Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2001-09-27
Jis Žiedus išsisklaidžiusius gali
Surasti, sukviesti ir juodąja valia
Sukaustęs, sujungti tamsiam Mordore.
(vertė J. Strielkūnas)
Tai įvyko! Pagaliau ir Europos užkampio kalba - lietuvių kalba - išleista bene populiariausia praėjusio tūkstantmečio knyga, iš proto sėkmingai išvedusi daugiau nei pusę pasaulio, pradėjusi naują žanrą literatūroje, nagrinėjama rimtų dėdžių disertacijose ir jausmingai aptariama prie alaus (elio) bokalo. Visi šie epitetai priklauso John Ronald Ruel Tolkien (Džono Ronaldo Ruelo Tolkino) herojiniam epui "Žiedų valdovas". Oi, ilgas buvo jo lietuviško vertimo kelias - toks ilgas, kad visi labiau norintys jau seniai yra perskaitę arba originalą, arba vertimus į rusų kalbą. Pirmoji dalis J. Basanavičiaus kalba pasirodė tolimais 1994, antroji - 1998, na ir pagaliau, pagaliau trečioji! Bet gal metas nustoti klykauti ir papasakoti nežinantiems, kuo šis kūrinys taip patraukė milijonus (o gal jau milijardus, juk išversta į 40 kalbų!) skaitytojų?
...Dabar jau sunkiai pamenamais laikais buvo nukaldinti valdžios žiedai: devyni jų atiteko mirtingiems žmonėms, trys - pirmagimiams elfams, septyni - kalnųnykštukams, bet vieną žiedą pats sau nusikaldino blogio valdovas Sauronas. Ne bet kokį žiedą - o žiedą visagalį: jis leido valdyti visus kitus žiedus ir įgyti netramdomą galią. Prieš blogį sukilę elfai, žmonės ir nykštukai Paskutinėje sąjungoje nugalėjo Sauroną, karalius Izilduras atėmė žiedą, sugriovė jo tvirtoves. Tačiau taika nebuvo amžina - blogis atsigavo ir vėl ėmė ieškoti, kurgi dingo jo žiedas, leisiantis atgauti visą galią. O žiedą tuo metu nevisai tyčiom buvo suradęs hobitas (tokie nedidukai žmogučiai plaukuotomis kojomis) Bilbas, kuris net nenutuokė, kas per žiedas daro jį nematomu. Kai paaiškėja žiedo prigimtis - laiko buvo likę labai nedaug: Priešas jau sustiprėjęs ir pasiryžęs bet kokiais būdais atgauti savo turtą, o jam užkirsti kelią gali labai nedaug kas. Bilbo giminaičiui Frodui tenka nelengva užduotis - nunešti žiedą išmintingiesiems elfams, o vėliau - ir dar toliau. Frodo ir jo draugų kelionė nusidriekia per visą Viduržemį, temdomą baisaus karo gaisrų: žaliąsias Rohano stepes, baltuosius Minas Tirito bokštus, Morijos gelmes, Mordoro lavos dykumas...
Taip 1954 m. pirmą kartą užgimė žanras, kurio populiarumo gali pavydėti bet kuris kitas, pavadintas fantasy, grubiai nusakomas kaip "literatūrinė pasakinė-mitologinė ne mokslinė fantastika", tačiau skirtingai nuo pasakų, ji skirta jau nebe vaikams, o vyresniems. Į šį žanrą pasitraukė kažkada apleisti Merlinai, Morganos, Torai, Herakliai ir aibė negirdėtų vardų. Jame vėl visu grožiu ir galia suspindėjo magija, atgimė nematyti - neregėti pasauliai. Dž. Tolkinui, matyt, ši misija buvo priskirta iš aukščiau - kitaip kaip paaiškinti, kad Viduramžių literatūros profesorius, vieną dieną parašęs vos vieną sakinį "Kalvoje po ola gyveno hobitas", po kelių metų sugebėjo tuos pačius hobitus įtupdyti tūkstančių galvose. Nežinantiems, be abejo, reiktų pasakyti, kad "Žiedų valdovas" buvo vaikiškos pasakos "Hobitas" tęsinys, o vėliau pasirodė dar ir "Silmarilionas", veikalas, panašus į "Senąjį Testamentą", ištisa Viduržemio istorijos studija, išleista jau Dž. Tolkino sūnaus Kristoferio. Bet ir tai dar ne viskas - prieš rašydamas "Žiedų valdovą" profesorius ne tik apgalvojo pasaulį, bet ir sukūrė elfų ir gnomų kalbas, jų rašmenis (runas), kurias vėliau išmoko tuntai gerbėjų. Beje, apie gerbėjus. Pasaulyje žinomas toks poklaikis reiškinys kaip Tolkinistai - tai žmogeliai, kurie įtikėję Viduržemio dvasia tiek, kad nesigėdi vadintis elfų vardais, vilkėti jų rūbais ir netgi rengti mūšius, beje, tokių yra ir Lietuvoje ;-) .
