Autorius: Vilis Normanas
Data: 2006-02-22
Pagrindinis knygos veikėjas ir pasakotojas yra pats autorius, kuris teigia, kad nemėgsta rašyti, tačiau - likimo ironija - vis tiek rašo. Rašo, kad papasakotų tai, kas jam atrodo svarbu. Kaip ir dera Richardui Bachui, jo knygose gausu gyvenimiškų tiesų, kurias protingi žmonės, atseit, jau žino, todėl knygos nerekomenduoju skaityti šių dienų išminčiams.
Perskaičius "Iliuzijas" kyla noras įsitikinti, ar tikrai galima eiti vandens paviršiumi. Nemanykite, kad juokauju. Knygos žavesys ir slypi tame, kad ištrinama riba tarp to, kas tikra, ir to, kas tėra iliuzija, o gal veikiau norima įtikinti, kad viskas - tik iliuzija?
Pasakotojas ir pagrindinis veikėjas už tris dolerius skraidina Amerikos provincijų gyventojus. Jis laisvas, niekam neįsipareigojęs žmogus. Vieną dieną šis keistuolis sutinka kitą panašaus likimo lakūną. Jiedu pradeda darbuotis drauge. Čia ir prasideda visos linksmybės - stebuklai ir iliuzijos. Ar tai ne tas pats, ar supratę stebuklų prigimtį nevadintume jų tiesiog iliuzijomis?
Richardas Bachas moka įtikinti tuo, kuo pats tiki. Manau, kad jo knygų populiarumą lemia esminis dalykas, priverčiantis žmones susimąstyti, ar tikrai viskas yra taip, kaip atrodo - kas yra gyvenimas? Tai ne sapnas, kad ir kaip gražiai skambėtų tokia kvaila metafora. Tai kas tada?
Vienas iš didžiausių knygos minusų - rašymo stilius. Man jis per daug primityvus, paprastas ir nuobodus. Nemėgstu knygų, kurios nieko nesiskiria nuo šnekamosios kalbos. Pati kūrinio idėja puiki, pateikta irgi gana įdomiai. Na, o baisiausia - pabaiga. Visiškas nesusipratimas. Ji tiesiog sugadina visą kūrinį. Galbūt Bachui atsibodo rašyti ir jis nusprendė daugiau nesiterlioti, bet kad ir kokios būtų tos priežastys, gaila, jog iliuzijos baigėsi taip nevykusiai. Ilgai mąsčiau, ką ta pabaiga norima pasakyti, bet, deja, kad ir ką sugalvoočiau, tai nesiderino su tuo, ką visame kūrinyje bandė pasakyti autorius.
Nepaisant klaikios pabaigos, "Iliuzijos" privertė susimąstyti, kitaip pažvelgti į daugelį dalykų. Nors ir trumpam, bet visgi sugebėjo atitraukti nuo kasdienybės ir panardinti į nepaklūstančią jokiems dėsniams tikrovę. Knygoje yra daug gerų minčių, nors Bacho užsidegimas tapti vos ne tikru Mesiju kai kur kelia juoką. Juolab kad dar be visa ko, pabaigoje kaip užuomina pateikiama mintis, neva, tai nebūtinai turi būti tiesa. Jei nesi tikras tuo, ką rašai...
Na gerai, kritikuoti visada lengva. Kūrinėlis išties neblogas, nors būna ir geresnių.
Viskas įmanoma, jei tik labai nori (?)
Aišku, ne, ne, taip negali būti, greičiau jau autorius primityvas ir paauglių stabukas, nei ašen, išdidus skaitytojų giminės atstovas, ar ne?;)
"Knygos yra skaitytinos, galbūt ne visos, bet kai kurias būtina perskaityti laiku, tarkime, iki trylikos metų; vėliau jau būsi per rambus ar netikęs vaikystės literatūrai; o su ja irgi nėra aiškumo. "
http://www.bernardinai.lt/index.php?162302974
Cia kaip toje 'russkoje radijo' vis sukamoje dainoje, kur protagonistas vis nori susigrazinti sviesius vaikystes laikus (kurie man neatrodo tokie sviesus jo pavaizdavime) -- visai nieko, nieko, bet, taip, "praeito etapo" pojutis.
Cia beje neseniai nusipirkau naujai isleista Axel'io Munthe's rasliavele, tai turiu pasakyti, kad irgi kazkaip jau ne tas -- lyg labai rimtai bandytum i Victoire Hugo "Les Miserables" ar ta Malot "Sans Famillie" isikirsti. Grazu, bet jau ne apie tai sirdis sopa.
Skaičiau senokai jau, bet pamenu, jog patiko.
Beje, jei teisingai pamenu, tai šioje knygoje yra labai patikusi mintis (čia savais žodžiais):
"Galbūt tada ir suaugame, kai pradedame suvokti, jog nesame kažkuo ypatingi."
Kalbant apie "išaugtines" knygas - visada žavėjausi tais rašytojais, kurių neišaugi. Tarkim, Jostein Gaarderis gali parašyt knygą vaikam, bet jos "neperaugsi", o Bachas...hmm...man rods, rašo tam, kad padėtų pailsinti smegenis, todėl, kai žmonių makaulė pradeda veikti, jie padeda knygą į šalį/ bet čia tik mano nuomonė:)
Hmm, atleisk, bet is kai kuriu tavo blog'o straipsniu panasu, kad ne. Bet nezinau ar apie privacius dalykus tikrai verta sneketi cia.
O apie knyga: viena is geriausiu visu laiku knygu. 10/10. Ir tikiuosi niekada neisaugti. :)
Oho, tai bent Iliuzija.
"bet is kai kuriu tavo blog'o straipsniu panasu, kad ne"
nereishkia "turi neatsakytu klausimu? Problemu? kazhkas siela grauzhia? Isheitis yra! Skaityk Bacha, ir bus tau atsakyta i visus klausimus, nuzhengs ant tavi dangaus karalyste ir Xenu dangaus karalius!" - bet bootent toks yra pirmas ispoodis.
Vili, ash pvz Bacho neskaichiau ir, panashu, neskaitysiu :P
I abi jo knygas, gilumoje slypint tavo supratimui, noredamas visus pasakytus zodzius gali lemgvai suprasti- knyga yra labai lengvai suprantama kaip iluzija. Kas knygos nelabai supranta, tam knyga nelabai patinka tuo paciu siais zodziais as ir teisus ir neteisus.
kiekviename amžiaus tarpsnyje reikia mokėti viską savaip interpretuoti. tai kaip vaikas supranta mažąjį princą taip ir iliuzijas. jei "užaugęs" prarandi gebėjimą interpretuoti, tai ne pasididžiavimas. viskas ne eilutėse, o tarp jų.