Autorius: Vilis Normanas
Data: 2006-01-31
Tikrasis Javiero Sierra "įkvėpimo šaltinis" (bent jau jis pats taip teigia) - Umberto Eco šedevrai ir visų pirma - "Rožės vardas". Jau kultine tapusi knyga inspiravo ne vieną paslapčių ir mįslių ieškotoją leistis į kelionę po neištirtas istorijos žemes. Čia galima paminėti romanus, pradedant "Ketverto taisykle" ir baigiant Arturo Perez - Reverte detektyvais, kuriuose taip pat gausu paslapčių ir mįslių. Apskritai, "Paslaptingoji vakarienė" labai priminė Revertės "Flamandų dailininko paveikslą", nes abiejose knygose narpliojami paveiksluose paslėpti ženklai, kurie įtakoja kitus romano įvykius.
Panašių romanų iš tiesų daug, o čia dar ir garsiojo Leonardo Da Vinčio freska, apie kurią prirašyta kalnai knygų. Atsiriboti nuo minėtų romanų įtakos Javierui Sierra tikrai nepavyks, tačiau aš norėčiau akcentuoti pagrindinius skirtumus, kurie, iš tiesų, gana ryškus. Bet pradžiai - apie ką ši knyga?
1497-ųjų sausis. Brolis Augustinas Leirė - inkvizitorius, dominikonas, užšifruotų žinių skaitymo meistras, skubiai išsiunčiamas į Milaną patikrinti paskutinių potėpių, kuriais maestro Leonardas da Vinčis kaip tik baigia savo "Paskutinę vakarienę". Dėl visos tos sumaišties kalta krūva anoniminių laiškų, adresuotų Popiežiaus Aleksandro VI aplinkai, kuriuose pranešama, jog Da Vinčis ne tik nutapė Dvylika apaštalų be privalomų šventųjų aureolių, bet ir pavaizdavo toje šventoje scenoje save patį, atsukusį Jėzui Kristui nugarą.
Kodėl jis tai padarė? Negi Leonardas da Vinčis buvo eretikas?
Leonardo "Vakarienė" sėte nusėta keistomis anomalijomis: nėra Šventojo Gralio, Kristus neaukoja Eucharistijos sakramento. Apaštalai iš tikrųjų yra svarbių savo epochos heterodoksinių idėjų skelbėjų portretai, o pačiame kūrinyje užšifruota stulbinanti žinia.
Taigi, ką naujo mums pateikia mįslių meistras Javieras Sierra? Jaunu rašytoju vadinamas trisdešimt penkerių metų ispanas, visų pirma, yra puikus istorijos žinovas.
"Paslaptingojoje vakarienėje" justi tvirtas pagrindas, kurio nėra jau minėto Dano Browno romanuose. Galima ginčytis, ar Sierra pateikta "Paskutiniosios vakarienės" versija nėra pramanas, tačiau iš visų, iki šiol girdėtų, ji turi daugiausiai akivaizdžių įrodymų, paremtų faktais, o ne spėlionėmis.
Jei būčiau "rimtas" literatūros kritikas (kaip žinote, toks nesu), galėčiau pradėti nuo priekabių, sakyti, kad romanas pakankamai neintelektualus: suregztas naudojant tuos pačius, šimtus kartų išbandytus receptus, pasaldinat pyragą pikantiškomis detalėmis. Tačiau...
"Paslaptingoji vakarienė"- kūrinys, kurį perskaičius, pasidaro liūdna. Tokią knygą norisi skaityti dar kartą. Įtaigus pasakojimas, nuostabus rašymo stilius, mįslės ir paslaptys. Nepatikėsite - kartais reklamuojamos ir geros knygos! Knygos turinys nėra įmantrus. Visi įvykiai daugiau ar mažiau nuspėjami - tai vienas iš didžiausių minusų, tačiau žavi tai, jog intriga kuriama ne įvykių seka, o įtraukiant skaitytoją į painų mįslių žaidimą, kuris išpainiojamas tik pačioje kūrinio pabaigoje.
Kadangi knygos veiksmas vyksta XV amžiuje, negaliu nepaminėti puikiai atkurtos to laikmečio atmosferos, juntamos visame kūrinyje. Neblogai sukurtas ir paties Leonardo Da Vinčio paveikslas. Gal kiek per daug rūstus ir rimtas, jeigu remsimės M. Gelbo knygomis, kuriose rašoma, kad garsusis dailininkas mėgo juokauti.
Tikiuosi, kad Tyto Alba išleis ir kitas Javiero knygas. Lauksime autoriaus Lietuvoje ir tikėsimės, kad jis parašys dar ne vieną susižavėjimą sukeliančią knygą.
