Sergej Lukjanenko „ATSPINDŽIŲ LABIRINTAS“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2001-02-23

cover Apie knygą: Sergej LukjanenkoATSPINDŽIŲ LABIRINTAS
Leidykla: Eridanas (2001)

Atsimenate, buvo laikai, kai 4-adienis įvairiose valgyklose buvo paskelbtas "žuvies diena" ir turėdavai arba valgyti žuvį, arba nevalgyti nieko... Tai vat pagalvojau, kad 5-adienį čia galėtume paskelbti mokslinės fantastikos diena, juk 5-adienio vakaras - vienas iš maloniausių vakarų, kada būni tiek "nusikalęs", kad nelabai norisi skaityti ką nors super rimto ir dažniausiai renkiesi lengvesnę literatūrą. Be abejo, aš nenoriu pasakyti, kad visa mokslinė fantastika iš esmės yra lengva literatūra, bet visgi dažniau ją skaitome poilsiui. Taigi, atsikvėpkime...

Įsivaizduokit, kad vieną kartą vienas genialus rusų programuotojas Dimitrijus Dibenko, tikriausiai "davedęs" save iki genialios kondicijos genialiai paprastu ir mums visiems žinomos medžiagos vartojimo būdu, parašė programą, kuri daro keistus marazmus vaizduoklyje (žmog. k. - monitoriuje). Negana to, ši programėlė ne tik kažką paišo ekrane, bet jos paišyba taip paveikia pasamonę, kad net nesinaudojančius genialiu kondicijos pasiekimo būdu, gali priversti pagalvoti, jog nuo darbo stalo jie kažkokiu būdu tokie dideli sulindo į tokią mažą dėžutę. Taigi, įsivaizduokit, kad pasileidę tą programulkę imate žaisti "Quake" (žmog. k. - kveiką). Pasirodo, jūsų laukia malonus netikėtumas - monstras su "družba" ir ryšeliu granatų išdygęs prieš nosį ir labai jau TIKRAS. O kai jis brūkšteli pjūkliuku beigi trinkteli galvon kažkodėl pasijaučiate labai TIKRAI ir nemaloniai...

Taigi, vienas sukūrė tokią programą ir pavadino ją "Deep" (angl. Deep - gelmė), trumpiau - dypprograma, lietuviškai sakytume - "Giluma". Kapitalistai iš jot-a-vė labai greitai suvokė, kokį gerą galima būtų prasukti biznelį, pasiūlant žmonijai naują žaisliuką - kokybišką menamąją (žmog. k. - virtualiąją) erdvę (VR). Taigi, kažkur ant laidų ir darbo stočių (žmog. k. - serverių) išaugo " Deeptown " - miestas, kur atvykti galėjai tik būdamas prijungtas prie kompiuterio tam tikrame kostiume ir apkvaitintas dypprogramos. Deja, nuo to apkvaitimo pats atsigauti nesugebi, kompiuteris turi nutraukti ryšį su dypprograma, tik tada galėsi vėl pasijausti tikrovėje. Bet atsirado ir žmonių, kurių psichika lengvai galėjo adaptuotis ir, labai norint, leisdavo atskirti, kada esi tikrovėje, kada - VR. Juos pavadino "daiveriais" (nardytojais). Bet įvairių ir tų daiverių buvo - vieni laužydavo programas, kiti užsimiršusius žmones iš Gilumos traukdavo. Tačiau kartą vienas iš šių daiverių, Leonidas, gavo iš labai pelningą užduotį. Bet ten, kur pelnas - ten ir kažkas ne taip...

Sergejus Lukjanenko - neabejotinai vienas iš talentingiausių dabartinės Rusijos rašytojų fantastų, o "Atspindžių labirintas" - viena iš populiariausių knygų. Be abejo, pirmiausia ji paperka "kompiuterastus" - pasaulis toks mielas, pažįstamas, bet, manyčiau, ji patiks ir tiems, kuriems kompiuteris nėra geriausias bekojis žmogaus draugas. Ji vėlgi iš tų knygų, kurios apibūdinamos "skaitau-negaliu-atsitraukti-eikit-visi...", nes pasakojimas ir lengvas, ir vaizdingas, ir kupinas naujų idėjų, ir tuo pačiu sprendžiantis labai žmogiškas problemas. Nors autorius sakėsi mėginęs rašyti "kiberpanką su žmogišku veidu", bet ši knyga, mano manymu, nėra kiberpankas: nėra narkotikų, veikia ne visuomenės marginalai, o ir pati visuomenė - įprastinė, tik sulindusi į kompiuterius. Šio romano tęsinys - "Netikri veidrodžiai".

Bendras įvertinimas: puikumėlis!

