Gintaras Beresnevičius „VILKŲ SAULUTĖ“

Autorius: Mirmeka Alba
Data: 2004-03-08

cover Apie knygą: Gintaras BeresnevičiusVilkų saulutė
Leidykla: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla (2003)
ISBN: 9986392594
Puslapių skaičius: 375

Na, ar visi pasiruošę unisonu sušukti "Ooo, Beresnevičius yra jėga"? Prašom, aš netrukdau. Nedrįsčiau nuvainikuoti tokio reto reiškinio šiuolaikinėje literatūroje - herojų, tuo labiau, kad man jis irgi patinka. Herojus šiuo atveju - pats autorius. Kuriantis save skaitytojų akyse tekstais apie pasaulį ir apie savo aplinką. Pvz., išklibęs lango rankenos varžtas. Patikrinkite, jei jūsų langai ne nauji, turbūt rasite tokį ir savo namuose. Bet argi kam gali būti įdomus kažkoks varžtas? "Kartais, tiesa, jis persisveria, graso iškristi, tada po kelių savaičių apmąstymų aš pirštu įstumiu jį atgal, taip įdėdamas savo intelekto ir jėgos indėlį į kovą su entropija, į chaoso ir kosminės tvarkos amžinąjį mūšį" (p. 131). Taigi, įvyko. Varžtas ir autorius įsipasaulino (aš irgi gražių žodžių žinau). Taip aplipdyti kiekvieną reiškinuką reikšmėmis - talentas, mielai tą pripažįstu. Ir nepaisant euforijos aplink G.Beresnevičių, jį tikrai įdomu skaityti.

Įdomu sužinoti ką nors naujo, o atradus ką nors jau žinomo, sutikrinti savo požiūrį su autoriaus. Aha, aš irgi nuolat bambu, kad šiuolaikiniai daiktai kur kas greičiau suyra, nei seni. Aha, kompiuteriu spausdinto ar ranka rašyto teksto prerogatyvos problema taip pat buvo iškilus, bet taip skausmingai jos spręsti nereikėjo. Aha, iki šiol buvo tik neaiškus pojūtis, kad Gedimino prospektas tikriausias - kai tuščias, o štai kaip tai aprašė G.Beresnevičius… Atpažinimo jausmas šiuo atveju svarbus, nes, kad ir kaip nutolusios atrodytų narinėjamos temos, jos vėl ir vėl grįžta į Lietuvą. Netgi galim sakyti - į Lietuvos aktualijas, nors būtų rašoma ir apie pačius seniausius laikus. Bet šios esė nėra savitikslis šnekėjimas apie kažką, kas svarbu tik pačiam autoriui. Mitologijos, istorijos, kultūrinių reiškinių nagrinėjimas ir interpretavimas atveda iki šiandieninių dienų, ir staiga supranti, kodėl Daumanto, Mindaugo žudiko, paminklas visai tiktų Lukiškių aikštėje. Nes tave įtikina. Ir tuo pačiu metu supranti, kaip tai toli nuo realių galimybių paveikti jėgas, kurios anksčiau ar vėliau joje pastatys tai, kas patinka joms, nekvaršindamos galvų archetipais ir, tuo labiau, neironizuodamos.

Panašiai ir su kitais tekstais. Galima būtų tai palyginti su iki skausmo pažįstamu vaizdu: šuo loja, karavanas eina. Šioje knygoje surinktos esė prieš tai buvo spausdintos "Šiaurės Atėnuose", nors įtariu, kad jos buvo taisytos; atitinkamai, tekstai skirti tam tikrai publikai. Tai, kuri jei ir nežino, kas tas Hiolderlinas, bent moka išdidžiai apsimesti, kad žino (poetas toks, Hėgelio ir Šilerio sugėro… draugas). Ir esė yra tarsi šydas ant mūsų realybės: reflektuojančios ją, bet tikro, daiktiško poveikio turinčios labai, labai mažai. O gal ir negalinčios turėti. Filosofinėse knygose esančių idėjų taip pat dažniausiai negalime "įskiepyti" visuomenei, tačiau G.Beresnevičius tuo ir skiriasi, kad rašo ne teoretiškai. Jis čia ir dabar, ir jei svarsto apie senovės romėnų geografiją, tai ne abstrakčioje erdvėje, o pusiaugula ant lovos ir pasiėmęs konkrečią knygą. Jei skundžiasi dienraščių bulvarėjimu, tai nesidangsto apibūdinimais "tam tikri", "kai kurie" ir "patys žinot, kokie". Politiniai įvykiai - rinkimai, referendumai - irgi atsispindi esė. Ir kaip daugelis intelektualų, nors ir keikiančių žiniasklaidą, bet apie politiką susidarančių nuomonę būtent iš jos, jis vertina konkrečias politines jėgas ar jų atstovus… Nežinau, kaip išsisukt - gi nepasakysi "profaniškai". Tačiau bet kuriuo atveju, kai G.Beresnevičius ima brautis į praktinės vietinės politikos džiungles, jį tampa kur kas neįdomiau skaityti. Geriau jau tada teorija ir globalios politikos nagrinėjimai. Ir net nesvarbu, kad daugeliu atveju aš jam nuoširdžiai pritariu (nes tada tarsi darai nuolaidą autoriui už "patikimą"; nuolaidos jam nereikia), o kai kurie teiginiai seniai žinomi - vis tiek įtraukia. Nes esė gyva, net jei ji apie mirtį.

