Autorius: Darius Starkevičius
Data: 2001-03-22
Kaip ir pirmtakas, rinkinys buvo suskirstytas į tris sąlygines dalis: mokslinė fantstika, mistika, fantasy pagal tris fantastikos žanrų banginius. Truputį detaliau apie turinį:
Rinkinys prasideda Justino Žilinsko ir Gedimino Kulikausko bendrai sukurtu alternatyviosios istorijos politiniu detektyvu "Prerijų kojotas", kuriame Irako vadovaujama pažangiojo pasaulio bendruomenė siekia priversti grobikiškas Jungtines Amerikos Valstijas atsakyti už Meksikos valstijos Teksaso okupaciją ir atimti iš jų masinio naikinimo ginklą. Į sudėtingą politinį žaidimą įsivelia šnipas iš idealizmo Robertas Bukauskas, dirbant Jungtinėse Tautose, kurio mylimąją nužudė JAV teroristai. Tačiau asmeninis kerštas netrunka susilieti su ne visai švariais sąjungininkų žaidimais…
Iš "Prerijų kojoto" mokslinės fantastikos estafetę perima Prano Šarpnickio (buv. žurnalo "Imperija" redaktoriaus) apsakymas "Keturi", kuris skaitytoją švysteli į tarpžvaigždinėje erdvėje įstrigusį erdvėlaivį. Ten įkalinti keturi homo sapiens blaškosi tarp filosofijos ir nešvankybių, kol galiausiai atranda (o gal išsikliedi) nepaprastas savo galias. Tačiau, mano nuomone, "Keturiuose" vertingiausias ne veiksmas ir aštrūs dialogai, o nedideli prognostiniai intarpai, kur "nusivystys" žmonių civilizacija… Nuo kai kurių net šiurpelis vaikščiojo. Neprikarksėk, Pranai, a? Beje, šis apsakymas autoriui pelnė paskatinamąją konkurso premiją.
Tomo Blažausko "Partizano" partizanai braunasi į ateivių užimtą Kauno centrą, kupiną neaiškių, pavojingų įrenginių ir zombių. Kiekviename žingsnyje - pavojus, bet dėl ko priešintis ir su kuo - neaišku. Partizanai per prievartą…
Mindaugo Šyvio "Siaubinga iškyla arba per smėlį ir varines triūbas" vėl skraidina į kosmosą, kur karo pilotas ir piratas netyčiom numušę vienas kitą atsiranda planetoje, kurioje nelieka nieko, kaip tik broliautis. O čia dar neaiškūs gyvūnai pradeda su jais daryti kažką neaiškaus… Tad skamba triūbos bei byra smėlis, kuris atneša autoriui paskatinamąją premiją.
Mistikos sekciją pradeda Gedimino Kulikausko gasdintuvas, alternatyvi istorija "Nenugalėtieji" (laimėjęs trečią konkurso vietą). Žalia Islamo vėliava įsiviešpatavo Baltijos pakrantėje. Paskutiniai lietuviai krikščionys, prieš išeidami į lemiamą mūšį, davė seną ir baisią priesaiką ir seniems, ir naujiems Dievams, kad atvykėliams čia žemė nebus miela. Bet viso to jau nežino Imaras, gimęs šioje prakeiktoje žemėje. Ir tik išprotėjęs dervišas, atsilygindamas už gerumą, išpranašauja, kad jį praris žemė. Kitiems irgi nebus geriau, nes "Paskutinis žengs Aintonas Sachmetona ir didžiuliu kardu pribaigs tuos, kurie dar bus išlikę... O paskui juos visus seks netikėlių, kurie ir neprisimins kadaise buvę mirę, minios!"
Lietuvos istorijos variacijų temą tęsia Kęstučio Zubkos "Karūna ir Kraujas", gana juodas, kruvinas gotiškas apsakymas, kuriame du jau apsenę hipsteriai mėgina iš praeities išgelbėti mirtinai sergančią Barborą Radvilaitę. Žygimanto Augusto dvaro intrigos, renesanso ir šiuolaikinė erotika, burtai, raganos, "Hotel California" - užteks visko.
Sielai ir minčiai atsigauti po kruvinų tamsumų leidžia vienas gražiausių Gintauto K. Ivanicko apsakymų " Nubrauk sapnus man nuo akių" - subtili Orfėjo ir Euridikės mito variacija, labai vaizdinga, labai lengva, tarytum plevenanti vėlė ir tuo pačiu gili (paskatinamoji konkurso premija), o Dianos Butkienės "Dalia" - viena iš nedidelių šiame rinkinyje literatūrinių metaforų, savaip transformuojanti pasakojimą apie žmogų ir jo nešamo kryžiaus pasirinkimą.
Kelią į rinkinio fantasy dalies valdas saugo Justino Žilinsko "Sakmė apie Gugį, smeiguolį ir geležinius žmones", šiltas pseudoistorinis kūrinėlis, pasakojantis apie tai, kaip kovoti prieš kryžiuočius mūsų protėviams padėjo netgi kaukai, maumai ir kitos būtybės (paskatinamoji premija).
