Jorge Luis Borges „BESTIARIJ. KNIGA VYMYSHLENYX SUSHCHESTV“

Autorius: Artūras Vaisiauskas
Data: 2001-11-13

cover Apie knygą: Jorge Luis BorgesBESTIARIJ. KNIGA VYMYSHLENYX SUSHCHESTV
Leidykla: EKSMO (2000)

Argentiniečių rašytojas Luisas Borchesas gimė dar užpraeitame amžiuje (1899 m., mirė 1986 m.) ir šią knygą rusų leidėjai skyrė jo gimimo šimtmečiui. Prieš kelis metus buvau pradėjęs skaityti šio rašytojo apsakymų rinkinį (irgi rusų kalba), bet perskaitęs vos porą apsakymų padėjau knygą atgal į lentyną. Knygos stilius man pasirodė per sunkus, o ir mintys, kurias rašytojas stengėsi perteikti skaitytojui, man pasirodė labai neįprastos ir sunkiai suprantamos. Borcheso kūryboje yra labai daug keistos mistikos, glaudžiai susijusios su religija. Manau, kad šio rašytojo kūryba perkandama tikrai ne kiekvienam pasiskaitymų mėgėjau.

Šis žinynas kitoks. Autorius pagal tam tikrus savo sugalvotus kriterijus parinko būtybes, kurios niekada neegzistavo realybėje. Borcheso pabaisyne nėra tokių išgalvotų personažų kaip Hamletas, karalius Artūras ar kitokių legendinių pusiau ar visiškai išgalvotų žmogiškų literatūros personažų. Pabaisynas - taip galima apibūditi šį žinyną. Rašytojas surinko visą įmanomą literatūrinę medžiagą apie gyvius, egzistavusius tik literatūroje. Knygoje aprašomos pabaisos (tiesa, ne visas aprašomas būtybes galima vadinti pabaisomis) išdėstytos pagal abėcėlę, apibūdinama jų išvaizda ir pateikiama visa eilė šaltinių, kuriose buvo minimos šios būtybės. Apskritai ši knyga - tai unikali nuorodų į veikalus, kuriuose minimos fantastiškos ar mitologinės būtybės, rinktinė. Borchesas surinko ir susistemino begalę medžiagos, aprašinėdamas vieną ar kitą padarą nurodo visus jos paminėjimus literatūroje pradedant antikiniais literatūros veikalais, viduramžių pabaisynais ir vėlesnių laikų "rimtais" mokslininkų darbais. Šioje knygoje galima pasiskaityti apie vienaragį, elfus, drakonus, grifoną ir kitus padarus, žinomus iš Europos mitologijos. Tačiau yra ir tokių būtybių, apie kurias žino, manau, tikrai ne kiekvienas, kad ir apie tokias kaip A Bao A Ku, Bagamutas, Dzeo Dze, Katoblepas, Peritinas ir dar daugelis kitų.

Borcheso pabaisynas mėgdžioja viduramžiais populiarių pabaisynų stilių, tačiau jo pateikta medžiaga nuo pastarųjų skiriasi. Jis nenagrinėja, ar toks padaras tikrai egzistavo, ar ne, tiesiog pateikia, kaip vieną ar kitą padarą aprašė tam tikru laiku gyvenę žmonės, kurie tvirtai tikėjo, kad pastarasis egzistuoja.

Įvertinimas: įdomu

Komentarai

Kliaksa 2001-11-13 12:08:54
skaichiau ankstesni shios knygos leidima; tikrai labai naudingas ir idomiai parashytas vadovas po fantastiniu padaru pasauli. ne vienas pasakojimas - tiesiog puikiausia zhaliava tolimesniam lit., o tuo labiau dail. 'apdorojimui';). ypach, kiek pamenu, dideli ispudi paliko a bao a ku istorija.
del borcheso apsakymu: ish esmes visa lotynu amerikos fantastine proza pakankamai sunki europietishkam skoniui:). net kyla klausimas, ar ja galima vadinti fantastika, - greichiau jau tai arabeskine, gotikine mistika. beje, borchesas kvestionavo pati fantastikos kaip 'ishgalvotu dalyku aprashymo' apibrezhima, sakydamas, kad bet kuris literaturinis kurinys, nors jis ir triskart realistinis, savo esme lygiai taip pat yra ishgalvotu dalyku aprashymas...
pinochet 2001-11-13 16:48:44
Pirmiausia reiketu patikslinti savokas: J.L.Borgesas rase ne fantastika, tai literatura, kuria zinovai seniai (pelnytai ar ne, nezinau, bet kito sprendimo niekas dar nesiule) sudejo i "magiskojo realizmo" lentynele. Borgesas galbut ir naudojo daug ivairiu retu saltiniu duomenis kurdamas tiek bestiariju, tiek idealios bibliotekos projektus (kol neapako, jis buvo vienas didziausiu savo laiko rasytoju-eruditu, mokejes ne vien rasyti, bet ir atidziai bei gausiai skaityti (kas tarp rasytoju anaiptol nera toks jau daznas reiskinys). Taciau dar labiau jam patiko vedzioti skaitytoja uz nosies isgalvotomis istorijomis, nuorodomis i neegzistuojancius, tariamai ezoterinius saltinius, niekada nebuvusiu asmenu biografijas. Taigi nereiketu apsigauti ir naiviai patiketi kiekviena nuoroda. Borgesas savo galvoje tarsi sukure isivaizduojama biblioteka, kurioje turejo buti ir knygos, kuriu dar niekas neparase... Gal cia itakos turejo ir jo aklumas - nematydamas tikroves vaizdo, jis ta vaizda pats sau atkurdavo... Ir tas vaizdas pasidare idomesnis uz tikrove. Tai tiek tos fantastikos :)
gb 2004-02-20 23:29:50
Puikus rašytojas . Nepakartojamos fikcijos ir nuostabūs labirintai. Gaila, kad tiek nedauk išleista liet. kalba.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.