Taigi, "Žiedų valdovas" - jau ne knyga, o reiškinys. Bet grįžkime dar ir prie knygos. Kuo gi ji žavinga? Pirmiausia - masyvumu: ištisas pasaulis, su priešistore ir poistore, nematytų būtybių gentys; antra - epiškumu ir pasakiškumu: kaip ir pridera epui, pasakojama neeilinė istorija (Žiedo karas), veikia stiprios asmenybės, aiškiai skiriama kur gėris, o kur blogis ir, be jokios abejonės, blogis susilaukia atpildo; trečia - vaizdingumu ir vaizdo poetika: čia nieko nepasakysi, tiesiog reikia perskaityti ir pamatyti ;-); ketvirta - veikėjų charakteriais: nors, kaip minėjome, yra aiškus skirtumas tarp gerų ir blogų herojų, tačiau gerieji veikėjai yra kruopščiai individualizuoti ir anaiptol ne nuobodūs; na, ir pagaliau tai, kad gigantiškų mūšių fone eina dvi plonos asmeninės linijos: mažo žmogaus, kuris privalo atlikti didelį darbą ir aplinkybių sukaustyto nelaimingo, sužaloto padaro, kuriam irgi teks labai svarbi rolė.
Tad klausimo, ar verta šią knygą skaityti turbūt net nekelsim. Jeigu jūsų sieloje dar liko vietos romantikai ir heroizmui - jūs jos nesugebėsite padėti į šoną, jeigu jūs esate senas, užkietėjęs cinikas, tai perskaitykite bent iš snobizmo - kad žinotumėte, dėl ko pasaulis pusę amžiaus eina iš proto. Beje, tokių bepročių 2001 m. šv. Kalėdų metu dar padaugės: mat beveik viso pasaulio kinoteatruose (Lietuvoje - 2002 m. sausio 4 d.) startuos pirmoji "Žiedų valdovo" ekranizacijos dalis (rež. P. Jackson) ir, deja, ateityje elfės jau daug kam atrodys kaip Liv Tyler…
Na, ir pora pastabų apie lietuviškąjį leidimą. Iš pradžių "Alma Littera" ėmėsi jo labai rimtai: vertė nors ir ne profesionalus vertėjas, bet aistringas Dž. Tolkino gerbėjas Andrius Tapinas (taip taip, tas pats, iš LNK), eiliuotus tekstus buvo paprašytas išversti puikus poetas J. Strielkūnas, parengtas originalus viršelis, naudojamas kokybiškas popierius. Viso to, deja, trečioje knygoje jau neliko - patys matote, koks košmaras vietoje viršelio, o ir popierius laikraštinis. Štai ką daro paklausos trūkumas - nors apie kokią paklausą kalba, jeigu vieną universaliausių visų laikų knygų knygynai atkakliai dėjo prie vaikiškų? Amžinas provincialumas ar tiesiog nenoras domėtis tuo, ką siūlai? Beje, gerai mokantiems anglų kalbą labai vertėtų ieškotis originalo.
P.S. "Alma Littera" nenustoja stebinti savo nepagarba šiam kūriniui: naujajame "Žiedo brolijos" (I tomas) leidime dingo žemėlapiai, įvadas apie J. R. R. Tolkieną ir "Hobito" atpasakojimas... Sveikiname leidyklos redakciją, pasižyminčia tokiais protingais sprendimais...
Reiškinys - šedevras
O dėl knygynų nenoro Tolkino pripažinti "normalia" literatūra netenka stebėtis - "Eridano" leidžiama serija dažname knygyne net nededama į "naujienų" lentynėlę, nes, cituoju pardavėją "mes tokių knygų niekuomet ten nedėsime". Na, gal tik retos išimtys: R. Bredberio "Akies mirksniu", vokiečių fantastikos rinkinys "Karavanas sustoja", K. Vonneguto "Katės lopšys" (beje, pirmoji ir paskutinė lyg ir nebuvo pristatytos kaip fantastinės)buvo pristatytos kaip normali literatūra.
ps: pasiziurekit kaip atrodo anglisku Tolkino knygu virseliai..... pavydas ima, kad mes atsiliekam taip smarkiai....
