Autorius: offca
Data: 2009-10-23
Jau dešimt metų nuslinko nuo to laiko, kai „Eridanas“ išleido septynerių tomų ciklo „Fondas“ (Foundation) trečiąją dalį “Antrasis Fondas“. Ne taip ir blogai pagalvojus, jog anglakalbiai skaitytojai kentėjo beveik keturiasdešimt metelių, kol produktyvusis (gi palikimas apie 500 (!) knygų) Asimovas ėmėsi „Fondo“ priešistorės „Fondo preliudijos“ (Prelude to Foundation, 1988), tapusios ketvirtąja ciklo dalimi. Žinoma, prieš tai jau buvo išleista visos istorijos pabaiga, kurią vėliau pratęsė tokie pasekėjai kaip Gregory Benford, Greg Bear ir David Brin.
Kaip išduoda knygos pavadinimas, „Fondo preliudija“ netęsia „Antrojo Fondo“ pabaigtos istorijos, o pasakoja apie menkas Fondo užuomazgas jo įkūrėjo, Hario Seldono, smegenyse. Tad šį romaną galima drąsiai skaityti, numojant ranka į anksčiau lietuviškai pasirodžiusias ciklo dalis, ir laukti kol netrukus bus išleistas tęsinys „Pakeliui į Fondą“ (Forward the Foundation) , o tada galima ieškotis 1994-ųjų „Fondo“ leidimo.
Tiesą sakant, ir pats nelabai bepamenu, kas buvo pasakojama išverstosiose knygose: likę tik trupiniai, kad toks mokslinčius Haris Seldonas įkūrė Fondus, kurie pagelbės užėjus nebepakeliam kriziniui balaganui, koks kunkuliuoja, pavyzdžiui, šiandien; atvyksti į kokią tai mistišką Saugyklą, kur išgirsti pagalbos ar bent paguodos mokslinę tiradą: kad taip ir turėjo būti, o toliau laukia dar tas ir tas, ir pabaigai - sėkmės pergyvenant eilinę tarpžvaigždinę ekonominę depresiją. Oi, reikėtų mums dabar tokio Seldono, reikėtų, bet nebėgant įvykiams už akių …
… Grįžkime prie „Fondo preliudijos“: čia dar nėra net užuominų apie Fondą ir Saugyklą, egzistuoja tik Galaktikos Imperija, kurioje priskaičiuojama apie 25 milijonai planetų ir dar planetų planeta - Trantoras, Galaktikos Imperijos sostinė, ir imperatorius Kleonas Pirmasis. Yra ir Haris Seldonas - dar tik trisdešimt dviejų metų jaunuolis, ką tik Trentoro matematikų kongrese perskaitęs pranešimą apie tai, kad galima ateitį numatyti matematiškai. Pavadino jis tą mokslą psichoistorija, o politiniai veikėjai netruko suprasti, kaip tai galėtų panaudoti asmeninei karjerai bei ėmė gaudyti naująjį genijų po visą planetą.
Tik Trantoras ne šiaip planeta: visas paviršius, išskyrus Imperatoriaus Rūmų teritoriją, uždengtas apsauginiu gaubtu, po kuriuo slepiasi nesuskaičiuojami aukštai gyvenamo ploto ir 40 milijardų gyventojų su skirtinga kultūra, religija, mada, tradicijomis, žiniomis – milžiniškas jovalas, kuriame, pasirodo, galima rasti naudingų žinių, padėsiančių Seldonui psichoistorijos teoriją pritaikyti praktiškai.
Autorius meistriškai vedžioja skaitytoją po įdomiausius Trantoro kampelius, kuria nenutrūkstamą veiksmo intrigą, pateikia netikėčiausių vaizdų ir istorijos posūkių. Net nesitiki, kad tai ne tarpžvaigždinė kosminė opera, o vienoje planetoje vykstantis siužetas. Pradėjus skaityti, sudėtinga knygą padėti į šoną - tekstas tiesiog bėga, viskas logiška, pagrįsta, jokių betikslių filosofavimų moksline fantastine tematika, profesionalus įtaigumas. Vietomis jaučiamas rašytojo pataikavimas jaunesniajam skaitytojui: galima lengvai nuspėti kelių siužetinių linijų atomazgas, tačiau tai leidžia kūriniu mėgautis kuo platesnei auditorijai. Romanas - pasiilgusiems mokslinės fantastikos klasikos. „Fondo preliudijos“ pabaigoje pateikiamos ir sąsajos su Asimovo sukurtais Robototechnikos Dėsniais, su kuriais plačiau galima susipažinti senokai lietuviškai išleistuose „Aš, robotas“ ir „Plieno urvai“.
Kelios teksto rinkimo klaidos jau nebestebina, svarbu, kad knygą puikiai išvertė Vlada Baubonienė.
Taigi, jeigu jau pradėti kažkokį, nepilnai lietuviškai išleistą, fantastinių knygų ciklą, tai tikrai turėtų būti „Fondas“, kuris 1966 metais gavo “Hugo” apdovanojimą kaip “Geriausia visų laikų serija”.