Komentarai

bangis 2005-10-05 06:30:50
Likau suzavetas. Daznai vartant fantastine literatura idejos, scenarijai ar mintys kartojasi. Drisciau teigti, jog zanro poziuriu shi knyga kiek orginalesne, naujovishkesne. Siuzetas nuolatos kaitaliojasi, keletoje vietu susidaros ispudis, jog knyga galima padalint i keleta daliu (siuzeto liniju atzvilgiu). Maloniai zavi kompiuteriu (virtualaus)pasaulio/karcios gyvenimo realybes/pasaku elementu supynimas. Kurini paivairina ir tikrai daug teigiamo svorio ideda filosofiniai apmastymai pabaigoje. Taip pat dziugina rusishkas jumoro jausmas.
Maloniai nustebino atomazga (atsisklaidusias Herojaus galimybes, mintis )
Na, o meiles istorijos pabaiga, turbut galejome nuspresti jau knygos viduryje. Taciau tai tikrai nesugadino finalo. ;)
Nezinau, kiek shi knyga patiks asmenims, nieko bendro gyvenime neturejusiems su kompiuteriu, taciau likusiems labai rekomenduociau paskaityt.
Pradejus ja vartyt, sunku paleist knyga ish ranku jos neuzbaigus :)
Anonimas 2005-02-27 19:14:00
Knygute neblogai atspindi uzkietejusiu (rusishku) kompiuterastu nuotaikas, gyvenimo stiliu. Tai gal kiek lengvesne, bet visgi kiberpankine kuryba. Tiesiog susvelninta rusishko realizmo. (Kas beje man ir patiko). Taciau knygos pabaiga tai padare panashu efekta, kaip pacioje knygoje tyciojamasi ish naiviu, nekaltu veideliu. Shiek tiek supykino :) Ir nugriove dali kalno, vardan ko ta knyga buvo rashyta. Galeciau pasakyti taip, pirmoji dalis knygos tiems, kas nori perskaityti nauja kurini, o antroji tiems, kas nori perskaicius ramiai uzmigti :))
monix 2001-03-21 07:37:59
Skaitant vienas knygas, skaitai eilutes. Skaitant kitas, atsiranda begale dalyku tarp eiluciu. Tokias knygas gali skaityti tukstancius kartu, del ju gincytis, kurti aplink jas istisus pasaulius, ir ribu niekada neatsiras. Bala zino, cia matyt autoriau talento reikalas sukurti be galo auganti pasauli. Toki, kaip "Atspindziuose".
Nors Tolkieno ir Kastanedos motyvai man kazkaip reze aki, is kitos puses, jie taip pat yra kitokie pasaulio (su daug kuo tarp eiluciu) atspindziai. Ir visiskai nesvarbu, ar skaitytojas "kompiuterastas" ar ne "-rastas" - knyga visus itraukia i savo giluma..
musi pusi 2005-03-01 13:53:27
Knyga tikrai galinga, verta Lukjanenkos. Plius patiko/prajuokino, kaip jis įkomponakvo Doom/Unreal/Master of Orion ir gamerių kultūrą savo knygose - tai pirma mano skaitytas rašytojas, panaudojęs zhaidimą knygai kurti, o ne atvirkščiai.
p.s. Gerbiami leidejai, išleiskit ir kitas "Atspindžių labirinto" dalis, nelaikykit liaudies tamsoje :)))
Anonimas 2001-04-30 23:19:04
Va sf ir f knygas vartoju ciut ne "intraveniniu budu" ir didelem dozem :) bes kai pradejau jau visai nusivilt y lietuviu kalba ishverstom fantastinem knygom pateko yletenas sita - rezultatas "praryta knyga" per kelias valandas
ishvada - kalusimas- kodel daugiau tokiu nera?
Pops_trumpiau 2005-10-10 22:05:39
Tenka uzmerkti akis pries "matriciska" ir visai nelogiska herojaus igyta sugebejima paveikti virtualu pasauli knygos pabaigoje. Apskritai tokiu per lengvu sprendimu galetu buti kuo maziau. Genijaus parasyta tobulai vezanti knyga, itraukianti iki ausu, ir, svarbiausia, genialiai isversta i lietuviu kalba.
pro šalį ėjau 2005-10-11 06:11:22
Kai buvo parašyta šita knyga - "Matricos" dar būte nebuvo, gal ji vis dar tebebuvo kuriama. Na, kas skaitys tęsinį, supras, su kuo susijęs tas super-sugebėjimas :). Na, o jos vertimas - skaudi tema, todėl neliesim :) :)
Svedas 2005-03-07 12:39:38
Oops... aciu uz gera zodi, nors vertimas tikari negenialus (yra ir mano, ir ne mano klaidu)...:)
Lina Krutulyte 2001-05-05 22:53:47
Tas "super-sugebejimas" yra absoliuciai nelogiskas, vien uz ji galima ismesti i siuksliu deze puse "matricos", nes pagal skaitmenine kompu logika, zinant, kaip is tikro juose atrodo informacija, tai yra vejai ir neismaneliu isivaizdavimai. Virtualybeje negali buti supermenu, nebus ir nereikia, ypac kai galima apsieiti be ju. Manau, kad bent jau Lukjanenko galejo sugalvoti ir gudriau.
