Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2003-09-01
Tačiau turbūt reikėtų pradėti apžvalgą, nes ir aš gausiu velnių, kaip kai kurie apžvalgininkai už per ilgas įžangas. Bet, ir tai mane labai neramina, rašyti šiai knygai apžvalgą - sudėtinga. Pirma, tai - romanas, apie kurį jo autorius pasakė: "parašęs Soliarį galiu ir mirti". Antra, plačiajai visuomenei jis turbūt yra geriausiai žinomas lenkų literatūros kūrinys, bet vėlgi - iš ekranizacijų. O juk kiekvienam, kuris ryžosi arba ryšis ekranizuoti "Soliarį" turėtų iškilti problemų problema - ką iš šio kūrinio atsirinkti ekranizacijai? Meilės istoriją, kaip S. Soderberghas? Filosofinę aurą, kaip A. Tarkovskis? Beveik detektyvinę fantomų istoriją? O gal patį Soliarį - planetą vandenyną, užmynusį tiek mįslių jo tyrinėtojams? Juk vien vandenyno ir jo darinių - simetriadų, mimoidų, ilgūnų, stuburainių aprašymas užima po keliolika puslapių! O kurią vandenyno egzistavimo hipotezę pasirinkti? Ar susikoncentruoti prie kontakto su nežemišku protu sudėtingumo? Retai yra tokių daugiasluoksnių kūrinių kaip šis romanas… Tiesa, siužetas čia yra ir gana aiškus:
Į vegetuojančią paslaptingos jau kelintą šimtmetį tiriamos planetos Soliaris tyrimų stotį iškviečiamas psichologas Krisas Kelvinas. Vos atvykęs, psichologas randa nusižudžiusį pažįstamą mokslininką Gibarianą, keistai besielgiančius Snautą ir Sartorijų. Taip pat prasideda šiurpoki siurprizai - stotyje iš kažkur randasi svetimi žmonės, tarp jų - ir nusižudžiusi Kriso mylimoji Harė. Pamažu aiškėja, kad tai - protingo vandenyno, užliejusio visą planetą, išdaigos. Tačiau kodėl jis taip elgiasi? Kodėl kelių šimtų metų vandenyno tyrimo istorija neduoda atsakymo? Kodėl iš pažiūros protingas objektas absoliučiai ignoruoja visus žmonių bandymus užmegzti kontaktą?! Ką gi jis nori pasakyti, siųsdamas paslaptingus fantomus, vedančius iš proto žmones, kas tos įstabiosios simetriados? Galūnės? Antenos? Menas?..
Ne, tai nėra knyga, kuri pateiks sukramtytus atsakymus. Užvertus "Soliarį" fantazijoms lieka lygiai tiek pat daug vietos, kaip ir jį skaitant. S. Lemas rašo taupiai, neskubėdamas, detaliai, tačiau tose detalėse tiek vietos skaitytojui, kad kartais net nejauku - tarsi mąstytum apie Visatos begalybę. Tiesa, esu sutikęs merginą, kuri pasakė, kad tai - pati nuobodžiausia knyga. Tačiau tada mums buvo 14 metų, dabar turbūt ir ji kalbėtų kitaip. Beje, nors "Soliaris" parašytas 1961 m. ir pranešimai į stotį ateina telegrafu ir teletaipu, sukasi magnetinės juostos, tačiau šie techniniai anachronizmai beveik nekliūva. Tiesiog jie nesvarbūs, ir, manau, tai labai didelis menas, parašyti fantastinį romaną, gebantį atlaikyti pusės amžiaus išbandymus.
Taigi, "Soliaris" - romanas - pasaulis, romanas - visata, romanas apie viską: kosmosą, protą, kontaktą, meilę, žmogų. Tokį parašius tikrai galima mirti. Bet S. Lemui norėtųsi palinkėti kito - geros sveikatos ir ilgų metų.
Nepakartojama
Ir aš sakyčiau, pirmą kartą perskaičius, būtent tai man paliko didžiausią įspūdį ir labiausiai įstrigo atmintin.Tos scenos tokios ryškios bei grafiškos(jeigu tik galima taip išsireikšti), kad pranoksta bet kokius šiuolaikinius narkopsichodelinius vaizdinius. O tai buvo parašyta berods 1960m., po geležine uždanga! Nemačiau nei naujosios nei senosios Soliario ekranizacijos, tad norėčiau paklausti ar ten bent buvo pabandyta šiuos neįtikėtinus, nežemiškai gražius paveikslus perkelti į ekraną?
romanas, aišku, labai geras. nuo bet kurios vietos galima skaityti. kad ir žinai, kas kur bus:]
http://web.archive.org/web/20020717195027/k26.com/solaris/news/sym.jpg
nu ir dar pora paveiksliuku:
http://web.archive.org/web/20020225062846/k26.com/solaris/ocean.jpg
http://web.archive.org/web/20020225063655/k26.com/solaris/ocean2big.jpg
gaila nemaciau filmo,galbut jame buciau galejusi isskirti pacia esmine knygos minti:). vienok, dabar tik mano nuomone:)