Autorius: Gintautas K. Ivanickas
Data: 2004-03-19
Pagaliau pasirodė seniai lauktas "Lietuvių fantastikos bibliotekos", kurią leidžia leidykla "Eridanas", antrasis tomas. Šįkart skaitytojų teismui - mokslinė fantastika. Autorius gerai pažįstamas tiems, kas seka lietuviškosios fantastikos naujienas - ne sykį dalyvavęs ir ne sykį skynęs laurus "Geriausios Lietuvos fantastikos" konkurse - Justinas Žilinskas.
"Genomas 3000" prasidėjo kaip savotiškas eksperimentas. Autorius pabandė rašyti kūrinį "on-line" - gyvai. Kažkada viso to proceso eigoje tapo aišku, jog prieš mus - ne apsakymas, ne apysaka, o būsimo romano apmatai. Eksperimentas baigėsi, o autorius ilgai dar dirbo, šlifavo ir tobulino "Genomo 3000" tekstą. Ir štai prieš mus to darbo vaisius, dar kvepiantis spaustuviniais dažais.
Romanas - pernelyg daugiaplanis, kad galėtum neabejodamas jį priskirti kažkokiai siaurai kategorijai. Taip, "Genomas 3000" turi fantastinio detektyvo bruožų. Taip, romane nestinga veiksmo, būdingo kovinės fantastikos kūriniams. Taip, tai neabejotinai socialinė fantastika. Štai tokį sprogstamąjį "molotovo" kokteilį mums paruošė Justinas Žilinskas.
Romano centre pakankamai egzotiška figūra - lenkės ir kino meilės vaisius - apsaugininkas Polas Karanskis, kurį likimas vis suveda su "puristais", griežtai prieštaraujančiais genetinių modifikacijų taikymui žmogui, nevengiančiais savo tiesą įrodinėti ir teroro aktais. Tačiau pavadinti jo pagrindiniu knygos veikėju nedrįsčiau. Tuomet tektų nuskriausti kitas, ne mažiau svarbias romano siužetui, personas: policijos inspektorių Terencą Didą, žaviąją jo padėjėją Rozą Renė, "puristų "blogio demoną" (nė nesitikėkit, kad išduosiu, kas jis) ir, be abejo, Aliaus bei Rebekos Redžinsų šeimą. Juk netgi mažajai Redžinsų Rutai (beje, apie ją, jau suaugusią, mes galėjome pasiskaityti "GLF 2002" antologijoje skelbtoje apysakoje "Lede") skiriama pakankamai daug dėmesio.
Autorius taip pat kruopščiai piešia visiškai tikėtiną netolimos ateities pasaulį - ko verti vien "virtualeriai", Karanskio atsiminimai apie tėvą, dalyvavusį Sadamo Huseino nuvertimo operacijoje (o juk šis epizodas rašytas dar prieš tikruosius įvykius Irake) ar dvynių idėja? Įvairiausių "įrenginukų" išradinėjimas jau tampa firminiu Žilinsko ženklu. Prisimenate tramdukus "Auridiume"? Dvyniai gi pasirodė jau "Lede". "Genomas 3000" papildo šią kolekciją stebėjimo dulkėmis, "musių musėmis", daugialypiu nusikaltimo vietos skenavimu.
Tad apie ką gi vis dėlto pasakoja "Genomas 3000"? Apie genorasizmą, nepakantumą kitaip mąstantiems? Apie fanatizmą? Apie religinių nesutarimų ardomą šeimą? Perskaitykite - ir atsakykite patys.
Ir nepamirškite atsakyti sau dar į vieną klausimą: "O jūs - puristas?"
Kelią lietuviškai fantastikai!
Tikiuosi kad bus idomu :) O gal jau kas perskaitet? :)
Nepaisant viso to, ką išvardinau, tuos 112 psl. perskaičiau per du pusdienius. Taigi, knyga skaitosi ganėtinai lengvai. Bet kartais tas lengvumas virsta tiesiog žvilgsnio slydimu teksto elutėmis.
Dešimtbalėje sistemoje (tuos 112) įvertinčiau šešetu.
Vienžo, gerai, kad atsirado LFB, bet kol kas nei pirmo, nei antro bibliotekos tomų negalima pavadinti šedevrais. Bet tai niekis. Viskas dar tik prasideda. (Jūs tik pagalvokit, stovim prie ištakų :), galgi ir pas mus atsiras Dikų, Tolkinų ir ..... [įrašykit pavardę kuri jums asmeniškai patinka]).
