Autorius: Benediktas Kinta
Data: 2003-12-01
- Humaniškas… Avies supratimu."
Vyresnieji japonai jo nemėgsta. Jaunimas - dievina. Savo požiūrį ir vieni, ir kiti paaiškina vienodai: "Jis pernelyg dvokia sviestu". Japonų, tradiciškai nevartojančių pieno produktų, posakis "dvokiantis sviestu" apibūdina viską, kas provakarietiška, svetima.
Ir iš tiesų - Haruki Murakami populiarumo fenomenas Japonijoje, ko gero, paaiškinamas būtent jo "vakarietiškumu". Murakamio proza - neturi nieko bendro su klasikine japonų (ar apskritai - rytų) literatūra. Jei pasižiūrėtume priekabiau - Murakamio proza neturi nieko bendra ir su pačia Japonija. Taip, retsykiais tekste paminimi vietovardžiai mums primena, jog veiksmas vystosi būtent Tekančios Saulės šaly. Tačiau pakeiskime Tokiją į Londoną, Hokaido salą - į Meną, ir… Ir nieks nepasikeis.
Haruki Murakamio herojai taip pat nepasižymi jokiais tautiniais bruožais. Tarsi tyčia, autorius netgi nemini jų vardų. Blogiausiu atveju - išsiverčia, suteikdamas herojui pravardę. Murakamio herojai vilki džinsus, valgo steiką, klausosi "Doors", "Rolling Stones", "Deep Purple", geria "Heinekeno" alų. Gal kaip tik todėl jie netapo svetimais ir Europos bei Amerikos skaitytojams. Po viso to nė kiek nesistebi, sužinojęs, jog savo pirmąjį romaną H.Murakami pradėjo rašyti ne gimtąja japonų, bet anglų kalba.
Kritikai nesutaria tarpusavy, mėgindami apibrėžti, kokiam gi literatūros stiliui priskirti šio rašytojo kūrinius. Okultinis detektyvas? Psichodelinis trileris? Antiutopija? Visa tai - ir dar kažkas…
Amerikos kritikai netgi priskiria Murakami romanus "fantasy" arba "nemokslinės fantastikos" žanrui. Tai, žinoma, nieko gero apie tuos kritikus nepasako. Murakami proza - tokia pat "fantasy", kaip ir, sakykim, G.G.Markeso "Šimtas metų vienatvės".
Pagrindinis "Avies medžioklės" herojus - eilinis trisdešimtmetis, reklamos agentūros darbuotojas ir bendrasavininkas. Ir štai vieną sykį jo gyvenimą aukštyn kojomis apverčia… avis. Tiksliau, kelių kalnų slėnyje besiganančių avių nuotrauka, kurią herojus ketino panaudoti kliento reklamai. Įtakingas politikas reikalauja nedelsiant sustabdyti tą reklamą. Negana to - herojus vos ne KGB metodais verčiamas pasakyti, iš kur tą nuotrauką gavo. Kadangi nuotrauką šiam atsiuntė draugas, herojus atsisako tai išduoti. Tuomet jam iškeliama sąlyga - arba jis per du mėnesius atranda nuotraukoje matomą avį su žvaigždės formos dėme ant nugaros, arba… Tas "arba" nuskamba gana nedviprasmiškai, tad herojus, nors ir nenoromis, tačiau pradeda paieškas.
Bandyti toliau pasakoti siužetą būtų nusikaltimas, kurio man neatleistų tie, kas tik ketina skaityti šią knygą.
Na, o mano paties subjektyvus vertinimas… Tai tikrai kokybiška literatūra. Tačiau skaitydamas vis niekaip negalėjau atsikratyti déja vu pojūčio - viskas atrodė kažkur jau girdėta, skaityta. Galbūt, jei ši knyga mus būtų pasiekus prieš 20 metų, būtų buvę kitaip. Gal tai tiesiog "ne mano" knyga. O gal - per daug iš jos tikėjausi. Juk Murakami liaupsinamas. Ar pelnytai? Skaitykite - ir atsakykite į šį klausimą patys.
Be-e, be-e
nesu gerai pažįstama su japonų literatūra, bet sakykim Banana Yoshimoto 'Virtuvė' mano akimis žiūrint turi kur kas daugiau japoniško kolorito už šitas 'avis', kad ir gerai parašytas:)
Ne viskas taip tiesmukai.
Juk tai gali būti idea fix. Idealas, noras, siekis.
Kas tik nori.
Esmė tame - kad kai Tave TAI apleidžia - Tu miršti.
Miršti moraline ar fizine prasme - nesvarbu.
Tai netektis.
Gal skaitant truputėlį reikia "paleisti fantaziją", atsipalaiduoti, nesitikėti sužiaumotos ir galutinai pateiktos tiesos...
Tiesa pasakius, o kodėl ne ežiukas, ne barsukas, Kodėl ne strutis, ne vilkas, ne gyvatė?
Gal tiesiog toks sumanymas.
Va:
"O kodel butent avis, o ne koks ozys?"
Tik Murakamis Tau ir atsakys.
Va kaip sueiliavau!
Tai nauja Haruki Murakami knyga.
Pavarčiau, vėl minimas Žmogus Avis.
Gal kas jau skaitėt, ar verta pirkti.
Paprastai pratęsimai nebūna įdomus...
O gal ten jau kita istorija???
Istorija kita - veiksmas vyksta Delfino viesbutyje po kazkiek metu. senasis viesbutis nugriautas ir pastatytas naujas, o virsutiniam aukste dedasi kazkokie mistiniai dalykai. Susipazista su tokia mergiote, dirbancia ten.labai daug nukrypimu i sona.... tiek ir teperskaiciau.
