Nužudyti strazdą giesmininką

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2010-08-11

Nežudykit strazdo giesmininkoApie knygą:Harper Lee – Nežudykit strazdo giesmininko
Leidykla: Jotema (2003)
ISBN: 995552751X
Vertė: S. Lomsargytė - Pukienė
Puslapių skaičius: 368 

Vargu ar būčiau kada paėmęs šią knygą į rankas, jeigu ne antras bandymas mobilųjį telefoną paversti skaitymo įrenginiu. Bet vartant nemažą "nemokamų" el.knygų katalogą, akis užkliuvo už girdėto pavadinimo ir nusprendžiau susipažinti su JAV literatūros klasika. Skaičiau originalo kalba, tad pirmiausia nusistebėjau, kodėl lietuviškai buvo pakeistas pavadinimas iš "nužudyti" pakeistas į "nežudykit", nors galiu sutikti, kad esmės tai nekeičia. Bet štai mažiausiai tikėjausi, kad šis XX a. vidurio romanas bus visiškai nepraradęs aktualumo, nors jo tema, šiais visuotinai keikiamo politkorektiškumo laikais - rasizmas. 

Istorija paprasta: mažo Luizianos, pietinės JAV valstijos, kur dar gerai menamas JAV pilietinis karas, beje, nusinešęs didžiausią skaičių JAV piliečių gyvybių iš visų konfliktų, kuriuose ši valstybė dalyvavo, advokatas Atikusas Finčas apsiima ginti neteisingai apkaltintą juodaodį vaikiną. Bet pietuose rasistinis požiūris vis dar gajus. Šis Atikuso žingsnis sujaukia vaikų - aštuonmetės Skautės  (čia pravardė, lietuviškai ją vertė "Paukštelis") Džinos Luizos ir trylikamečio Dilo gyvenimą. Jie ir tėvas tampa patyčių, apkalbų taikiniais, bet tuo pačiu - ir vaikais, kurie priversti susimąstyti, kas yra žmogus, kodėl jis vienaip ar kitaip elgiasi, kas yra teisingumas, lygiateisiškumas ir kitos vertybės. Ir kodėl jų tėvas imasi šio darbo, nebodamas netgi grasinimų jį nužudyti.

Lietuvoje dabar mes dažnai kalbame apie vertybes ir jų krizę. Neretai - itin didaktiškai, klišiškai ir piktai. O ši knyga kalba apie vertybes labai įtaigiai, paprastai ir aiškiai. Ir labai gražiai. Nesistebiu, kad ji laimėjo Pulitzerio premiją. Istorija pasakojama Džinos Luizos akimis - ir man visgi labai patiko, kaip gražiai parodomas vaiko pasaulio kitimas. Nuo nerūpestingų, bet vaikiško rimtumo kupinų pastangų išvilioti paslaptingąjį gretimo namo gyventoją Bū Radlį iki slaptymosi stebint Tomo teismo procesą ir drebant iš apmaudo, kad nieko negalima padaryti nekalto išteisinimo labui. Graži ir ši sąsaja: "- Nežinau, vargu... – pasakė misteris Reimondas. – Mis Džina Luiza, tu dar nežinai, kad tavo tėtis ne toks kaip visi, tik vėliau tai suprasi... nes dar nepažįsti pasaulio.”  - kad artimieji keičiasi, kai juos imi pažinti ne tik kaip savus, bet ir kaip visuomenės narius. Ir nebūtina frazės: "- "Atikusas sako, kad apgauti negrą yra dešimteriopai blogiau, negu apgauti baltąjį, -sumurmėjau aš. – Jis sako, kad tai užvis blogiausia, ką galima padaryti." suprasti tiesiogiai. Vietoj "negro" čia galima įrašyti bet kurią rasę, tautą ar visuomenės grupę, buvusią ar esančią priespaudoje, bet kurį žmogų, kuriuo galima pasinaudoti dėl to, kad jis - vienu ar kitu požiūriu silpnesnis.   

Trumpai tariant, įžvalgi, protinga ir graži knyga. Nors ir netikiu, kad ji iš esmės paveiktų užkietėjusį rasistą ar fašistuojantį jaunuolį, bet manyčiau, kad visai verta privalomosios skaitymo programos. Net ir čia, kažkada buvusios tolerancijos tradicijomis besigiriančioje Lietuvoje. Nes pagarbos žmogui nebūna per daug.


Komentarai

Mantas 2012-05-04 08:43:45

Nežudykit*

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.