Silas 2001-05-24 17:47:52
tai gal kas galetu pasakyti kaip vadinasi tesinys/iai nes matyt nesulauksiu kol eridanas ishleis, skaitysim orginalo kalba...
Gintas 2001-05-24 21:12:55
Tesinys vadinasi "Falsyvije zekala". Lietuviskai "Netikrus veidrodzius" galesite perskaityti rugpjucio pradzioje...
Yra dar ir apysaka "Skaidrus vitrazai", ji ka tik isleista (ruskai) rinkinyje "Fantastika 2001", bet tai jau, kaip sake Strugackiai, visai kita istorija... :)
T.y. - apysakaite nera tiesioginys tesinys, tiesiog veiksmas vyksta Dyptaune ir smesteli keli buve veikejai. taciau nei Leonido, nei Vikos joje nera... Stai sios apysakos lietuviskai tikrai galite nesulaukti...
Lao 2001-05-27 17:53:04
Apie Atspindziu labirinta nieko naujo negaliu pasakyti - tai is tikruju puiki knyga.
Lina, tai juk fantastika, o tokie super sugebejimai dar labiau isryskina sio zanro savituma, argi tai blogai?
Lina Krutulyte 2001-05-27 21:56:06
Lao: Tai kompiuterine fantastika, todel noretusi, kad nors minimaliai derintusi su kompiuteriu logika.
shlyxtux 2001-05-28 08:21:29
Daugiausia logikos galima rasti vadoveliuose su pavadinimu "Matematine logika". O jei pradet jos skrupulingai ieshkot grozhinej fantastikoj, tai visos raganos ant shluotu tuoj apsiverstu zhemyn galva del traukos desnio ir svorio centro (man chia fizikai taip sake), o Kingo katinelis ish "Naminiu gyvuleliu kapiniu" nebootu niekaip ishsikases ish po zhemiu, bo sugriootu ant jo ta akmenuku piramide...kodel tiesiog nesimegauti autoriaus talentu, skaitant knyga, o ne ieshkoti priekabiu? Bo kas ieshko, tas randa...tik ar idomu, radus?
karbiuratorius 2001-05-28 15:10:03
Geriausia paimt grandu jau sukramtyta ideja, apvilkt ja vienadienemis aktualijomis ir padaryt bestseleri. Dar viena knyga kurios popierius vertas daugiau nei turinys
shlyxtux 2001-05-28 16:16:56
Pasakyk, karbiuratoriau, savo megstama knyga ir ash pasakysiu, nuo ko ji nukopijuota. Jei tai ne, tarkim 'Iliada' arba 'Mahabharata', senobes literaturoj ash beveik nulis.
O su originaliom idejom literaturoj ishvis sunkoka, ir su tokia tvirta kategorishka nuomone tu turbut turi tokia. Arba net pradejai knyga, besteleri kvadratu ish didzhiosios raides D rashyti. Bo kitaip, matai, juokingas tavo shis pareishkimas.
O kaip tada knygos apie 'gyvenima', t.y. nefantastika? Vienas ishtisinis plagiatas...
Lao 2001-05-29 20:33:56
Lina, man idomu kodel tau uzkliuvo butent tie super sugebejimai? Juk tokia programa kaip Deep dabar irgi sunku isivaizduoti, o ka jau kalbeti apie daiverius - juk tai visiskai nesiderina su biologijos desniais. O del super sugebejimu logikos, tai as manau, kad jeigu knygoje egzistuoja daiveriai - ypatingu sugebejimu zmones, tai kodel gi negali egzistuoti genialus daiveriai? Juk jis tuos sugebejimus igijo su laiku, o ne pirma karta prisilietes prie kompo...
Justinas 2005-10-24 10:34:24
Lao: gal pasakytum kokius biologijos desnius turi omenyje? Bent jau atsparumas hipnotiniam poveikiui egzistuoja, tik jis nedaug ka bendro turi su biologija... tai veikiau psichikos savybe...
Lao 2001-05-30 20:35:51
Gintai, kalbedamas apie biologijos desnius as jokiu konkreciu nenorejau isskirti. Omenyje turejau zmogaus fizines, gamtos jam suteiktas galimybes. Tiesiog norejau pasakyti, kad man kolkas sunkoka isivaizduoti tokiais tempais, egzistuojant tokiom perkrovom, dirbanti zmogu, kaip kad dirbo Leonidas. Bet cia as nematau nieko nelogisko, kadangi tam jokiu neapeinamu kliuciu nera. Na ir bet kokiu atveju, kokia fantastika be fantastikos!?
