Autorius: Lina Krutulytė
Data: 2001-04-30
Įžangoje, pavadintoje "Myth, Belief, Faith, and Ripley's Believe It or Not!" (Mitas, tikėjimas, pasitikėjimas ir Riplio "Norite tikėkite, norite - ne") Kingas kuria bendrą rinkinio atmosferą, pasakodamas apie savo patiklumą, dalykus, kuriais jis tikėjo vaikystėje, ir dar šį bei tą. Tokios įžangos visada labai įdomios, šita - ne išimtis; daugybė žmonių Valstijose perka po kelias tos pačios Kingo knygos versijas iš skirtingų leidimų, jei juose yra skirtingos autoriaus įžangos (o Kingas mėgsta rašyti naujas įžangas naujiems leidimams). Įžanga baigiasi beveik įprastu kvietimu paimti autorių už rankos ir sekti paskui jį tik jam žinomu keliu. Įvertinimas 10.
"Dolan's Cadillac" ("Dolano kadilakas") - pasakojimas apie tai, kaip mokytojas sugalvoja atkeršyti galingam gangsteriui už žmonos nužudymą (vargšelei užteko drąsos liudyti prieš jį). Tikslas paprastas - nužudyti, tik mokytojui prireikia 7 metų, kad sugalvotų kaip. Sumanymo aš jums neatskleisiu, nes tai - kūrinio vinis. Apskaičiavimams ir įsitikinimui, kad toks būdas realiai įmanomas, Kingas pasitelkė savo vyresnįjį brolį. Planas išėjo net per geras, todėl Kingui teko šį tą pakeisti, ir jei bandysite ką nors nužudyti pagal apsakymo receptą, nepavyks. Truputį sunkiau skaitosi dalis, kai vargšas mokytojukas stengiasi iš visų jėgų veikti pagal planą, išnaudodamas visas savo jėgas ir peržengdamas žmogaus galimybių ribas. Tokį autoriaus sprendimą tikriausiai padiktavo noras atkalbėti nuo panašių mėginimų galimus herojaus pasekėjus. Įvertinimas 10.
"The End of The Whole Mess" ("Visos netvarkos pabaiga") yra, kaip jau aišku iš pavadinimo, apie pasaulio pabaigą. Skaitantiems gal bus įdomu, kad herojaus brolis apsakyme yra kažkuo panašus į autoriaus vyresnįjį brolį. Kūrinio idėja sukrečianti, pasakojimas apie brolių santykius savaip mielas, Kingo stilius kaip visada puikus, įvertinimas 10.
"Suffer the Little Children" ("Pakęsk mažus vaikus") šiek tiek panašus į "Here There Be Tygers" ("Čia yra tigrų") iš kito apsakymų rinkinio, tik šitas apsakymas nueina gerokai toliau ir kiek kita, dar baisesne, kryptimi. Tai apie siaubūnus mokytojus ir siaubūnus vaikus, ir kuo viskas gali baigtis per griežtam mokytojui - ir per baisiems vaikams. Pats Kingas sako: "'Suffer the Little Children' is a ghastly sick joke with no redeeming social merit whatever. I like that in a story" ("Tai šiurpus šlykštus pokštas be jokio pateisinimo. Man patinka tokie pasakojimai"). Man irgi patinka, tik šitam šiek tiek trūksta naujumo ir idėjos originalumo. Įvertinimas 9.
"The Night Flier" ("Nakties skrajūnas") yra ciniško reporterio portretas gerokai stambesniu planu, nei jį trumpai matėme romane "The Dead Zone" ("Tylos zona"). Jisai rašo paranormalių reiškinių bulvariniam leidiniui idiotiškas iš piršto išlaužtas istorijas apie ateivius ir pingvinus žudikus. Dabar jis su nuosavu lėktuvu vaikosi žudiką maniaką, kuris elgiasi kaip vampyras. Viskas, ko nori reporteris - padaryti keletą kokybiškų kruvinų nuotraukų ir papasakoti savo skaityjams apie "tikrą" vampyrą. Aišku, jis nemano, kad vampyras tikras. Įvertinimas 7.
