Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2004-08-02
R. Bradbury (R. Bredberio) "451 Farenheito" tikriausiai niekieno parankinė knyga nebuvo, tačiau tenka pripažinti - fantazuotojas tolimais penkiasdešimtaisiais daugeliu atveju nuspėjo dabartinę Vakarų visuomenės būklę: susvetimėjimą, interesų siaurumą, skendimą hedonizme, daiktų vergijoje, patogume. Tiesa, knygų nedeginančią, tačiau nebelabai ir skaitančią. Kita vertus... Ar ne tą patį kalbėjo J. V. Goethe "Fauste" dar XIX a.? - "Ar apskritai ką nors bedomina pakankamai rimta knyga?.. "
Gajus Montegas - gaisrininkas. Tai yra tas, kuris sukelia gaisrą. Juk "Kažkoks ypatingas džiaugsmas regėti, kaip ugnis ryja daiktus. Kaip jie juoduoja ir keičiasi. Varinis brandspoito galas suspaustas kumštyje, milžiniškas pitonas išspjauna nuodingą žibalo srovę... Jis paspaudžia žiebtuvėlį ir ugnis godžiai metasi ant namo, spalvodama dangų oranžiniais - geltonais - juodais tonais... Labiausiai jam norisi dabar padaryti tai, kas taip džiugindavo vaikystėje - įkišti į ugnį ledinuką ant pagaliuko, kol knygos, kaip balandžiai, plasnodamos sparnais - puslapiais, žūsta pievelėje priešais namą, pakyla ugniniame verpete ir juodas nuo suodžių vėjas nuneša jas tolyn". Taigi, Montego darbas įdomus ir gražus. Taip pat jis turi namą ir žmoną, kuri nori trečios televizorinės sienos, o jos mėgstamiausias TV šou - "Giminaičiai", kuriame netgi aktoriai prisiderina prie žiūrinčios auditorijos. Ir visą šį idilišką gyvenimą ima ir sutrikdo nauja Gajaus kaimynė Klarisė. Labai keista kaimynė. Vaikšto per lietų skanaudama lašelius. Brauko pasmakrę pienėmis, juokiasi. Ir, keisčiausia, jos šeima vakarais šnekasi terasoje! O gal ji netgi skaito knygas?! Ir kas gi tose knygose tokio ypatingo, kad jas reiktų deginti? Įdomu, ką apie tai mano brandmeisteris Bitis, niekada neieškantis žodžio kišenėje? Ir kas gi laukia Gajaus, suabejojusio savo darbo prasme ir išdrįsusio parsinešti į namus knygą?
Nuostabus, įspūdingas, stiprus ir, kas svarbiausia, nė trupučio nepasenęs kūrinys. R. Bredberis viename iš interviu minėjo, kad rašė jį bibliotekoje mokamomis rašymo mašinėlėmis ir sakė, jog keistas paradoksas rašyti kūrinį apie deginamas knygas bibliotekoje - knygų šventovėje.
Apysakos visuomenė nėra pirmoji, kuri degino knygas - tai kažkada darė inkvizicija, hitlerininkai, o šiek tiek gudriau - komunistai, užsiima tuo ir islamistai. V. Petkevičiaus "Durnių laivą" ir aš pats mielai žibalu apliečiau (tikriausiai juokauju). Tačiau minėtieji degino tik tam tikras, neteisingas knygas. Gi Bredberio visuomenėje deginamos visos knygos. Nes tai - aktas, kuriuo ateities visuomenė išvaduojama nuo sumaišties, nuomonių įvairovės ir svarstymų. Knygos glumina, trikdo, jos neduoda aiškaus atsakymo, kas yra gera ir kas bloga, kaip reikia gyventi ir ką veikti, skirtingai nuo televizijos, "Cosmopolitan" ir kitų žinovų. Tai - priimtina vergija sau pačiam ir paprastumui, patogiam, nekomplikuotam gyvenimui (kaip tam tikrą šių temų parafrazę galima paminėti žurnalistės Ritos linijos pabaigą J. Ivanauskaitės romane "Placebas"). Todėl knygas - į ugnį! Manau, kiekvienas iš šios apysakos privalėtų bent perskaityti tokios visuomenės ideologo - brandmeisterio Bičio (Bitty) - monologą su daugybe klasikų citatų! Tačiau knygų deginimas - tik vienas, nors ir populiariausias epizodas, atėjęs iš kūrinio. O juk dar yra stingdančiai bedvasės mašinos - vienos iš jų pakeičia žmogaus kraują, kol sanitaras rūko cigaretę, o kitos - gaudo nusikaltėlius realybės šou (juk pastarieji atsirado visai neseniai), manipuliacinė žiniasklaidos, ypač televizijos, galia, pagaliau, įtemptas iki skambesio miesto - šiuolaikinės Sodomos ir Gomoros - žūties epizodas. Taip pat ir viltis ateičiai - kitokių žmonių bendrija - du Ekleziastai, vienas Platonas, vienas Markas Aurelijus...