Lina Krutulyte 2001-05-30 21:23:53
Uzkliuvo man ne daivinimas, kuris pasireiskia sugebejimu atsispirti hipnozei. Uzkliuvo pabaigoje naujai igytas sugebejimas daryti poveiki kompui, neduodant jokiu komandu (o juk kompas minciu negaudo), perprogramuoti skaitmenine aplinka, neturint administratoriaus teisiu ir neperkraunant sistemos, ir dar daug visokiu "fintu", tokiu kaip skraidymas ir programu saltiniu matymas. Na nebeprisimenu jau, kokius jis ten dar bajerius ismoko daryti, pabuvojes super-virtualybeje, kuri irgi, beje, nelogiska.
Justinas 2001-05-31 09:12:57
Lina, būk gerutė, "atsikliūk" ir palauk antros šios istorijos dalies, pamatysi, viskas taps aišku :)
juodas 2005-10-26 11:01:30
Jei ja vers ne Gintas, tada as jos nenoriu lietuviskos laukti. Skaitysiu rusiskai.
Gedas 2005-10-26 15:33:40
Nepykit uz reklama, bet negaleciau uzmigti nepareklamaves Linai vienos knygos. Lina, butinai perskaityk "Informatikos skaitinius". Va ji tau tikrai turetu patikti...:]
Gintas 2001-05-31 21:04:57
Lina: palauk... jau du trecdalius isverciau.
Tikrai pasirodys rugpjuty...
Starlin 2005-10-27 07:06:08
Lao: kas autorius? As tebeturiu "Kompiuterika" dar nuo mokyklos laiku, speju, kad ji geresne.
Gintai, okay, palauksiu, bet ir rusiskai perskaitysiu :)
Briedzis 2001-06-04 15:45:47
Lina, kai sesi skaityti antraja dali, buk gera, primazink savaji kibermatematini analizatoriu, cia ne mokslinis veikalas, o moksline fantastika... pabandyk pafantazuoti, fantazija tuo ir gerai, kad padeda islipti is stagnaciniu mokslo remeliu. Fizike, pabuk lyrike!
Tikrai nenorejau izeisti, as cia nepiktai.
Lao 2001-06-17 20:59:52
Perskaiciau knyga dar karta, noredamas isigilinti i tuos 'neimanomus super sugebejimus'. Na, skaitant ir antra karta man jie nepasirode nerealus. Tas susitapatinimas su giluma tai tarsi programa, kuri graziai veikia ir mes visiskai nesigiliname i tai KAIP ji padaryta ir KODEL ji butent taip veikia. Na o isigiline i jos algoritma pamatome visus KAIP ir KODEL. Ir tai yra naturalu, kad mes turedami priejima prie algoritmo galime programa manipuliuoti taip, kaip tik norime, keisti viska sau patinkancia linkme. Taigi ir sunaikinti deep'o policija, pamatyti banko saskaitas ir t.t. Todel as nematau cia jokio nelogiskumo, tiesiog protingam zmogui buvo suteiktas priejimas prie gilumos algotitmo (na, aisku kad jis milziniskas ir juo taip manipuliuoti beveik neimanoma, taciau atiduokime duokle sf zanrui) ir deep'a tvarkyti taip kaip jis nori. Taigi bent jau teorinis 'super sugebejimu pagrindas' yra visiskai logiskas.
Kliaksa 2001-06-18 18:08:21
Manau, kitaip ir negalėjo būti - Lionia tiesiog privalėjo įgyti tą supersugebėjimą, kitaip, - kam reiktų išvis rašyti apie būtent šį daiverį? Ta būtinybė netgi pernelyg akivaizdi, ji nenustebina: tai logiškas siužeto etapas.
Tarp kitko, kiek girdėjau, knyga parašyta 1997 m., - radau keleriais metais anksčiau išsakytą skand. postmodernizmo tyrinėtojo Saarineno mintį, kuri, bent jau man, labai rezonansiškai nuskambėjo - lyginant su "Atspindžių labirinto" idėja: "kai tikrovė yra vaizduotė, iliuzijos neįmanoma sunaikinti. Iliuzija duoda pagrindą iliuzijai, susikuria veidrodžių salė, iš kurios nėra jokio išėjimo. Kad išgyventume vaizdo pasauly, privalu išmokti susitaikyti su negalia sunaikinti iliuziją." (kokrečiau - giluma, aš tavo.)
Alia 2005-11-04 11:47:04
Ponai, ponios ir paneles! Sulaukite antrosios dalies - "netikru veidrodziu", tuomet bus galima ir pakalbeti apie tuos "supersugebejimus", bei kiek tiesos tame buvo...
Cituoju "twin peaks": "Peledos yra visai ne tai, kas atrodo"... :)
Justinas 2005-11-04 20:45:35
As, jauciu, nesulauksiu. Jau turiu knygute originalo kalba, laukiu tik, kol atsiras laiko jai perskaityt.