Kas del knygynu marketingo...oi. Nu ka padarysi. Prekyba turi savo desnius, o vidutinis lietuvis neskaito fantastikos. Turboot del to, kad nepakankamai niooru ir per daug optimistishka, kas visai nesiderina su nenugalimu tautos noru gedet.
Beje, ar kas nors zhino, kokios knygos knygynuose populiariausios? VZ kartais spausdina, vienok dabar nepamenu.
O apie "Ziedu valdova" galiu pasakyti tik tiek: klasika! Vien del to verta ja perskaityti. O gincytis patinka ar nepatinka knyga galima visa amzinybe. Bet gincu ar tai yra gera knyga, manyciau, neturetu buti. Ar ne? :)
Bet jei rimtai, nesu fantazy gerbejas. Man visgi patinka erdvelaiviai, tolimos galaktikos, naujos rases ir t.t. Gal todel, kad "Zenito" serijoje fantazy kaip ir nebuvo?..
Tachiau kai vienas bichiulis fantastas rekomendavo perskaityti Tolkiena ir pirmaja jo knyga, negalejau nuo jos atsitraukti kol neperskaichiau.
Liudniausia perskaichius: suvokiau, jog nezhinia kada galesiu skaityti tesini. Kai po keliu metu sulaukiau antrosios knygos, ja iveikus apeme panasus jausmas - kada gi pasirodys tresioji?!
Imdamas i rankas antraja dali bijojau, kad busiu primirshes pirmaja. Pasirodo viskas buvo ne taip: perskaichius keliolika puslapiu, ir vel atmintis atgyjo, vel prisiminiau pamegtus herojus ir ankstesnius ju nuotykius.
Tikiuosi, su tokiu pat malonumu perskaitysiu ir paskutine (?) serijos knyga.
O del virsheliu... Turinys gi svarbiau! Ne nuotaka ar jauniki renkates :P :)
Įdomu, ar ruošiamasi išleisti ir Silmarilioną.
Jeigu norite rasti -> http://www.lordoftherings.net
Golum, golum... Žiedas tai mano gimtadienio dovana... O Beginssas vagisss!!!
Geros tavo mintys Gedai, bet su knygu komercija visada sunku (nors as irgi nesuprantu kaip galima taip smegenu netureti; ko verta vien ideja su filmu startuoti visame pasaulyje tuo pat metu - nors cia taip baisiai neatsiliekam.) Del Tomo Bombadilo tikrai nezinau ar dar kur buvo - rodos viska skaiciau. Beje paties Tolkino darbas apie Beovulfa labai neblogas, bet cia turbut literaturos teorijos maniakams. Kiek pastebejau labai neblogai su f&sf sekasi literaturos teoriju specams kaip Tolkinas.
Ir aisku - originalas daug geriau.
P.S Gedai>>Apie Toma Bombadila gali rasti knygoje
"Beorchnoto sugryzimas"(Pas mane rusishka versija taipkad pajaskok tarp rusisku fantasy)
Filmas tiksliai atspindi kurinio dvasia. Tik sioks toks trukumas - visai dinges epizodas su Bombadilu. Nors ko gero tada filmas vietoj 3 val truktu 4 :)
Del Hobito/ZV/Silmariljono, tai man ZV labiausiai patinka, paskui Silm, o Hobitas tai paskutinej vietoj...
BTW, jei kam reikia, galiu eletroniniu formatu papostint (heh, kopyraito pazheidimai aishq, bet...)
E-meila rasi spragtelejes ant vardo...
Thanks.
http://www.dynacomp.gr/download/Books/
Bent jau neseniai buvo :)
Taigis, gal ir perkamas ZV, jei dar karta pirma dali leidzia.
Nes:
- kainos ten tokios pat kaip ir kitur o vieta atoki
- bent porą kartų be jokio perspėjimo savaitės vidury tas knygų tvartas nedirbs...
- naujausių knygų (kaip ir III Žiedų valdovo dalies) ten su žiburiu nerasit
Velnio verta ta knygų centro nuolaida, jei knygos, kurios nori ten nėra. Įsivaizduokit - tariesi savaitę su draugais,kad eisit kartu pirkti, susimesit - ateinat ir - še tau - arba nedirba, arba tos knygos nėr. Dėl tokių stresų neverta ir stengtis. O, pvz, "Eridano" produkciją pigiausiai Vilniuje galima nusipirkti knygyne netoli stoties, sodų gatvėje. Tik jie, kažkodėl tuo nesireklamuoja, keistuoliai...
tavo sistema l. gera, bet VKC tuo ir piktina, kad naujausia knyga ten tebūna savaitę/dvi, kol, matyt, išskirsto visas po knygynus, o per tą laiką, žmogus ne visalaik spėji sutaupyt pinigą, ar perišnekint desėtką kitą draugų vilktis į tą užkampį. Tuo jau įsitikinau kai kompaniją vilkau - vieną dieną - buvo užrakintą, o kt. dieną - "Žiedų valdovo" III dalies nebuvo.