Neketinu vardinti, kokios esė rašymo priemonės "veža" G.Beresnevičiaus tekstuose, skaitę puikiai žino. O "Vilkų saulutėje" jos dar ir išduotos tekste "Kaip rašyti esė". Taip drąsiai išversti kišenes gali tik labai pasitikintis savimi žmogus, nes kai kas tikrai lengvai pritaikoma paties autoriaus tekstams: pvz., geras būdas yra apsimesti, kad įvairūs senovės ar dabarties literatūros, kultūros autoritetai yra tavo seni pažįstami, ir vadinti juos vardais. Arba štai intelektuali esė: "Paskui rašyti kas į galvą šauna - bet apie klonavimą, globalizaciją, vektorius. Kas antrame sakinyje turi būti kažkas apie Picasso, Leonardą da Vinci ir Michelangelo. Du kartus įterpti žodį "šūdas". Bet - tik du kartus." Rimtoj recenzijoj reiktų imti spėlioti, kiek tame narciziško blefavimo ir dvigubo žaidimo, bet kam? Įžvalgos taiklios, žodis svarus. Subjektyvumas pagrįstas. Skaityti - malonumas, o perskaičius kurį laiką kimbi prie aplinkinių su pareiškimais "O Beresnevičius apie šitą dalyką sako taip…"

Beresnevičiusyrajėga.

Komentarai

Justinas 2004-03-08 19:23:38
Beresnevičius yra jėga. O jo esė - netgi jėgų jėga :) Tegyvuoja!
avalon 2004-03-23 12:30:32
jooo, Beresnevicius JEGA...
papūga 2004-03-27 15:40:10
Jooooooo, jėgų jėga. Ar kas išdrys pasakyti kitaip?
Eida 2004-04-08 12:29:05
Mano stalo knyga. Skaičiau ir skaitysiu. Jėga!
Jūratė 2004-04-19 12:59:27
Na, ka gi, puikus apibūdinimas, jei lietuviai daugiau žodžių nemoka... Penki skaitytojai iš eilės pakartojo tą patį. Tai kam tada iš vis rašyti jei savo nuomonės neturi ir tuo labiau turbūt ir kūrinio neskaitei?
Krekas 2004-04-19 13:48:52
Tai tik patvirtinimas, kad knyga iš tiesų gera. O ką reikia rašyti tik labai išskirtinę nuomonę?
Beje, tai , kad sutinki su kito nuomone nereiškia, kad neturi savo nuomonės, o juo labiau, kad kūrinio neskaitei. hash
Jūratė 2004-04-19 17:14:46
Hm....o tai kaip galima susidaryti nuomonę neskaičius kūrinio? Gal ne taip tave supratau...
Krekas 2004-04-20 05:28:35
Jūratei:
tavo žodžiai:
"Tai kam tada iš vis rašyti JEI SAVO NUOMONĖS NETURI ir tuo labiau turbūt IR KŪRINIO NESKAITEI?"
mano replika:
"Beje, tai , kad SUTINKI SU KITO NUOMONE NEREIŠKIA, kad neturi savo nuomonės, o juo labiau, KAD KŪRINIO NESKAITEI."
Jūratė 2004-04-20 11:31:14
Na šiaip jei žmogus perskaito kūrinį, jis dažniausiai sugeba apie jį pasakyti daugiau, negu pakartoti kažkieno kito žodžius. O jeigu nesugeba, tai gal iš vis sakyti nieko nereikėtų. Na, bet čia mano nuomonė, gal kitiems patinka toks...gal pasakysiu ir per stipriai..."bandos" jausmas.
Klia 2004-04-20 13:34:49
Jūrate, iki tavęs jau ne sykį buvo ištarti žodžiai "bandos jausmas", žiurėk, kartojies;]
O apskritai ta "jėga" - tiesiog atsiliepimas į apžvalgą. Jei skaitytojas neketina nagrinėti kūrinio forume, bet nori išreikšti savo požiūrį į knygą, jis komentuoja trumpai.
Perskaityk, išnagrinėk plačiai ir įdomiai - pasakysim ačiū.
dratelė 2005-07-29 07:51:21
visų pirma - beresnevičius jėga :D
visų antra - jo esė jėga
visų trečia - knygą skaičiau po truputėli - paskanaudama...tyliai
kad žodžiai kuo ilgiau išsigulėtų atmintinėj

ne kasdiena sutiksi tokio orginalaus požiūrio žmogų
super galėdama susipažinti su jo darbais
Visiems 2011-01-13 15:01:42

gal kas turite parduoti sia knyga?
textile.recycling@gmail.com

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.