Tabita 2005-11-06 10:36:19
Be abejo, originalas visuomet - geriau. As tik norejau pasakyti, jog apie tuos supersugebejimus reiketu kalbetis perskaicius "veidrodzius"... Ir tikrai nenurodinejau kokia kalba ta knyga skaityti... :)
Lina Krutulyte 2001-06-22 21:19:36
Gintai: perskaitysiu abiem kalbom. Kada baigsi verst?
Gintas 2001-06-22 22:19:15
Jau beveik - liko pora dienu. Taciau, kaip rasiau, knygynuose pasirodys rugpjuty... Bo dar visokia korektura, paruosimas spaudai, pati spauda, etc.
Lina Krutulyte 2001-06-24 21:04:12
Cituoju Lao: "turedami priejima prie algoritmo galime programa manipuliuoti". Na ne visai taip. Suprasti ar zinoti algoritma neuztenka siaip jau su siuolaikiais kompais. Programa turi perrasyti ir paleisti is naujo (t.y., perkrauti). To nepadarysi vien mintimis, kad ir veikiamas hipnozes. Todel laukiu nesulaukiu, kada issilaikysiu paskutini egza ir pagaliau suzinosiu, kame ten reikalas antroje knygoje.
Gintas 2001-06-24 22:09:16
Linai: Zinai, kuo labiau galvoju, tuo labiau isitikinu, kad taves nepatenkins ir "Veidrodziuose" esantis paaiskinimas... Bet perskaityt - privaloma! (Ka, beje, tu ir taip padarysi - galva guldau) :)
Andrius 2005-11-11 10:48:47
Gintai, aptikau toki keista reiskini: Lukjanenko originalo kalba man nepatinka. Bet jo lietuviski vertimai veza. Gal tiesiog per mazai dar jo skaiciau?
Gintas 2001-07-17 09:30:16
He-he... Na, tai neskaityk originalu :)
Tuo labiau, kad "Netikri veidrodziai" pasirodys po poros savaiciu. Be to, siemet dar galima tiketis sulaukti pirmojo romano is kitos dilogijos, tipiska "space opera"...
Lina Krutulyte 2001-07-29 20:03:12
Ai, blin, rusas vis tiek yra rusas - diagnoze, o ne tauta. Uzkniso tas veikeju iprotis viduryje veiksmo sustoti ir 10 puslapiu mastyti apie tai, kad zmones yra geri - ir "kodel visa tai". O siaip genialu.
Gintas 2001-07-29 21:07:21
Nemaisytu ir mums toki iproti tureti - sustoti ir "mastyti"... Sveika, sako. Kitiems - net patinka :)
O siaip - "Netikri veidrodziai" jau sios savaites vidury-gale bus Vilniaus knygynuose...
Atleiskit uz tokia "tipo" reklama :)
Lina Krutulyte 2001-07-30 06:58:59
Kaip tik norejau klausti apie "veidrodzius", tad tavo reklama visai i tema :)
Del rusisku pamastymu: vienas dalykas, kai mastoma "kaimo isminciaus" stilium ir tempais, t.y., nieko neismanant, bet remiantis mistiniu "sveiku kaimisku protu", - ir dar apie tokius zmones kaip rusai. Visai kas kita, kai zmogus nepatingi atsiversti soc.psichologijos vadoveli, rasti ten kazka idomaus ir pateikti tai graziai, greitai ir gerai. Cia gretinu Kinga salia Lukjanenko ir rusas pralosia. Beje, Dostojevskis tokiu nesamoniu nedaro, matyt, ne visi rusai kaimieciai.
gie 2001-08-17 10:03:48
hehehe, na ir ginchijates :) pasakysiu tiek - man, nors ir sedinciais prie PC, bet nuoshirdziai ju nemegstanchiai, nors ir nemegstanchiai fantastikos, bet vis tiek ja vel ir vel skaitanchiai shi knyga paliko tikrai GERA ispudi. Idomi ir VERTA demesio. + tokia rusishkai paprasta ir shilta...
Rekomenduochiau ;)
Justinas 2001-08-17 15:06:56
O man jau geriau, kad žmogus remiasi minimalia savo gyvenimiška patirtimi ir logika, o ne pavarto psichologijos vadovėlius iš kurių paima ką nors labai gudraus, bet ko nė velnio nesupranta, pasirenka elementaru ir primityvų sprendimo kelią, apsimeta moksliuku ir padaro neįtikinamą variantą... Geriausiai iš tokių "psichologų" išsišaipyta filme "Meksikietis", Julios Roberts dialoge, kaip ten ji žiedas ir pan. Jau geriau 10 puslapių nuoširdaus pamąstymo, negu 10 puslapių diletantizmo.