Ai, va geras adresiukas: tūkstančiai (tikraja to žodžio prasme) piešinių Tolkino temom...
http://elfwood.lysator.liu.se/lothlorien.html
Beje, ar tikrai jis buvo viduramzhiu zhinovas? Kiek zhinau, Tolkienas labiau domejosi lingvistika ir mitologija (ypach skandinavu), nei istorija. Ar klystu?
Jei paskaitytum auksciau, paminejau Tolkieno veikala apie Beovulfa, kas liudija jog esi teisi del to, kad jis mitologijos zinovas. Beje, visai linksmas dalykelis
Aciu uz patarimus, reikes iesskot tada anglishkos knygos!
O del mitologijos, taip yra daug skandinavu elementu, pvz. vardu sudarymas ir pan. Bet siaip jau daugelis elementu eina is keltu (elfai!). Beje, siaip jau keltai labai itakojo skandinavus ir ju mitologija. O del viduramziu zinovo, tai net apzvalgoje parasyta, kad jis buvo viduramziu literaturos profesorius
Beje Valdas teisingas pasake apie pasaku knygas. Seniau leistos yra beveik neiliustruotos, taciau prisiminus savo vaikyste galiu pasakyti - labai norejosi, kad tevai skaitytu kuo dazniau, o ir pramokus skaityti paveiksliukai nebuvo svarbiausia.
P.S Beje pirkau viena knyga ne 3, nes taip pigiau ishejo, ten visos 3 knygos sudetos i viena
O taip pat teiginys, kad su sita knyga uzgime "fantasy" zanras, tai tikrai netiesa. Su recenzijos autorium visiskai sutinku, del priekaisto leidyklai, kad neispausdintas zemelapis. Cia jau visiskas apsileidimas, arba visiska nekompetencija.
tai ju problemos: shiuo atveju leidyklas galima pavadint "uzhkampiu" :). Kas norejo, tas "ZV" galejo susirast ir perskaityt rusishkai arba anglishkai.
Jei siektume tiktai tobulumo, nė viena knyga neišeitų...
P.S.
BELIEKA TIK PASIDZIAUGTI ZIAURIAI VYKUSIA ZIEDU VALDOVO EKRANIZACIJA ...
GALIU PASIGIRTI, KAD PACIAM TEKO SKAITYTI SIO TOLKIENO SEDEVRO PIRMOJO LEIDIMO KNYGA IR ... PATIKEKITE MANIMI - TAI TOLKIENO KURYBOS VIRSUNE.
Silmarilliona skaiciusiu nera taip mazai, kad butu kuo girtis ji perskaicius. Ir visai jis ne virsune.
Issijunk CapsLocka kita karta, kai rasysi komentara.
O kas tie CAPSAI? Kapsai - tai lyg miestelis tox... o CAPSU nezhinau... :(
Gal tai kokia abreviatura?
Esate tikri lietuvaiciai - nepasitikejimas savimi ir visko zinojimas tiesiog tryksta per virsu. Beje, Linute jau seniai turejai pastebeti, kad skemeriuose visi daug labiau nosis riecia, o ten kazkaip tik kacapiskai is Lietuvos kaima bandai padaryti. Be to, pries komentuodami verciau pasidomekite, kas tai yra pirmas Silmiriono leidimas ......juk visi tokie asai esate.
(taip taip taip - www.skemers.com)
Kaip prisedau,taip per vakara puse knygos ir perskaiciau.Stebiuosi,kaip Tolkinui fantazijos nepritruko.Tik galejo apsieiti be tu visu kalendoriu ir metrasciu.Tik jie man ir nepatinka.
Siaip tai geriausia metu knyga.
Beje kiek zinau gruodi turetu iseiti ZV part II: Two Towers filmas ar ne...?
Golumai neskaitei antros Zv dalies?
Kazhkam gi reik aukotis? :)
P.S.
bet sssssssssssssssskaiciau....sssskaiciau....patiko.....laaaaaaaabai, beveik kaip zuvissssssssss....bet vargsassssssss Smygolassssssssss, vargasssssasssssssss...prazuvo, oi taip, prazuvo mano mieliausiasssssssssss...vargsassssssss...
