Saulius Tomas Kondrotas „KENTAURO HERBO GIMINĖ“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2001-03-01

cover Apie knygą: Saulius Tomas KondrotasKENTAURO HERBO GIMINĖ
Leidykla: Periodika (1989)

Manau, kad ne vienas iš jūsų, pamatę autoriaus pavardę ir knygos žanrą, kuriam drįsau ją priskirti, nustebs: lietuvis ir magiškasis realizmas? Srovė, užgimusi rašytojų smegenis perkaitinančioje Lotynų Amerikoje ir lietuvis?

Tiesą sakant, kai pirmą kartą paėmiau į rankas S. T. Kondroto apsakymus, supratau, kad lietuvių kalba iki tol nieko panašaus nebuvo išleista: kažkokia keistuma, nepaaiškinamumai, iracionalumai, mistika ir netgi fantasy elementai. Nuorodos į L. Caroll, panašumai į G. G. Markesą - akivaizdūs. Be abejo, toks rašytojas negalėjo būti itin pageidaujamas ir spausdinamas dideliais tiražais visuomenėje, kuri gilinosi į labai sudėtingas ir daugiaplanes socialistinės buities užguitų žmonių problemas ar idealus, ir ypač po to, kai 1986 m. emigravo į Vakarus.

"Kentauro herbo giminė" - apsakymų rinkinys, kuriame surinkti 1974 - 1989 m. rašyti ir "Nemuno" žurnale spausdinti apsakymai. Be šios antologijos, autorius yra parašęs porą romanų ("Žalčio žvilgsnis" ir "Ir apsiniauks žvelgiantys pro langą") ir išleisti dar du apsakymų rinkiniai ("Pasaulis be ribų", "Įvairių laikų istorijos"), kurie buvo suspėję patekti į spec. fondus. Bet grįžkime prie "Kentauro herbo giminės".

Titulinė rinkinio apysaka - tikriausiai vienas iš pirmųjų spausdintų lietuviškųjų fantasy kūrinių, keista istorija iš tarytumei pagoniškų laikų Lietuvos, apie neįprasto prakeiksmo persekiojamą giminę; trumpi "Senas namas", "Rytas išaušo", "Kolekcija", "Priesaika", "Chimera" - apie namus, kuriuose negali gyventi nė vienas vyras, ilgaamžius kalniečius, neįprastus kolekcionierių skelbimus laikraštyje; apysaka "Kabantis namas" pasakoja apie kiekvieną žmogų galinčią ištikti šuns dieną, o "Kita versija" jau netgi artėja prie virtualiosios realybės. Be abejo, daugelyje trumpųjų apsakymų svarbiausia ne siužetas (kartais jo tiesiog nėra), o nuotaika ir detalės, kuriančios nerealumo, fantazijos atmosferą arba, kaip pridera magiškajam realizmui, susilieja įprastinis, buitiškas gyvenimas su neįprastais ženklais.

Šią knygą skaičiau jau seniai, tačiau prisiminti daugelio apsakymų ir ypač apysakų turinį nereikėjo didelių pastangų, nors tai tebuvo pirmojo labai didelio įspūdžio likučiai. Gaila, kad S. T. Kondrotas jau neberašo ar mes bent jau apie jo naujus kūrinius nieko nežinome.

Komentarai

Starlin 2005-06-01 11:43:59
Cha, pasirodo, Skaitytoj ir šita knyga apžvelgta. "Žalčio žvilgsnį" skaičiau prieš keletą metų, tada paliko labai gerą įspūdį, ir dabar prisimenu ir visiems rekomenduoju. "Kentaurą" perskaičiau praeitą vasarą. Mano manymu, abu šie kūriniai verti dėmesio ir vietos lietuvių literatūros aukso fonduose. Pats "Kentauras", atsiprašau Ivanicko, bet patiko šimtąkart labiau už "Laumės mėnesį"...
Edita 2005-06-01 15:23:32
2004 metais Lietuvos rašytojų sąjunga išleido naują T.S.Kondroto knygą "Meilė pagal Juozapą". Mačiau "Patogupirkti" knygyne yra.
freddyss 2005-12-16 13:31:39
Deja, "Meilė pagal Juozapą" nėra nauja - visi apsakymai, kurie yra "Kentauro herbo giminėje" plius dar pora neskelbtų :(
Edita 2005-06-01 19:52:12
Gaila.
Sleida 2006-02-16 19:45:45
As irgi visai neseniai atradau S.T. Kondrotą- tikrai likau sužavėta. Ypač "Kentauro herbo gimine" ir jo apsakymais. Jeigu neklystu, manau jis bene vienintelis lietuvių rašytojas sugebantis taip sužaisti magija iš pažiūros visai paprastose situacijose. Žavu kai sugebama pasakoti išlaikant pasaulio stebuklingumo įvaizdį. Realybė + fantazija. Kiekvieno apsakymo pabaiga- tarsi netiketas atradimas. "Žalčio žvilgnis" irgi patiko, labai puiki rašymo maniera:)
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.