Autorius: Vilis Normanas
Data: 2006-01-10
Ši labai ilgo pavadinimo knyga - tai garsaus slovėnų filosofo Slavoj Žižeko pristatymas lietuviškai. Iki šiol, deja, nieko neturėjome. Kodėl? Tiesiog pacituosiu knygos sudarytojos ir vertėjos Audronės Žukauskienės nuomonę: " Iš dalies taip yra todėl, kad mūsų sustingusiai humanistikai sunku "atpažinti" šį reiškinį: Žižeko tekstai apima ir filosofiją, ir kino tyrinėjimus, ir ideologijos kritiką, ir populiariąją kultūrą ".
Taigi, Slavoj Žižekas - šiandieninis filosofas, knygas leidžiantis reguliariau nei Madonna singlus, pereinantis nuo vieno objekto prie kito daug lengviau nei vidutiniame pop klipe pereinama nuo vieno kadro prie kito. Iš tiesų, didžioji filosofijos nelaimė dažnai esti per didelis atotrūkis nuo kasdieninio gyvenimo ir nuo vyraujančios kultūros. Slavoj Žižek šią klaidą bando ištaisyti. Kaip jis tai daro? Visa jo tekstų skirtybė slypi ne mokėjime kaip nors kitaip pasakyti tai, ką teigė (-ia) kiti filosofai, bet paprastuose, kartais perdėm kasdieniškuose pavyzdžiuose. Be abejo, susiduriama su dilema, ar taip filosofija netampa banalios kasdienybės atspindžiu. Kita vertus, kiekvienam aišku, jog nuo populiariosios kultūros nepabėgsi, todėl ją geriau tiesiog interpretuoti.
Apie ką rašo Slavoj Žižek jau minėjau, o kaip jis tai daro? Tai ne toks paprastas klausimas, kaip galėtų pasirodyti. Visų pirma, akivaizdžiai užkliūva nesisteminga teksto struktūra. " Veikiau tai serija teorinių intervencijų, kurios nuolat viena kitą papildo, tačiau ne progresyviai kaupiant argumentus, bet galima teigti, pakartojant tuos pačius argumentus diskursyviniuose kontekstuose " - taip teigia Ernestas Laelan. Ne be reikalo Žižekas save vadina filosofu. Daug pilstymo, bet mažai konkretumo. " Jam dažnai prikišama asmeninės pozicijos ir apibrėžtų nuostatų stoka " - A. Žukauskienė. Apskritai, asmeninės pozicijos veik nėra. Tai greičiau iš atskirų filosofų ar psichologų minčių sulipdytas tekstas. Blogai tai ar gerai? Čia galima pažvelgti iš kelių pozicijų. Viena vertus, svarbiausia turėtų būti mintis, turinys, o tai, kuo ji pasiekiama - antraplanis dalykas, tačiau, kaip teigia knygos vertėja, tekstai aktualūs ne turiniu, o kritine forma. Visgi, daugiau aktualumo aš visgi įžvelgiau turinyje.
S. Žižekas suplaka filosofiją, istoriją, psichologiją ir sociologiją, sukurdamas mano vadinamą F.I.S.P. kokteilį. Šis "gėrimas" šiuo metu itin populiarus ir juo troškulį malšina veik visi, rašantys a la filosofija. Ar man patiko ši knyga? Taip. Nepaisant visų minusų, ši Slavoj Žižek darbų rinktinė ne tik lengvai skaitomas, bet ir naudingas darbas. Vėlgi, nesiryžčiau garsiojo slovėnų filosofo vadinti "MTV filosofu". Jo tekstai - tai ne Madonnos dainų žodžiai, tačiau kiekvienam, norinčiam susipažinti su šių dienų filosofija, "Viskas, ką norėjote sužinoti apie Žižeką, bet nedrįsote paklausti Lacano" turėtų pagelbėti tai padaryti.
Rožinis knygos viršelis, mano manymu, viena iš didžiausių leidėjų klaidų. Paprastai knygos su rožiniu viršeliu informuoja apie pigų šlamštą. Nepaisant to, džiugu, kad tautą Europos centre pagaliau pasiekė į visas pagrindines pasaulio kalbas išversti Žižeko tekstai. Galbūt tai pagyvins domėjimąsi filosofija, kuri įtraukiama į populiariąją kultūrą, lyg Coca - Colos reklama kviečia skaitytojus - Enjoy!