Lina Krutulyte 2001-08-19 21:40:51
Gintai, apie kokia "space opera" kalbi?
Justinai: bet kokiu atveju tos gyvenimiskos patirties ir logikos reikia tureti. Va Kingas, kol patirties neturejo, jokiu apmastymu per daug ir nerasinejo. O dabar - ir pamasto, ir gerai gaunasi. Lukjanenko gi nesugeba normalaus suaugusio herojaus sukurti (zr. "pravda vinsenta"), tai apie kokia patirti cia kalbame?
Gintas 2001-08-20 11:19:59
"Space opera" - dvitomis: "Svaju linija" ir "Iliuziju imperatoriai".
Beje, gyvenimiskos patirties is ties reikia tureti, cia tu teisi, Lina. Bent jau tam, kad galetum spresti, ar kazkas kitas jos turi... Keistokai atrodo, kai jaunesnis uz autoriu zmogus priekaistauja siam del gyvenimiskos patirties trukumo. Apie tai galima spresti tuomet, kai pats tos patirties turi pakankamai.
Toliau - kas yra "normalus suauges herojus"? Kuo sio apibrezimo neatitinka kad ir Kejus Altosas?
Lina Krutulyte 2001-08-20 20:12:39
Jau vien is vardo galiu spresti :)
O jei rimtai, tai nemasciau apie Lukjanenko heroju subrendimo lygi tol, kol neperskaiciau vinsento pravdos. Siaip galvojau, kad jie kazkokie nenormalus, pernelyg emocingi, neprognozuojami, audringai reaguojantys i isivaizduojamus dalykus, nuolat keiciantys savo moralines nuostatas, nesivadovaujantys jokia asmenine patirtimi (panasu, kad jos neturi), jau nekalbant apie intuicija ar vertybiu sistema. Kad jie is tikro yra nepilnameciai suaugusiuju kailyje, sitam suprasti reikejo daugiau apmastymu, nei as galejau skirti nevykusiam rasytojui. Tad uz sia izvalga dekoju vinsentui ir ji nurodziusiam Virgiui.
Griztant prie pono K.Altoso, kad ir kas jis bebutu, as apie ji neskaiciau. Perskaiciusi abu "Dozorus", "Veidrodzius" ir "Labirinta" ir "Lord s planety Zemlia", nusprendziau, kad jau galiu susidaryti ispudi apie Lukjanenko kuryba. O jei kazkieno manymu to neuztenka, tai tures uztekt, nes jis man atsibodo.
Kuo suaugusio zmogaus apibrezimo neatitinka, pvz, Lordas is Zemes (nebepamenu jo vardo)? Jis aukstas, stiprus, grazus, turi autoriteta savo kieme, visos mergos jo nori. Kiekvienas nebrendyla svajoja toks buti. Mergina jisai renkasi pagal vaikiskus kriterijus. Jinai, matai, uzdave protinga klausima ir dingo kazkeliems ten metams is akiu. Be to, vadinasi princese.
Kodel suaugusio zmogaus apibrezimo neatitinka Anton Gorodeckij: jis pernelyg lengvai leidziasi manipuliuojamas, per daug galvoja apie tai, ko kiti is jo nori, ir per mazai - apie tai, ko pats nori. Ir elgiasi pagal nuotaika, o ne pagal apsisprendima.
Kuo vaikiskas Leonidas: jis isimylejo Vika, jos dar nemates (tik jos veida prisilipdes prie backgroudo ekrane). Apskritai daiveris - kazkas vaikiska. Pinigus uzsidirba budu, kurio nereikejo mokytis (kiekvieno moksleivio svajone). Didvyris, skestanciuju gelbetojas - dar viena svajone. Visos gilumos (t.y, atskiro pasaulio) valdovas (gale knygos) - trecia kiekvieno mazvaikio svajone. Ir t.t.
Gintas 2001-08-20 22:21:23
Lina, prasau, pagailek manes kvailo - paaiskink. Kai as pasakiau, jog man idomus "Kaulu maiso" herojus, ka atsakei? "Kam gali buti idomus 40-metis nevykelis?" Gerai, tai netinkama kandidatura herojui. "...aukstas, stiprus, grazus, turi autoriteta savo kieme, visos mergos jo nori" - irgi blogai.
Toliau - "per daug galvoja apie tai, ko kiti is jo nori, ir per mazai - apie tai, ko pats nori" - tai vaikiskumo pozymis? Man regis, kad butent vaikai daugiausiai galvoja apie tai, ko JIE nori, mastyti gi apie kitus ismokstame su amziumi.
Idomu butu padaryti toki eksperimenta - pasiulyti kokiam solidziam 50-meciui lengvai uzsidirbti pinigu, tapti atskiro pasaulio valdovu - ar jis tikrai nuosirdziai atsisakys? Na, o Vika, IMHO, Leonidas isimylejo tik po to, kai su ja pabendravo virtuale. Siais laikais tai jau nieko nebestebina. Pazintys per interneta - ne vien mazvaikiu uzsiemimas.
