Gary Zukov „SIELOS BUVEINĖ“

Autorius: Vilis Normanas
Data: 2006-09-25

cover Apie knygą: Gary ZukovSIELOS BUVEINĖ
Leidykla: Mijalba (2003)
ISBN: 9955954639
Puslapių skaičius: 236

Siela. Nematerialioji žmogaus dalis. Ar ji tikrai egzistuoja? O, jei egzistuoja, tai kaip veikia mūsų gyvenimus?

Gary Zukov – labai garsus amerikiečių rašytojas. Ant knygos „Sielos buveinė“ viršelio puikuojasi užrašas – perkamiausia knyga Amerikoje. Smagu pažiūrėti, ką gi skaito svajonių šalies gyventojai.

Vos tik pradėjau skaityti šią knygą, iš karto supratau, kad tai bus gyvenimo vadovėlis, kuriame pateikiama „pagalba“ nelaimingiesiems.

Pratarmėje knygos autorius išvardija visus savo korifėjus, prie kurių veikalų nuolat grįždavo ir kurie suteikė jam savotišką įkvėpimą. Tai – Viljamas Džeimsas, Karlas Jungas, Bendžaminas Li Vorfas, Nilsas Boras ir Albertas Einšteinas.

Perskaičius tokią pratarmę veikiausiai galima tikėtis kažko panašaus į tai, apie ką rašė pastarieji genijai, deja, „Sielos buveinė“ nė iš tolo nėra panaši į minėtųjų veikėjų kūrybą.

Be abejo, nenoriu pasakyti, kad ši knyga apskritai nieko verta. Juolab kad matosi, jog parašyta tikrai intelektualaus ir dvasingo žmogaus,kuris bando sulydyti mokslą ir religiją į vieną lydinį.

Tokius tikslus sau kėlė ne vienas mirtingasis, tačiau, pripažinkime, jiems tai nelabai pavyko. Galbūt Gary Zukov - išimtis?

Knygos pradžioje autorius bando parodyti, kodėl pasaulyje tiek daug blogio ir kas tai lemia: poreikis fiziškai dominuoti sukelia konkurenciją, veikiančią kiekvienąmūsų gyvenimą aspektą. Tai štai kas nulėmė kryžiaus žygius, Vietnamo karą, Persijos įlankos neramumus ir netgi Romeo ir Džiuljetos tragediją. Tikriausiai kiekvienas žmogus turi savo nuomonę apie visus tuos įvykius ir jų priežastis, tačiau, mano galva, jei viską galėtume paaiškinti „tik“ poreikiu fiziškai dominuoti, vargu, ar kas nors gilintųsi į kryžiaus žygių istoriją ir kitus konfliktus.

Spekuliuoti tokiai dalykais galima, tačiau nereikėtų į vieną krūvą suversti tiek daug „blogų“ nutikimų ir pateikti labai „paprastą“ paaiškinimą: bet kokios prievartos esmė yra kova dėl išorinės galios. Galbūt, tačiau tam reikėtų įrodymų. O, štai ir įrodymas: galios, kaip išorinės jėgos, suvokimas suskaldo psichiką – nesvarbu, ar tai individo, bendruomenės, tautos, ar pasaulio psichika. Nėra jokio skirtumo tarp aštrios šizofrenijos formos ir kariaujančios pasaulio būklės. Sudraskytos sielos agonija niekuo nesiskiria nuo suskaldytos tautos agonijos.

Įdomi mintis, nesistengsiu pateikti savo nuomonės apie ją. Daug svarbiau tai, jog blogio želmenis knygos autorius mato sudraskytos sielos agonijoje. Turbūt kyla natūralus klausimas, o ką Gary Zukov laiko siela? Siela nėra pasyvi ar teorinė esybė, užimanti vietą kažkur jūsų kūtinėje. Tai – teigiama, turinti aiškų tikslą jėga, glūdinti pačiame jūsų būties centre. Eilinis skaitytojas tikriausiai liks sužavėtas tokio sielos apibrėžimo.

Antrame knygos skyriuje – „Karma“, pateikiami dar keli sielos apibūdinimai: siela nemirtinga, siela nepavaldi laikui. Ar nemirtinga gali būti pavaldi laikui?

Tai, kad siela nemirtinga, pastebėjo pirmasis filosofas Talis (625 – 547 m. Pr. Kr). Tiesa, jis netuščiažodžiavo ir paprastai bei aiškiai pasakė: siela – nemirtinga.

Gary Zukov apie sielą kalba daug, tačiau visa tai, apie ką jis kalba knygoje, būtų galima pasakyti keliais sakiniais – būk geras, dvasingas, mylėk visus žmones ir pasaulį ir viskas bus gerai. Kažkur jau girdėta, bet tiek to, nesigilinsiu.