Genialu
10 balu, be komentaru. Juos kiti lai parasho.
Bredberis dar vienas pavyzdys, kaip reikia skirti knygas nuo rasytoju. Jis, pasirodo, gana stipriai pro-Bushistas ir uz Irako kara. Ir stipriai nepatenkintas, kad Michael Moore ji pacitavo, pavadindamas savo filma "Farenheit 911".
Pagaliau, verta pamineti, kad "Farenheitas" pristatytas siais metais Retro-Hugo apdovanojimui http://www.noreascon.org/hugos/nominees.html Jo fanai gali laikyti kumscius.
Na, "Caves of steel" atmesčiau iškart. O va išrinkt nugalėtoja tarp "Farenheito" ir "Vaikystės pabaigos"... būtų sunku :)
O šiaip - prie progos pabandyk "451 F" - jis gerokai skiriasi nuo viso kito Bredberio. Žiūrėk, dar ir patiks
O del minties: jei neskirciau knygu nuo rasytoju, tai Bredberio daugiau tikrai neskaityciau, nes su jo politinemis paziuromis as nesutinku. Keista kaip Farenheito laisves ir antipoliciniu metodu ideologas remia administracija visu frontu ribojancia zmoniu laisves. Tad gal logikos toje mintyje ir buvo.
http://www.raybradbury.ru/cgi-bin/article.cgi?012-7
Galbut ir as netiksliai isreiskiau savo minti. Norejau pasakyti, "gerai, nepaisant to, kad Bredberis siek tiek keistai (mano nuomone) nusnekejo apie dabartine politika, jo knyga vis tiek nepraranda savo idejos ir svarbos".
Nors perskaicius daugiau interviu su Bredberiu, matosi, kad jo kuriniai atspindi jo paziuras, su nemazai kuriu nesutinku. Turbut todel jo kuriniai man ir nepatiko. Is kitos puses yra dalyku, kur pilnai sutinku su Bredberiu, tad ir galvoju prie progos perskaityti "Fahrenheita". :)
...pala, pala, Raimondai, tai tamsta diskutavot apie šios knygos ir rašytojo asmeninių požiūrių neatitikimą net neperskaitęs "Farenheito" ("...panasu, kad penktame desimtmetyje Bredberis stipriai pasisake pries MakKartizma ir raganu medziokle, tad tada jo paziuros sutapo su paziuromis knygoje.")?..
Ir, pvz., neperskaitęs knygos nusprendėt, jog "...Farenheitas" yra politine knyga, del sito, man atrodo, nera ko gincytis"?
O jeigu norite paneigti, kad tai politine knyga, tai prasau tai ir daryti, o ne kabinetis prie zodziu. Nes tai ir teatrodo kaip kabinejimasis...
Aga - "Iliados siužetą žinau, nes neseniai mačiau "Troją"...
Daugiavardi Raimondai, gal čia būtų puiki vieta priminti apie skirtumus ne tik tarp rašytojų/kūrinių, bet ir knygų/jų ekranizacijų.
O knyga ne tik politinė, tad nėra ir ko sureikšminti tariamus ar esamus kūrėjo bei kūrinio tarpusavio prieštaravimus. Įsivaizduokit tokį banalų variantą, kad galbūt ir Jūs kažko kūrinyje nesupratote (ypač jei jo net neskaitėte) ar itin savaip interpretavote, o ne rašytojas veidmainiavo ar kaitaliojo pažiūras (pagaliau jei ir taip - laiko nuo knygos parašymo iki interviu praėjo išties daug).
Apie kitus Retro Hugo bei Hugo laimetojus ir nominantus, cia:
http://forumas.fantastika.lt/viewtopic.php?t=1092&start=10
man shi knyga dar iki shiol liko didzhiuliu klaustuku...Labai smagu kad tokiu metu jau supratote knygos esme...
Man "451 Farenheito" labai patiko. Skaitant apie deginamas knygas, net širdį suspaudė. Liūdna ta mūsų ateitis. Na, stengiuosi labiausiai patikusias knygas nusipirkti. Kada nors nusipirksiu ir Farenheita".
Teko matyti ir šios knygos ekranizaciją. Įdomu tai, kad knygoje vaizduojama ateitis, o pats pastatymas labai senas, tad ir specialieji efektai tokie..:) Perskaičius knygą ir pažiūrėjus filmą, galima daryti vertinimus. Skaitydamas knygą, viską turi įsivaizduoti pats, tačiau čia atskleidžiamos veikėjų mintys ir išgyvenimai. Žiūrint filmą, priešingai. Manau, knygos niekas nepakeis. Dovanokite už lyrinį nukrypimą ;)
Ilsekis ramybeje Rasytojau. Siandien Bredberio anukas pranese, apie Rasytojo mirti.