"Popsy" ("Senelis"). Puikus, fantastiškai geras apsakymukas. Labai mielas ir vietomis juokingas. Pagrindinis veikėjas - mėgėjas lošti kortomis. Jis prieš kurį laiką peržengė prasilošimo ribas, nuo to laiko vaikštinėja po supermarketus ir dairosi "atliekamų" pasimetusių vaikų. Įsivilioja juos į mašiną, uždeda antrankius, nuveža kur reikia, o pinigus pralošia. Toks nieko sau veikėjas. Ir štai pasitaikė toks išblyškęs vaikas, verkiantis rausvomis ašaromis, nes pasimetė nuo savo senelio, o grobikas nė nemano praleisti progos. Įvertinimas 10.
"It Grows on You" ("Gali priprasti"). Tai istorijėlė apie tyliai mirštantį miestelį, kuriame gyvena praradę viltį žmonės. Visų akis nuolat traukia senas namas, kuris yra savo vaiduokliškumu tiesiog nepakenčiamas - bet galima prie to priprasti. Taip šneka tie seni žmonės - apsakymo veikėjai. Siaubas slypi tame, kad namą, kuris ilgą laiką po savininko savižudybės buvo negyvenamas, kažkas pradeda perstatinėti: stato kupolą. Tai nuoroda i Lovecrafto apsakymus: ten galima apie kupolus ir padarus, ateinančius iš žvaigždžių, sužinoti daugiau. Žodžiu, kūrinį sudaro praktiškai vien tik ateinančio absoliutaus siaubo atmosfera. Kita nuoroda - miestelio pavadinimas. Tai Castle Rock (Kasl Rokas lietuviškuose leidimuose). Kasl Roke maniaką gaudė herojus iš "The Dead Zone" ("Tylos zona"), siautėjo pasiutęs senbernaras Kudžas ("Cujo"), ir galiausiai miestelį beveik sugriovė bemaž pilietinis karas romane "Needful Things" ("Reikalingi daiktai"). Visi apsakymo "Gali priprasti" herojai yra žmonės, išlikę po minėto vietinės reikšmės pilietinio karo. Nieko keisto, kad iš miestelio beveik nieko neliko po to, kai Kingas jame pasiautėjo net tris kartus. Kadangi veiksmo apsakyme beveik nėra, įvertinimas 8.
"Chattery Teeth" ("Taukšintys dantys"). Yra toks žaislas - dvi eilės plastmasinių dantų, sujungtos paprastu prisukamu mechanizmu. Prisukti dantys pradeda taukšėti ir net truputį judėti į priekį. Panašiai kaip rusiškas prisukamas lesantis viščiukas. Apsakymo herojus parduotuvėlėje pamatė tokius dantis, tik didelius, metalinius, sunkius ir su kojomis. Ir dar - mechanizmas neveikia, nes sugedęs. O toliau prasideda sena Kingo pamėgta dainelė, kuri niekada nesiliauja žavėti: neimkite tranzuotojų, neimkite tranzuotojų, neimkite... Šitą dainelę galime išgirsti daugelyje Kingo kūrinių. Kartais ji pakeičia žodžius ir tada skamba: netranzuokit, netranzuokit... Vežantis apsakymas. 10.
"Dedication" ("Dedikacija") - jei sužinojai, kad esi nėščia, o būsimo kūdikio tėvas tau nepatinka, ar yra būdas jį pakeisti? Na, pavyzdžiui, jei nori, kad vaikas paveldėtų šį tą geriau nei polinkį į alkoholį. Kingas žino vieną būdą, tik jis gana šlykštus. Neskaityti valgant. 8.
"The Moving Finger" ("Judantis Pirštas"). Kodėl geriems žmonėms atsitinka blogi dalykai? Todėl, kad gali. Kingas sako, kad jam nepatinka aiškinti, kodėl kažkas atsitiko, nes jam tai blogai sekasi, ir pateikia pavyzdį iš "Firestarter": kodėl mergaitė galėjo uždegti žvilgsniu? Todėl, kad jos tėvai dalyvavo eksperimente... Ir taip toliau, žr.apžvalgą. Kingui daug maloniau, kai nereikia aiškinti keistų reiškinių priežasties. 7.