Lina Krutulyte 2001-08-20 23:37:13
"Kaulu maiso" herojus pats ir buvo kaulu maisas, palyginus ji su kitais, "gyvais" ji supusiais herojais. Bet kol man tapo aisku, kad butent tokio efekto autorius ir sieke, jau buvau spejusi knyga nusivilti. Siaip savaime 40-metis nera blogai, bet kiekvieno zmogaus gyvenime pasitaiko "negyvybingu" momentu, kai jis tiesiog buna neidomus. Bet tai jau sena tema.
Griztant prie paauglio svajones valdyti visa kiema ir tureti visas rajono mergas (o paskui dar kad pagrobtu princese ir issiveztu i kita galaktika jos gelbeti). Tai tinkamas pagrindinis herojus knygoje vaikams.
Daug svarstyti apie tai, ko is taves tikimasi, ir stengtis pasielgti taip, kaip nesitikima, kartais yra naudinga. Bet kai toks Gorodeckis vien apie tai temasto, budamas vienos knygos pagrindiniu herojum, o kitos - vienu is pagrindiniu, tai jau, blin, paranoja. Ir nesvarbu, kad kartais jis teisus! Tai, kad jis leidziasi valdomas kitu itakos, tikrai nedaro jam garbes. Tuo labiau, kad tie kiti irgi elgiasi kaip aikstingi paaugliai ir daro kvailas klaidas.
Pazintys per interneta - tema, kurios neismanau. Man atrodo reikalas abejotinas, bet kitiems gal atrodo kitaip. Kaip ten bebutu, Leonidas is pradziu turejo tik isivaizduojama "drauge", o paskui netiketai rado ja realybeje, kas, kad virtualioje. Tai truputi skiriasi nuo siuolaikiniu internetiniu pazinciu. Zodziu, jei susikuri ideala, vaikiska tiketis, kad jis pasirodys realus, nors nieko doro nenuveikei, kad taip ivyktu.
Justinas 2001-08-20 23:52:32
Lina, aš pažįstu aibę žmonių, kuriems labai svarbi aplinkinių nuomonė vos ne kiekviename žingsnyje ir tame nėra jokios paranojos - tiesiog pastikėjimo savimi trūkumas arba manymas, kad veikti turi kolektyvo labui :) Yra valdantys ir yra valdomieji, tai normalus visuomenės dėsningumas.

O dėl Internetinių pažinčių - tai ne toks jau blogas dalykas ir kad galima pajausti labai, labai didelę simpatiją žmogui, su kuriuo tik bendrauji virtualiai, bet dar nematei - asmeninės patirties faktas, tad IMHO Leonido istorijoje nėra nieko itin neįtikinamo ir ji pasidaro dar labiau įtikinama "Netikrų veidrodžių" kontekste :)
Gintas 2001-08-21 00:40:13
Dar del Vikos - mano supratimu, jos isvaizda (isivaizduojama drauge) tik paskatino Leonida susidometi virtuale sutikta mergina. O jausmas - jis tiek virtuale, tiek realybeje gimsta bendraujant. Bent jau man taip atrodo...
Virgis Misiūnas 2001-08-21 17:28:43
Lina, nors čia labai giri Vinsentą, bet praleidi pro akis vieną iš jo minčių: Lukjanenkos kūryba ir yra orientuota į paauglius. Tai, grubiai kalbant, didaktinė literatūra :). O suaugusiems ją skaityti įdomu kaip nuotykinius kūrinius. Na, ir tiesiog sukalta gerai.
Nė už ką nedrįsčiau vadinti Lukjanenkos nevykusiu rašytoju. Lyginti jį su Dostojevskiu - nesąžininga. Bet savo kartoje jis - geriausias rusų SF rašytojas (tarkim, Oldie nestatau aukščiau už jį). Gaila, žinoma, kad geresnių nėra. O ar Strugackiai jaunystėje gerai rašė? Nors, pvz., jų "Strana bagrovych tuč" man visai patinka, bet laikyti jos _gera_ SF negaliu.
Apie "Lord s planety Zemlia": čiagi visiškai jauno Lukjanenkos kūrinys, vienas iš pirmųjų. Ir ne pats geriausias - tuo metu jis parašė ir "Rycary Soroka Ostrovov", kuris IMHO stipresnis porą kartų.
