Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2002-01-23
Brrr… Dikiška atmosfera su per kraštus besiliejančia neviltimi. Kai kuriems kino - TV žiūrovams ji turėtų kažką priminti, kad ir senokai kino teatruose ir neseniai per LNK "Snobo kiną" rodytą Ridley Scott'o režisuotą filmą "Blade Runner" ("Bėgantis skustuvo ašmenimis" arba "Likvidatorius"), tapusį fantastinio ir pasaulinio kino klasika, kuriame nebūdingoje dramatinėje amplua pasirodė H. Ford'as. Taip, nesuklydote, šis filmas - pristatomo romano interpretacija. Tačiau jeigu jūs matėte "Blade Runner", tai nereiškia, kad jūs skaitėte knygą, nes šįsyk įvyko beveik stebuklas - gimė du lygiaverčiai, tačiau skirtingi kūriniai. P. Dick'ui pirmiausia rūpi žmonės ir jų būsenos post-pre-apokaliptiniame pasaulyje, o androidai jam - tik mechaniškai, tobulos, apskaičiuojančios ir nepakaltinamai žiaurios mašinos, žmonių tikslas - sugebėti atskirti tai, kas iš išorės nesiskiria; gi R. Scott'ui - androidai gyvos, nelaimingos būtybės, dar vaikiškai ieškančios savo gyvasties esmės. R. Scott'as atsisako daugelio smulkmenų, kuriančių ypatingą romano atosferą, pvz., detalė, nuo kurios prasideda ekologinė katastrofa: kiekvieną rytą žmonės vis iš kažkur rasdavo padvėsusių pelėdų ir jos krito tarsi lapai. Iki tol pelėdos niekam per daug nerūpėjo - keisti, retai matomi paukščiai ir staiga… Dekardo, androidų medžiotojo, linija romane yra tik viena iš pagrindinių, nes kita priklauso protiškai ir genetiškai atsilikusiam žmogeliui Džonui R. Izidorui (filme jį pakeičia liūdnasis genetikos inžinierius Dž. F. Sebastianas), kuris tiki linksmuolio Draugystės Basterio iš TV šou egzistavimu, yra geras, paslaugus, draugiškas, todėl dar šiurpiau skamba scena, kai androidai svarsto ką su juo daryti ir balsuoja - žudyti ar ne. Meilės linija tarp Riko Dekardo ir androidės Reičelės galbūt vienas iš tų retų epizodų, kai ir Dikas rimčiau prabyla apie androido žmogiškumą - ypač kai Dekardas, permiegojęs su androide, nepajunta skirtumo nuo moters ir padaro neatleistiną medžiotojui klaidą… Beje, skirtingai nuo filmo, androidų vadas Rojus Betis knygoje nėra pagrindinis personažas, tad merginos, išsiilgusios aukšto žydraakio blondino (na ir kas, kad dirbtinio:-), gali nusiteikti, kad jis nebus toks impozantiškas.
Gerai, jau ir taip per daug atskleidžiau siužetinių detalių, už ką gali tekti žagsėti. Juk iš esmės nėra svarbu, ar Dekardas pagaus androidus, ar androidai Dekardą - bet įvertinimas tik vienas: nekreipiant dėmesio į kai kurias, šiai dienai jau juokingas technines detales (progresas buvo kitoks, ką darysi), tai - vienas iš geriausių kada nors parašytų fantastinių romanų: gilus, sudėtingas, jautrus, įžvalgus… Ir, bent jau man, tai buvo sunki knyga, ne lengvas skaitymėlis. Beje, paguosdamas pasakysiu, kad skirtingai nuo daugelio kitų P. Dick'o romanų, bent jau siužetas jame nėra toks painus ir įvykių grandinę sekti įmanoma, todėl labai, labai rekomenduotina perskaityti kiekvienam.
Fantastams - PRIVALOMA!
Nesakau, kad knyga nuvyle, tikejausi, kad zinau apie ka bus rasoma, o pasirodo, kad filmas buvo interpretacija, o ne ekranizacija.
Nors dar ne visa knyga perskaiciau, bet pirmas ispudis butent toks.
Anyway, Bladerunner - man kultinis SF filmas, iskeles kartele taip aukstai, jog sunku ja bepasiekti.
Knyga - taipogi rulez, bet nera mano asmeninio topo lydere (konkurencija kur kas didesne, nei kinofilmu tope :))
Gerbiami vyrai. Ar galeciau pasiulyti saziningas lazybas? Jus trys dar karta perziurit BR ir perskaitot "Androidus". Po kokios savaites parashot i SKAITYTA, ar nepasikeite jusu nuomone, ar nepraregejote. Jeigu jusu akytes neatsivers, tuomet as savo nuomone pasistengsiu isdestyti kur kas ishsamiau ir labiau argumentuotai. Jeigu {SAZHININGAI} matysite, kad mano argumentacija yra PAKANKAMAI svari, jus TRYS busite skolingi man 1 shampano buteliuka. Jeigu mano irodymai jums {ISH TIESU} pasirodys kvaili, tai as per SKAITYTA vieshai atsiprashysiu Ridley Scott'o.
Kertam.
P.S. "Androidus" priesh pora metu perskaiciau anglishkai, todel labai apsidziaugiau ishvydusi knyga lietuvishkai. Vertimas yra labai geras, todel visai tas pats, kokia kalba jus skaitysite romana.
Tai nieko nebepakeis. Tiesiog niekaip nepavyksta suprasti tavo pozhiurio. Atrodo, kad ne man vienam :)
Va, kodel nera daugiau panasiu filmu..
Tiesa, kur tas jau toks baisus atitrūkimas nuo realybės? Kūrinio monada lyg ir visai išbaigta...
Dėl atitrūkimo nuo realybės: visą romaną (ne apsakymus) skaičiau, lyg kažkokį sapno aprašymą. Bant man toks įspudis susidarė. Gal tai rašytojo sunaudoto LSD poveikis. O gal vertimo...
P.S. Beje, ir kosmostopą perskaičiau :) Dabar mastau, kas kam padarė įtaką: ar Vonegutas, ar Vonegutui? A? :)
Nedurni tie britų mokslininkai, pasirodo.