Autorius: Gabija
Data: 2006-06-21
Skaitydamas Norvilos poeziją patenki į miestą, kuriame pats gyveni: viskas yra pažįstama, išbraidyta, aišku. Ir - tarsi nieko nevyksta, tik "šluoja stogus pavėsis, / kreivai pradarytos durys / ir sklinda dirbtinės šviesos" (p. 15). Tačiau tame sustingusiame mieste būna momentų, kai " laikrodis pameta laiką " (p. 28 ). Ir nuo čia, kaip pasakytų rimti literatūros tyrinėtojai, įžengiama į kitą - poetinį - laiką ir pasaulį, kuriame prasiskleidžia metaforos: "raktas užnuodija spyną", "paukščiai pameta rūką", o žvilgsnis užkliūva už įskilusio bažnyčios varpo… Eilėraščių veikėjas galėtų būti koks nors valkata intelektualas - "klonuotas senas herojus", klajojantis gatvėmis: "aš toks - iš stoties į stotį, / iš miesto į miesto kraštą / ir kartais centrinė aikštė, / o kartais pakampės baras" (p. 15). Įaudrinta vaizduotė regi miestą kaip pasaką - čia jauni romantikai bastosi tarp sapno ir realybės: "tu sapnuosi mane, o aš nieko nejausiu / nei spalvoto rudens, nei vienspalvio šlavėjo, čia kartoninių sienų namai ir auksinės kaliausės, / ir į bunkerius miestas šaltai sutemom panašėja" (p. 92 ), "aš kaip vakar, taip šiandien - vėluoju naktim, / kurias dengia drakonų šarvai " (p. 95), patenkama "ten, kur ganosi pūkas avies, / ten kur sninga truputį į viršų / ir pasimeta paukščiai tarp pirštų, / kopia milžinas stiebu žolės" (p. 19). Pasirodo trapi mylimoji: "tavo pėdos mažos snaigėm krinta" (p. 77), kurios paslapties eilėraščio herojus įminti nesugeba: "tavo mintys - detektyvinis romanas, algoritmais nusitrynusiais nuo vėjo" (p. 77). Prieš jausmus mylimajai nublanksta net ir užklydusios mūzos grožis: "ji vaikšto tyliai, be klaidų / grakšti ir paprasta, sakytum, / bet kas iš to, jei ten ne tu" (p. 74). O kokia tu? - "…kavos skonio. tavo rūbas - juodesnis už lietų, tavo kvapas - tirpesnis už orą" (p. 29). Sutinkama ir… prasilenkiama, nes sapnas ne tas, nes susitikti reikia tik ten, kur "bus daug šviesos ir daug vietos, bus sodas / ir gal gėlės žydės, jeigu jų pasodint nepamiršim, / ant aukščiausios kalvos… […] / tik žinau - ten sapnuosim viens kitą ir tyliai nurimę / suvoksim, jog pasakos vėlgi, kaip visad - iš šiaurės į pietus." (p. 93).
Taigi, kaip kažkada teigė klasiku tapęs poetas Henrikas Radauskas: "Pasauliu netikiu, o pasaka tikiu." Ar ne taip, Pauliau? Bet kaip vis dėlto gera, kad tokių tikinčių pasaka ir ją sekančių poezijoje dar atsiranda.
būk prakeiktas, karaliau, už naktį,
kada baigėsi tūkstantis pasakų,
bet lieku amžinai tau skolingas
už tą vieną, kuri vis dar tęsiasi
(p. 46)
Romantizmo renesansas?..
Patyriau labai daug geru emociju, skaitydama eilerascius. Knygute perskaiciau du kartus ir jauciu, kad skaitysiu dar kada :)
eilerasciai ivairus ir pilni visko.