Užknisai, žodžiu, žiedą atimsiu!
@_lorien> del zemelapio tai ir man ishkilo neaishkumu, ypach kai skaiciau ZV priedus, ten chronologija, prieshistore ir pan...
Del vertimo tai tikrai lietuvishkas s... yra :0 As skaiciau angkliska ir nors uztrukau dvigubai ar trigubai ilgiau, bet tikrai vertejo!
Problema, aisku, surasti kas nupirks ir atves, nes siuntimas kainuoja brangiau nei knygos.
Is Middle Earth dar yra "Tolkien Reader" - nedidele knygute su keliais eilerasciais apie Toma Bombadila ir pan. Yra dar Tolkieno laikais jo pacio igarsinta dalis "LoTR". Yra jo laikais idainuotos kai kurios LoTR dainos. Pagaliau yra Tolkieno laisku rinkinys. Yra kitu autoriu "Middle Earth" atlasai, aprasymai ir pan. Yra Tolkieno biografijos.
Dar yra kruvele Tolkieno knygu nesusijusiu su Middle Earth: moksliniu straipsniu, pasaku vaikams ir pan. Kai kurios is ju labai neblogos. Pvz. "Smith of Wooton Major" yra labai idomi, dalinai autobiografine pasaka.
Plagiatoriai daugiausia rusai: yra Nikas Perumovas ir dar vienas autorius (neatsimenu vardo). Yra dar angliskai isleistas apsakymu rinkinys "After the King" Tolkieno garbei - bet apsakymai ten nevyksta Middle Earth! Jo neskaiciau. Yra kruva parodiju - angliskai "Bored of the Rings", kitos daugiausia internete.
Tai, atrodo, daugmaz tiek.
p.s. cia tik rimtai...as visai be ironijos..
Atsakykite!!!
DEIMA DEIMA DEIMA DEIMA DEIMA DEIMA DEIMA DEIMA
Rasykit visi GABIKA@TAKAS.LTSkaitykit knygas!!! ghghjhgfhthtuy!!!!!
Aciu uz palaikyma Gendalfo dvasia, deja, i tikruosius Vakarus nuplaukti kol kas neteko. Tolkiena megstu ir domiuosi, tad zinau apie ji siek tiek. Deja, "History of Middle Earth" nesu visos perskaites ir Tolkieno laisku tik siek tiek. Reikes kada surasti laiko pratesti draugyste su Tolkieno kuryba. Beje, labai idomu skaityti ivairius "Ziedu valdovo" juodrasciu variantus ("History of the Middle Earth" tomai 6-9). Puikus langas i Tolkieno kurybine virtuve.
Del knygu gavimo - sioje diskusijoje praktiskai jau visos galimybes aptartos, neturiu ko prideti.
dabar as patenkintaaaaaaaaas!!!!!!
kaip gerai kad kazkada atradau skaityta.lt..aciuuuu!!!!
Dede Tolkien'as pasistenge padovanoti pasauliui geriausia fantasy kurini... Niekas neprilygsta siam rasytojui, kuris nepasitenkino vien nuotykiu saga, bet sukure dvi elfu (Sindar ir Quenya), bet Nykstuku ir Orku kalbas; jau nekalbant apie tikru tikriausia pasaulio sukurimo istorija Silmariljone.
Kai penki buetininkai buvo pasiusti i Vidurzemi, jis norejo paskelbti Gendalfa baltuoju burtininku, taciau Sarumanas (Curunir) laimejo.
Tai tik trumpa apzvalga.
Mano e-mail: Sironalalit@hotmail.com
***idomu***
Todel manau, jog Christopher'is kazkiek kvailokai elgiasi, jei jau pats J.R.R nepriestaravo.
Filmas, kuri matome kine, tai tik sutrumpintoji versija, t.y. ir tiesu filmas turi daug daugiau scenu ir islieka istikimesnis knygoms. Ta versija galima gauti "LOTR extended version" vardu, taciau tik DVD formatu ir tik tam tikrose salyse.
Cia, Kolumbijoje, jos nera, bet vienas draugas netrukus man ja atves is JAV, ziuresim, ar buvo verta. Mane sudomino tai, kad pvz. pirmoji dalis telpa viename DVD, o jos extended version uzima keturis (aisku, bent vienas tu DVD yra apie filmo kurima ir pan.).
Tarp scenu, kuriu mes niekad nemateme yra ir kaip Smygolas Dygola pasmauge ir elfu dovanos brolijai ir misko elfai...
