Autorius: Tomas S. Simonaitis
Data: 2002-05-27
Tarybų Lietuvoje Remarko knygas leido keistai, atrinkdami kaip tikri selekcininkai mičiūrininkai. “Trys draugai” - prašom, “Vakarų fronte nieko naujo” - prašom, o va “Gyvenimo kibirkštis” – šiukštu, nors romano veiksmas vyksta taip sovietikų mėgiamoje koncentracijos stovykloje. “Juodojo obelisko” neišleido ilgai. 1984 metais, praėjus net 28 metams po to, kai autorius padėjo paskutinį tašką knygoje, pasirodė pirmasis leidimas lietuvių kalba. Po dvejų metų sekė antrasis, minkštais rausvais viršeliais, kurį man ir padovanojo krikšto mama. “Juodasis obeliskas” įkrito į jau “Trijų draugų”, “Vakarų fronto” ir “Nakties Lisabonoje” išpurentą dirvą ir išleido tokius ūglius, kad ant jų sunokusius vaisius raiškau ir skanauju iki šiol.
Taigi, 1923 metų Vokietija, Verdenbriuko pavadinimu pridengtas gimtasis Remarko miestas Osnabriukas. Jaunas, 25 metų (paprasta skaičiuoklė- jei nori sužinoti, kiek bet kurios Remarko knygos pagrindiniam veikėjui metų - iš datos, kuomet vyksta veiksmas, atimkite 98 - 1898 metais gimė pats Remarkas) žmogus, po karo vis dar ieškantis savo prarastos jaunystės. Beje, romano antraštė būtent tokia - “Prarastos jaunystės istorija”. Viskas, papasakojau visą turinį. Visiškai rimtai - nei vieno Remarko romano negali papasakoti rišliai, paprastai, kaip per literatūros pamoką, nes tai - gyvenimo fragmentai, akimirkos, nuotaikų, spalvų, kvapų ir emocijų žaismas, pagardintas lengvu egzistencialistinės filosofijos dvelksmu bei labai savitu humoru. Labiausiai pribloškia “Juodojo obelisko” dialogai - kartais kandūs, kartais paprasčiausiai juokingi, kartais skaudūs ar net romantika kvepiantys.
Tai- žmogaus, itin įnirtingai ieškančio paties savęs, savo gyvenimo, kuris vis pabėga nešamas hiperinfliacijos bangos ir įtraukia jį į netikėčiausias situacijas - į kompaniją, restorane geriančią su Odenvaldo granito skaldyklos savininku (kam prekiautojams paminklais reikalingi skaldyklų savininkai, manau, aiškinti nereikia), tai į įtartinai gerą vyną mėgstančio vikaro Bodendiko ir sauso psichiatrijos ligoninės gydytojo Vernikės draugiją, filosofuojančią apie Dievą ir baroką su gero Mozelio vyno taure rankoje, tai į pasivaikščiojimą su jautria, romantiška Izabele, gailinčia prie kryžiaus prikalto Kristaus, nes jis negalįs nulipti ir pasilinksminti kaip ir kiti žmonės, bet staiga virstančia visai kita, nepažįstama būtybe, tai į pasalą, tykant atsargos viršilos Knopfo, nuolat dergiančio firmos simbolį - neparduodamąjį juodąjį obeliską, kuris romano pabaigoje vis dėlto ims puikuotis ant prostitutės Geležinės Kumelės kapo - istorija. Spalvinga, absurdiška, rimta, ciniška, visokia - mokanti suprasti, nesmerkti, nesustabarėti, nepatikėti tik viena tiesa.
“Bet būti teisiam visada reiškia žengti žingsnį arčiau mirties. Kas visada teisus, tas tampa juodu obelisku! Kapų paminklu!”.
P.S. Kai 1992 metais pasirodė trečiasis “Juodojo Obelisko” leidimas baltais viršeliais, teko jį nusipirkti, nes iš senojo raudonais minkštais viršeliais liko suskaityti skutai. Ne visos knygos gali būti skaitomos po kelis šimtus (neperdedu!) kartų.
"Prarastosios kartos" šedevras
Labai puiki apzvalgele - dekoju apzvalgininkui...
Pasikartosiu - man Juodasis Obeliskas - mylimiausia EMR knyga... Ko gero, shiandien vel ja atsiversiu :)
Ir Remarko knygu tikrai nesinori skaityti antra karta.
DAUGELIO JU SIUZETO NEBEATMENU, BET VA ISTRIGO TRYS: "JUODASIS OBELISKAS", "NAKTIS LISABONOJE" IR "LAIKAS GYVENTI, LAIKAS MIRTI".
