš viso neskaityti). Nors teko girdėti, kad yra neuniversitetinių aukštųjų mokyklų, kurios visą psichologijos kurso programą sugeba išdėstyti, remdamosi tik šiuo vienu vadovėliu, tačiau net amerikietiškų "didknygių" yra gerokai geresnių ir išsamesnių. Kaip ir daugelyje amerikietiškų vadovėlių, "Psichologijoje" visai nekalbama apie psichologijos istoriją. Kai kurie skyriai irgi galėtų būti išsamesni. Dar vienas, mano galva, esminis trūkumas - nėra rodyklės. Žodynėlis (beje, labai geras dalykas) su nuorodomis į atitinkamus puslapius šiek tiek atperka šį trūkumą, bet visgi geros rodyklės nors verk, kaip norisi. Beje, dar dėl knygos storumo - kažkaip sunku įsivaizduoti eilinį žmogų, skaitantį šį D.G.Myers kūrinėlį nuo pradžios iki galo. Tačiau dominančias temas perskaityti tikrai verta.
Taigi, suveskime galus. Knyga stora, užtat į ją daug kas telpa. Nors vietomis ne ypač išsami, bet užtat gana lengvai skaitoma ir įdomi. Apibendrinant - kol kas geriausia bendrosios psichologijos knyga lietuviškai.
Subalansuota susipažinimui su psichologija
Nera jau tas vadovelis toks sunkus, o beje kam ji tampytis:) Man patiko ji skaityti.Svarbiausia suprantama, idomu.
Nepritariu, kad tai sausas vadovelis, nes is jo ne tik pasiskaitinet galima besidomintiems psichologija, taciau ir studijuojant geras dalykas - lengvai ir suprantamai skaitosi, daug eksperimentu pavyzdziu, todel dar lengviau pritaikyt teorija ir geriau ja isimint. O kad sunkus, tai kam nesiotis? jei skaitai savo malonumui, ji visada namie, jei studijuojant reikia, tai yra bibliotekoj ir skaitykloj. Tai tikrai gera knyga ;)
labai nemegstu Mayers knygos Si knyga parasyta nepsichologine kalba, ji yra orientuota ne psichologija studijuojantiems studentams Vienas privalumas - pateikti tyrimai, eksperimentai taciau parasyti labai primityviai, pamirstant svarbiausio - psichologines kalbos Ka tai reiskia "psichologine kalba" Na Myers sakytų jog "infantilumas" - tai kai suauges vyras yra suvaikejes, o psichologine kalba skambetu taip "asmenybes elgesys yra panasus i jaunesnio amziaus zmogaus poelgius" Arba Myers rasytu "vaikai klauso tevu, nes jeigu jie tevu neklausytu - butu nubausti" , o psichologine kalba skambetu taip: "vaikas turi rinktis: ar elgtis pagal "savo realuji As" ar pildyti tevu valia ir demonstruoti paklusnuma" ir t.t. Taigi del to tos knygos ir nemegstu - nera svarbiausio - perdarymo i psichologine kalba Aciu
"kažkaip sunku įsivaizduoti eilinį žmogų, skaitantį šį D.G.Myers kūrinėlį nuo pradžios iki galo."
Užkliuvo man, tamstos, mintis, kurią pacitavau viršuje.
Nestudijuoju nieko kas būtų susiję su psichologija. Bet, Myerso "Psichologija" perskaičiau visą, ir visai neseniai pradėjau skaityti, šio autoriaus "Socialinė Psichologija". Tikrai įdomu. O jei įdomu, tai net nepastebi, jog knygos tikrai storos...
To lauras.
Jūs kažką maišote, nes cituojate tikrai ne Myersą.