Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2002-09-04
Franko Herberto romaną "Kopa" nuo 1965 m. pasaulio fantastai visiškai teisėtai lygina su J.R.R. Tolkieno "Žiedų valdovu": pasirodo, ne tik fantasy, bet ir mokslinės fantastikos žanras taip pat turi savo Bibliją, niekieno nepralenktą monumentalų kūrinį, kuriame įkūnytos visos žanro gerosios savybės. O kai kurie lietuviai, įskaitant mane, tik dabar sužinojo. Dėl to reikia mušti "Eridano" leidyklą, kuri gyva štai jau 10 metų, o "Kopą" išleisti iki šiol turbūt tingėjo. Gerai, kad nors išvertė dorai ir sąžiningai.
Atrodo, arabiškai ši knyga išleista daug anksčiau, nes pasaulyje jau seniai aptarinėjama "Kopos" įtaka teroristų psichikai. Kaip kitaip paaiškinti idiotišką teroristų elgesį? Užpulkime galingiausią mums žinomą Imperiją, o tada pasislėpkime urvuose. Aiškiai prisiskaitė F.Herberto.
Taigi, o atsivertę matome štai ką:
Kopa-Arrakis yra siaubingai nederlinga dykumos planeta, vienintelė, kurioje randama super-specija Melanžas. Taip taip, tai yra prieskonis, maisto papildas, kurį žmonės atskiria nuo smėlio ir deda į valgį. Šis nuostabus gaminys išplečia sąmonės sugebėjimus, prailgina gyvenimą, jį vartodami Gildijos pilotai skraido po erdvę nepaklysdami, nuo jo akys, įskaitant baltymus, pasidaro rašalo mėlynumo. Ir prie jo priprantama. T.y., kartą paragavęs, negali sustot, nes mirsi. Be abejo, Melanžas - brangiausia medžiaga Visatoje.
Štai tokią neįkainojamą planetą Imperatorius Šadamas atima iš Harkonų Dinastijos ir atiduoda Atreidų Dinastijai, bet niekas neapsigauna - tai aukščiausios rūšies politinė klasta, kurios pagalba, ne be Imperatoriaus žinios, Harkonai pagaliau ketina sunaikinti savo priešus Atreidus.
Kadangi "dovana" įteikta Imperatoriaus įsakymu, Atreidai negali žiūrėti dovanotam arkliui į dantis ir, nori ar nenori, privalo palikti savo namus ir kraustytis į atšiaurią dykumos planetą, nepaisydami aiškiaregių perspėjimų, kad Hercogo ten laukia neišvengiama mirtis.
Be abejo, pagrindinis herojus - ne Hercogas, nes jis pasmerktas, o Hercogo sūnus, Polas Atreidas. Jis yra netikėtas tūkstantmečius trukusio Bene Gesserit eksperimento produktas. Bene Gesserit - raganų mokykla, kaip tik ji augina aiškiareges, tiesareges ir panašias bjaurybes, bet dar niekad nesukūrė raganiaus berniuko, Polas - pirmasis. Kaip jo neeilinę sąmonę paveiks Melanžas, štai klausimas, kurio sau neiškėlė nei raganos, nei Imperatorius, nei Harkonai. Aišku, dėl to visi pasigailės.
Polas Atreidas yra Tas, kurio laukia Kopos-Arrakio gyventojai (tie patys arabai teroristai, tūnantys urvuose). Jis, Polas, nuves juos į pergalę prieš Imperiją.
Be abejo, fantastiškai gera knyga. Jos stuburas - išdavysčių politologija, Bene Gesserit asmenybės vystymo filosofija, dykumų planetos ekologija. Kitaip tariant, aukščiausios rūšies mokslinė fantastika.