Ir dar... Knygą aš nusipirkau, o ne “pasiskolinau iš draugo”. :)
Ir malonu, kad \b{nusipirkote} knygą
Malonu girdėti, kad po 50 m. genetikai sugebės TIEK. Kuklia mano nuomone, vargu, ar artimoje ateityje bus įmanoma genų inžinerijos būdu pakeisti požymius, sudėtingesnius už akių spalvą ar vieno geno lemiamas ligas. Žmogaus organizmas - sudėtinga save reguliuojanti sistema. Tokius dalykus, kaip visiškas nesirgimas vėžiu, atidėčiau gerokai tolimesnei ateičiai. Ką jau kalbėti apie psichologinių ypatumų programavimą (netgi neaišku, ar tuo verta užsiimti, nes auklėjimas - daug pigesnis būdas). O neurobiologijos galimybes fantastai paprastai pervertina dar labiau, nei genetikos. Kol kas neurobiologija yra tokioj stadijoj, kaip genetika prieš DNR struktūros išaiškinimą. Jei norima informaciją pervedinėti tiesiai į smegenis, reikia žinoti, kaip ji perdirbama, kai į jas patenka iš analizatorių (o apdorojama pakankamai sudėtingai jau, pvz., tinklainėje). Jei žinosim po 50 m. - tikrai labai smagu. Gal ne taip supratau: dvyniai, atrodo, suformuojami iš nuosavų neuronų? Toookio sudėtingumo genų ekspresijos reguliacija???
Šie postringavimai nereiškia, kad autoriaus ateities vizija neįmanoma. Tiesiog labai smagu, kad knyga suteikia progą pagalvoti apie šiuos dalykus.
Lotunu citatos ne is lotynu amerikos atkeliavo i kurini? :lol:
Uz taisyma, a ne?
Patys tvarkingai rasyt nemokam, a ne?
Atsakymas į apžvalgoje užduotą klausimą: aš poch*istas!
Eee... Masė tikinčiųjų ir vienas, kuris tuo naudojasi visai kitiems tikslams; išskirtinumo (šventumo) pseudopasireiškimai; jokių kompromisų ir "tikslas pateisina priemones"; šeimų likimas
Įskaičiau tai, kas neparašyta?
Zodziu, kazko truksta, bet ir ne tragiska.
P. S. Kas yra Mirmeka Alba? :) Speju: G. B. arba D. B. (dabar jau liktai ne B.) :)
Vienas? Mažiausiai - 2, o norint dar galima priskaičiuoti ir daugiau. O šiaip įskaitei teisingai , tą tikrai norėjau pasakyti. Bet norėjau ir daugiau :(
Įskaičiau ir daugiau, tiesiog po klausimo "koks tas požiūris į sektas?" išsigandau, kad įprotis skaityti tarp eilučių privedė prie "cviekų ieškojimo sub*nėj" ir pateikiau pirmas į galvą šovusias mintis, kodėl knyga, be kita ko yra, ir apie sektas.
SPOILERIS
"Ji ten, pabaigoj, visiems cituoja Apreiskimus ar Testamenta, o pati, anksciau, kazkurio is veikeju prase: "primink man maldos zodzius". Nelogiska. "
Nenorėčiau sutikti. Viena - pamiršti žodžius visiškame šoke, kai sužinai, apie savo šeimos žūtį, kas kita - ruoštis kelias savaites kerštui.