Apžvalga įdėta bendradarbiaujant su www.g-taskas.lt.
O "Pakeliui į Fondą" jau, beje, "Eridano" anonsų skyriuje:
http://www.eridanas.lt/?menu=102
nu je, prieš savaitę sakė, kad po 3 savaičių išleis
Galetu jie ir Colin Wilson voru pasaulio pirmas knygas perleisti,nes taip ir nepavyko ju visu susimedzioti:)O likusios prastai issilaikiusios,neabejoju ,kad atsirastu norinciu isigyti blizganciame ir svieziame apipavidalinime.Galetu jie ir 6 knyga Shadowland(Colino Wilsono parasyta 2002) isleisti,kuri yra tikroji pabaiga!
Pastaruoju metu Eridane geros fantasy krize,"Paskui ausra" ir "Kaulu daina" perdaug vidutiniskos knygos.Galetu bent jau koki George R.R.Martin ar Glen Cook ar Rober Jordan romana isleisti...
aga, kad po dviejų savaičių pamatytų kokioj linkomanijoj?..;)
jei taip galvoti apie linkomaniją, tai gal tada iš vis neverta leisti knygų? Ar čia su mintimi, leisim blogas, tai neskanuos?
kai kurių - jau neverta. bent jau naujesnių, kurios tebesisuka knygynuose nepiratintų, leistų leidyklai nors kiek užsidirbti.
Taip neteisinga:(
Uzkreskit linkomanijos serveri virusu ir nebus problemos:)
Uzsienyje piratavimas seniai egzistuoja,bet kazkodel zmones tebeperka popierines knygas:)
Tai ir Lietuvoj dar tebeperka, ale kažkiek tie linkomanijos vagys pavagia iš leidyklų uždarbio.
Mano lietuviu kalbos mokytoja paklause kokias knygas skaitau,pasakiau ,kad moksline fantastika...Jos tai nesuzavejo...Tada bandziau girti zanra sakydamas ,kad cia grozine literatura,jinai pasake ,kad cia ne literatura...Kaip suprasti?....Jai ne literatura,tai kas tai?
Hmmm... jei jos ne blogesnės už kažkada išleistą Fondą, tai ką gi - reiks eit nusipirkti... Bo tikrai mano skoniui tai buvo viena geriausių klasikinės SF serijų.
Ogi taip: kai fantastinės literatūros skaitytojai išmoks teisingai dėti kablelius, rašyti su lietuviškais ženklais bei žinos, kur padėti tašką ir pradėti naują sakinį - gal mokytoja pradės galvoti ir kitaip :)
Nuoširdi užuojauta, dėl tavo lietuvių kalbos mokytojos. Tokie "fruktai" tikrai gali nuo knygų atbaidyti visiems laikams. Gal pabandyk paklausti jos nuomonės, kad ir apie Sapkovskio "Raganiaus" ciklą?, čia, kad užvesti diskusiją,žinoma, jeigu pats skaitei. Jeigu dar neskaitei, tikrai rekomenduoju.
P.S. tiesa, jei nesunku, parašyk, ką tavo mokytoja liepia skaityti, tiesiog įdomu. O gal ir kąnors patarsime...
Tikrai irgi mėgstu fantastiką
Ar kas nors gali pasakyti ar eridanas isleis Robert Jordan wheel of time?
Tegul patys pradeda e-knygas pardavinet. Dabar skaitmeniniu formatu tik is linkomanijos ir galim gaut.
Geriausia mano galva jei naujas knygas platintu popierines, o senesnes skaitmeniniu formatu.
Taip su tuo sutinku. Kas nors Eridanui ar kitoms leidykloms pasiūlykite labai paprastą e-knygų mechanizmą.
Pdf'ai su kiekviename puslapyje įrašyta tokia informacija: pirkėjo vardas, pavardė ir adresas. Visa ta informacija bus gauta, kai knyga bus siunčiame pirkėjui. Pirkėjas neturės motyvacijos tokį pdf'ą dėti į linkomaniją. Geriausiu atveju paskolins kokiam nors pažįstamam, kuriuo pasitiki (lygiai taip pat kaip elgiamasi su popierine knyga). Tokį paprastą modelį taiko kaikurios užsienio leidyklos.
Taip su tuo sutinku. Kas nors Eridanui ar kitoms leidykloms pasiūlykite labai paprastą e-knygų mechanizmą.
Pdf'ai su kiekviename puslapyje įrašyta tokia informacija: pirkėjo vardas, pavardė ir adresas. Visa ta informacija bus gauta, kai knyga bus siunčiame pirkėjui. Pirkėjas neturės motyvacijos tokį pdf'ą dėti į linkomaniją. Geriausiu atveju paskolins kokiam nors pažįstamam, kuriuo pasitiki (lygiai taip pat kaip elgiamasi su popierine knyga). Tokį paprastą modelį taiko kaikurios užsienio leidyklos.