Kodėl aukščiausios? Todėl, kad po įtraukiančiu nuotykiniu siužetu slepiasi rimtasis pjūvis. Originalūs veikėjai - nors juos ir galime aiškiai suskirstyti į geriečius ir blogiečius, tačiau sugebėti perprasti jų mąstymą - tai ne blusą pagauti, tiesiog intelektualinis iššūkis. Velniškai įdomi fremenų visuomenė, kurios dėsnių ir papročių sukūrimas vertas atskiro Hugo ir Nebula - tik pamanykite, nusispjovimu galima išreikšti pagarbą! Pagaliau - Polo Atreido linija: stipriai psichologiškai motyvuota lyderio brendimo istorija. Na, ir jau minėta planetos ekologija - nežinau, ką apie ją pasakytų tikrieji ekologai, bet lyg ir nematyti baltų siūlų, arba likau įtikintas, kad jų nėra, todėl - dar vienas unikalus romano pasaulio bruožas.
Jeigu kalbėtume apie romano stilių, tai verta pastebėti, kad jis sėkmingai išvengė vienos iš mokslinės fantastikos klasikų bėdos - jis nėra sausas! Svaiginančias hipotezes mes randame ne mokslinio traktato dulkėse, o organiškai įpintas į kūrinio audeklą. Be to, "Kopa" yra pavydėtinai subalansuotas romanas - skaitydamas tikrai nejauti, kad štai toji dalis per ilga, o čia autorius paskubėjo. Iš karto jaučiasi, kad rašyta ne su kompiuteriu…
Ir dar keletas žodžių apie vertimą - nors ne visi sutiks su kai kuriais vertėjos sprendimais, ypač dėl pavardžių ir vardų (pvz., angl . Harkonen -> liet . Harkonai), tačiau jai tikrai reikia nusilenkti už sudėtingų terminų vertimą (tvoklė, ornitopteris ir pan.)
Iš tiesų, "Kopai" netrūksta nieko - gelmės, sausros, žmonių, tačiau yra ir vienas blogas bruožas - ją pradėjus skaityti sustoti faktiškai neįmanoma. Net ketvirtą valandą ryto. Veža. Žiauriai. Negailestingai. Tobulai.
Mokslinės fantastikos Biblija (R. Heinlein)
Knygos neskaičiau :)
Ir apskritai, jei vandens nepakencia, kodel eda fremenus?
Kas apie pachia knyga -- Dune gerai, bet visi tie sunkiasvoriai tesiniai pasirode nuobodoki.
O del ekologijos, tai man uzkliuvo gal ne baltas bet bent jau pilkas siulas. Jei sakysim padarys Araki dregna, su atvirais vandens plotais, kas bus su smelio kirminais, kuriems vanduo mirtinas? Juk daugeliu atveju tokiu milzinu neisgelbes ne spec dykumu rajonai. Juo labiau, kad tie rajonai nebus milziniski, nes priesingu atveju dregna ekosistema neissilaikytu
Man dar idomu pasidare kur tas sventasis karas turejo vykti pranasui tapus Imperatoriumi? Kiek supratau knygoje vizijos rode, kad visuotine sumaistis neisvengiama, bet nepaaiskinta su kuo kariauti, jei jau sostas paimtas.
Kopa - terorizmas ir t.t. - tai dar viena USA piniginio aparato sapalione.
Be to, nesutikčiau, kad SF lyderiavimas toks jau ryškus - čia daugybė stambaus mąsto žvaigždžių, sukūrusių savo pasaulius. Fantasy gal labiau būdingas autorių "sukultinimas".
Kiek del kito fakto, - kad esu dar ir shios knygos verteja i lietuviu kalba, - esu pasiruoshusi ishklausyti jusu pastabas ir kiek galedama pasistengsiu i jas atsakyti (arba bent jau atgailauti uz savo klaidas ir nuodemes).
