Autorius: Tomas S.
Data: 2005-10-12
Dabar, praėjus n+daug metų nuo to, kai aš pirmą kartą perskaičiau šį Remarko romaną, man norėtųsi pakeisti jo pavadinimą. Draugai juk buvo ne trys, o keturi. Niekas nepriskaičiavo "Karlo" - plentų šmėklos.
Šį kartą Remarkas rašo apie Berlyną. 1928-ji, baisiausias nedarbas, žlugusios viltys, trisdešimtmečiai karo draugai, suradę tykų gyvenimėlį, vegetuoja automobilių remonto dirbtuvėse AuReWe, retkarčiais pašiurpindami užmiestį "Karlu", kuris stačiai sutvertas auklėti žmones, nes po siaubingu, apšepusiu ir sulankstytu kėbulu slypi "galinga lenktynių motoro širdis" ir beveik niekas šio "pergalingo mėšlavabalio" kelyje aplenkti negali.
Dar - daug geriama romo, vyšninės ir absento, kartais net vienu metu. Konjakas irgi tinka, tačiau šios knygos gėrimas vis dėlto yra romas. Keista, bet ko gero Remarkas specialiai kiekvienai knygai priskyrė tam tikrą gėrimą: "Triumfo arkoje" tai buvo kalvadosas, "Juodajame obeliske" daugiausia gerta vyno ir t.t. "Trijuose drauguose" romą bei konjaką geria net ir sena valytoja Matilda Štos, "sverianti aštuoniasdešimt kilogramų ir gracinga kaip begemotas".
Gyvenimas taip ir tekėtų sava vaga tarp prasigeriančių tapytojų, "viešpaties vynuogyno darbininkių", t.y. seniausios profesijos atstovių, godžių klientų, senų prisiminimų ir mebliuotų kambarių ponios Calevski pensione, jei ne Meilė. Didžiaja raide. Tokia, kuri ištinka, o ne atsitinka ar surandama. Fatališka, beviltiška, "nes pasilaikyti prie širdies nieko ilgai negali", nes iš anksto pasmerkta, bet tokia tikra.
"Trijuose drauguose" Remarkas lyriškesnis nei kitose knygose, bet dar nesentimentalus. Liūdnas, bet dar nepraradęs vilties. Išvargtas romanas, kuris 1933 m. pradžioje buvo beveik baigtas, tačiau tuo metu Vokietiją ištiko Hitleris ir emigrantas Remarkas šį romaną baigė tik po ketverių metų. Dėl to knygoje yra net šiek tiek politikos atspindžių, ko Remarkas sau anksčiau niekuomet neleisdavo.
"Viena geriausių šimtmečio amžiaus meilės istorijų" (nukirskit galvą, nepamenu, ką cituoju) liūdna, nehepyendiška, bet neleidžianti nugrimzti į depresiją, nes aiškiai rodo, kad žmogus bet kokioje padėtyje turi už ko kabintis, bet kada gali rasti vilties gyventi, vilties tiesiog būti. Rašydamas apie mirtį ir praradimus, Remarkas visu balsu kalba apie gyvenimo dovaną, apie džiaugsmą, kad ir trumpalaikį. Džiaugsmą dėl to, kad esu "aš" ir esi "tu".
P.S. Jau seniai mano ir mano tėvo automobiliai turi vardus- turėjome Adomėlį (Adam Opel AG malonybinis vardas), o dabar aš vaikau Grambuolį. Geras pavyzdys užkrečia.
"Šviesa nešviečia, kai šviesu; ji šviečia tik tamsoje. Išgerkime už tamsą! Tegyvuoja nelaimė! Tegyvuoja tamsa!" Ferdinandas Grau, Ferdinandas Pilkasis.
1) ar "Trijuose drauguose" pas pagrindinį veikėją netikėtai atėjo mergina (ir jis ją rado, atrodo, virtuvėje, ar kažką panašaus)?
2) ar šitoje vyriokai ėjo į viešnamį, kurio darbuotojos juos globojo vaikystėje?
Ačiū! :)
"Trijuose drauguose" mergina ateina iki pagrindinio veikėjo pensiono durų ir jis gerokai prisišniojęs ją randa paryčiais paršlitiniavęs namo. Gal tai ir buvo tavo minėta romano vieta.
Gedai- taip, per gatvės muštynes "Trijuose drauguose" nušaunamas Gotfrydas Lencas, paskutinis romantikas.
Dar Justinui- o kuo skiriasi ėjimas į viešnamį nuo...eeeee...ėjimo į viešnamį :)?
O knyga - super. Nezinau kas dar be Remarko gali taip jautriai ir "nesysaliojant" parašyti apie jausmus.
to Neringa>
kai prieš maždaug 15-10 metų buvo pradėtas spausdinti visas Remarkas plonais viršeliais, sugraibius iš draugų vis skaitydavau ir skaitydavau...
Bet dabar gerai teatsimenu tik vieno "Juodojo obelisko" siužetą - jį skaičiau bent 5 kartus. O visos kitos paliko panašų jovalą galvoje:
moteris iš džiovininkų sanatorijos džiaugiasi suknelėmis, vaikinas su mergina geria labai gerą prancūzišką vyną ir jiems patarnaujantis padavėjas pašnabžda, ką užsisakyti, vaikinas paleidžia belaisvius ir šie jį nušauna, dar vaikinai apkasuose juokauja ir viskas... Nežinau, kas yra kas ir iš kokios tai knygos. Bet tvirtai žinau - REMARKAS.
Keistoka išvada.
Visų dievinamas Remarkas pasirodo toks skystas, kad net sunku įsiminti jo knygų siužetus: padrikos scenos, persipynę siužetai...
Ir, pasirodo, ne man vienai!
Na apie Remarką praktiškai visą tiesą išdėjai. Visos knygos turi ganėtinai skirtingus siužetus, tačiau smulkmenos, aplinka, charakteriai labai panašūs. Net kartais susidaro įspūdis, kad tai to paties veikėjo kita istorija, kitas gyvenimo gabalėlis. Prostitutės, nuvertėję pinigai, prarastoji karta ir t.t. O ypač, kaip daugelis itin prikaištauja Remarkui, - besaikis alkoholio vartojimas. Nors jau minėta, kad kiekvieno romano gėrimas vis kitas.
Tačiau man Remarkas patiko. Perskaičiau beveik viską, ką jis parašė. Bet ypatinga man yra būtent ši knyga - "Trys draugai". Ir be abejo - "Juodasis obeliskas" bei "Vakaru fronte nieko naujo".
Super - romanas. Viena geriausiu mano skaitytu groziniu knygu. Labai patiko ir kai kurios kitos - TRIUMFO ARKA, LAIKAS GYVENTI- LAIKAS MIRTI.
Man labai patiko si knyga.
O nesimaise su kitom, nes pastaruju tiesiog neskaiciau ;DD
Verkiau toje vietoje, kai pasikore Hase.
Man jo taip gaila buvo...
Turbut vienas idomiausiu veikeju buvo.
Ta visa depresija del darbo, veliau zmonos laukimo akimirkos...
Nepateisinu jos elgesio. Man Hases tiesiog gaila.
Del knygos galo.. Pat ir Roberto ilgas atsisveikinimas ir susitaikymas su liga man pasirode labai saltas.
Nezinau kodel.
Maniau, jei verkiau per Hases mirties vieta, veikiausiai daug zliumbsiu knygos gale. Taciau...
Isriedejo tik keios asaros.
Beje, jei norit prisimint:
http://katekizmas.group.lt/text/kitakalbiai/remark/trys_draugai.pdf
Visa knyga :)