Autoriui jau sakiau asmenishkai, ishdestysiu ir dabar - gera knyga, tik pabaiga uzhkliuvo nelogishkumu. Aplink - daugybe elektra varomu automobiliu, o didieji teroro uzhsakovai - naftos magnatai. Kam jiems, jau praradusiems nemazhai pelno (ishskyrus karishkius ir turtuolius, niekas benzino nebeperka) zhlugdyti tuos, kas su pinigais pas juos ateina? Na taip, knygoje aprashyta tik USA, tai ka gali zhinoti, kas kitame pasaulyje dedasi. Gal Azija vis dar vazhineja "Zhiguliukais" (juokauju - tiek metu net rusishka technika neatlaikys :D )
O technikos naujoves tai patiko. Ypach _dvyniai_ Net uzhsimaniau tokio :) Nors ideja, IMHO, nera nauja. Kalbant shia tema, izhvelgiau panashumu tarp knygos "Shakalas" pagrindinio herojaus ir "Genomo" piktojo teroristo. Bet gerbiamas autorius dievagojasi "Shakalo" neskaites, vadinasi nenuplagijavo :)
Anyway, sveikinu autoriu ir visus LT fantastikos myletojus su autentishkos lietuvishkos knygos pasirodymu! VIVA LA [daugiau nei lotynishkai, nei kitomis panashiomis kalbomis nemoku... ;) ]
Naftininkams suzhlugdzhius genoinzhinerijos koncernus ir taip naftininkams peremus ta pelninga versla naftininkai galetu buti nebe tik naftininkais visai neblogai gyventu... :)
Puiku. Perskaichiau kiek veluodamas ir neabejodamas daviau 10 balu. Duochiau ir daugiau jei butu galimybe.
Mano nuomone tai pats brandzhiausias, kokybishkiausias, geriausias ir visoks kitoks -eusias kurinys per visa Lietuvos fantastikos istorija.
Nespoilinsiu, nes bet kokie kabliukai, uzh kuriu butu galima kabintis yra mazhi, nereikshmingi ir paskestantys knygos spindesyje.
Zhiaurus shios knygos lygio kontrastas su pirmuoju LFB romanu tik dar labiau ishskiria ja. Tachiau neabejoju, kad Genomas nebus pamirshtas po 5 metu, kaip kad LM. Manau, kad tokie perliukai neatsiranda greitai ir bijau prognozuoti, kada lietuviu fantastai sugebes sukurti ka nors, gebanchio konkuruoti su G3000.
Zhodzhiu, kruvos pagyru ir liaupsiu ish mano puses.
Justinai, tikrai maloniai nustebinai.
Ačiū!
P.S. O dėl kontrasto su LM - leisk nesutikti.
ir nesuprantu, kaip tas zhodis, dargi raudonas, mano aname komentare atsirado...
Gerasis tobulasis Alius man nepatinka. Jis su savo shovinistinemis paziuromis (pirma, jis mano, kad tai jis suteikia savo zmonai judejimo laisve, o ne Konstitucija ar prigimtine teise; antra, jis sako "as cia vyras!") atrodo sooooo 100 years ago. Apgailetinas tipelis. Panasiai kaip siuolaikinis vyras galvotu, kad moterys sekso metu turi nejudeti, uzsimerkti ir galvoti apie Anglija.
Apskirtai mazajai Redzins smarkiai pasiseka, kad ji lieka be savo idiotu tevu. Sakyciau, knyga vis delto su happy endu.
Iskart pasirode juodai nuobodi knyga. Siaip taip isiskaiciau, isvada - nuodoboka.
Labai daug stampu ir numintu keliu. Pirmiausia, Holivudo trilerio: nepakenciamo budo senas policininkas (beje, charakteringa senbernio savybe, o ne vedusio vyro - maniakiskai plauti rankas), zioplas jauniklis ir bukas FBI agentas). Ir suprantama kaip is scenarijaus ju tarpusavio santykiai.
Toliau, visas destymas labai primena lotynu Amerikos serialus- tempia tempia, o gale staigiai viska isvynioja. Alius - tipiskas serialu vyras - zioplas, nieko negali irodyti, nieko nespeja pasakyti, moteris vynioja ji kaip nori. Edvardas pademonstruoja "gewriausias" blogiuku savumes, pazistamas is multiku ir prastu superheroju filmu - maniakiska garsaus blogiuko juoko scena. Beje, labai neitiketinas Edvardo charakterio pasikeitimas nuo itin neiskalbaus iki visisko plepio. Vargu, ar realus zmogus taip sugebetu maskuotis.
Kas dar neitikina. Medikei prisisiubes Tonis pasirodo "patikimas vyrukas".
Stiliaus nesklandumas - destymas vietomis bando igauti labai "sava" pasakojimas, paskui vel grista i normalu. Prie dialogu ivairiu veikeju minciu papildymai vargu ar padeda reikalui. Per dau detektyvo, per daug erotikos (kuri, beje, niekur neatveda (kaip ten su mintimi, jei pirmoje dalyje paminetas sautuvas, tai paskutineje jis turi issauti?)), puristu tema jau isvis reiketu mesti, issiseme gerbiamas rasytojas. Dabar betruksta GLF2004 isvysti eilini pratesima...
