Francis Carsac „KOSMOSO ROBINZONAI“

Autorius: Gediminas Kulikauskas
Data: 2006-01-11

cover Apie knygą: Francis CarsacKOSMOSO ROBINZONAI
Leidykla: Eridanas (2005)
ISBN: 9986971160
Puslapių skaičius: 304

Sunku pasakyti, kuris iš romanų - "Ateiviai iš niekur" (serija "Drąsiųjų keliai") ar "Eldorado liūtai" (serija "Zenitas") - sovietmečiu buvo populiaresnis tarp Lietuvos fantastikos mėgėjų, tačiau vargu ar kas ginčytų teiginį, jog abu juos drąsiai galima vadinti neoficialiais to meto bestseleriais.

Prancūzo Franciso Karsako kūriniai dar sovietmečiu prasibrovė pro "geležinę uždangą", matyt, didele dalimi ir dėl to, kad, neslėpkim, kone kiekvienam romane buvo "adatėlių" vakarietiškai kapitalistinei visuomenei. Na, nereikėtų tuo labai stebėtis, prisiminus, jog Karsakas daugiausia kūrė gana audringais Prancūzijai 6-ajame, 7-ajame dešimtmečiais, o ir pats rašytojas buvo kairiųjų pažiūrų.

Neaišku kodėl, bet Lietuvoje be minėtų dviejų romanų, sovietmečiu Karsako nieko daugiau taip ir nebuvo išleista. Iš viso, prancūziška fantastika, taip, geriau pagalvojus, lepinami nebuvome (prisiminčiau gal tik Pjero Bulio "Beždžionių planetą", išleistą tam pačiam "Zenite"), nepaisant tradicinės sovietmečio meilės Žiuliui Vernui.

Tad su likusia Karsako kūryba lietuvius supažindino jau "Eridanas", pirmiausia išleidęs daugelį autoriaus gerbėjų, deja, nuvylusią "Eldorado liūtų" priešistorę -"Likimo kalnus" (toje pat knygoje rasime ir kitą romaną - "Žemės pabėgimas"). Kiek vėliau pasirodė "Visatos ateiviai" (t.y. romanai "Ateiviai iš niekur" ir "Šis pasaulis mūsų"), na, o dabar atėjo ir "Kosmoso robinzonų" eilė.

"Kosmoso robinzonai" - romanas, kuriam tikriausiai kaip jokiam kitam tiktų posakis "senas geras", t.y. atkeliavęs tiesiai iš tų laikų, kai karaliavo mokslinė nuotykinė fantastika, o rašytojai mėgo akcentuoti mokslo bei technikos naujoves. Beje, nereikėtų šio romano painioti su 1966-siais "Drąsiųjų kelių" serijoje pasirodžiusiais F. Behouneko "Kosmoso robinzonais".

Romano siužetas... Jis paprastutis - tai kartu ir kosminė opera, ir Laukinių vakarų tipo naujų žemių užkariavimas. Kosminio kataklizmo metu gera dalis Prancūzijos teritorijos (ir, savaime suprantama, prancūzų) atsiduria svetimoje planetoje.

"-Betgi mes Žemėje! Pažvelk, antai kalnas, observatorija, o tenai, apačioje, kaimas...

- Žinoma, aš sėdžiu ant žemės! - atsiliepė dėdė. - Tačiau, kiek išmanau astronomiją, mūsų sistemoje tėra viena Saulė, o čia jos dvi. Nesu toks asilas, kad nesuprasčiau šio fakto reikšmės. "

Išlikę ir atsitokėję žmonės imasi spėriai kolonizuoti Telą (taip pavadinta planeta, kurion jie buvo atsviesti). Veiksmas dinamiškas, nuotykių netrūksta - čia ir skraidančios hidros (" Gyvūnas panėšėjo į didžiulį ištemptą keturių metrų ilgio vynmaišį su galinga plokščia uodega. Priešaky tabalavo šeši tuščiaviduriai čiuptuvai su raginiais nagais galuose, iš jų sunkėsi gleivės. "), ir fašistuojanti sekta, ir vietiniai indėnai-kentaurai (" Beveik cilindrinis kūnas, keturios laibos kojos su mažomis tvirtomis kanopomis ir trumpa žvynuota uodega. "), apleistas svetimųjų erdvėlaivis (" Ant balto vairininko sverto sustingo išdžiūvusi plaštaka. Ji buvo didžiulė, juoda, vis dar raumeninga, nepaisant audinių mumifikacijos, ir turėjo viso labo keturis pirštus - matyt, su išleidžiamais nagais. ") ir net... arogantiški amerikiečiai!