Beje, labai susidomejusiems Tolkien'o kuryba, daugeli tekstu galima rasti internete, aisku, angliskai. Viena mano drauge parsisiunte internetu silmarillion'a :D
hmmm...o as maniau, kad raimondas gendalfas...dabar matyt I sairon raana(?) bus didzioji galadriele...jo DVD ta isplesta versija ir as noreciau kada pamatyt, kad ir truktu ji 8 val....dabar deja uzteks pasitenkint tik ka nusipirktu dar svieziu "Silmarilionu"....bet ir tuom patenkintas
jei rimtai tai kazkur skaiciau,kad....cia kaip sraigius ramanauskas....ar zinoteeeeeee kaaaad?....
JAV yra kelionu agenturos kurios siulo aplankyti rivendeila,mordora etc...amerikieciai uzsiziureje pasinere pernelyg giliau i si pasauli(tiksliau i kita..)patiki!!! bet paskui didziai nustembakai nuvyksta i naujaja zelandija ir jiems pranesa,kad realybeje tokio Rivendeilo nera o cia Naujojoji zzzzelandija kur buvo filmuotas filmas...
-kassss???:-paklausia amerikieciai-Naujoji zelandija? niekada apie toki kaima negirdejau,o cia jis Vidurzemy,ane?
tai va iki kur tas fantaziju pasaulis priveda...:)
o i new zealand wazhiuosiu gruodi, tikrai pasistengsiu aplankyti wietas, kur buwo filmuotas filmas.beje, tikiuosi ten pirmoji pamatyti rotk.grizhus jums, brangieji, papasakosiu.
Langas, atrodo tikrai neiko apie tolkinistus nezhinai, jei juos sektantais wadini:)
bet tikrai kazkur erdveje virtualioje isnarsiau kad daugelis vietu yra N. zelandijoje,ten ne tik filminta buvo bet ir kai kur mintuota sliuota(siek tiek sutaupe),o kai kurias sukurtas vietas paliko...neisgriove...taip sakant istorines reiksmes paminklas...(vat idomu ar kokio miniatiurinio Minas Tirito nesukure?)
o hobitona ure kazkokioje irgi berods naujosios Zelandijos dalyje(lygumoje,ar tik ne fermoje kazkieno prie upelio...?) nipomniu tocnai....
na o tolkinistai taaaai tikrai ne sektantai...neee..jie gi neprieina gatveje prie zmogaus ar nevaiksto i namus ir neklausia protingu veidu:ar zinoteeeee kaaaad yraaaa dievasssss,ar jus tikite???? ar nenoretumete su mumis pasikalbet apie dieeeevaaaa???na is pradziu bunataip-,paskui sitaip-,tada jie tau isplauna smegenine-,o tada jau tolkinistas?- neeee....tada cia tik siaip pamisimas,toks maaaaazas....
o ir orthanc buvo daryta miniatiura, zhzhiauriaiii faaaina-ish juodo wasshhko mieliaussiasss!laaaaabai faaaina.;]
beje, pastebejau kad darosi labai patogu-Langas pristatineja straipsnius visokius....greit nebereix pachiai ieshkot...:)
Stengiuosi. Dėkui
Viduržemio pasaulio atšvaitas
virtuali biblioteka
savaitėlė
patogu pirkti
žiedų valdovo sukūrimas
apaštalas Jonas - geriau už Tolkieną
nuorodos į Tolkieno svetaines
elfai
Tolkieno forumas (rusiškai)
Tolkienas ir Lewisas
Morrowind
B.Grebenščikovas
ir t.t. ir t.t.
Ir prashymas - nesiuntinet, jei tai, zhinoma, jusu neapsunkins. :)
menkiausias ivykis aprasomas tarsi paskutine vakariene (tipo labai svarbus)
skaiciau tik 1 knyga...
siam gyvenimui man uzteks
filma pastatyti galejo tik holivudas. neisivaizduoju pvz prancuzu ju vietoj.
nebent lynchas.
dar
visi giria del tau personazu.
is kur ten tiak daug prisakiciavo? gal girti buvo.
juokingiausias buvo tas bichas, kuris miske dainavo (neatsimenu vardo). jis vienas galetu visus nukalti.
truksta tik mutantu nindziu.
niekaip nesuprantu dvieju knygu populiarumo priezasties - sitos ir hario p.
ach tiesa, reklama
speju kad dauguma sia knyga perskaitet suzinoje apie kina.