Ir pabaigai, tai siaip ar taip vienas geriausiu lietuvisku sf romanu...
My humble opinion.
Tai daug ar mazai? Tai labai labai labai daug. Turint omeny vis ta mesla, kuris dabar spausdinamas (as cia ne apie lietuviu autoriu kurinius o apie tas verstines fantastines rasliavas kurias lietuvos leidyklos leidzia), sitas kurinys labai neblogas. Trukumu, kuriuos cia jau minejo ir kuriu as pats begale prisirankiojau beskaitydamas knyga gal tiek to, neminesiu - bet kuri kurini pakapscius galima rast ir kvailysciu...
Atvirai sakant, iskart perskaites buvau linkes vertinti net 9... tiek imho shitas kurinukas issiskiria is lietuvisku fantastiniu rashiniu (nors pripazistu, kad as labai didelis lietuviskos fantastikos skaitytojas).
"Citatu" knygoj begale (nors nesu tikras ar tai daryta samoningai)... galima rast Gatakos atspindziu, seklys siaip jau labai E.Poirot su jo idealia tvarka... etc. Koks skirtumas - tai ne i bloga.
Pagrindinis knygos trukumas imho - tai laaaaabai silpna pabaiga. Tas deimanto suduzimas po visos knygos atrodo labai jau banalus ir lekshtas... tikejausi kazko labiau uzsukto...
Gal butu verta romana isverst i rusu kalba ir paleist i kaimynines rinkas?
Be to, kai ten tiek slamsto prileista ir ji perka... Na tai jau marketingistu sritis.
Rasyk geriau fentezi ;)
Tau tai geriau sekasi. IMHO
O gal tiesiog man TOKIA sf ne prie sirdies... ;/
5 is 10
Bet kaip lietuviui, tai tris kart valio ;)
Beje, idomu, kad niekas iki siol nepaminejo postmodernistines "Genomo" puses. Taigi mat knyga parasyta kaip "suliteraturinta" Dido (?) zurnalistines bombos versija. Tad
SPOILERIAI!!!!
ar is tikro buvo naftos koncernu samokslas? Gal is tikro "Deimanta" susprogdino kerstingoji Rebeka nupirkusi is korumpuoto Polo iejimo leidima, o Dido tiesiog isgalvojo (tipiskai amerikoniskai) visa paranojiska "conspiracy theory" su Edvardais, virusais, musemis, nepastebimais impulsais ir t.t. tik tam kad pasipelnytu is skandalingos knygos?
Ak tie postmodernistai.
O šiaip knygą skaičiau ilgai ir nuobodžiai, nes nemėgstu tokių knygų, jos ne man. Bet pažadas yra pažadas ir jį reikėjo tęsėti. Nors likus skaityt maždaug apie 50 puslapių pasidarė visai smalsu, kaip viskas baigsis, tada knyga net įtraukė. O negalima buvo jos sutrumpinti?
ot durnas zmoniu pomegis savo nuomones reishkima paversti i arshia kritika, iesshkoti ten kazkokiu dideliu prasmiuu, objektyviu tiesuuu...
taigi arba skaitai arba ne. Kaip chipsai - arba valgai arba ne.
Netgi iki galo pribaigiau, nors fantastika nelabai. Man pasirode visai neblogai.
Practice makes perfect
Sveikintina, pagirtina, įdomu skaityti. :) Ar giliai kapstyti įmanoma? Nelabai. Galbūt tą autorius ištaisys kad ir kokiame kitame savo romane ;)
O dabar paklausiu aš - kas yra "fantastinės klabos klišės"?
