Autorius: Mirmeka Alba
Data: 2002-07-17
Kaip čia taip įvyko, kad "Skaitytoje" iki šiol neapžvelgta nė viena fantastikos metro S.Lemo knyga, net nežinau, tačiau tą pastebėjus turbūt pats laikas klaidą ištaisyti. Tuo labiau, kad "Futurologų kongresas" - ne tik vienas geriausių PFAF serijoje išleistų kūrinių, bet ir apskritai pasaulinės fantastikos klasika. Bent jau, būtų leista apie tai spręsti man.
Knygos pagrindą sudaro astronauto, "tolimojo galaktinio plaukiojimo kapitono, meteorų ir kometų medžiotojo, nenuilstančio aštuoniasdešimties tūkstančių trijų planetų atradėjo ir tyrinėtojo" etc., etc. Jono Tykiojo kelionių po laiką ir erdvę užrašai. Na, bet kosmine muilo opera čia net nekvepia. S.Lemas drąsiai ima įprastus (pseudo)mokslinėje fantastikoje štampus ir apžaidžia juos taip, kad negali nesižavėti. Net savo paties rimtuose kūriniuose naudotų idėjų neapeina! Jei pamenate, "Soliaryje" Kelvinas sprendė problemą: ar įmanoma įsitikinti, kad regi haliucinacijas arba neregi. Jutimais pasikliauti negalima, - matomų, liečiamų daiktų tariamas realumas nieko neįrodo. Jo išeitis - apskaičiuoti nebeprisimenu ko astronavigacinius parametrus ir sutikrinti juos su kompiuterio pateiktais skaičiais, atrodo pakankamai išradinga. O štai Jonas Tykusis, įtaręs, kad vėl ir vėl mato haliucinacijas, atrado kitą būdą: pabandyti ant ko nors pajodinėti arba tiesiog liuoktelti į dvokiantį vandenį požeminiame kanalizacijos tunelyje, kur jis su mokslininkais ir žurnalistais pasislėpė nuo BEMBŲ bei bombų atakos. BMB - broliškos meilės bombos, kuriomis Kostarikanos vyriausybė nutarė subembarduoti sukilusius maištininkus ir dėl visa ko visus kitus. O tarp tų visų kitų pasitaikė ir futurologų kongreso, svarsčiusio įvairius visuotinos Žemės katastrofos variantus, nariai. O negana, kad žmonės per BEMBAS, vandentiekio vandenį ir dujas buvo apkrėsti psichotropinėmis medžiagomis, kurios skatino juos visokeriopai mylėti ir globoti vieniems kitus, kas jau savaime nieko gero, dar psichologinę atmosferą užnuodijo ir haliucinogenai… Iš vienos haliucinacijos į kitą ir keliauja Jonas Tykusis, niekaip negalėdamas išsiaiškinti, ar tai, ką mato, realu. Kita vertus, tie vaizdiniai itin pamokantys, ypač paskutinis, apie chemokratinę visuomenę, nuo gamtos ir demografinių problemų besiginančią iliuzijomis.
Kita knygoje iš panagių išnagrinėta tema irgi fantastų taip pamėgti fokusai su laiku. Pirmyn į praeitį koreguoti istorijos! Ne tik žmonijos, bet ir viso pasaulio. Kaip sakoma, sukurti viską iš naujo, tik truputį geriau. Kur ten truputį, - pagal Jono Tykiojo, pakviesto į ateitį koordinuoti praeities gerinimo, planus, turėtumėm būti dori, lapuoti, estetiškos fiziologijos padarai. Jau nekalbant apie etišką evoliuciją be karų ir kitų skerdynių. Tik bėda, padėjėjai pasitaikė tikri nenaudėliai ir prikepė tiek blogų projektų, kad dabar baisu ir pažiūrėti į žmonijos istoriją. S.Lemas žaidžia su vardais (Haris Tottelis, H.Omeras, A.Donajus), su nenormalumu dvelkiančiais fizikos ar istorijos faktais, lanksto laiką šen bei ten, nesigilindamas į to mokslinį pagrindimą, kas čia tik gadintų efektą.
Neverta aprašinėti visų šioje knygoje pateikiamų epizodų, nors jie kiekvienas originalūs, pašaipūs, taiklūs. Sunku pasakyt, kuris daro didžiausią įspūdį… Tačiau S.Lemo talentas ir erudicija pavydėtini, ar jis rašo apie Bulvininkų ir Antibulvininkų judėjimus, ar apie informacijos ir materijos mainus. Lyg ir rimta, bet juokinga. Arba atvirkščiai.
Fantastams - privaloma
Prisijungiu prie tų, kuriems ši knyga - n kartų SUPER, absoliutus aukso fondas ir t.t., ir pan.
Gera knyga, l.gera :)
Bet viskas priklauso nuo skonio.
Na, o nervintis del cheminiu elementu pavadinimu, mano nuomone, yra absurdiska. Cia mazdaug tas pats, kas ziureti Star wars ir nervintes del to, kad lazeriniai kardai neimanomi, bo sviesos spindulys negali buti sustabdytas :)
Man tai pasirode keista, nes man kaip tik ir patiko visi idiotiskumai ir absurdiskumai. Tiek pavadinimai, tiek bemberdavimai, tiek visa kita.
Na, nepatiko tai nepatiko, skiriasi skoniai ir tiek.
toks didelis BAKST i minkshta vieta tiems, kurie isivaizduoja viska zhinaa ir viska paaishkinti galii, pradedant nuo to, kaip Visata susikure, baigiant tuo, kaip Sviftas sugebejo pateiktibeveik tikslius marso menuliu duomenis... Zhodzhiu, jei zhmogaus nedomina pasaulio kuriozai, ir jam tas pats, kas uzhkoduota po vardais ir situacijomis... hm, nors gal tiek to, nusileisiu, tarkim, visu skoniai skirtingi}:)
Cia vyksta diskusija, o ne apsisvaidymas epitetais, jei nepastebejai.