pirmos knygos pabaiga visiskai be rysio (pats holivudas tikriausiai keikia tolkiena uz tai)
** reikejo 3 knygu
trilogija
davai padarom sesias
pirma baigsis per vidury sakinio
Lietuvoje tai gal but ir puole skaityti tik pamate filma
Gerb.Tolkienas sukure knyga seniai seniai...kure dar pries kara,ir pirma norejo isleist silmariliona,bet paskiau apsigalvojo,ir parase ziedu valdova...knyga ispopuliarejo 6ame desimtmety ir veleiau,kai visi daugelis buvo pamise del hobitu,kalnu,pacios istorijos(niu hipiu laikai...laisva meile zole...ne veltui daugel;is sektantu,iv tikejimu priskiria filmo heroju pav sau...taip kad populiarumas jau tada buvo....o filmo nieks nedriso iki siolsukurti,nes tai labai sudetinga.Ir ne vien techniskai
filmas pastatytas holivudo,bet tik dabar,nes tolkienosunus,bei iv. tolkieno kurybos myletoju draugijos saugojo,kad holivudas nesubjaurotu grazios tolkieno idejos(is dalies to isvengti nepavyko,bet isejo tikrai neblogai,galejo but blogiau)naturalu,jog filmas,didele reklamine kampanija paskatino dar labiau dometis tolkienu..iv. tolkieno draugiju skaicius isaugo dvigubai,kaip ir ju nariuo ir paciam filmui buvo kruopsciai rengtasi:ilgai rasytas scenarijus,konsultuotasi su iv zinovais,parinkta N. Zelandijos gamta,britu akcenta turintys ar mokantys aktoriai ir t.t..
taip ir filmas,ir net druisciau pasakytpati knyga turi trukumu...apie filmu trukumus ir privalumus jau buvo tiek prisneketa,kad nebegrisim iki trecio filmo..o knygos kai kurie epizodai atrodo kartais pernelyg istesti..BET kai dar nebuvo filmo,tai tie istesti epizodai leido zmonems pletot vaizduote,isivaizduot tolkieno pasauli ir t.t...
Kitas dalykas;
sakei kad nesimato tu simtu personazu...jiegal tiesiogiai ir neveikia...tam prireiktu 10 knygu sutalpint jau vien ziedu valdova...bet i pacia ziedu valdovo savoka iena praktiskai visa vidurziemio istorija,papasakota "silmarilione",the book of lost tales" ir t.t..tose knygose yra tukstanciai metu istorijos su ivairiais personazais..visa tai sukurta keliu zmoniu..o gime patries tolkieno galvoje...tai yra nuostabuneimanoma visu heroju i viena knyga sutalpint butu makalyne...ir taip is pirmo karto skaitant tolkiena atrodo daug ten visko,o kai dar pradedi gilintis i visas vidurziemio istorija kronikas(juk pati knyga " Ziedu valdovas"neskaitant priedu treciojoje,tera truma istorija apie ziedo karo.Juk tai teranedidelis straipsnis visoje vidurziemio istorijoje,galbut tai patraukliausia istorija,bet tik dalis...)
va taip...o tas "bichas" miske tai tomas bombadilas...net keista jei tau nepatiko knyga lygini ja su hariu poteriu,tai kaip tau patiko tomas,kuris dainuoja vaikiskas daineles>...vat kur interesas:)
o apie ziedu valdova ir hobita galiu pasakyt tik tiek - geros knygos, skaiciau vaikystej, skaitau ir dabar, net nezinia kelinta karta. ir kaskart uzburia is naujo.
http://www.grammy.ru/mp3/SOUNDTRACKS%20-%20The%20Lord%20Of%20The%20Rings-The%20Fellowship%20Of%20The%20Ring.album
Sakydama, kad šiais metais turbūt nepasirodys, turėjau omeny, kad geriausiu atveju turėsim sausį:)
Bet kuriuo atveju, soundtrackus geriau pirkt užsieny, ten būna įvairesnių viršelių, o ne taip, kaip Lietuvoj, tik Gollumas ir Arwena.
kaip duobkasio kelnes
va taip chebra
Visų šalių tolkinistai fundamentalistai, vienykitės!
Knyga didesnio formato, virš 400 psl. kietais viršeliais ir labai graži. Atsiprašau, kad giriu, bet labai jau smagu buvo ją rankose laikyti. Prieš pusvalandį pirmąsyk pačiupinėjau :)
Galimas dalykas :)
Malonu buvo pasimatyt, jei ka.