Gal truputį ne taip pasakiau, todėl teks pradėti nuo Adomo ir Ievos. Suprantama, kiekviena literatūros rūšis, kaip ir kiekvienas žanras turi savo bruožus ir specifinę literatūrinę kalbą. Fantastika - ne išimtis. Negaliu tiksliai įvardyti tų fantastikos kalbos bruožų, nes nesu specialistė (nei fantastikos, nei literatūros apskritai), tačiau dažnai perskaitęs "Eridano" knygą (kaip, beje, ir dažną neseniai parašytą detektyvą arba populiarų romaną) jautiesi lyg pažiūrėjęs filmą. Aprašoma tik tiek žmogaus išvaizdos, charakterio, kiek iš esmės galėtų atskleisti ir kino kūrėjas. Autoriui aprašinėjant detales, taip ir matai kadruotę, apšvietimą, aktorių mimikas ir t.t. Nesakau, kad tai blogai, tiesiog tokia ypatybė (čia kaip ir pats sakei, Amerikoj esame kiekvienas buvęs per TV ar filmus...). Bet kai tą ypatybę matai pernelyg dažnai... Bijau, darosi pernelyg vienoda ir nuobodu. Kokia prasmė skaityti knygą, jeigu ji sulipdyta iš jau egzistuojančių epizodų ir dialogų? Pabandžiau greitai paieškot "Genomo" epizodų, kurie man pasirodė "kinematografiški" ir/ar galintys pasirodyti kituose kūriniuose, tik vardus pakeisti reikėtų. Prisipažinsiu, sekėsi nekaip, nes visada sekasi nekaip, kai ką nors reikia staigiai surasti (juk įspūdį susidariau ne iš vieno epizodo, o iš visumos, jau perskaičiusi). Pažiūrėkim...
"Pats Spenceris, stambus, išvaizdus, bet jau pradedantis tukti keturiasdešimt dvejų metų vyras, nutraukė skaitymą balsu, atidėjo į šalį lapą, atsisegė viršutinę marškinių sagą ir gerokai atlaisvino kaklaraištį. Pavasarinė saulė kabinetus jau prikaitindavo."
"-Naderi, gal baikime tuos "jūs, "pone"? Jeigu nuo šiol teks daug ką veikti kartu, aš norėčiau vadinti jus Kolinu. Atsakydamas tuo pačiu, leidžiu į mane kreiptis tiesiog "Piteri"! - O'Kelnas plačiai nusišypsojo."
"Naderis kilstelėjo antakius - vyrukas jaučiasi padėties šeimininku, nors ieško darbo per skelbimus?
-Broli Edvardai, jeigu galite - paskubėkite,-murmtelėjo interkoman ir vėl kreipėsi į svečią:
-Misteri Karanski, aš skaičiau jūsų gyvenimo aprašymą, jis - įspūdingas , ir...
-Patikrinote kiekvieną ten paminėtą smulkiausią faktą, - pertraukė Polas. - Galite neatsiprašinėti."
Taip... Ką aš tuo noriu pasakyti? Na va, viskas labai sklandu ir gražu, sakykim, ir realistiška (kai kurie dialogai išties natūraliai skamba). O kas iš to? Norom nenorom prisimenu trečiadienio kalbelę prieš Hičkoko "39 laiptelius", kurioje buvo paminėta kažkas panašaus į tai, jog Hičkokas sakė: o kas man iš to realistiškumo? Jis visur, taigi jeigu nuo jo nukrypsiu, bus įdomiau. Tai va. Čia natūraliai iškyla argumentas, kad pati fantastika - JAU nukrypimas, t.y. visa scena, kur vyksta "Genomo" veiksmas, eiliniam skaitytojui neįprasta. Todėl žmogui, pirmąkart skaitančiam panašų kūrinį, tai padarys įspūdį, bus įdomu. O jeigu fantastikos perskaitei ne vieną knygą (dar sykį kartoju, aš nedaug teskaičiau, bet pakankamai, kad susidaryčiau tokią nuomonę)? Jeigu jau esi /pripratęs/ prie tos fantastinės kalbos? Tuomet "Genomas" - vėlgi, sklandžiai, nuosekliai, suprantamai parašyta knyga. Bet ji nėra Kažkas Tokio - nes kad tokia būtų, jai reikia... Kažko Tokio. Fantazijos, originalumo, talento - nežinau. Bet trūksta. Štai jum ir mano neapdairiai paminėtos "klišės": geriau sakykim, tam tikri modeliai, kuriais remiasi visa fantastika (na gerai, "Eridano" fantastika :)). Užbėgsiu už akių klausimui, kokią fantastinę knygą laikyčiau Kažkuo Tokiu ir (žinoma, Kažkas Tokio - visada subjektyvus dalykas) paminėsiu "Šekspyro planetą". Gal yra ir kitų panašių knygų, bet aš jų neskaičiau, todėl šitą prisimenu. Ar prisiminsiu "Genomą", neįsivaizduoju.
