Autorius: Tomas S.
Data: 2006-01-24
Netikėkite knygų anotacijomis. Jose, pavyzdžiui, rašo, kad "juoktis ir verkti skaitant tenka beveik po lygiai". Juokiausi, ne, tiksliau, šyptelėjau tik vieną kartą. O verkti skaitant knygas- ne mano būdui. Bet štai baisėtis ir stebėtis blogąja žodžio prasme teko daug. Įsivaizduokite šeimą, kurioje pinigai keliauja viena kryptimi - į tėvo alkoholiko gerklę, šeimą, kurios vaikai serga visomis įmanomomis ligomis, nes dėl skurdo ir maisto trūkumo beveik neturi imuniteto, šeimą, priverstą maldauti labdaringų organizacijų malonės - ir jūs įsivaizduosite tik dalį knygoje aprašytų baisybių.
Taigi - prieš jus netipiškas "siaubiakas". Netipiškas todėl, kad tai autobiografinė knyga. Vadinasi, galima manyti, kad istorija daugmaž tikra. Dėl to labiausiai ir šiurpinanti. Sunkiai suvokiamas skurdas čia pažymėjęs viską: aplinką, santykius ir - visų baisiausia - žmones. Ar galima suvokti, kaip žmogus sugeba išgyventi gerdamas tik nesaldintą arbatą? Ar galima suprasti, ką jaučia motina, palaidojusi tris savo vaikus ir gimdanti toliau, bet nežinanti, ar gimę vaikai išgyvens? O tai, kad reikia eiti ištiesta ranka į visokiausias katalikiškas šalpos organizacijas, nes tėvas eilinį kartą pragėrė algą ir vėl nėra ko valgyti, avėti, kuo šildytis prakeiktame Limeriko mieste, kur šešis mėnesius per metus viešpatauja drėgmė? Bet aišku, viską vainikuoja prakeiktieji anglai, kurie "taip baisiai elgėsi su mumis (t.y., airiais) ilgus aštuonis šimtus metų".
Knygai maždaug įpusėjus, atsigavau nuo pirmojo šoko, bet tuomet mane ėmė viskas erzinti - na, kodėl ta motina taip taikstosi su savo vyru, kuris be alaus bokalo kilnojimo ir patriotinių airiškų dainų pastūgavimų nieko kito nemoka? Kodėl reikia tik aimanuoti prie atšalusio židinio (anglių juk niekas traukinių stotyje nepririnko, nes šeimos "tėvas" nors ir girtas, bet orus) ir nieko, absoliučiai nieko nebandyti dirbti net ir tada, kai vyras vis dėlto pamynęs savo airišką orumą išvyksta dirbti į Angliją ir galutinai prapuola kažkuriame viešnamyje? Kodėl tie airiai mokytojai visi alei vieno tokie katalikiškai griežti? Ir kodėl, na kodėl tas pasaulis, kuriame visi klasės berniukai turi kautis dėl mokytojo nulupto ir suvalgyto obuolio žievelės, neprasmenga kur nors į giliausius pragarus? Argi galima taip gyventi? Klausimai, klausimai… Retoriniai, žinoma. Skaitant knygą jie mane labiausiai ir persekiojo.
McCourt'as dėsto savo istorijos dalį (ši knyga - tik viena iš trijų autoriaus atsiminimų knygų) labai tolygiai, vieną nuopolį seka kitas, vieną nelaimę- dar didesnė. Skurdas užliūliuoja jame paskendusius žmones, apglėbia visą Limeriką, airiškiausią Airijos miestą, nesustodamas sklinda po visą šalį, kol Frenkui nelieka nieko kito, tik gelbėtis Amerikoje. Amerika tampa vieninteliu šviesos švyturėliu ramiai banguojančiame ir jau nieko nebesitikinčiame Airijos bėdų vandenyne. O dar tie anglai, kurie ŠITAIP (nors ir nepaaiškinama, kaip) elgėsi su airiais visus aštuonis šimtus metų…
Na, o pabaigoje- keletas patarimų skaitysiantiems "Andželos pelenus": jums reikės ryžto, nejautrios širdies ir sugebėjimo atsiriboti nuo kitų žmonių bėdų. Jei nepasižymite šiomis savybėmis, jums teks parduoti visą savo turtą ir gautus pinigus paaukoti kokios nors skurdžios šalies badaujantiems vaikams. Nes skurdo anatomija šioje knygoje yra absoliučiai negailestinga ir meistriškai aprašyta. Abejingam likti beveik neįmanoma.
