Stanislaw Lem „SOLIARIS“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2003-09-01

cover Apie knygą: Stanislaw LemSOLIARIS
Leidykla: Vaga (1978)

Neseniai lietuviškai išleistoje Joachim Scholl, Ulrike Braun knygoje "50 žymiausių XX a. romanų" fantastinė literatūra užima kuklesnę nei Pelenės vietą. Sudarytojų nuomone, joje vietos nusipelnė tiktai du romanai, kuriuos fantastikos mėgėjai laiko fantastika - tai G. Orwello "1984-ieji" ir S. Lemo "Soliaris". Ironiška, bet šiame leidinyje netgi "tūkstantmečio knygos" - J. R. R. Tolkieno "Žiedų valdovo" - nė pėdsako. Tad iš tiesų, labai įdomu, kodėl ir kaip čia pateko S. Lemas, faktiškai nušluostydamas nosį visai anglosaksų fantastų šutvei. Įtariu, viena pagrindinių priežasčių - tai, kad knygos sudarytojai - vokiečiai, nuo seno ir iki šiol žvelgiantys į fantastinę literatūrą kaip į pasakas suaugusiems, tad ir neturintys jokių žinomesnių rašytojų - fantastų. Taip pat ir tai, kad "Soliarį" kažkada ekranizavo pats A. Tarkovskis. Beje, ir S. Lemas apie anglosaksišką fantastiką yra pasakęs nelabai gražių žodžių. Visi mes, senieji europiečiai, šiek tiek snobai ir į tą Europos padugnių sukurtą užvandenyninę civilizaciją žvelgiame iš aukšto, ar ne?

Tačiau turbūt reikėtų pradėti apžvalgą, nes ir aš gausiu velnių, kaip kai kurie apžvalgininkai už per ilgas įžangas. Bet, ir tai mane labai neramina, rašyti šiai knygai apžvalgą - sudėtinga. Pirma, tai - romanas, apie kurį jo autorius pasakė: "parašęs Soliarį galiu ir mirti". Antra, plačiajai visuomenei jis turbūt yra geriausiai žinomas lenkų literatūros kūrinys, bet vėlgi - iš ekranizacijų. O juk kiekvienam, kuris ryžosi arba ryšis ekranizuoti "Soliarį" turėtų iškilti problemų problema - ką iš šio kūrinio atsirinkti ekranizacijai? Meilės istoriją, kaip S. Soderberghas? Filosofinę aurą, kaip A. Tarkovskis? Beveik detektyvinę fantomų istoriją? O gal patį Soliarį - planetą vandenyną, užmynusį tiek mįslių jo tyrinėtojams? Juk vien vandenyno ir jo darinių - simetriadų, mimoidų, ilgūnų, stuburainių aprašymas užima po keliolika puslapių! O kurią vandenyno egzistavimo hipotezę pasirinkti? Ar susikoncentruoti prie kontakto su nežemišku protu sudėtingumo? Retai yra tokių daugiasluoksnių kūrinių kaip šis romanas… Tiesa, siužetas čia yra ir gana aiškus:

Į vegetuojančią paslaptingos jau kelintą šimtmetį tiriamos planetos Soliaris tyrimų stotį iškviečiamas psichologas Krisas Kelvinas. Vos atvykęs, psichologas randa nusižudžiusį pažįstamą mokslininką Gibarianą, keistai besielgiančius Snautą ir Sartorijų. Taip pat prasideda šiurpoki siurprizai - stotyje iš kažkur randasi svetimi žmonės, tarp jų - ir nusižudžiusi Kriso mylimoji Harė. Pamažu aiškėja, kad tai - protingo vandenyno, užliejusio visą planetą, išdaigos. Tačiau kodėl jis taip elgiasi? Kodėl kelių šimtų metų vandenyno tyrimo istorija neduoda atsakymo? Kodėl iš pažiūros protingas objektas absoliučiai ignoruoja visus žmonių bandymus užmegzti kontaktą?! Ką gi jis nori pasakyti, siųsdamas paslaptingus fantomus, vedančius iš proto žmones, kas tos įstabiosios simetriados? Galūnės? Antenos? Menas?..

Ne, tai nėra knyga, kuri pateiks sukramtytus atsakymus. Užvertus "Soliarį" fantazijoms lieka lygiai tiek pat daug vietos, kaip ir jį skaitant. S. Lemas rašo taupiai, neskubėdamas, detaliai, tačiau tose detalėse tiek vietos skaitytojui, kad kartais net nejauku - tarsi mąstytum apie Visatos begalybę. Tiesa, esu sutikęs merginą, kuri pasakė, kad tai - pati nuobodžiausia knyga. Tačiau tada mums buvo 14 metų, dabar turbūt ir ji kalbėtų kitaip. Beje, nors "Soliaris" parašytas 1961 m. ir pranešimai į stotį ateina telegrafu ir teletaipu, sukasi magnetinės juostos, tačiau šie techniniai anachronizmai beveik nekliūva. Tiesiog jie nesvarbūs, ir, manau, tai labai didelis menas, parašyti fantastinį romaną, gebantį atlaikyti pusės amžiaus išbandymus.