Knygoje pateikiama nemažai pavyzdžių iš asmeninio autoriaus gyvenimo, kurie turėtų „įrodyti“, kad rašoma tiesa. Iš tiesų, jei esate susipažinę su psichologija, filosofija ir religija, šioje knygoje nerasite nieko naujo. Tai tos pačios, nuo neatmenamų laikų sakomo tiesos, pateikiamos kiek šiuolaikiškesne forma.

Blogai tai ar gerai, spręsti ne man. Viena vertus, žmonėms reikia paprastai adaptuoto gyvenimo vadovėlio, kita vertus, beskaitant norisi prie kai kurių minčių prirašyti tikrųjų jų „savininkų“ vardus ir pavardes.

Smagu, kad Amerikoje ši knyga populiari. Vargu, ar ten kas nors skaito senuosius filosofus.„Sielos buveinė“ skatina ieškoti dvasinių turtų ir tai pagirtina, tačiau kaip ir minėjau, tai supaprastinta amžinųjų tiesų versija tiems, kurie nesidomi „tokiais“ dalykais giliau.

Manau, kad ir Lietuvoje yra pakankamai daug ieškančių būtent tokios knygos – paprastos ir visiems suprantamos, tačiau aš savo ruožtu norėčiau paraginti leidėjus į mūsų šalį atplukdyti ir ką nors rimtesnio iš šio autoriaus kūrybos bagažo.

Kartais sakoma - paprastos tiesos visada panašios. Nepanašu tik tai, kas yra originalu, būtent to originalumo labai ir stinga Gary Zukov.

Tiesos

Komentarai

Skaitytojas 2006-09-26 04:57:44
Atsiprašau, bet kantrybė išseko. Suprantu, kad mielas apžvalgos autorius yra labai talentingas ir ambicingas jaunuolis, kuriam žodžiai liejasi be pastangų, bet ši svetainė tarsi ir stengdavosi išlaikyti tam tikrą lietuvių kalbos lygį, ir analfabetizmo apraiškų čia būdavo vengiama.

Tik viena apžvalga:

1. "O, jei egzistuoja, tai kaip įtakoja mūsų gyvenimus?"

Čia visiems "įtakotojams" citata iš VLKK tinklapio:

Ar vartotinas veiksmažodis „įtakoti“?
Įtakoti – vertinys iš rusų kalbos žodžio влиять (влияние). Lietuvių kalboje vartojamas abstraktas įtaka, bet iš abstraktų su priesaga -oti veiksmažodžiai nedaromi. Šis vertinys, atsižvelgiant į stilių ir kontekstą, gali būti keičiamas žodžiais atsiliepti, paveikti, veikti, formuoti, daryti įtaką, turėti įtaką ar įtakos.

http://www.vlkk.lt/konsultacijos/konsultacija.6935_1.html

2. "Pratarmėja"

Kas mums tas vietininkas, tiesa? O gal čia veiksmažodis?..

3. "Juolab, kad"

Po "juolab" prieš "kad" nereikia kablelio.

4. rašoma Einšteinas, o ne Enšteinas!

5. "ši knyga, apskritai, nieko verta"

"apskritai" kableliais neskirama.

6. "Galbūt Gary Zukov - išmintis?"

O galbūt IŠIMTIS?

7. "Siela nėra pasyvi ar teorinė esybė, užimanti vietą kažkur jūsų kūtinėje."

Kur?..

8. "paprasatai bei aiškiai pasakė"

Yra toks dalykas - spelingas.

9. "visa tai, apie ką jis kalba knygoje būtų galima pasakyti keliais sakiniais"

O kur kableliai?

10. "pateikiamos kiek šiuolaikiškiasne forma"

-kiasne forma?! Rašytojas...
Z Justinas 2006-09-26 05:47:31
Ačiū už akylumą. Kaip žmogus, įdedantis apžvalgas, prisiimu kaltės dalį :)
Lina Krutulytė 2006-09-26 07:19:20
Hah. Net nejuokinga.
Knyga, sprendziant is visko, - eiline kvaila mistika apie nieka. Kam reikia tokias apzvelgineti, zino tik pats apzvalgininkas.
Siela blyn.
Perkamiausia knyga Amerikoj blyn.
IMHO tai eilinis "bestseleris" patikliems sielos ubagams.
Vilis 2006-09-26 07:57:47
Atsakau Linai: knyga nėra prasta, bet ir ne tobula. Ji apie dvasines vertybes, todėl ir apžvelgiau.