Dixi :)
P.S. Ale bet kiek daug gali apie autorių sužinoti vien perskaitęs jo knygą... Nežinau, kiek Autorius apie genetiką išmano, bet iš knygos atrodo, kad pernelyg žiniomis nepasitiki, todėl pasirenka tai, kas artimiau: detektyvą! Čia galima panaudoti visokias teisės mokslų smulkmenas ir net lotyniškas citatas ;) Be to, spėju, tamsta buvęs Italijoj ir mokąs italų kalbą. Arba būta gero konsultanto. Tiesa, smagu buvo perskaičius grįžti į pradžią ir iš naujo peržvelgti pirmąjį epizodą, kai jau žinai, kas, kaip ir kodėl.
Tiesa, smagu, kad "Genome" išvengta mane paprastai nervinančio fantastikos bruožo: kai dalykai nepažįstami, kaip ir rašė Indraja, būtina juos kruopščiai aprašyti, bet tuomet dažnai prarandamas realistiškumas - gi tame pasaulyje gyvenantys veikėjai visa tai ir _taip žino_! Todėl tokie dialogai, kuriuose pernelyg aiškinami pačių veikėjų lūpomis jiems šiaip suprantami dalykai tik kelia juoką ir nieko neįtikina. "Genome" išlaviruota, informacija jeigu ir pateikiama per veikėjus, tai įtikinamai (pvz. "visiems žinomus dalykus" Edvardas dėsto nieko iš esmės nežinantiems Rebekai ir ... kam ten?).
Taigi detektyvas. Fantastinėje terpėje. Detektyvų nemėgstu. Bet tai mano problema.
Juokinga. Taip ir įsivaizduoju, kaip į klausimą "che cosa?" amerikonas atrėžia "Belaroza"
Kur dingo ponas O'Kelnas? Gal aš nelabai atidžiai skaičiau tą epizodą bet jo reikšmės nesupratau.
Kažkaip nelabai išplėtota idėja apie E.T. O dar mažiau - apie genetinius teroristus. Tuos, kurie kaip nori, taip modifikuojasi, ir pagauti juos darosi neįmanoma. Šioje vietoje kažkaip ėmiau ir supratau, kad aš puristė. Turbūt radikali... Nors Rebekos tai gaila buvo, juk plastinė operacija tai ne taip jau ir baisu.
Ai, dar nežinau kaip yra autoriui gyvenime, bet šiaip tai gašlumo ir kiekvienos veikėjos biustų pristatymo man buvo kiek per daug...
Mamai keletas atsakymų:
Ponas O'Kelnas dingo į kabinetą rašyti naujų knygų. Įdomesnis klausimas būtų "kodėl jis atsirado", bet čia visų serialų problema :)
Apie "genetiškai modifikuotus teroristus" kalba girtas ir nusiminęs veikėjas, todėl jis ten gali prikalbėti visiškų niekų. Ką ir daro.
Dėl gašlumo - tokie jau tie žmonės, vieni pornografiją žiūri, kiti gašlias scenas rašinėja ir, matyt, nemokšiškai. Tačiau kai apie tai pasakoma, yra ką apgalvoti ir gal kitą kartą nebeskirti tiek daug dėmesio biustams. Iš tiesų, juk yra tiek puikių kūno dalių!
Perskaiciau,vertinu 7,7 desimtbaleje sistemoj,autoriui reikia liautis sudarineti tokius ilgus dialogus ir daugiau demesio skirti aplinkos aprasymui,bet siaip padirbejo visai neblogai laisvai galima versti i latviu,baltarusu kalbas.Labai didele problema yra ,kad lietuviu fantastikos bibliotekos serijos labai prasti virseliai.Pernai pamaciau Ievos Zilionienes "7 baimes dienas",pavarciau rankose ir viska nustelbe svytincios pfaf knygos-nepirkau.Genomas3000 butu tikrai susilaukes didesnes sekmes su padoriu virseliu ir keliais intriguojanciais komentarais.Isvis geriau butu leide pfaf serijoje ,nes kai kurias knygas perspjauna(tiesa nedaug,bet vis delto...).VERDIKTAS:tobulek ponas Zilinskai ir kai leisi kita knyga pasirupink kietu meniniu apipavidalinimu!