Parasyciau pjese apie tai, kaip ka tik kitoj diskusijoj kazkas padare, bet gabumu tam truksta... :)
o jei jo nekertat - tai labai didele uzhuojauta ir daugiau nebezhinau net ka pasakyti, bala jusu nemate:P
Tai mane labiausiai stebina, nes nesuprantu, kam kai kuriems taip skausmingai reikia, kad visa minia dragiškai žvengtų iš to paties "šposelio"?.. Kirba mintis, kad čia gali būti kokio senovės bendruomeninio jausmo liekana -kaip lengviau sužinoti "svetimą" (kuris senais laikais buvo tolygus"priešo" sąvokai), jei ne kaip niūrų vienišių vypsantį, kai visi leipsta juokais, kas gi daugiau sukelia įtarimų, jei ne besiraitantis iš juoko situacijoje , kai likusieji tik nieko nesuprasdami sukioja pirštus prie smilkinio...
'Lemas? Fi... skaichiau. Nieko doro. Malukas idomiau'.
Imho tie, kas nemegsta fantastikos, net neturetu kazkokios nuomones apie sia knyga, nes nebutu jos skaite.
Ką gi, skoniai iš tikro skiriasi ir aštrus Lemo patiekalas tinka tikrai ne kiekvieno skrandžiui.Lenkija pagrįstai gali didžiuotis šiuo rašytoju, kuris nė kiek nenusileidžia tokiems pripažintiems klasikams kaip Klarkas, Azimovas ar Bredberis ir galbūt net pranoksta.Tiesiog nesitiki, kad tas pats žmogus galėjo parašyti NENUGALIMĄJĮ ir SOLIARĮ.Lemas suderino praktiškai nesuderinamus dalykus ir sukūrė linksmai niūrią satyrinę antiutopiją, kurią galima palyginti su sapnu, kai atsibudęs neiškart supranti, kad sapnavai.Bet ko gero didžiausią įspūdį paliko tai, kad Lemas, iš pirmo žvilgsnio, tokioje, kad ir puikiai parašytoje, tačiau nerimtoje formoje, sugeba tuo pat metu rimtai ir žaismingai gvildenti fundamentalius fantastikos teorijos klausimus - juk visi tie bembardavimai, mutangai, atšildai, pasiutinai nėra šiaip sau žaidimas.Lemas bando spręsti tą savo suformuluotą "ateitinės" fantastikos problemą – kūriniai vaizduojantys ateitį iš principo yra nevykę, nes tai daro šiandienos lingvistiniu aparatu, naudodami dabartines sąvokas ir terminus (patarčiau apie tai ir daugiau pasiskaityti Lemo straipsnį PFAF 14 tomo UBIKAS gale.).Juk iš tikro - ką gi suprastų XX a. pradžios, kad ir išsilavinęs žmogelis, jei duotumėm jam perskaityti straipsnį apie šiandienines aktualijas pvz:. saugumo problemas internetinėje erdvėje ar apie Lietuvos eurointegracinius sunkumus, jau nekalbant apie klonavimo etiką? :)
Kitas klausimas ar Lemui pavyko išspręsti šiuos prieštaravimus ir ar jo sprendimas yra pritaikomas, tačiau bandymas, imho, yra nuostabus.
Šie mano samprotavimai liečia būtent tik FUTUROLOGŲ KONGRESĄ, nes apžvalgoje nebuvo aiškiai pažymėta, tai kad šiuo vardu paminėtame leidinyje yra ir ištraukos iš ŽVAIGŽDŽIŲ DIENORAŠČIŲ, kurias su KONGRESU sieja tiktai tie patys veikėjai, bet tai yra visiškai savarankiški kūriniai ir negalimą jų suplakti į vieną krūvą.Tos sunumeruotos kelionės taip pat smagios, tačiau gana nelygios, matosi, kad parašytos just for fun ir kažkokių prasmių, išskyrus pasišaipymą iš klišių ten ieškoti neverta.Asmeniškai man jukingiausia buvo filosofų diskusijos apie bulves aprašymas bei mūsų, žmonijos, negražios kilmės teorija :)
Apibendrinant, kaip leidiniui skirčiau 10 iš 10, o atskirai FUTUROLOGAMS – 15 :)
..tai vienintele Eridano fantastikos knyga, kurios negalejau perskaityti iki galo - visiškas nubriedejimas ...
http://www.inosmi.ru/press/224888.html
http://www.inosmi.ru/translation/225709.html
http://www.inosmi.ru/translation/224473.html
http://www.inosmi.ru/translation/226400.html
http://www.rosbalt.ru/2006/03/31/248623.html
O "Futurologų kongresas"... vertinu itin gerai.:] Vis skaitau iš naujo ir niekaip nepabosta.:]
Aš ją skaičiau,gal 100 kartų,ir ji man nenusibodo.Aš ją mintinai moku.Kam nepatinka,skaitykit kaip kokie supersti supermenai gelbėja pasaulį!!!!!!!!!
"Profesiorius A.Donda" toj knygoj labiausiai patinka. Taip jo ta Lamblija Bamblija Dramblija mūsų Nepriklausomą Valstybę primena, kad nors apsiverk iš juoko.
Prisijungiu prietų kurie skaito šią knygą 100-ąjį kartą. Neįtikėtina knyga
Perskaičiau prieš keleta dienelių. Absoliutus literatūrs ( pabrėžiu ne tik mokslinė sfantastikos), bet apskritai literatūros šedevras. Tai yra neįtikėtina. Genialu. Lemas buvo tikrai literatūros genijus.