Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis „KELIONĖ Į JERUZALĘ“

Autorius: Mirmeka Alba
Data: 2001-09-25

cover Apie knygą: Mikalojus Kristupas Radvila NašlaitėlisKELIONĖ Į JERUZALĘ
Leidykla: Mintis (1990)

Ar turėjo lietuviai kūrinį, kuris būtų tapęs bestseleriu Europoje? Kad ir kaip norėtume atsakyti "na ir kas, kad neturėjom, - ką ta Europa supranta tikroje literatūroje", tai būtų neteisybė. …XVI - XVII a. sandūra. Vienas mėgstamiausių skaitinių Europoje - ne kas kita, o Lietuvos didiko, atsivertėlio iš reformacijos į katalikybę, Nesvyžiaus kunigaikščio Radvilos Našlaitėlio piligrimystės į šventąsias vietas aprašymas. Belieka tik mestelti kepures į viršų ir tris kartus sušukti - valio! - vis dėlto jie mus pripažino. O paskui susirasti šią knygą, kad žinotume, kuo gi konkrečiai girtis prieš vakarų kaimynus.

Tiesą sakant, ir dabar išlepintai įvairiausios kelionių literatūros akiai aišku, kuo ši piligrimo kelionė į Jeruzalę (1582-4 m.) patraukė to meto skaitytojus. Visų pirma pakankamai dinamiškas aprašymas, įdomios detalės, egzotika, ir ne išgalvoti, o tikri nuotykiai bei pavojai, keliaujant po Rytų kraštus ar plaukiant jūra. Ne kartą Radvilai, jį lydėjusiems piligrimams ir sargybiniams teko susidurti su arabų plėšikais, siautėjusiais Palestinoje, ir tai, kad jis liko gyvas, sveikas, ir apiplėštas ne iki siūlo galo, lėmė tik tvirta laikysena ir savotiška abipusė pagarba. Ir ne kartą Radvilai teko papirkinėti ir vietinius valdininkus musulmonus, kurie nenorėjo atvykėlių veltui įleisti į evangelijų laikus menančius pastatus. Tiesa, pinigas ir tais laikais turėjo didelę galią: piligrimai aplankė tiek šventųjų vietų ir gavo tiek limituotų bei visuotinų atlaidų, kad jų būtų pakakę, matyt, dešimčiai gyvenimų; nesikratė jie ir kuo nors kitu apsimesti, tarkim, kad galėtų patekti į Šv. Paskutinės Vakarienės namą, suvaidino vienuolius, gydytojo palydovus…

Radvila Našlaitėlis aprašo ne tik Jeruzalės apylinkes, bet ir visai tolimus nuo to dalykus, kurie taip pat yra labai įdomūs. Po sėkmingo (kas buvo pakankamai reta) šventų vietų aplankymo jis nuplaukė į Egiptą, viešėjo Kaire. Papročiai, įstatymai, svetimų šalių buitis pateikiami glaustai ir kartu vaizdingai. Radvila ne tik smalsiai, bet ir kritiškai stebi aplinką, lygina tikrovę su perskaitytomis žiniomis. Tarkime, pamatęs begemotą, jis smarkiai suabejoja senovės istoriku Cedrenu, teigusiu, jog begemotas gali praryti dramblį… Jo neįtikina ir Sirijos krikščionių argumentai, jog Adomas ir Ieva rojuje valgę būtent bananus todėl, kad jo skerspjūvyje matyti T, tai yra, kryžiaus formos gyslelė, o ir obuolių tuose kraštuose nėra. Radvila ramiai atremia, kad ir paprasčiausio agurko griežinėlyje galima įžvelgti kryžiaus ženklą, ir tai dar nieko neįrodo. Smagu skaityti, kaip jis tyrinėja rastą prie vienuolyno chameleoną, tiesa, visgi nusprendžia, jog tasai gyvas vienu oru. O istorija apie tai, kaip slapta į laivą atneštas pagoniškas mumijas Radvila bando išgabenti iš Egipto (nors jį gi perspėjo, jog tai gali blogai baigtis!), ir kokia paskui audra užpuola laivą, o vaiduokliai - kartu plaukiantį kunigą, tiesiog verta ekranizacijos su šlapiais spec. efektais ir kraupia muzika…

(Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad parašytas šis kūrinys ne lietuviškai, - istorikai iki šiol nesutaria, lenkų ar lotynų kalba buvo originalas, tačiau, kaip tuo metu įprasta, LDK didikas tiek save, tiek savo draugus vadino lietuviais.)