O dėl klaidų: ach, tikrai - gėda, gėda, gėda. Jei nebūtų didesnės gėdos - būtų didžiausia. Ačiū, skaitytojau, už pastabas.
Fredyss 2006-09-26 11:35:26
To skaitytojas:( piktas,ar inkvizitorius?).Prisipažink (manau bus nebaisu, juk net ir savo vardo neparašei), kad knygas skaitai ne savo malonumui,o ieškodamas klaidų. A?. Tu jauti malonumą ieškodamas bugų?. Negali ramiai miegoti? Bėje,gal ir pats rašai apžvalgas? Neblogai būtų,kad numestum linką, žmonės paveizėtų,kaip atrodo tobulybė..:))))
Lina Krutulytė 2006-09-26 11:41:11
Fredyss: apzvalgose, priesingai nei komentaruose, klaidu buti neturetu. Tai viso puslapio ivaizdzio reikalas, o ne kazkieno bugu ieskojimas.
Fredyss 2006-09-26 11:56:56
,,Klaidų nebus tada,kai nebus tų, kas jas daro''.O jei rimtai, paprasčiausiai nemyliu/neviršnu aš kritikų,kurie patys nieko nedaro, tik kritikuoja,dar pridengę anonimo/skaitytojo vardu. Manau ,( gal kitame gyvenime) visi kritikai patys bus apžvalgininkai/rašytojai.
O taip tai ,atsiprašau,gal aš prieš kažką ir neteisus,gal anonimas/skaitytojas ir teisus, bet išsakiau savo požiūri į kritikus anonimus.
Čia išsakiau tik savo nuomonę/meilę/nemeilę , ir tiek...:))
Skaitytojas 2006-09-26 12:29:21
Matai, skirtingai nuo tavęs, Fredyss'ai, man rūpi tinklapio lygis. Jei tau atrodo, kad įrodyti savo teisę sakyti pastabas skaitytojai turi tik pateikę savo darbų sąrašus, tai, kaip čia švelniau pasakius, man ši nuomonė absoliučiai neįdomi. Juokingi tie tavo kaltinimai ir, beje, kiti komentarai (tikrai ne šiandien tai pastebėjau), ir taip jau yra, kad niekad nesuprasiu tokių žmogelių kaip tu. (Čia daviau valią savo inkvizitoriškumui angry. Deja, vidinis cenzorius liepė ištrinti nepagražintą nuomonę.)
Fredyss 2006-09-26 12:44:58
,,Man rūpi'' ir ,,mes,liaudis'' ko tai panašumai kažkokie...:)) Šiaip tai ,aš išsakiau savo nuomonę ir tiek. Jokių kaltinimų, nebent tamsta, svetimą nuomonę, kuri nesutampa su tamstas , vadina krtika. Man anonimai asocijuojasi su su pelytėm(pilkom), kurie intiko pagalba tampa super rupintojieliais.:))
O kad inkvizicija nesupranta manęs-bučiuoju tamstai kanopėlę-reiškia,kad merginom aš dar ne Lost filmo žvaigždė...
Skaitytojas 2006-09-26 13:57:40
shlyxtux čia (sutvarkykit man loginą pagaliau! 21_irked)
- Fredyss, o tai elementarių gramatinių klaidų ištaisymas yra kritika, tavo nuomone? Žo, dar pasakyk, kad taisyklinga rašyba yra nesvarbu (čia portale, kuriame rašoma apie knygas - ir straipsniuose, ne komentaruose), ir be mažiausio sąžinės graužimo pasiųsiu tave į delfi.

Beje, geras paskutinio posto paskutinis sakinys. Tu keliamate logika naudojiesi ir ko reik įpūst, kad ją suprast?
Vilis 2006-09-26 14:06:25
Ei, žmonės, gyvenkit draugiškai. Dėl klaidų kaltas aš, viskas, taškas. Stengsimės, kad daugiau jų nebūtų, juolab kad tai neatidumo klaidos. Išsakyta kritika gera, pagrįsta ir etc. Bet visi klysta, iš klaidų mokomės.
Fredyss 2006-09-26 14:14:17
Slengas tai. Šiap tai , aš jau pasiekiau ko norėjau. :)Nepyk...Varyk geriau į kiemą-pasidžiauk geriausiu oru ne dargana; atsitrauk nuo PC. Gyvenimas juk gražus ? A? Iki, žmogau.:)))
Vilis 2006-09-26 14:19:32
O čia man, fredyss, tavo komentaras?;)
Fredyss 2006-09-26 14:28:41
Tikrai ne..Čia tam,katrą tuoj tuoj apšvies shlyxtux...
Vilis 2006-09-26 14:31:22
a, aišku:)
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.