Autorius: Gediminas Kulikauskas
Data: 2005-11-29
Vis dėlto, nemažai rašytojo gerbėjų pirmiausia jį vertina kaip talentingą mokslinės fantastikos autorių, kurio romaną "Drakonas niekada nemiega", matyt, teisėtai, daugelis net vadina geriausia Kuko knyga.
Parašytas dar tolimais 1988-siais, šis romanas vienas iš nedaugelio atstovauja beišmirštančiam science fiction "kosminės operos" požanriui. Ir kokios "kosminės operos"! Romanas tarsi įkūnija visas geriausias šio požanrio savybes: gigantiškus (bet ne iki absurdo) kosminius mastus bei aršias kautynes, įmantrias intrigas ir sudėtingus veikėjų charakterius.
Taigi, prieš jus retas egzempliorius, kuriam šiais laikais prilygsta gal tik žymaus škotų fantasto I. Benkso (Iain Banks) sukurtas SF romanų ciklas "Kultūra" (Culture).
Glenas Kukas nemažą gyvenimo dalį praleido armijoje, ir tai matyti - didelę tiek jo parašytų fantasy , tiek science fiction kūrinių dalį galima drąsiai pavadinti koviniais. Ne išimtis ir "Drakonas niekada nemiega".
Žmonių gyvenamos Visatos, taip vadinamojo Kanono, pasaulius jungia mįslingas tarpžvaigždinis Tinklas, kuriuo galima skraidyti didesniu nei šviesos greičiu. Tiek žmonės, tiek kitos Tinklu besinaudojančios civilizacijos nežino, kas buvo jo kūrėjai, iš kur jis atsirado ir kas tai yra. Beje, net ir tinklas nėra saugi vieta - laivai retkarčiais jame tiesiog pradingsta ir vėl pasirodo tik kaip laivai-vaiduokliai...
Bet grįžkime prie Kanono pasaulių, kurių stuburas yra Sargybos laivai - didžiuliai (nedidelės planetos dydžio), faktiškai nepriklausomi ir pusiau protingi, jie gina žmoniją tiek nuo maištininkų, tiek nuo kitų civilizacijų.
Šie Sargai praktiškai nemirtingi - kiekvienas jų, pavadintas romėnų legiono vardu, turi Šerdį, veikiančią kaip centrinė laivų nervų sistema ir iš esmės laivo viduje esančia mažu dievu net ir laive esančiai žmonių įgulai, kuri paprastai laikoma užšaldyta ir atgaivinama tik tuomet, kai laivui jų prisireikia. Laive viską galima pakeisti - nuo menko kareivėlio iki pačios šerdies, mat pastarosios atmintis nuolat išsaugoma kompiuteryje. Taigi, net žuvus kuriam iš Sargų, Žvaigždžių Bazė (Sargų buveinė) jį atgamina vos per savaitę - su ta pačia įgula, atmintimi, tuo pačiu vardu.
Tiesa, tūkstantmečius nugyvenę Sargai savotiški - kiekvienas su savu charakteriu ir keistenybėmis, o kiti - jau seniausiai palikę žmonių gyvenamą kosmosą ir grįžta čia tik retkarčiais, nebeatsakinėdami į jokius signalus ar virtę laivais-vaiduokliais. Sklando gandai, jog jų šerdys tiesiog išprotėjusios...
Tik kartą Sargų prižiūrimai žmonių civilizacijai buvo kilęs rimtas pavojus - kai juos puolė grėsmingi ateivių Ku kariai. Tačiau praslinkus tūkstančiams metų padėtis vėl įkaito: daugeliui žmonių pasaulių (kuriuos valdo vadinamieji Namai) įsipyko geležinė Sargų kontrolė. O vienas iš Namų jau daugelį metų rezga sąmokslą, į kurį įtraukė ir Svetimųjų civilizaciją.
Nepaprastai įdomus romano siužetas turi ir trūkumų - vietomis jis gana neaiškus ir sudėtingas, idėjų, detalių, vardų gausa ima varginti. Tačiau ilgainiui, įsiskaičius, knyga taip apžavi, kad jau sunku beatsiplėšti, neperskaičius iki paskutinio puslapio.
"Kosminė opera" visu gražumu
Na, o kaip jums šis ERIDANO viršelis?
Bent jau nuobodi ši knyga tikrai nebus.
Ir dar vienas įdomi ypatybė - daugelis ją skaičiusių sutinka, kad puiki, kad gera, bet va, apibūdinti kokia ji - nesugeba.
Beje, OT klausimas, kuri gal reiketu imesti ir i fantastika.lt: paziurejus i lietuviu megstamu SF knygu topus (ar siaip sarasus), atrodytu, kad lietuviai turetu kaifuoti nuo Bankso "Kulturos". Taciau kazkaip Banksas minimas labai retokai. Kodel?
Pažiurėjau ir noriu paklausti,ar Drakonas niekad nemiega nesusijęs su to kitom knygom?Nes kitas beveik visas yra išleidę rusai.Ar Drakonas ..yra užsimintą apie Siaubo imperiją? Jei taip tai tada tai bus susiję su A Shadow of all night falling,Octobers baby,An Ill fate marshalling,Reap the east wind,With mercy toward none,The fire in his hands,All darkness met.Rašau ne iš eilės,o taip kaip esu pasidėjęs savo lentynoje..
Beje,mano minėtos knygos yra iš serijos ,,Vek drakona''.Gal kas turi ką nors be mano minėtų?
"When you set out to be a writer, did you ever think you'd be as popular as you have been? Did you see it as something you could make a living at?
Popular? If I am, it's gotten past me. And make a living? No. Even in my best years of the first thirty it was never more than hobby money. The last maybe five I've made enough to support myself in genteel poverty. Certainly not enough to support a family and put three sons through college."
Ir tai raso vienas is gana populiariu autoriu.
DĖMESIO, TRUPUTĮ SPOILERIAI!
Tiesa, pirmus keliasdešimt puslapių buvo truputį sunkoka įsikirsti toj intrigų ir vardų maišalynėj, bet vėliau viskas susidėliojo į vietas. Kol kas man ten nesupranta buvo iškelta nemirtingumo problema. Jei jau Sargų įgulos gali būt nesunkiai klonuojamos po žuvimo su visa atmintim iki eilinio info išsaugojimo, tai kur čia problema ir kitiems daryti tą patį, ypač Namų šefams? Visa kita labai kosmiškai operiška :)
A tada kaip ten su Lupo dubleriais ir jų informacijos apsikeitimo procesais? Man tai funkcionuojantis dubleris+ galimybė kažkokio proceso metu perduot sukauptą patirtį atrodo tolygu pilnavertės asmenybės klonavimui. Nu bet čia tik priekabiavimas, prieš tokį nukrypimą vardan intrigos galiu užsimerkti :)
http://betelgeuses.blogspot.com/2013/05/glen-cook-drakonas-niekada-nemiega.html