As pati ilgai svarsciau, kaip versti varda Harkonen - Harkonai ar Harkonenai, taciau nusprendziau pateikti pirmaji varianta del keliu priezasciu. Tai viena ish triju pagrindiniu "KOPOS" pasaulyje veikianciu dinastiju - Atreides, Corino ir Harkonnen (anglishkas variantas). Del pavadinimo Atreides vertimo buvo aishku, kadangi shis vardas kildinamas ish senoves graiku Atreidu sheimos, kurios atstova Agamemnona zino visi bent kiek susipazine su graiku mitologija (o jis savo ruoztu laikomas mitiniu "KOPOS" Atreidu proteviu). Taciau ar Harkonnen pavarde kilusi ish suomiu kalbos negalejau ishsiaishkinti, todel padariau prielaida, kad galbut tai netaisyklinga anglu kalbos daugiskaitos forma, nors ir itin retai pasitaikanti (child-children, ox-oxen). Ir Slyxtuxs yra neteisus/si: Harkonnen yra butent sheimos vardas. Beje, Atreides originale irgi naudojamas visur vienodai, ar tai butu vienaskaita, ar daugiskaita.
Linut, kirmiai eda fremenus ir kitus gyvus padarus ne todel, kad jiems vandens reiketu, bet todel, kad jie pazeidzia ju teritorines ribas.
Kas del "KOPOS" ekologijos, nors ir nesu labai didele shios srities musu zemeje eksperte, mano nuomone F.Herbertas tikrai ne baltais siulais siuvo. Keleta metu jis dalyvavo kopu apzeldinimo eksperimentuose JAV, ir tas zinias pritaike kurdamas shi pasauli. Be to, planetos keitimasis joje atsirandant vis daugiau vandens (ir proporcingai - kirmiu mazejimas), puikiai pavaizduotas tolesnese serijos knygose.
Del shvento karo: kaip sakoma, jeigu yra noro, kariaut visuomet atsiras su kuo, o ypac del shventu tikslu - ar isivaizduojat, kiek milijardu netikinciuju reikes atversti i tikraji tikejima? Juk Muad'Dibas ne tik Imperatoriumi tapo, bet saviems fremenams buvo ir pranashu-mesiju, pasiustu juos i shviesu rytoju, atsiprashau, pazadetaji roju, vesti.
Tai reikėjo nuimt galimybę taip prabalsuot ir palikti tik "10"..
Dėl kirminų, tegul išleidžia Eridanas kitas dalis - aiškiau pasidarys.
Serialo gi as islaikiau 5 minutes. Vaidyba visiskai beviltiska ir nepadeda net tai, kad bandoma laikytis knygos. Ka, sitie suslikai ekrane yra Ledi Jessica ir Paul Atreides? Puhhleeasse!
Dune2000 - slykstu, vien pokalbiai, bla, bla, bla.. tipo tai atitinka knyga labiau, nei D.Lyncho "Dune". Jei ir knygoje bus tie santykiu aiskinimaisi prie pokalbiu stalo, tai fe..
Ir "harkonai" man nepatinka. Jei angliskai yra "Harkonian", tai pridedant lietuviska galune gautusi kazkas panasaus i "Harkonianinai", o ne "harkonai" (agliskai butu: Harkon) :)
O siaip jau angliskai tai jie yra Harkonnen, va ir subyrejo tavo teorija apie armeniskas pavardes.
Išejo taip, kad labai ilgą laiko tarpą turėjau labai epizodišką priėjimą prie ineto ir dar mažiau laiko ką nors skaityti, bet atrodo reikalai pasitaisė.Likau neišpildęs, ką buvau prisižadėjęs redakcijai, bet, tikiuosi Justinas labai neužpyko :)
Galima dabar pereiti prie KOPOS. Na, ir likau ir kiek nusivylęs, nes tikėjausi kažko galingesnio ir stipresnio.Ta prasme, tai nėra bloga knyga, bet imho netempia iki aukščiausio lygio - tokio, kad taptų vertybe ne vien fantastikos bet ir apskritai literatūros mėgėjams.Gal taikau per aukštus standartus, bet man atrodo, nėra neteisinga juos taikyti KOPAI, kuri laikoma viena iš SF viršūnių. Pvz:. tox mažutis apsakymas, kaip "Gėlės Eldžernonui",imho yra vertas daug daugiau nei visa Herberto epopėja.Joje nėra tokio stipraus emocinio lygmens, iš principo nematau skirtumo tarp jos ir sakykim, to paties Detstalkerio, tai ta pati nuotykinė fantastika tik tiek, kad gerai parašyta. Na nebent ją galima vertinti kaip kokio eco-SF požanrio pradininkę ar pan.