Del pirkimo tai sunku pasakyt, bet galvoju, kad ta knyga vis tik pabaigsiu skaityt
a 'dansu dansu dansu' skaityti neperskaicius 'avies medziokles' yra visiskai beprasmiska...
'dansu .. dar idomiau skaitos nei avies medziokle!
bet, manau, geriau paieskojus galima butu atrast ir angliskai.
baigiau dansu dansu dansu..
tai isties labai nebloga knyga!
man patiko recenzijoj, kaip buvo parasyta, kodel murakami ne fantastika raso:) labai daug geru minciu radau.
Labai dekui uz informacija apie trilogija-nenustebino, kad lietuviai vercia nuo galo taip padere ir su L. Durelio Aleksandrijos kvartetais.Kvaila, bet cia juk Lietuva - tad ko mes stebimes.
Kažkaip nusipirkau ir nuspręndžiau atidėti geresniems laikams. Vis dar guli...
Ar jau galiu skaityti, ar teks palaukti dar kokios nors praleistos?...
Atrodo, ilgai dar teks laukti likusųjų...
tokia itraukianti, idomi - wow - knyga, net citatu keleta zadu ishsirashyt susiradus, o pabaiga tai visai nepatiko.
Su kuo cia palygint?? Na - taip lyg valgytum megstamiausia deserta ir jis staiga... dingtu!
Tai va panasiai ir ta knygos pabaiga
Bet jei kas klaustu - sakychiau - buuutinai skaitykit! :)
Tai kad ten visas įdomumas tik prasideda...
Pati pabaiga irgi nelabai. Avies idėja - idomu, bet kažko ten dar trūksta.
Bet šiaip knyga patiko.
to Valdas>
iš tiesų keistoj vietoj sustojai, aš tai ten jau atsiplėšti negalėjau...
o kodėl knygoj "Džastina" parašyta, kad tai antroji knyga iš šito ciklo?
O del tos avies tai man regis ten viskas pacioj knygos pasakyta - AVIES IDEJA. Bet kokia universali Ideja kuri apima uzvaldo nepaleidzia ir issunkia. tada palieka ir gyvenimas praranda prasme. Bet kazkaip pabaigoj pagalvojau kad ten apie tai, kad nera neegzistuoja ir negali buti tokio visisko zinojimo, pagristo viena ideja ir atsidavimo jai. kai tai supranti skauda,nes tiek laiko ir jegu tam paskirta, taip nuosirdziai tuo tiketa, bet tik nuo to atsipleses gali pradet gyvent is naujo. taip kaip Profesorius Avis ar pagrindinis herojus...
PO to - avies medziokle - patiko.
Dabar "tvarkau" Dansu dansu dansu.. intriguoja.. ir labai gerai atpalaiduoja, nereik labai daug mastyti, bet ir neapleidzia smegenu.. liuks.. veliau eisiu skaityt pasaulio galo..:)
Na suskaičiau. Lyg kokį japonišką depresinį filmą būčiau pažiūrėjęs. Jėga! Tai labai įtraukė. Dialogai ir visa kita - čiotki. Atmosfera nuo pradžių iki galo - niūriai pasakiška. Vienu žodžiu - užskaitau šitą knygą.
Na, nieko. Bet po Kafkos pakrantėje, prastokai. O Dancu dancu dancu yra Avies medžioklės tęsinys.
as jau visai kvanktelejau :) perskaiciau sia knyga ir nesupratau pacios pabaigos, mano draugams ji dar kitaip pasirode..padekit! viska suvokiu, kad avis tai ideja, kad ji mirsta, bet kai zmogus isgyvena tiek daug emociju, mano nuomone, kad jis prarado aplamai gyvenimo prasme, ir "bangos teliuskavosi jam uz nugaros" suvokiau, kad jis nusiskandino ir nevilties del ateities, bet mano draugams tai pasirode visai kitaip, kad jis kaip tik atsigavo ir pradejo savo naujaji gyvenimo etapa...idomu,kad knyga atspindi kiekvieno esama psichologine situacija, gal budami depresijoje pabaiga ir lieka kaip pabaiga, be naujos pradzios..o kaip is tikruju?
mano supratimu, tai ta avis-idėja ne visuose gyvena. Vienų žmonių idėja gali būti išpildoma, jis jai paskiria visą savo gyvenimą ir pragyvena laimingai, prasmingai. Kitų idėja buna arba menka, arba aplinkinių nesuprasta ir tuomet žmogus žlunga ar išprotėja,o avis perbėga pas kitą - stipresnį, nuovokesnį. O kiti išvis neturi jokių avių -idėjų, ir niekada jokia avis pas juos neapsigyvens, nes jie eiliniai vidutiniai žmonės kaip pagrindinis Avies medžioklės herojus, ir budami paprasti mirtingieji net nekvaršina sau galvos visokiomis avimis. Ji net negali juose apsigyventi, nes nėra jai maisto (nestandartiškai mąstančio žmogaus smegenų).O pabaiga tai paprasta. Žmogus per prievartą turėjo spręsti kitų problemas. Savaime aišku tai sekina, tuo labiau, kad jam jų idėjos neatrodė labai svarbios. Svetimos kitų išgalvotos ir primestos problemos išsisprendė ir pagrindinis herojus toliau nuėjo gyventi savo ramaus stabilaus gyvenimo, ramiai šniokščiant bangoms. Ir jis tiksliai nesižudė, dėl kelių keistų žmogelių ir jų kelių įdėjų.