Bukinantis skurdo neromantizmas
Momentais buvo ir gražu, ir juokinga (tik ne iki ašarų), ir miela, ir graudu, ir šiurpoka.
Galiu net pavardinti detalėmis, bet turbūt už tai būčiau apšaukta spoilinimu! :)
O skaitydama tą knygą kažkaip pagalvodavau, kad ir šiandien Lietuvoje yra tokių šeimų. Vien "Bėdų turguje" kiek prisirenka prašytojų. O ten kviečiasi jau negeriančius, tik vargingai gyvenančius.
O kiek moterų Lietuvoje gyvena su tuo pačiu girtaujančiu smurtaujančiu vyru, kiek paauglių eina vogti, kiek vyrų išvažiuoja dirbti į svečią šalį ir jei visko neprageria, tai susiranda naują šeimą... Ir nors religingumu Lietuva nenusileidžia Airijai, gal tik į dievą vis mažiau yra tikinčių; ko gero daugiau tikinčių į televiziją.
Ir nors metai ne tie, ir labdaros organizacijos dabar kiek kitaip veikia, bet ko gero prašantys labdaros prisiklauso visokių priekaištų...
Žodžiu, mano reziumė yra tokia: verta duoti paskaityti gyvenimo persisotinusiems paaugliams ir nelabdaringai nusiteikiusiems pasiturintiems piliečiams...
Gal atsigaus sąžinė...
Gryna teisybė, kad Lietuvoje galima rasti ne ką prastesnių istorijų apie gyvenimo vargus. Tik ar yra tose šeimose kas nors, kas po daugelio metų įtaigiai viską aprašytų?
Eik tu geriau labdaron, tikrai... Daugiau naudos bus. Dabar sudirbai graziausia teksta. Ir nedavinek patarimu skaitytojams. Sujarzinai mani zeurei
Bjauri, klaidinanti recenzija. Tokiu negalima niekur spausdinti, nes ims koks zmogus ir patikes neskaites ir ziauriai daug praras gyvenime... "Anzelos pelenai" viena geriausia knyga is visu siemet skaitytu. Tai tokia knyga, kai skaitai ir su kiekvienu puslapiu gailiesi, kad tu puslapiu liko maziau. Nuosirdziai pavydziu zmonems, kurie paims sia knyga i rankas pirma karta ir perskaitys...
Tomai S., Jus absoliuciai nieko neismanotei nei apie knygas, nei apie gyvenima. Bukit toks geras, neberasykite receziju, nekvailinkite zmoniu ir pats neapsikvailinkite daugiau...
tiesiog vieni žmonės reaguoja į knygą kaip į knygą, o kiti - kaip į tam tikro gyvenimo apraišką. ir jei nesi abejingas tokiam gyvenimui, kokį vaizduoja autorius, tai natūralu, kad vertinimas toks, koks yra.
P.S. o si recenzija yra suprantama, tik deja, netikusi ir neteisiga...
O dabar galite jau trinti, sorry, cenzuruoti.
man labai patiko filmas nes parodo autoriaus vaikiste ir paugliste.Man šitame filme ira tragedijos ir geru daliku nes jo svajone isipilde is amerikoj acidure.
perskaiciau anzelios pelenai per dvi dienas,tai nuostabiausia autobiografine knyga kada mano skaityta.o ka raso ponas Tomas.S yra apsurdas,as manu kad jis normaliai ir iki galo net neperskaite sios knygos,o tik prabegom praverte lapus ir negrabiai aprase.tiems kurie dar nesakaite butinai pradekite ir negalesite atsiplesti nuo sios knygos,kaip dabar pasaulis visko prisisotines ir pilnas,tokia knyga labai reikalinga.aciu uz demesi.
Klystate, gerbiamoji, Andželos pelenus skaičiau labai atidžiai ir apžvalgą rašiau tikrai "grabiai". Beje, dalį mano minčių patvirtino pats McCourt'as knygos Tamsta mokytojas. Tiktrai matyt ne vienas skaitytojas mano apžvalgos neperskaito iki galo. Šiai knygai skyriau vieną aukščiausių įvertinimų savo asmeninėje skalėje - "išlikti abejingu beveik neįmanoma".
reiškia galima skaityt, nes kitų bėdos jokių potyrių nekelia. Net būtų savotiška, jei ši knyga pajėgtų išspaust kokią reakciją.
nuostabi knyga ir kitos dalys
lgera