Autorius: Elija Šaltytė
Data: 2006-03-05
Visiškai neįmantrus tekstas, paprasti dialogai, normaliu tempu besivystantys įvykiai - autorė niekur neskuba, išgyvena ir mėgaujasi kiekvienu knygos žodžiu, kiekvienu posūkiu ir nauju knygos herojumi, įvesdama jį į romaną tarsi naują klasės mokinį - su sava biografija, įpročiais, charakterio bruožais. Akivaizdu, kad kiekvienas knygoje dalyvaujantis herojus (ar realus herojaus prototipas) autorei yra brangus. Knyga - dokumentika. Galbūt nepažinsime tų, apie kuriuos rašoma, bet mintis apie "tikrovę" taip ir nepaliks iki paskutinio puslapio.
Jacqueline Susann - moteris ne "šiaip sau" ir gyvenime mačiusi visko, ką gali matyti pramogų verslo žmonės ( tai joks pramogų verslas, - neslėpdamas apmaudo atsakė Henris. - tai grynas mėšlas. Iš kurios pusės bežiūrėtum, tai mėšlų mėšlas. (214 p.), taigi to visko galima rasti ir knygoje - šlovė, grožis, narkotikai, populiarumas, neskausminga ir ryžtinga pradžia, bet duobėtas tolimesnis kelias. Tačiau nepaisant to, kad romane rašoma apie tuos žmones, kurie toli nuo kasdienio gyvenimo, romanas, mano akiai, pirmiausia apie moteris - apie tokias kaip mes - ne scenoje, ne ant podiumo, ne žurnalų viršeliuose. Todėl per visą romaną nepalieka mintis, kad visa "kažkur jau girdėta".
Knygos viršelyje rašoma, jog knyga apie tris drauges, kurioms svarbiausia - kad visada po ranka būtų buteliukas "lėlyčių". Ne visai taip, drįsčiau teigti. Knyga iš tiesų apie trijų moterų likimą. Neišvengiamai, liūdną. Taip norėjosi laimingos pabaigos šiame romane. Nors vienai herojei. Deja. O lėlytės, kadangi angliškas knygos pavadinimas skamba " Valley of the dolls ", manau, nebūtinai reiškia tik tas įvairiaspalves tabletes, kurios, beje, atsiranda tik 297 psl. Jeigu leisčiau sau truputį nukrypti, lėlėmis galima vadinti pačias romano herojes. Nebūtinai paklūstančias gyvenimo taisyklėms ar tampomas už virvelių, bet neabejotinai nebeturinčiomis jėgų ir stiprybės, o gal noro arba suvokimo gyventi savaip.
Romaną nesunku apšaukti bulvariniu. Vistik išminties jame netrūksta. Turėdama dukrą, šią knygą jai pakiščiau po nosim jau paauglystėje. Koks moralas iš knygos - pirmiausia, turbūt, apie vidinį žmogaus stiprumą. Nors ir šis privalumas, regis, ne išeitis. Net ir ta iš jų trijų, kuri man atrodė be galo determinuota, rimta, protinga, žavi ir aiškiai žinanti, ko gyvenime nori, lyg ir pasiekė to, ko troško. Tik ar tai padarė ją laiminga? Galbūt todėl tai, kas parašyta, tiesiog skatina ieškoti savojo moralo ir savos išeities, kad neatsidūrus "lėlių slėnyje".
"Knyga - pralenkusi laiką" - sakoma viršelyje. Bet juk visais laikais buvo problemų ir įvairių jų sprendimo būdų. Tiesos, kuri ypač aktuali ir šiandienai, knygoje daug - apie jaunystės, tiksliau - jauno kūno - kultą, apie grožį, kūniškumą ir meilę, apie santykius:
Žinai, Ane, man rodos, moteris gali arba mylėti, arba būti mylima, bet turėti viską iš karto - beveik neįmanoma . ( 480 p.) - sakė viena herojė kitai, ir aš iškart mintyje puoliau su ja ginčytis, tik kokia paika pasijutau su savo žinojimu.
Romanas vertas skaityti ir vertas vietos lentynoje dėl daugybės priežasčių. Pagrindinė - tiesiog dėl to, kad vertas .
O keisčiausia žinote kas? Nė vienas romano vyras nebuvo pasidavęs "lėlytėms", nė vienas jų nebaigė gyvenimo savižudybe. Visi jie taip ir laikėsi be didesnio vargo. Išskyrus vieną nelaimėlį, kuris iki gyvenimo pabaigos buvo pasmerktas likti psichiatrinėje ligoninėje (ir tai jo liga - paveldima). Ar palikti, ar patys pasilikę, jie vistiek laimingi - su viena ar su kita moterimi, su vaikais ar be vaikų. Gal jie tiesiog mažiau apie viską galvojo, mažiau laukė ir mažiau tikėjosi? Bet kokiu atveju, man tai pasirodė mažumėlę įtartina.
O pabaigai - keletas visiškai stereotipinių išvadų:
Liūdinkitės.
Bet vis neapleidzia manes mnitis, kad pagal sia knyga yra sukurtas serialas, kuri pries daug daug (~10) metu rode ir lietuvos televizija, ar as klystu? gal ir dar kam taip atrodo?? Serialas taip ir vadinosi - leliu slenis..
labai labai patiko, tikrai gera knyga, su moralu :) skaitydama ja ir juokiaus ir verkiau. siulyciau paskaityti, tikrai :)
Knyga super pati nuostabiausia kokia esu skaiciusi 2 dienas gyvenau vien su ja padarydama tik pertraukas pavalgyt ir atsigert kavos. Kai jos neskaitydavau kazko trukdavo lyg daleles kuno. ji labai itraukianti jausminga nesutikciau su nuomone kad lekstoka. Isgyvenau viska kartu su herojemis skaitant teko ir pasijuokt ir net viena kita asara isspaust. Uz sirdies griebianti pavadinciau tragikomediska knyga. Paskaicius ja pasislykstejimas vyrais tik dar labiau padidejo bet ka padarysi tokie jau jie yra. Moterys nori buti su savo mylimuoju kuo dazniau be jo negali gyventi o vyram kas? Kai pagrindine heroje paklause savo mylimojo kaip mes gyvensime jei tu Londone o as Niujorke L.Biurkas atsake As tau kalbu apie meile o tu man apie geografija meile tai jausmas o ne kazkokia sutartis pilna taisykliu ir suvarzymu.. Turbut vyrai ir vadovaujasi situo principu o istikimybe jiems tik dar viena taisykle suvarzymas..