Apie "Linija grez" ir "Imperatory illiuzij": ši dilogija įeina į tuos 5 kūrinius, dėl kurių jau ir kritikai sutinka, kad Lukjanenkai tikrai pavyko (likę: "Labirint otraženij", "Falšivye zerkala", "Osennie vizity"). Tiesa, kas nemėgsta trilerių, tam nepatiks :). Veiksmas ir tik veiksmas, minimumas "pilosopijų". Jei Gintui pavyks gerai išversti (Gintai, nepyk už aną atsiliepimą - suirzęs buvau. Nors savo žodžių neišsižadu :) - pasišiukšlinai. Versk kaip "Aštuntojo įsakymo posūnius", o ne kaip "Labirintą", a?), tai turėsime progos patirti visiškai šalto ir pragmatiško pasaulio pojūtį.
Lina, jei ieškai Lukjanenkoje Dostojevskio, tai paskaityk "Osennie vizity" - ne šedevras, bet visai priimtinas :).
Gintas 2001-08-21 21:30:35
Vo! Tai bent! Radau, kur galiu pritarti Virgiui - sventa tiesa, "Lorda" gal reiketu vertinti atsainiau, kadangi tai dar tik pradedancio rasytojo kurinys. Ir netgi tai, ka siam kuriniui prikiso Lina - ne didziausia beda. Galu gale herojai bei siuzetas praktiskai nesiskiria nuo Heinleino "Glory Road". Idomu, ar SL buvo skaites si kurini, kai rase savo "Lorda"? Taigi - Heinleinas ta pati stampa realizavo kur kas sauniau.
"Osennyje vizity" - IMHO - pats kieciausias ir geriausiai vykes SL kurinys is to ka jis ispaude iki siol. Vien uz si kurini ji galima laikyti vienu kieciausiu siu dienu Rusijos SF rasytoju.
Virgi, nepykstu uz ana atsiliepima, tik irgi po to buvau kiek "suirzes". Butu idomu kuomet prie progos padiskutuoti... Kadangi del kai kuriu punktu negaliu (ar nenoriu) sutikti... Beje, "ipritas" - ne mano bajeris... Taip "pataise" :(
Justinas 2001-08-22 21:52:11
Virgi, o čia jau aš nesusilaikau! Prisipažinsiu, Lukjanenko skaičiau tiktai 3 knygas (4 laukia), Oldie - 6 (o tamsta kiek jų skaitė, a? :)) ir galiu pasakyti drąsiai, kad jeigu drįstame lyginti Oldie ir Lukjanenko (visgi, skirtingi žanrai - L. - SF, O. - netgi netradicinė F), tai Oldie yra visa galva aukščiau: jų kūriniai daug gilesni ir žodžio meistrai jie nepalyginamai geresni. Manau, nesuklysiu juos pavadindamas rusų fantastikos Dostojevskiais. Kaip pastebėjo kažkuris kritikas, Oldie "Put' Meča" iš viso neturi analogų _pasaulinėje_ literatūroje, o Lukjanenko, deja, turi. Ir ne vieną. Vat taip.
Gintas 2001-08-22 23:52:48
Je, Justinai, teisus tamsta busi... As ir Valentinova auksciau mestelciau - bet tai ir vel nelygintini dalykai... O veiksmo fantastikos geriau uz SL, ko gero ne vienas rusas isties neraso...
Indraja 2004-11-08 07:47:38
Kuklia nuomone, siužetas gana intriguojantis, bet stilius užkliuvo (nors ir neverstą skaičiau). Matosi rašytojo pastangos jį padaryti įdomesnį, įvairesnį (realizmas supintas su pasakų detalėmis ir kalba), bet jos ir lieka pastangomis. Visi filosofavimai neblogi, bet kažko per daug išsiskiria iš viso pasakojimo. Stiliaus požiūriu sėkmingiausi epizodai iš realybės, bet jie gana panašūs vienas į kitą ir greit nusibosta. Tolkinistinis gabaliukas - tikrai nuostabus humoras. Tik kažko tie tolkinistai pabaigoje paminėti vienoj krūvoj su visais kitais iškrypimais :)
Tolkinistinis Raimondas 2004-11-08 14:36:37
- "Elf po klichke Legolas ugodil nazgulu v glaz!" :)
Linas 2005-10-21 21:10:36
skaiciau 5 kartus ir vel skaitysiu!!:)
Alina 2005-10-22 07:47:15
Mokslinės fantastikos knygos ne visada būna įdomios (pradedi skaityti ir po kiek laiko iš nuobodulio meti į šalį), tačiau šita tikrai patiko. Kai pradėjau skaityti, tai negalėjau atsitraukti, kol visos per dieną neperskaičiau. Svarbiausia tai, kad be visokių ten įmantrybių rašytojas pasakoja įdomią ir intriguojančią istoriją, kuri baigiasi laimingai, o ir pats knygos veikėjas atrodo labai patrauklus, paprastas.
libra 2008-04-01 13:52:19

Kompiuteris nėra mano geriausias draugas, todėl ilgai neėmiau šios knygos į rankas, bet... paėmusi negalėjau nuo jos atsitraukti, skaičiau per naktį. Baisiai patiko!

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.