Taigi, "Kosmoso robinzonai" bent jau man, lygiuojasi kažkur greta "Ateivių iš niekur" (na šie, aišku, visiems laikams išliks fantastinė knyga Nr. 1), "Eldorado liūtų" ir "Žemės pabėgimo". Tvirta, dinamiška, nepretenzinga klasikinė mokslinė nuotykinė fantastika.

Bet. Nusipirkę "Kosmoso robinzonus" rasite malonų siurprizą - pasirodo, pats to paties pavadinimo romanas užima vos pusę knygos. Likusioje - trumpas Douglas Adams apsakymas "Zafodas lošia saugiai", na, atvirai pasakius, labai šiaip sau apsakymas. Svarbiausia, be jo, dar rasite Kirilo Benediktovo alternatyviosios istorijos apysaką "Šeštosios saulės aušra".

Ši apysaka - nesena, bet jau tituluota, 2005 m. laimėjusi prestižinę rusų fantastikos kritikų premiją "Filigran" ir, ko gero, viena įdomiausių bei originaliausių pastarųjų metų rusų alternatyviosios istorijos kūrinių.

Minėtoje "...aušroje" istorija pasuko "į šoną" frankų kautynių su arabais ties Puatjė metu. Frankai pralaimėjo, tad Vakarų civilizacija paglemžta islamo, o musulmonų viduramžių imperija valdo kone pusę pasaulio, jos įtakoje taip pat ir Amerikos indėnų civilizacijos. Niūriai dienas stumiantis ispanų avantiūristas ir samdinių vadeiva Ernandas Kortesas (apie realų istorinį šio herojaus prototipą galite pasiskaityti čia) gauna užduotį - lydėti arabų princesę į indėnų džiungles...

Taigi, "Kosmoso robinzonai" - iš esmės fantastikos rinkinys, kad ir užmaskuotas. Aišku, autorių kompanija gana savotiška - fantastikos veteranas, amžinatilsį F. Karsakas, D. Adamsas, išgarsėjęs savo "Keliautojo autostopu vadovu po galaktiką" bei vienas talentingiausių Rusijos "naujosios bangos" autorių - K. Benediktovas.

Nepaisant to, knyga turėtų tikrai nenuvilti nuotykinės fantastikos gerbėjų. Nerimą keltų gal tik minėtas žanrų, surinktų po vienu viršeliu, margumas - ne visi kosminės operos gerbėjai mėgsta taip pat ir alternatyviąją istoriją, o yra ir Karsako fanų, negalinčių nė pažvelgti į D. Adamso pusę...

Nuo kosminės operos iki alternatyviosios istorijos

Komentarai

Redakcija 2006-01-26 11:49:21
Gutted Corpse, jeigu norite išsakyti savo požiūrį į slavus ar kitas tautas, eikite į DELFI. O čia tokie dalykai nebus toleruojami. Arba kalbate apie kūrinį ir jo trūkumus, arba jūsų pasisakymai bus tiesiog šalinami.
Gutted Corpse 2006-01-26 10:31:10
Na, ką galiu pasakyti. ''Kosmoso robinzonai'' tai puikus romanas, fantastikos klasika. Bet knyga nepataisomai sugadinta, tiesiog paversta šiukšle. O kalti yra leidėjai, įdėję kažkokį papildymą. Štai kas atsitinka, kai prie puikaus prancūzų rašytojo prilipdomas slavas. Leidyklą reikėtų paduoti į teismą už tyčiojimąsi iš skaitytojų. Va taip.
Redaguota žinutė
Gedas 2006-01-26 13:47:01
"Slavo" (K. Benediktovo) alternatyviosios istorijos apysaka nė kiek neprastesnė (o kai kuo ir geresnė) už "...robinzonus". Nors vertinti čia sunku - tai kaip mėsa ir varškė, priklauso nuo skonio.
Beje, buvo juk dar ir D. Adamso apsakymas, jis "neužkliuvo"?
Valdas 2006-01-27 09:26:36
Šiaip man asmeniškai tai to rinkinio kūrinia išsirikiuotų taip:

1. Benediktovo alternatyva;
2. Karsako robinzoniada.
3. Adamso nesąmonė (čia mano skoniui). Beje, jei tas gidas po galaktika to paties stiliaus, tai džiaugiuosi, kad nė nebandžiau pirkti.
Mumija 2006-01-27 16:05:10
Gidas tikrai panasaus stiliaus,bet uz si apsakyma siek tiek geresnis(cia tik mano asmenine nuomuone).Beje,buvo ir dar bent vienas panasaus stiliaus Eridano rinkinukas,kuriame Harisonas buvo supirstas su irgi slavu Dmitrij Skiriuk.Sakyciau labai neblogas receptas.
freddyss 2006-01-30 17:17:04
Yra tokia knyga ,kaip R.Merlio,,Melvilas''

Atas,tiuningas..Oi,atsiprašau-spoileris:)
Veiksmas vyksta po atominio karo.Grupė žmonių tūso metu(tūsas vyko pilyje(peveldėjimas)nusileido į rūsį pimti vyno,o kai grįžo-iš planetos liko tik dykuma..Veiksmas rutuliuojasi po karo(panašaus į branduolinį),kai Žemėje liko tik saujalė žmonių;saujalė,katra viską pradės viską iš pradžių..Fantastinis tik siužetas-toliau robinzoniada..
i mokyklele 2006-01-31 00:27:32
Yra lietuvių k. toks žodis "saujelė" ir tikrai nėra "saujalė"
į darželį 2006-01-31 05:55:08
Yra lietuvių k. ir tokia taisyklė - dėti tarpus po taškų ir kablelių, o brūkšnius išskirti tarpais iš abiejų pusių. Na ir ką dabar?:[
i mokyklele 2006-01-31 06:53:18
...o tą, kad reikia skirti klaidų svorio kategorijas ir lenkiant jauną medį nereikia jo perlenkti.
freddyss 2006-01-31 16:56:41
Rezultatas : 10: 0 . 10 - tai metų skaičius, per katruos mane mokytojai bandė padaryti žmogumi ;o 0 - mano atsakas į mokytojų bandymus...:)
čiai 2006-02-01 12:39:01
Tikrai, verta didžiuotis esant nuliu.
mohaukas 2006-02-05 11:38:44
to fredyss - Oho, net nemaniau ,kad kas dar žino ,,Melvilą''. Tikrai nuostabi knyga, toks ,,Musių valdovas po 20 metų '' variantas. Knygos mintis gera, mažai fantastikos , daug filosofijos...
O dėl klaidų ..Hm ,man akių nebado, o kiti tau, matyt ,pavydi ,kad ką tai skaitei ,ko kiti neskaitė..:)))
offca 2006-11-20 09:55:05
Galvojam kaip kas norim, bet tokia fantastika (kaip Carsaco Robinzonai) beviltishkai pasenusi ir nuobodi, kad ir vadinama klasika. Gal todel Eridanas ir prilipde dar pora priedu. Visgi neigiamas dalykas, kad tu priedu neraso ant virselio. Kazkokia diskreditacija gaunasi anuju dvieju atveju.
O siaip Adamsas visada savo stiliuje ir tiems, kurie jo nesupranta, tai blogai su humoro jausmu. Tad sia "robinzoniada' verta pradeti ir baigti Adamso apsakymu. Cia toks patarimas branginantiems savo laika
Skaitytojas 2006-11-20 19:45:34
Nei pasenusi, nei nuobodi.
Beviltiškas kaip tik Adamso apsakymas, kurį galima iš knygos plėšt geležine ranka..;) Ir humoro jausmas su ta nesąmone visai nesusijes, liaukitės savo skonio ypatumus aiškinti kitų humoro jausmo trūkumais ar privalumais.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.