TURBUT DESNINGA, KAD KIEKVIENAS AUTORIUS PARASO GERU IR PRASTU KNYGU, AR BENT MES TAIP JAS VERTINAME, RASDAMI (ARBA NE)TAI, KO MUMS PATIEMS TRUKSTA.
BET NIEKADA, NIEKADA NELYGINCIAU IR JUOLAB "NEPERICIAU" NUO REMARKO PRIE HEMINGVEJAUS! tAI NEPALYGINAMI IR ISVIS NESUSIEJAMI DALYKAI!!!
nuobodesnio "pasaulines klasikos" kurinio uzh hemingvejaus 'atsisveikinima su ginklais' turbut neteko skaityti. perspjove net klaikiai preska 'didiji getsbi' (atleisk, Raimundai) ir v.vulf ishsikalinejima 'ponioj delovej':/
remarka, prisipazhinsiu, skaityt bandzhiau... tiesa, nuo vidurio... bet na neidomu, ka ash padarysiu, ir nebaigiau, ir neketinu pradeti vel, o taip va!
Nors Hemingvejaus "Atsisveikinimas su ginklais" man irgi nepatiko, bet skaiciau ji vidurineje, tad nezinau kokia nuomone butu dabar.
Fitzgeraldo ir Remarko neginsiu. Ju kuriniai juos gina geriau, nei as. Pasakysiu tik, kad man jie abu labai patinka.
Maza kritika apie Remarka - jis samoningai viska suveda i nelaimingas pabaigas. Skaitant "Tris draugus" buvo aiskiai pastebima linija "o va nuo dabar viskas bus blogai, viskas nesiseks, visi sirgs, mirs, bankrutuos". Tai yra autoriaus pozicija, bet galbut buvo galima isvengti staigaus baltai-juodo suolio.
O siaip man asmeniskai , Remarko pirma perskaityta ir ko gero mylimiausia , tai - "Trys draugai" !!!Tik nuo jo kazkodel perejau ne prie Hemingvejaus , o prie Hesse's :]
Juk geras vertejas - mires vertejas ar ne :)
Mea culpa, mea maxima culpa...
Bet išmokt džiaugtis mažais džiaugsmais šiandien - irgi nepaprastai svarbu. Remarko herojai tą sugebėjo, nors jų laikmetis buvo kur kas sudėtingesnis už mūsiškį. Ir už tai juos myliu. Būtent šitas leitmotyvas jo romanuose man rodosi pats svarbiausias ir niekada neprarasiantis aktualumo - mylimam žmogui tą pasakyk šiandien, turėk laiko draugui, nelaikyk nuoskaudos...
Beje, ponia Varna, dėl jaunimo ir išaugimo iš Remarko. Nežinau, ar jaunesnieji forumo dalyviai jums atleis tokius pasisakymus apie Remarką, bet aš, būdamas ne pirmosios jaunystės, dar sveiko (tikiuosi) proto ir neišaugęs iš Remarko knygų, manau, kad tai- amžiumi neapibrėžiamos knygos, kuriose bet kurio amžiaus skaitytojas ras sau jaukią kertelę. Va taip :)
Linkiu niekada neišaugti nei iš Remarko romanų, nei iš šitos nostalgijos.
Žavėtis EMR pradėjau ankstyvoj jaunystėj ir žavėsiuos visada. "Obeliskas" veikiausiai gilesnis, bet "Trys draugai" man iki šiol tebėra kažkas nepakartojama - nuo jų pradėjau ir paskaitinėju nuolatos. Ir visada randu kažką nauja. Matyt, taip jau būna su mėgiamais autoriais - jie niekada neatsibosta, ir jokie neigiami komentarai negali padaryt įtakos gerbėjų meilei...
respect tau zmogau uz toki poziuri :)
taigis taigis tikrai nesuprantu kaip zmones isauga is remarko ar tikrai taip imanoma nzn.o jei paie knyga tai ji tikrai nuostabi, kartasi pagalvoji (kai perskaitai tokio pobudzio knygas) kad kazka gyvenime darai negerai jog jautiesi nelaimingas:)
perskaiciau visu komentarus apie Remarka, Hemingveju, Dostojevki. Kokie mes greiti pakritikuoti! Tikrai sutinku su Tomu ir Alan. Susipazinau su Remarku pries penkiolika metu, kai paciai buvo penkiolika.Paskaitineju ir dabar. Skaiciau ir lietuviskai ir vokiskai ir angliskai. Jeigu autorius patinka, jeigu autoriaus pasauleziura artima, nesvarbu kokia kalba skaitai.
Linai Krutulytei... jei visos Remarko knygos tokios vienodos, nuobodzios ir panasiai, kam gi jas visas skaitei, ar kas liepe?
man reiketu tikslesnio aprasymo knygos "juodasis obeliskas"..