XVII a. bestseleris!

Komentarai

Gedas 2001-09-24 20:21:12
Nu, nereik taip sudramatint įžangoje su tais bestseleriais - buvo ir be Našlaitėlio kas parašo - pvz. K. Simonavičius su "Didžiuoju artilerijos menu" tam pačiam 17 - ame...
Justinas 2001-09-25 06:10:25
Gedai, na kam plakti į vieną "Didįjį artilerijos meną", t.y. mokslinį darbą su kelionių aprašymu? O mokslo darbai paprastai bestseleriais nelaikomi lame
Gedas 2001-09-25 21:03:45
O ko neplakti? Nėr ko čia išgalvoti dirbtinių skirtumų teisinant aprašymo autoriaus poziciją (beje, ne tokią ir teisingą poziciją - konkrečių pavyzdžių kol kas nepateiksiu bet buvo, rods ir daugiau - VU profesūros - darbų, iškovojusių aukštas pozicijas to meto Europoje).
Kiek menu abu kūriniai yra knygos, kurios 17 - ame a. tapo bestseleriais. Koks skirtumas, kad "mokslo darbai bestseleriais nelaikomi", jei tas kūrinys vis vien pagal faktinę padėtį buvo bestseleriu?.. Be to, "Didįjį artilerijos meną" šių dienų terminais įvardinant greičiau reiktų vadinti "mokslo populiarinimo", o ne moksliniu veikalu. Kai kam gal ir kelionių aprašymai nebus literatūra, kuriai galima taikyti "bestselerio" sąvoką... Bent jau dabartinėje literatūroje ne kartą teko matyti žodžius "daugiamilijonis beastseleris" ir pan. ant mokslo populiarinimo veikalų (džn. istorinių, pripažinkim visgi - matematikos vadovėlio tokio neteko matyt, chi, chi).
pinochet 2001-09-29 13:03:07
Abi knygos, beje, rašytos nelietuviškai, tai tik pagal naujausią madą, kai tvirtinama, kad bet kokia Lietuvoj išleista knyga atitenka Lietuvai, galima jas aptarti lietuviškame kontekste. Jei ieškotume grynai lietuviškų pavyzdžių, tai, deja, turėtume persikelti jau į vėlesnius laikus, prisiminti M.Olšauskio sovietmečiu visaip niekintą dėl neva baisios kalbos "Bromą atvertą ing viečnastį" (atrodo, 20 leidimų) ir M.Valančiaus elementorius. Tai ne prieštaravimas, jūs abu galbūt teisūs, bet tiesiog lietuviškos tematikos įvedimas. O bestseleris susijęs ne su moksliškumu ar meniškumu, o su parduotų egzempliorių skaičiumi... Vis dėlto gerai, kad prisiminta knyga, kurią paims toli gražu ne kiekvienas :)
Vikulka 2004-12-14 09:03:35
puse knygos galima skaityti, jei nemiga kankina, o kita puse baigus sesias 6 klases, nes vyreni ir brandesni abejoju, ar galetu susidometi...
Skaitytojas 2007-08-21 06:40:53
Idomu pagal ka autorius ivertino, kad kurinys buvo bestselleris? Pirmas leidimas - 1601 metais pasaulyje islikes 40-50 egz., todel tirazas, tikrai, negalejo buti milziniskas. Veliau knyga buvo perleista kelis kartus, bet, vel ne milziniskais tirazais. Todel tokius vertinimus kaip bestselleris ir dar Europos galiama butu kritikuoti. Bent jau Sarbievijui, kuris buvo perleistas daugybe kartu Kelione i Jeruzale gerokai atsilieka.
.trenerisVytenis 2011-10-31 21:34:57

Nereikia ginčytis, ar bestselleris, ar ne - tai nustatė ne šio straipsnio autorius-tai ir istorikų vieninga nuomonė, nors šis terminas tuo laiku, kaži, ar egzistavo, nes,manau, kad tai naujadaras.

Mantas 2011-11-30 17:28:23

Gera knyga man patiko ;)

Anonimas 2012-03-26 18:13:15

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.