P.S. Kodėl knygos pavadinime yra Lacanas? Žižekas remiasi šio prancūzų psichoanalitiko darbais, teorijomis ir sąvokomis. Labai gaila, kad lig šiol neturime nė vieno Jacque Lacano į lietuvių kalbą išversto teksto. Jei ne Atviros Lietuvos Fondas ir Vidurio Europos universiteto projektas, ir Slavoj Žižek vis dar būtų balta dėmė lietuviams. Be abejo, tie, kas domisi filosofija, turėtų žinoti šį mąstytoją, tačiau, kai šalyje tiek daug leidyklų, o nėra išleista vieno garsiausių šių dienų filosofo darbų, kyla retorinis klausimas - kodėl taip yra? Priežasčių gali būti labai daug - nuo nežinojimo apie šį autorių iki abejojimo, ar lietuviams to reikia. Visgi, manau, jog pagrindinė priežastis - baimė, kad knygos niekas nepirks. Tikriausiai pats žodis "filosofija" gąsdina skaitytojus, ištroškusius lengvo turinio knygiūkščių apie nieką, pvz., serijos "Madamme".
Populiariosios kultūros filosofija
PS mažom raidėm - o pedagogo gyslelės - tikrai nėr? Tikrai tikrai?
Apsiputojęs mėtėsi visokiais vulgariais palyginimais ir norėjo nustebinti su dydžia neapykanta pateikiamais visokių šiuolaikinės kultūros dalykų (nu)vertinimais.
Žinoma, man asmeniškai ypač pasibjaurėtinas pasirodė jo puolimas prieš "vakariečius" (t.y., suprask, "baltuosius" ES ar Amerikos gyventojus), kurie praktikuoja budizmą. Žižekui tas pasirodė lyg tikrų krikščioniškų vertybių bei etinio tikrumo (ypač jo manymu regimo Vatikane) atisakymas vardan "patogaus moralinio reliatyvizmo".
Vargu ar verta minėti, koks lėkštas ir neišmanėliškas toks požiūris yra. Taip jam ir pasakiau. Be to paklausiau, kaip toks išsilavinęs ir "progesyvus" žmogus kaip jis gali bandyti taip pigiai siūlyti mums "nusipirkti" jo neįtikėtinai konservatyvias religines preferencijas.
Labai tuomet supyko, netgi apsispjovė barzdą. Lietuvos žižekininkai, tarp kurių greičiausiai (kaip spėju) buvo ir šios recenzijos autorė/-ius taip pat labai pasiuto ir bandė, įsiskaudinę, mane iškuokti. Pasigailėtina.
Ką gi, patologiniai narcizai kaip Žižekas negali priimti tikrai skirtingos nuomonės, nors skelbiasi esą skirtingumo ir nenormalumo apologetais.
pagarbiai --
Šim-Gongas
O tavo nuomonė (Šim - Gongai), labai praturtina šią apžvalgą. Aš visada už skiringas nuomones:)
"Žinoma, man asmeniškai ypač pasibjaurėtinas pasirodė jo puolimas prieš "vakariečius" (t.y., suprask, "baltuosius" ES ar Amerikos gyventojus), kurie praktikuoja budizmą. Žižekui tas pasirodė lyg tikrų krikščioniškų vertybių bei etinio tikrumo (ypač jo manymu regimo Vatikane) atisakymas vardan "patogaus moralinio reliatyvizmo"."
O va tokios įdėjos mane nerviškai "veikia". Vili filosofijoje ir yra svarbiausia tai, kad autorius ir jo "kūryba" turi būti viena vienintelė ir ta pati esybė. Nes tada koks iš jo filosofas, jeigu savo veikaluose jis rašo visai ką kitą nei, kad daro gyvenime ir atvirkščia, koks jis filosofas jeigu gyvenime nesilaiko savo veikalų ideologijos? Tokie filosofai mano požiūriu yra tokie pat lėkšti kaip ir visa pop kultūra(MTV, Yva)...