Autorius: Viktorija Vit
Data: 2008-11-18
Nėra ko slėpti — šiai autorei jaučiu simpatiją. Naujausi jos kūriniai visada įtraukiami i mano „must read“ sarašą. Kartais žavi tai, ką ji rašo, kartais — kaip. Niekada — viskas ir niekada — niekas. Naujausias romanas „Benedikto slenksčiai“ kėlė natūralų smalsumą — o kaip bus šį kartą, kas nusvers — turinys ar forma?
Gal nuskambės žiauriai, bet mano nuomone, šį kartą nenusvėrė nei viena, nei kita — svarstyklės liko tuščios. Prieš bandymus pasiaiškinti, kodėl — žvilgsnis į siužetą. Pažintis su Benediktu prasideda nuo dienos, kai motina jį atveda ir numeta pirmą kartą matomam tėvui (o gal visai ir ne tėvui). Laisvo gyvenimo pasiilgusios motinos poelgis — pirmasis slenkstis, kurį Benediktas įveikia padedamas iki tol nepažįstamo vyro, pamažu tapusio artimiausiu žmogumi. Toliau — studijos, pirmas kartas, pirma meilė, pirmas alus, pirmas susidūrimas su niekšybe ir t.t. ir t.t.
Argumentai „manęs neįtikina“ visada šiek tiek kelia įtarimų, kad gal tai tik paties skaitytojo/žiūrovo/kritiko problema. Galbūt taip yra ir šį kartą. Bet Benediktas manęs neįtikina. Kalbu ne apie jo poelgių loginę seką (nors tikrai smalsu, kaip kaimo bernas, užaugęs tikrame užkaboryje, lankęs vietinę mokyklėlę ir, atrodo, buvęs per šviesmečius nuo visokių meno ir kultūros apraiškų, vos ūgtelėjęs ima ir įstoja studijuoti smuiko specialybės!). Neįtikina jo vidiniai slenksčiai, atrodo, skaitytojui turintys sukelti užuojautą, gailestį, paniką, pyktį, galų gale — susitapatinimo, išgyvenimų ir patirties bendrystės pojūtį. Viename interviu teko girdėti, kaip autorė aiškino sąmoningai nesukūrusi Benediktui itin dramatiškų slenksčių; su daugeliu jų gyvenime susiduriame kiekvienas. Lyg ir natūralu būtų atpažįstamose situacijose tiesiog reaguoti — pritariant ar ginčijantis. Deja, neįvyksta nieko panašaus. Puslapiai, tiesa, verčiami greitai, skaityti lengva, o patikėti — sunku.
Panašios tematikos lietuvių autorių kūrinių teko skaityti ir anksčiau — jų sąmoningai neminėsiu. Pora kūrinių įsiminė vidinio ir išorinio paauglių ir jaunuolių gyvenimo prieštara: iš vidaus veržiasi gaivališkumas, spragsi kraujas, emocijos — nuogos ir sutirštinamos, bet išoriniame gyvenime visa tai tramdo tėvai, mokytojai, išsiauklėjimas, moralės normos. Čia — atvirkščiai. Benedikto išorinis gyvenimas kunkuliuoja įvykiais: motinos išdavystė, naujo pažįstamo nužudymas, trūkinėjantys santykiai su Vega, tėvo mirtis ir t.t. Bet jis pats lieka neperprantamas, neatsikratantis kažkokio netikrumo etiketės, lyg manekenas, lyg popierinė figūrėlė, kurią gali vartyti kaip nori, bet ji vis tiek liks popierinė, kad ir kaip jam stengtasi suteikti gyvybės.
Kur kas įtikinamesnis pasirodė Vegos personažas. Ta isteriška, nervinga, savimi nepasitikinti mergiotė, besiblaškanti tarp fatališkos moters ir smėlio dėžėje nuskriaustos mažametės įvaizdžių, kartais nervina, bet bent jau įsimena labiau, nei daugelis Benedikto slenksčių.
Romano kalba, mano nuomone, šįsyk pasirodė skurdesnė nei kituose L.S.Černiauskaitės kūriniuose. Beveik nėra „Liučė čiuožia“ ir kitų pjesių taupumo — bet neradau ir ankstesniame romane įsiminusio žodingumo. Be to, visiškai nesuprantamas liko romano laikas. Benedikto vaikystės buities detalės, senoviniai žodžiai lyg ir nukelia į laiką mažiausiai prieš kelis dešimtmečius. Bet vos Benas įstoja į aukštesniąją meno mokyklą — panašu, kad jis Vilniaus gatvėms vaikšto šiandien.
