Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2002-11-08
Įsijausminau, tad gal bandysiu sugrįžti prie trupučio faktinės informacijos, kokia tai per knyga. Kaip matyti iš pavadinimo, tai - knyga apie aktorius. Pačius įvairiausius - pradedant nuo pirmųjų "didžiojo nebylio" laikų (pvz., daug kam net negirdėtos Lillian Gish) iki šiuolaikinių, ir net Holivudo dievukų (pvz., Di Caprio). Tai nėra istorinė studija, nors istoriškumo taip pat netrūksta; knygoje aktorystė nagrinėjama kaip tam tikras reiškinys, meno rūšis, analizuojant jos atitinkamus aspektus ir šiuos aspektus iliustruojant nedideliais etiudais apie aktorius, kurių veikloje tai geriausiai atsiskleidė. Pvz., dalį "Ginčai dėl grožio" iliustruoja etiudai apie Merilyn Monroe ir Humphrey Bogartą; "Iššokti iš kartotekos" - Johny Deppas, "Žvaigždės ir stabukai" - Marlene Dietrich ir t.t. Kadangi aktorius, be abejonės, neatsietinas nuo kino kaip reiškinio, per aktorių veiklą skaitytojas supažindinamas ir su įvairiomis kino srovėmis - pvz., prancūzų impresionizmu, itališkuoju neorealizmu, naująja banga ir kt, o kiekvieną srovę personalizuoja jos kartos aktorius (-iai). Du atskiri skyriai (taip ir norisi pasakyti - pagal lygias lyčių galimybes) yra paskirti lietuvių aktoriams: vyrams - "Virto ąžuolai", moterims - "Vienišos lietuvės", nors, anot autoriaus, tos galimybės buvo labai nelygios. Juk kažkurio rusų režisieriaus posakis, kad "Sovietinis kinas laikosi ant trijų rusų karžygių: Budraičio, Adomaičio ir Banionio", deja, nebuvo galimas adaptuoti lietuvių aktorėms… Knygoje daug paprastam kino žiūrovui visai nežinomų vardų: pvz., Mae West, Silvana Mangano, Simone Signoret, Toshiro Mifune ir kt. Tačiau… Vardų nežinojimas nuo knygos neatbaido, tad grįžtu prie emocijų!
Iš tiesų, skaityti dokumentiką, publicistiką, kur pasakojama apie tau nežinomus žmones, būna sunku. Bet ši knyga, bent jau mano atžvilgiu, buvo aiški išimtis - net ir apie nepažįstamus aktorius, niekada negirdėtus filmus ir režisierius skaičiau su malonumu ir buvo iš tiesų įdomu. Dar blogiau - vietomis kilo norai pažiūrėti tuos senus senus filmus, nors žinau, kad vos juos įsijungus gali imti pulti nuobodulys (pvz., garsiojo "Maltos sakalo" taip ir nesugebėjau kažkada nuosekliai peržiūrėti), nes juk nesu kino žinovas, kuriam kartais labai svarbus toks aktoriaus gestas, kurio paprastas žiūrovas, deja, net nepastebi. Nors negaliu nesutikti, jog "Prožektorių šviesoje sumodeliuoti, o paskui projektoriaus spindulių pluošto atkurti ekrane, kino aktorių veidai kartais pasako daug netikėtos tiesos apie įvairias epochas, apie pačią žmogaus prigimtį." (žr. nugarėlę) Vat todėl ir pasakojau apie knygos aurą, apie tą meilę, su kuria autorius rašo apie jam brangius dalykus bei, svarbiausia, sugeba tai perteikti skaitytojui.
Aišku, ne su viskuo man, paprastam vaikščiotojui į kino teatrus, norėjosi sutikti, kai kur - gal net pasiginčyti, tačiau tai dar vienas geros knygos požymis: kvietimas neslysti paviršiumi, kvietimas mąstyti, kvietimas stebėti - taip pat ir patogiai įsitaisius kino teatre ar prieš TV ekraną…
Beje, o knygą pirkau Interneto knygyne "Patogu pirkti". Pristatė tiesiai į darbovietę - iš tiesų patogu, ar ne?
Kino magijos mylėtojams
Nuo tiesioginės "patogaus pirkimo" reklamos pereinam prie netiesioginės?..:)
Recenzijoje rasoma "Knygoje daug paprastam kino žiūrovui visai nežinomų vardų: pvz., Mae West, Silvana Mangano, Simone Signoret, Toshiro Mifune ir kt."
Atrodo, Lietuva irgi pasiduoda Holivudo spaudimui, jei Johnny Depp'as yra labiau zinomas, nei Simone Signoret ar Toshiro Mifune.
O gal tai tiesiog senatve...?
To Gedas: Kozhnam savi dzhiaugsmai :)
http://us.imdb.com/Name?Mangano,+Silvana
Prisipazinsiu, as pavardes irgi neatsiminiau...
Ve teip.
Macaičio subjektyvumas netrukdo - jis tik pagyvina medžiagą. Nes faina, kad nėra kaip tame atvejyje, kaip jis rašė apie Babkauską, kai kažkoks rusų kritikas, norintis parašyti knygą apie šį aktorių, aktoriaus paklausė: "o kokiuose filmuose jūs vaidinote?" :)