Gabriel Garcia Marquez „LIUBOV' VO VREMIA ČIUMY“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2001-04-04

cover Apie knygą: Gabriel Garcia MarquezLIUBOV' VO VREMIA ČIUMY
Leidykla: Zvezda (2000)
Puslapių skaičius: 507

Kaip žinojo šio vicekaralių miesto, dabar jau praradusio buvusiąją šlovę, gyventojai, meilės ir maro, nuolatos čia siaučiančio, simptomai sutampa, tad visi tegalėjo spėlioti, viena ar kita ištiko Florentino Arisą, Transito Arisa nesantuokinį sūnų, panašų labiau į šešėlį, nei į žmogų… Tą žinojo tik Fermina Dasa, kuriai buvo skirtos visos Florentino mintys, keturi laiškai per dieną, telegramos, valsai, grojami nuo kapinių kalvos, kad nakties vėjas nuneštų iki mylimosios lango. Bet (ar supaisysi tas moteris?) jau atidavusi jam širdį ir ranką mergina staiga, tik dėl momentinio įspūdžio, persigalvoja - ir Florentino Arisa su visomis gėlėmis, laiškais, nuskendusių laivų lobiais, atstumiamas.

Netrukus atsiranda kitas, kuriam Fermina Dasa atiduoda save (o ilgainiui - ir širdį): miesto pažiba, šviesulys ir didžiai gerbiamas asmuo - daktaras Chuvenalis Urbino. Apleistas, atstumtas Florentino Arisa pasižada sulaukti daktaro mirties ir vėl susigrąžinti Ferminą Dasą. Laukti jam prireiks ilgai, bet, kas žino, gal ir sulauks? Tik kaip tas susitikimas atrodys?

Pakvipo Lotynų Amerikos muilo opera? O ką, muilo kvapo nemėgstate? Bet juk Marquezas net baisiausiam košmare nesugebėtų parašyti muilo operos, todėl jis rašo knygą apie Meilę ir Gyvenimą. Knygą, į nieką nepanašią, su niekuo nesulyginamą ir kuri gali gimti tik iš po Marquezo plunksnos. Herojai - groteskiški ir tuo pačiu realistiški, įvykiai - neįtikėtini, bet ne fantastiniai, atrodytų, kad autorius tyčiojasi iš visko iš karto ir kiekvieno po truputį, bet toji patyčia tuo pačiu ir tokia meili, tokia natūrali, žmogiška, atlaidi, be jokio cinizmo, kad norisi tai šypsotis, tai ašarą braukti. Prieš akis "prasiskaito" visas trijų žmonių gyvenimas: nuo karštos jaunystės iki ramios senatvės, jų meilės žygiai (o čia, kaip ir privaloma, Marquezo herojai yra nepakartojami), kvailystės, darbai, siekimai, kasdienybė, keistenybės. Atrodo, užaugi ir pasensti kartu su veikėjais, nes viskas taip įtikinama ir taip, kartais net nemaloniai, baugiai, akivaizdu. Autoriaus įžvalgumas ir žmogaus sielos bei kūno vingrybių pažinimas - stulbinantis, kartais tiesiog nesuvoki - iš kur galėjo ateiti viena ar kita mintis, nejaugi taip būna, bet kodėl gi ne?

Jeigu šią knygą lyginti su kitomis autoriaus knygomis, ji turbūt būtų artimiausia "Apie meilę ir kitus demonus", tačiau nėra net ir tų pastarajai būdingų magiškojo realizmo trupinių. Čia - viskas gyvenimiška, viskas realu: ir moterys, aukščiausiame palaimos taške čiulpiančios vaikiškus čiulptukus, vagys, tuo metu tuštinantys butą, absurdiškos mirtys, gaudant pabėgusią papūgą, merginimas 72 metų moters… Beje, šis romanas vadinamas "pačiu optimistiškiausiu Marquezo romanu".

Tai, be abejonės, šedevras, prilygstantis, o gal net lenkiantis (čia priklauso nuo asmeninių skonių) "Šimtą metų vienatvės". Lietuviškai ji neišleista, bet rusiškas vertimas - puikus. Nuostabi, nepakartojama knyga. Perskaityti beveik būtina.

ŠEDEVRAS

Komentarai

jurga 2002-08-23 12:04:04
ne tai, kad apie ta knyga. pernai gavau dovanu berods maskvoj leista markeso apsakymu rinkini (atra puse knygos - simtas metu). esu apsvaigus ir apsalus. stebuklines pasakos suaugusiems. oi, vien ko verti pavadinimai - samyj krasivyj v mirie utopliennik, more iscezajuscich vremion (beje taip pavadinta ir knyga) ir pan. markesas auksciausiame lygyje.
Justinas 2002-08-23 12:21:14
Uf, o mane taip žiauriai nuvylė "Pulkininkui niekas nerašo", kad net laikinai atidėjau į šoną kitų apsakymų skaitymą. Bet, panašu, teks sugrįžti :)
jurga 2002-08-23 14:42:54
polkovniku nikto, atrodo, pavadinta apysaka. ten dar yra kita apie lietu, abi sakyciau sunkios. o tie tikrieji apsakymai tikrai smagus, lengvi ir labai grazus
Gedas 2002-08-23 16:34:24
O man tai kolei kas Markeso geriausia "Pasakojimas apie Erendirą ir jos netikėlę močiutę" (negarantuoju, kad pavadinimas itin tikslus). Taip pat ir "Patriarcho ruduo" gilų įspūdį paliko, ui, koks sunkus tas rudenėlis buvo...
bangis 2002-08-23 19:42:10
"Graudus negirdėtas pasakojimas apie tyrąją Erendirą ir jos nevidonę močiutę" - tikslus pavadinimas :)
Z Justinas 2006-12-12 13:38:38
Išleido lietuviškai! Alma littera, pavadinimas "Meilė choleros metu".
Tik brungu, trauk juos...
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.