Beje, niekaip nesuprantu, kodėl KOPĄ daugelis taip mėgsta priskirti space opera žanrui - veiksmas ten juk vyksta išskirtinai vienoje planetoje ir yra labai tampriai su ja susijęs, visas knygos pagrindas ant jos ataustas, nera blaškymosi po visą galaktiką ir tokio visaapimančio užmojo, kuris budingas operai.Herberto knygoje yra space opera
elementų, bet jie tikrai neesminiai.
Taigi - gerai, bet būna ir daug geriau.
P.S. Kodėl neina komentuoti "22 išlygos"?
O "22 išlygos" iš pradžių negalėjau komentuoti, nes nebuvau skaitęs, po to negalėjau komentuoti, nes neleido redakcija, o dabar negaliu, nes pamiršau, ką norėjau pasakyti :)
22-ąją išlygą tuoj sutvarkysim...
Visgi bandysiu perskaityti dar antrą kartą ir smarkiai galvosiu tai darydamas :)
bet gera:)
Tik va ko jokiu būdu nėra Eldžernone - tai verksmingumo.
Shiaip, galbūt susidarė klaidingas įspūdis, kad KOPĄ užsimaniau vien tik su "Gėlės Eldžernonui" lyginti.Ne, tai tik pirmas į galvą šovęs laaabai geras fantastikos žanrui priskiriamas pavyzdys, kurį sugretinau su KOPA.Šalia galėčiau paminėti Lemo SOLIARĮ,Orwello 1984,Strugackių PIKNIKĄ ŠALIKELĖJE.Visi šie kūriniai tiesiog sukrečia, priverčia daug ką permąstyti ir labai smarkiai įsirėžia į smegenis.
Po KOPOS nieko panašaus nebuvo ir nesutiksiu, kad tai yra GERIAUSIA, ką SF gali pasiūlyti.
Bet tai nereiškia, kad KOPA bloga ar pan., anaiptol, tik visi ditirambai jai atrodo perdėti ir tiek. KOPA - gera, bet kiek pervertinta ir išreklamuota knyga.
Paziurekit kaip ilgai issilaike skaitomos literaturos sarasuose. Gal ir "Kopos" ar kitu panasiu kuriniu gali laukti kazkas panasaus :)
O ar Eldzernonas yra fantastika, tai dar didelis klausimas. :) Pasiskaitykit ka genetikai isdarineja, ir ko gero visai imanoma kad neuzilgo tokie eksperimentai vyks
Man rodos, kad visgi istorija "Kopai" atsuks , nes nei ją kas nors mokyklose moko, nei universitetuose studijuoja, o va LOTR turi gerokai daugiau šansų - juk net disertacijas rašo...
"Kopa", mano nuomone, neverta daugiau kaip 5-6 balų iš 10. Gali Justinas draskytis kiek tik nori dėl neigiamų vertinimų, nepadės. Arba teks padaryt "saugesnį", t.y. neobjektyvų balsavimą. Priežasčių tokiam vertinimui - daug, tingiu visas vardinti.
Dėl lyginimo su kitais fantastikos kūriniais - man visiškai neaišku, kokiais OBJEKTYVIAIS kriterijais remiantis galima lyginti, sakykim, emocinę būseną perskaičius knygą.. Mano asmeniškai šioji būsena perskaičius "Kopą" nepasikeitė - tiesiog į knygos pabaigą pradėjau nuobodžiauti.. Gal aš tiesiog per kvailas tokio lygio fantastikai. Sakykim, perskaičius tą patį "Eldžernoną", labai rimtai galvojau jį kokiu nors būdu padauginti ir duoti draugams paskaityti..
Ir dar vienas prašymas: gal gali kas nors pasufleruoti, kokia yra būtina ir pakankama sąlyga, kad kūrinį vadinti SF, o ne fantasy? Man susidarė įspūdis, kad "Kopoje" daug fantasy elementų.