Padrikai vardinti knygos Achilo kulnus (pabrėžiu — mano asmenine nuomone) būtų galima ir dar. Bet reziumuojant turbūt pakaktų šito: knyga įvyksta arba ne. Kaip stebuklas, kurio kas kartą tikiesi atsivertęs naujos knygos puslapius. Minėtame interviu girdėjau, kad lietuvių literatūroje rašytoja bene pirmą kartą ėmėsi atskleisti vaikino vidinį pasaulį. Galbūt. Bet man, skaitytojui, tai visiškai nesvarbu. Aš neskaičiuoju kartų, kas kaip kada ką ėmėsi papasakoti, nevedu statistikos, nebraižau diagramų. Aš laukiu įvykimo. Stebuklo, kuris šį kartą neįvyko.
super knyga ;)
Nelabai sutikčiau su straipsniu. Man atvirkščiai – viskas taip įtikinama ir realu buvo, tarsi skaityčiau kažkieno žiauriai artimo žmogaus gyvenimą... Bet taip gal dėl to, kad iš arti pažįstamas muzikantų gyvenimas... Tik viena nelabai įtikinama buvo, kad smuikininkas taip neatsakingai skaldo visokias malkas, imasi tokių darbų, kurių paprastai smuikinikai, saugodami savo rankas, tikrai nesiima... O visa kita - fantastika... nenusivyliau. Perkrimtau per keletą valandų tarsi skanų desertą...
Labai patiko. Man , kaip paprastai skaitytojai, norisi suprantamų, gyvenimiškų istorijų (Tokių kaip "Benedikto slenksčiai"), o ne filosofinių paistalų.Labai patiko meilės Vegai tema (meilė - kaip priklausomybė), na, o Beno paveikslas - nepaprastai stipraus ir tauraus žmogaus. Ačiū rašytojai už nuostabų kūrinį. Lauksime naujų
Knyga tikrai labai idomi. Mokykloje teko ja perskaityti privalomai. Tik man tas visas Beno ir Vegos romanas atrode labai lengvabudiskas. Tai Benui jos reikia, tai jau nenori jos matyti.. Nenoreciau buti Benuko vietoje, kaip ji paliko mama, mire geras draugas, ir gale tetis. Skaudu buvo skaityti.
Manęs irgi neįtikino tas Benas. Sutinku su straipsnio autore visiškai. Pradžia suintrigavo - bet taip iki pat pabaigos ir neaišku liko - kas atsitiko tarp Beno tėvų? Kodėl motina nemylėjo sūnaus? Juk jos motina tai labai padori ir mylinti buvo, kaip jai taip nepasisekė su dukra? Ir be abejo - jei autorė būtų padariusi iš Beno skulptorių, medžio drožėją - tai būt lengviau patikėt: jo tėvas stalius. Bet kur ir kokiu stebuklu jis išmoko groti smuiku? Kokioj muzikos mokykloj? Kas jo mokytoja? Turėjo būt be galo pasišventęs ir artimas žmogus. Galit sakyt, kad kabinėjuos prie neesminių dalykų - bet kai mane rašytojas bando kvailai apgaut, gal nesąmoningai, gal iš nesupratimo - tai nieko negaliu padaryt - ir patikėt herojum negaliu. Gal per daug skaitau tokios literatūros, kur patikėt kiekvienu žodžiu visai nereikia pastangų.
iš tiesų šiek tiek pavydžiu tiems, kurie apie šį romaną sako „super“ ir panašiai, nes pati to tikrai nepasakyčiau. Nebemoku gana vidutiniškų knygų vadinti geromis. Romanas neįtikino! Niekaip negalėjau atsikratyti minties, kad visa tai jau yra skaityta ar R. Granausko „Duburyje“, ar dar kažkur...Patiko recenzija, pritariu visoms joje išsakytoms mintims.
Ma knyga "Benedikto slensčiai" patiko labai. O, kad čia rašo lyg šioje knygoje yra kažkokių nenuoseklumų tai nesamonė. Aš supratau tai, kad čia parašyti svarbiausi gyvenimo momentai. Juk visai nesvarbu kiek veikėjas Benas mokėsi, kad istotų į smuikininko specialybę. Man ten viskas buvo taip realu, kad net sunku patikėti jog istorija yra ižgalvota.
Tiesa sakant man si knyga nepasirode idomi.Galbut todel,kad buvo jau aiskios problemos,kurios jau yra zinomos visiems.Nuobodu ir dar karta nuobodu.
Knyga labai,net labai nepatiko. Galvojau ir galvosiu, kad moterys nesupranta vyrų ir atvirkščiai. Taip pat ir knygoje, rašytoja negali suprasti paauglio gyvenimo.
Tai pirma autorės knyga ,kurią perskaičiau..Ir žinote,panorau perskaityti visas kitas autorės knygas..tarsi laukčiau benedikto slenksčių tęsinio..o gal to rašomo stiliaus..aštrių ir kartu tokių aiškių išgyvenimų...Knyga labai patiko.Dėkoju autorei už nuostabų kūrinį.
Gan paina knyga
j kj kkjbk jkb hi hbi hb hg ihb ihbib ihj ujib iuubibi igji ugnė aš
Knyga Labai idomi verta skaityti. :)