Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2002-01-08
Turinys kai kam primins vaikystę ar jaunystę, kai visi vartėme ir kvatojomės iš šaunaus danų karikatūristo Herlufo Bidstrupo piešinių serijų, ir, patikėkite, aš labai pavydžiu tiems, kurie pirmą kartą pamatys šio plunksnos meistro kūrinius. Kodėl gi mums pasisekė, kodėl mes buvome supažindinti su už geležinės uždangos gyvenančio humoristo kūryba? Tais laikais priežastis galėjo būti beveik tik viena: H. Bidstrupas piešė, dirbdamas komunistiniame Danijos laikraštyje "Land og Folk", o jį pristatančios knygos teigdavo kažką panašaus į tai, kad autorius pliekia buržuaziją, imperializmą, parodo visas jos ydas ir aukština paprastą darbo žmogų! Būdamas toks didelis darbo žmonių draugas H. Bidstrupas lankėsi ir SSRS, ir netgi Lietuvoje, o kas matė jo knygos lietuvišką leidimą galbūt atkreipė dėmesį ir į eskizus lietuviška tema - pvz., Palangos paplūdimyje besideginančių moteriškių šlaunis, apvalumus ir kitas grožybes (darbo žmonių ten kažkaip nepastebėjau…) Tad akivaizdu, kad autoriui rūpėjo ne tik darbo, bet ir kitoks, paprastas žmogus, kurio ydos visada bus amžinas aruodas humoristams. Ir nors politikos ir propagandinėmis temomis H. Bidstrupas pripiešė labai daug, tačiau istorija, tikėtina, pirmiausia atsimins jo piešinius apie žmogų.
Užteks prisiminimų - metas arčiau popieriaus. Taigi, šios dvi antologijos dalys kupinos H. Bidstrupo piešinių. Jie daugiausia paimti iš rusiškai leistų knygų (apie autorines teises, man rodos, geriau čia net nepradėti aiškintis), pateikiami ištisi ciklai, pvz., "Moteris ir vyras", "Šeima", "Buitis" (4 antologija), "Politika", "Darbas", "Kūryba", netgi "Sociomerfiologija" (5 antologija). Tačiau sudarytojas padarė vieną labai, labai blogą dalyką - nesurado vietos piešinių pavadinimams! O jie dažnai sudaro trečdalį šmaikštumo. Pažvelkite:
Šį komiksą galėtume pavadinti įvairiai - pvz., "atpildas", "ratas užsidarė" ar pan., bet autorius jį pavadino "Bumerangu", ir kai žinai, ką tiksliai norėjo pasakyti autorius, gali dar labiau įvertinti jo humoro mastelį.
Tačiau net ir atsižvelgiant į minėtą trūkumą bei paliūdėjus, kad piešinukai labai jau mažiukai dėl knygelių mini formato, jos vertos dėmesio. Pamatysite, atsivertę nusišypsosite ne vieną dešimtį kartų - net jeigu ir bus sunki ar bloga diena!
P.S. O tie, kurie nori susipažinti su H. Bidstrupo kūryba nepirkdami knygučių, gali pažiūrėti: http://www.geocities.com/Paris/Arc/6990/
Piešiniai nuostabūs, o apie sudarytojus patylėsim...