Ir tada skaitytoją pasitinka du milžiniški rinkinio perlai, kurių autoriai laimėjo antrą ir pirmąją konkurso vietas. Tai Nigelio "Kitoje veidrodžio pusėje" ir Linos Darbutaitės "Sakmė apie Tjordilį". Įsivaizduoju, kokios kančios kamavo komisiją, kai reikėjo nuspręsti pirmosios vietos laimėtoją, nes abu kūriniai yra tiesiog puikūs. Pirmasis - beveik Naujojo Testamento istorijos variacija apie moterį - mesiją ir karį, pasiųstą jos suimti, vykstanti kažkokiame krašte, primenančiame Japoniją, antrasis - epinių užmojų ir šiaurietiško šalto grožio kupina kario ir dainiaus Tjordilio bei jo krašto istorija. Tačiau jeigu "Kitoje veidrodžio pusėje" žavi daugiausia herojų portretai, kruopščiai psichologizuotas problemų sprendimas, tai "Sakmė apie Tjordilį" apakina nepaprastu vaizdingumu. Talentai, neabejotini talentai!
Na, o rinkinį užbaigia vienintelis humoristinis apsakymas - smagi Egidijaus Šantaro ir Andriaus Tapino pseudo fantasy istorija apie du didvyrius: Faršą ir Dziubelį bei jų vykdytas Lemties kardo paieškas taip ir pavadinta: "Faršas ir Dziubelis prieš fėjų ragą". Galima pasakyti tik viena - lietuviškoje fantastikoje geresnių humoristinių kūrinių už "Faršo ir Dziubelio" epopėją nėra.
Subjektyviai vertinant, šis rinkinys ir kiekybiškai, ir kokybiškai "perspjovė" 1997 m. rinkinį. Deja, knygynuose buvusiojo sėkmės pakartoti nepavyko - gal buvo kalta Rusijos krizė ir ištuštėjusios tautiečių piniginės, o gal lietuvių autorių nenoras rašyti "kosminio snukdaužio" stiliaus kūrinius.
Apgailestaujame, kad galime pateikti tik kelių apsakymų elektronines versijas, pasinaudodami žurnalo "Imperija" ir J. Žilinsko asmeniniais archyvais. Tikėkimės, kad kada nors "Geriausios Lietuvos fantastikos" rinkiniai bus ne tik knygynuose, bet ir internete.
Kokybiška lietuviška fantastika
IMHO
man kaip tik jis atrodo pats silpniausias ;)
IMHO taip pat, aišku
Neblogai butu is autoriaus sulaukti ko nors dar taip pat vezancio :)
Tik kas vienus veža, kitiems - stabdo...
As nebent savo nuomone galiu pateikti, su kuria galite sutikti arba ne.
btw. buvau turiny net pazhymius kuriniams surashes savo laiku :) Tai va - deshimtuko mano akimis nusipelne tik Darbutaites Tjordilis (vel prisipazinsiu, kad pasigendu konors tokio velesneje jos kuryboje). Suzhavejo ir Nigelis, o taip pat Karuna ir Kraujas itrauke savo savitumu.
Ir vien del shiu kurinuku laikau shi GLFa vienu labiausiai isimintinu.
Nes bent Nigelio ir Darbutaites apsakymai - man bene geriausi per visa GLF'u istorija.
Buvo chia ir kitu maloniu kurinuku, tokiu kaip Sharpo "4" bei bangies "NSMNA" :), Farshas ir Dziubelis gilaus ispudzio gal ir nepaliko, bet ish tiesu vietomis kvatojau iki asharu.
Bene labiausiai nuvyle abu kurinukai, prie kuriu pirshtus prikisho Gedas - turbut toki pozhiuri labiausiai itakojo tai, kad 97 glfe ir net "shviechianchioje streleje" jo kurinukai man buvo ypac isimine, taigi tikejausi daugiau.
Nezhinau kodel, bet neuzhvezhe ir pirmoji serialo apie Gugi serija. Kazhkaip pritrukau as ten siuzheto. Parashyta grazhiai, o ish esmes apie nieka.
Va tokie ispudziai ish ankschiau. IMHO :)
Gal pasiimsiu pasivartyt knyga vakarop, tai ir dar kas uzhklius.
BadMoon
O šiaip - nesitikėjau, kad dar kažkas mena "Šviečiančią strėlę" (l. geras Elzės apsakymas), MB, gal dar ir "Turangitą" skaitei?
O dabar sėdžiu apakęs, kaip gerai atsimenu tą rinkinį!!!
skaitineju. Daug kas ten idomu, nors dabar gerai nepamenu pavadinimu ir autoriu. Pamenu tik kad "Lakuno sapnas" nepatiko :)
Justinai - apie Gugi - norejau pasakyti, kad Gugis neturi siuzheto intrigos. Nera itampos, kulminacijos. Viskas tiesiog naturaliai vystosi ir uzhsibaigia.
O as visgi labiau megstu kurinius su stipriu siuzhetu.