Eeee,o gal ash chia wienintele tokia tajp ieshkanti plepalu?gal kas parashytumiet,kajp greiciaw
aisku pasiruoses ir toliau test diskusija,bet matyt sitame fronte nelabai yra apie ka...kai kas(o gal ir daugiau nei kai kas) persikele i www.tolkien.tinkle.lt (siuo metu daroma chirurgine operacija),
dar kartais iskyla cia proverziai del Silmariliono ar pan., bet kol nebus baigtas vienas Didysis Darbas,tol diskusijos cia bus apkiautejusios...
mwahahahahahahaha
as asmeniskai geresnes knygos uz ziedu valdova nezinau.
ir nemanau , kad bus.
dabar del to pwerumovo.
man tai geda, kad kazkas pasaulyje driso pakeisti ne tik vidurzemio detales, bet dar gi viesai knygoje pripazinti neismintingais tokiu heroju kaip aragornas poelgius.
kad kazkas is pasaulio jau neturi net tiek orumo, kad gali rasyt kazkokias nesamones apie elfus.
Galit patiket, ELFUS?
Man tai pavyzdziui sunku suvokt.
Negana to, gale tu jo knygu dargi nugali blogis, nors pagrindinis Tamsos Vadas gali zuva, bet vis tiek.
Ta antra dali, kuria sudaro2 knygos, skaiciau beveik menesi.
Kazkam atrodo, kad NP stilius panasus i Tolkien'o?
Kazkas lygina saule su lempute, ar ka?
Siap a NP knyga skaiciau ne todel, kad butu patikus, o norejau suzinoti, ka 'gudrus' zmogus gali pakeisti Tolkien'o klasikoje, kad ji butu tobulesne?
Tegul sukuria savo pasauli, tada raso...
here we go again...
Manyčiau, Agnyte, kad neatidžiai skaitei Perumovo knygas, jei sakai, kad ten nugali blogis.
(Na bent jau šita mergaitė negrasina nieko nužudyti, kaip prieš tai buvęs atvejis)
Agnyt, patarimas: venk tokio Sapkovskio ir tokio Terry Pratchett. Jeigu tau Perumovo elfai nepatiko, šitų dviejų versija įvarys infarktą.
Iš fanmergaitizmo/nazgirlizmo irgi įmanoma išaugt :)
www.dictionary.com elf verčia taip:
1. A small, often mischievous creature considered to have magical powers.
2.
1. A lively, mischievous child.
2. A usually sprightly or mischievous or sometimes spiteful person.
Ir pats žodis elfas kilęs iš indoeuropiečių albho- šaknies, reiškiančios "baltas" ( kaip ir "mirmeka alba", beje ;{) ). Jie gal originale baltos dvasios buvo ar kažkątais?
Vėliau jis gailėjosi, jog pasirinko šį pavadinimą... Labai norintys gerbti folklorinius elfus tolkiniškuosius gali vadinti kvendėmis :)
Bet galiu duot galva nukirst, kad vikingu supratime apie elfu (vyr. g) grozhi nebuvo termino "mergaitishkas". ;)
...Dabar jau sunkiai pamenamais laikais buvo nukaldinti valdžios žiedai: devyni jų atiteko mirtingiems žmonėms, trys - pirmagimiams elfams, septyni - kalnųnykštukams, bet vieną žiedą pats sau nusikaldino blogio valdovas Sauronas. Ne bet kokį žiedą - o žiedą visagalį: jis leido valdyti visus kitus žiedus ir įgyti netramdomą galią. Prieš blogį sukilę elfai, žmonės ir nykštukai Paskutinėje sąjungoje nugalėjo Sauroną, karalius Izilduras atėmė žiedą, sugriovė jo tvirtoves. Tačiau taika nebuvo amžina - blogis atsigavo ir vėl ėmė ieškoti, kurgi dingo jo žiedas, leisiantis atgauti visą galią. O žiedą tuo metu nevisai tyčiom buvo suradęs hobitas (tokie nedidukai žmogučiai plaukuotomis kojomis) Bilbas, kuris net nenutuokė, kas per žiedas daro jį nematomu. Kai paaiškėja žiedo prigimtis - laiko buvo likę labai nedaug: Priešas jau sustiprėjęs ir pasiryžęs bet kokiais būdais atgauti savo turtą, o jam užkirsti kelią gali labai nedaug kas. Bilbo giminaičiui Frodui tenka nelengva užduotis - nunešti žiedą išmintingiesiems elfams, o vėliau - ir dar toliau. Frodo ir jo draugų kelionė nusidriekia per visą Viduržemį, temdomą baisaus karo gaisrų: žaliąsias Rohano stepes, baltuosius Minas Tirito bokštus, Morijos gelmes, Mordoro lavos dykumas... :D gera istrauka bet nepasako minties bei nesuprasi kas vyksta pacioje pabigoje o tai juk ir yra ydomiausia