O balsavimai - jeigu yra tokių, kurie nori visoms knygoms duoti 1 arba kitaip numušinėti reitingus - koks skirtumas? Nesiruošiu diegti super-protingos balsavimo sistemos, tiesiog gaila laiko tuo užsiimti. Balsavimų topas gal kada ir atsiras, bet aiškintis, kas spaudė ką - atleiskite, nesu paranojikas :(
o specija tai kas cia per rusiskas prieskonis? neisejo kitaip pavadinti?
1 prieskonis; kuop. prieskoniai
2 prk. prieskonis (of); pikantiškumas;
3 specifiškas skonis/kvapas"
O kur "specija"?
Rus. prieskoniai = specii (translitu).
Žinoma, tai jau kabinėjimasis prie žodžių :)
Dėl rusų - atsiprašau, klydau, rus.: specija = ostraja priprava.
O rasyti frazes tipo "O kokia gera knyga" neidomu, snukeliai idomiau
Na pavyzdziui, kai negrai vergijos laikais nebuvo laikomi zmonemis, tai kiek skiriasi nuo to, kad as savo kaimyna isvadinsiu kiaule?
O kazkurioj irgi fantastinej knygoj (berods Heinleino "Galaktikos pilietyje") buvo pasakyta, kad visose bendruomenese yra vienas pagrindinis zodis "zmones", kuris reiskia "MES" ir visi kiti. Manyciau ta sena ragana "Kopoje" buvo labai pasikelusi, kad rinktiniai ju ordino nariai geba istverti didesni skausma nei kiti zmones
Imho, pakankamai aishku - "zhmogu" nuo "gyvulio" skiria tiktai sugebejimas nepaisuoti instinktams (ishtraukti ranka, kai skauda), o valdyti juos.
taigi - tai ne biologine, o psichologine savybe.
Na, o harkonenu ishvadinimas gyvuliais - emociju pasireishkimas - ir nieko daugiau
persiprashau uzh berashtishkuma
Beje, TV serialo "Children of Dune", apimancio "Dune Messiah" ir "Children of Dune" premjera kovo 16 d. (zr. http://www.scifi.com/dune/ 280Kb filmukas)
Polo amzius: pasakojimo pradzioje jam 15 metu, kai prasideda kariniai veiksmai priesh Imperatoriu - 17.
Serialo trukme, jei neklystu - 6 val.
Kas liecia televizijos filmus ar mini serialus: kai kurie ju buna tikrai labai neblogi. Pavyzdziui, priesh pora metu pasirodes "Merlinas" man labai patiko.
dialogai ir pamastymai, kieciausia dalis - ketvirta, God Emperor of Dune. Nereali istorija! Jei kas padarytu didelio biudzeto kino filma (tipo kaip Ziedu Valdovas), butu geriausias kinas EVER!!!
O pirma zinoma, kad geriausia.
Duokit nuorodą, kur galiu rasti.
Arba kas gali paskolinti?
Ir net ne šalia.
Deja.
Gereusi zaidimai ira tie, kurie aptarinėjami ne če.
Ne, tiesiog nervai nelaiko- iš kur tokių "skaitytojų" pridygsta. Žaidimas, atseit geriau už knygą, visuotinai pripažįstamą SF biblija. Ir dar tas "prikolnas" rašybos stilius. Žmogau, šiame tinklapyje tokia rašyba ateities neturi.
Beje, filmas su S.Sarandon, IMHO, labai didelis šlamštas. Gal kas pamena, seniai seniai "Videokauko" laikais rodė seną gerą "Kopą", ne serialą. Va tas tai nežmoniškai patiko.
Gera knyga. Fantastikos megėjams tiesiog privaloma.
Filmas tai tikrai nuobodus. Netgi tie zaidimu cutscenes is Dune 2000 ir Emperor Battle for dune idomesni labiau. http://www.youtube.com/watch?v=B_S8nCCbvgE