Baigiu tuščiažodžiauti. Pasakysiu paprastai, kaip tikras kaimo vaikis (koks, beje, ir esu) - pirkit, skaitykit šitą knygą ir žavėkitės Javiero Sierra talentu, pamirškit tuos "rimtus" kritikus ir leiskit mėgautis knyga, kuri neiškraipo istorijos ir "veža" nuo pirmo iki paskutinio puslapio!
Prisipažįstu - sužavėjo
Lucy, Javier Sierra yra parašęs tikrai puikių knygų, visos yra tarsi istorijos mįslės, kurias autorius stengiasi išnarplioti. Ypač sužavėjo jo "En busca de la edad de Oro" (Aukso amžiaus beieškant). Jei kam įdomu sužinoti daugiau, čia jo asmeninio interneto puslapio adresas: http://www.javiersierra.com Pats autorius atvyksta į knygų mugę vasario 23-26 dienomis, Litexpo rūmuose bus galima susitikti su juo šeštadienį, 24 d., 15 val, o sekmadienį numatytas rašytojo apsilankymas "Baltų lankų" knygyne Akropoly.
Dar sykį džiaugiuosi knygos pasisekimu, nes pati labai "susigyvenau" su ja. :)
Beje, kokia kalba skaitei kitas jo knygas?
Skaičiau ispaniškai, kaip ir "Paslaptingąją vakarienę" - pirmiausia perskaičiau, o jau paskui išverčiau :)
Tai kada išvykstam?
Beje, Javiero internetiniam puslapy yra tik penkios knygos, o kiek tu esi skaičius? Nes kiek žinau, jis parašęs septynias...
PS Ką tik gavau el.laišką iš Javiero - įspūdžiai kuo puikiausi, išvyko įsimylėjęs Lietuvą ir būtinai dar sugrįš.
Šiuo emailu reikia parašyti tikslią datą ir valandą, kada esate numatę aplankyti vienuolyną ir pamatyti "Vakarienę", kiek bilietų rezervuojate. Pirmadieniais vienuolynas uždarytas. Ir dar: jei įdomu, netoliese yra restoranas, kuriame gaminami tų laikų patiekalai (kažkas panašaus į Leonardo ir Sandro taverną, minimą romane).Javieras davė jo adresą, sakė, kad net labai verta apsilankyti, tačiau rezervuoti staliuką iš anksto:
La Dama e l'Unicornio
Via Porro Lambertenghi, 25
20159 Milano
Tel: 02 6688 455
Sėkmės :)
Don Javier tikrai neprastesnis uz pona Piersa, nesenai taip pat mano pamegta uz profesionalu istorines romanistikos stiliu. Nežinau, kada pats atrasiu kokį atliekamą dukatą kelionei į Milaną (nes teks vežtis visą šeimyną, be abejo), bet nuvykti tikrai panorau. Ypač įdomu, kaip romane minima Sforza giminė -- kiek žinote, atlikusi šioki tokį vaidmenį ir kuriant spindulingąją Abiejų Tautų Respubliką.
[Kartais pagalvoju, ką aTa signora Bona Sforza paglvotų apie tą Brazausko sau statoma "Hogwarsto" pilį ant senųjų pamatų? O TEMPORA, O MORES!]
Reveransas --
Š.G.
Gi ramiausiai vėl įsikeltų į juos ir tiek. O Brazauskas ten senatvės irgi nesiruošia nugyventi (kiek žinau).
Įdomu dar, kiek liktų iš viršutinio pilies bokšto (manau kažkur pusantro aukšto), jei paliktume tik "gryną autentiką". Ir prie Trakų pilies griuvėsių likučių virkautume kartu su Maironio dvasia.
Del Traku -- ka gi, pati vietove tinkama vad. "kaimo turizmui", kas ja bent ekonomiskai pasiteisina (nesu tikras, ar p. Brazausko disney-land'as bus pritaikomas kokiam kulturiniam ar "miesto" turizmui :)).
Pagarba --
ShG
Sforcų rūmai irgi nenuvylė, tapybos šedevrai, saugomi jų muziejuje - sužavėjo. Aplankiau ir vienuolyną netoli Milano, kur palaidoti Ludovico Il Moro ir Beatrice D'Este... Na, o dabar tikiuosi, kad "La cena secreta" leis man ramiai dirbti su kita knyga, kurios pusę jau išverčiau.
Visiems patariu nuvykt į Milaną :)
Siaip visai patiko ir suteike nauju ziniu... Taciau tokio uzsidegimo kaip skaitydamas Da Vincio koda ar Angelus ir demonus nepajutau..