Taigi, "Soliaris" - romanas - pasaulis, romanas - visata, romanas apie viską: kosmosą, protą, kontaktą, meilę, žmogų. Tokį parašius tikrai galima mirti. Bet S. Lemui norėtųsi palinkėti kito - geros sveikatos ir ilgų metų.

Nepakartojama

Komentarai

Tadas 2003-08-31 22:10:54
"Juk vien vandenyno ir jo darinių - simetriadų, mimoidų, ilgūnų, stuburainių aprašymas užima po keliolika puslapių!"
Ir aš sakyčiau, pirmą kartą perskaičius, būtent tai man paliko didžiausią įspūdį ir labiausiai įstrigo atmintin.Tos scenos tokios ryškios bei grafiškos(jeigu tik galima taip išsireikšti), kad pranoksta bet kokius šiuolaikinius narkopsichodelinius vaizdinius. O tai buvo parašyta berods 1960m., po geležine uždanga! Nemačiau nei naujosios nei senosios Soliario ekranizacijos, tad norėčiau paklausti ar ten bent buvo pabandyta šiuos neįtikėtinus, nežemiškai gražius paveikslus perkelti į ekraną?
Klia 2003-09-01 06:33:57
pirmoje - nebuvo. ten tik bendras violetinio kisieliaus vaizdas, gana įdomiai atrodantis, ypač kai bandai įsivaizduoti, kokiais būdais galėjo būti sukurtas šis 'specefektas'. atrodo, sioderbergas irgi nepersistengė. rado įdomesniu vaizdų, kuriuos norėjo parodyti...
romanas, aišku, labai geras. nuo bet kurios vietos galima skaityti. kad ir žinai, kas kur bus:]
Justinas 2003-09-01 07:18:45
Google išmeta vieną mažiuką simetriados paveiksliuką, bet didelio neturi :( (vaizdų paieškoje įveskite sym.jpg), bet jis likęs tik google cache, taigi... :(
Neringa 2003-09-04 15:48:01
„Soliaris“ buvo pirmoji mano perskaityta fantastinė knyga, tada man buvo gal 13 ar 14 metų, ir būtent S.Lemui turėčiau būti dėkinga už tai, kad iki šiol fantastika man yra tokia svarbi.
R. T. 2003-09-24 00:15:39
Pirmą kartą skaičiau knygą panašaus amžiaus kaip ir Neringa. Turiu prisipažinti nei velnio nesupratau happy. Po fimo peržiūros teko skaityti antrą kartą jau visai kitaip. Vistik Tarkovskis mano galva geriausiai atskleidė pačios knygos daugiaprasmiškumą ir daugialypiškumą. Ypač kai peržiūrėtas visai neseniai, Holivudinio remeiko proga
saras 2003-12-05 17:10:31
o kaip ce ira kad ateja i si foruma visi tik pasigiria kad perskaite kniga... juk ir taip aisku kad jei atejai i soliario furuma, tai reiskia kad jau skaitei arba bent perzvelgei kniga. nemanot kad cia turetu buti diskusija ar panasiai, turi kam nors kilti klausimu, kiti atsakineja o dar kiti priestarauja...
V 2003-12-05 21:20:21
Sarai, ne kniga, o knyga! Ir ant kompo kaltės čia nesuversi.
super-ego 2003-12-06 08:41:30
liepiu kad visiems kiltu klausimu ir priestaravimu
muilineUndine 2004-06-25 21:53:39
kadangi mano protas neislavintas buvo fantastiniu knygu, tai butent tie mimoidai ir simetriados bei kitu gleivoksniu aprasymai man tokio ispudzio nepaliko, kaip pavyzdziui zmoniu ir tariamu zmoniu santykiai, ta pati keista akvariumine atmosfera, nors begal slogi, uztat kokia itaigi. vistik cia psichikai pirma vieta, pasamonei.
gaila nemaciau filmo,galbut jame buciau galejusi isskirti pacia esmine knygos minti:). vienok, dabar tik mano nuomone:)
Anonimas 2005-06-04 13:03:36
Viena geriausių mokslinės fantastikos knygų. Įdomiausios vietos: kur Kelvinas aiškinasi kas įvyko stotyje iki jo atvykimo, kas vyksta su kitais jos gyventojais ir "svečiais", ir kur nagrinėjasi vandenyno tyrimų istoriją. Stoties įrangos aprašymai nuobodūs. Gerai, kad jų nedaug ir jie trumpi. Pradžioje nuotaika niūri, truputį paranojiška, bet Kelvinui stotyje apsiprantant, ir ypač atvykus Harei, po truputį keičiasi.
freddyss 2006-03-28 10:40:04
Mirė vakar Lemas.....
darius 2006-03-28 18:27:06
:( uzuojauta...
V.B. 2006-03-30 20:38:53
[*]
JB 2006-04-05 12:27:11
Soliaris - nepakartojama knyga. Sutinku, kad diziulis knygos privalumas - skaitytojo fantazijos "ijungimas". Kai lieka tiek daug erdves savai minciai, interpretacijai, jausmui... Linkiu gero skaitymo visiems, kas, dar neskaite, abejoja. Nes abejoti neverta...
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.