"Sneakers" ("Sportbačiai") - paprasta istorija apie vaiduoklius ir maloniai besielgiančius blogus žmones. Tik kam dar prireikė, kad blogietis būtų gėjus? 7.
"You Know They Got a Hell of a Band" ("Jų muzikantai žiauriai geri"). Sutuoktinių pora užklysta į keistą miestelį. Kur tai jau girdėta? Apsakyme "Children of the Corn" ("Kukurūzų vaikai"). Bet miestelis čia kitoks ir net geresnis už aną, "kukurūzinį". Čia herojai netruks įsitikinti, kad rokenrolas nemiršta. Įdomu dar ir tai, kad čia, kaip ir "Kukurūzų vaikuose", žmona pirmoji užuodžia, kad kažkas ne taip ir zyzia, kad reikia nešdintis, o vyras kvailai užsispiria ir rizikuoja, nes nesutinka prisipažinti, kad ir jam baisu. Geras apsakymas. 9.
"Home Delivery" ("Gimdymas namuose"). Apsakymas apie atgijusius lavonus, parašytas "gyvų lavonų" antologijai. Taip pat galime pasiskaityti šį tą apie Little Tall Island (tokia sala). Šioje saloje vyko romano "Dolores Claiborne" veiksmas, ir apsakymas trumpai užsimena apie vienintelę iš salos kilusią rašytoją, kurią matėme romane. Taip pat čia vyko ir "Storm of the Century" ("Šimtmečio audra") veiksmas, irgi prieš lavonų antpuolį. 8.
"Rainy Season" ("Liūčių sezonas") trunka tik vieną naktį per septynetą metų, bet lyja ne bet kuo, o rupūžėmis, ir tik viename miestelyje. Taigi: sutuoktinių pora užklysta į keistą miestelį... (žr. aukščiau). Šį kartą sutuoktiniai elgiasi vieningai ir nė vienas iš jų nė nemano, kad reikia nešdintis. Iš tikro šiek tiek panašu į Shirley Jackson "Loteriją". Šiurpiai miela istorija. 9.
"My Pretty Pony" ("Mano gražusis ponis"). Taip, tai apsakymas, bet nei siaubo, nei apskritai kokio nors veiksmo čia nerasime. Maloni meili atmosfera ir senelio pamokslas anūkui apie laiką. Šitą apsakymą parašė R.Bachmanas (Kingo pseudonimas), kai dar buvo "gyvas". Tiksliau, Bachmanas rašė romaną su tokiu pavadinimu, tačiau tai buvo rašytojui sunkus metas po sunkų netekčių ir niekam tikęs romanas nukeliavo į šiukšlių dėžę, liko tik šis jo fragmentas, matyt, ne toks prastas kaip likęs tekstas. 7.
"Sorry, right number" ("Atsiprašau, numeris teisingas"). Tai ne apsakymas, o telepjesė. Kingas sako, kad tai kūrinėlis, greičiausiai iš visų jam žinomų nukeliavęs iš galvos į ekraną. Labai labai neblogas kūrinėlis. 9.
"The Ten O'Clock People" ("Dešimtos valandos žmonės"). Kingas sakosi parašęs šį apsakymą per tris dienas, matyt, rašė neatsitraukdamas, nes kūrinys pakankamai ilgas ir labai geras. Dešimtos valandos žmonės - tai tie, kurie per kavos gėrimo pertraukėles (pirma pertraukėlė 10 valandą) bėga iš savo kontorų į lauką parūkyti, nesvarbu koks oras, nes šiuolaikinėje Amerikoje beveik visuose kontorų pastatuose rūkyti draudžiama. Lauke prie durų susirenka gan marga publika: nuo valytojų iki skyrių vadovų, tarsi liūtai šalia ėriukų. Beje, apsakymas prasideda ne nuo to, o eina iškart prie reikalo, t.y., prie siaubo. 10.
"Crouch End" ("Tykanti gatvė"). Parašytas H.P.Lovecraft'o stiliumi. Veiksmas vyksta Londone, bet pabaisos - Lovecrafto. 9.
"The House on Maple Street" ("Namas klevų gatvėje"). Vaikiškai žiauri pasakėlė apie tai, kaip atsikratyti Pikto Patėvio. Normaliai pažiūrėjus, tas patėvis beveik normalus žmogus, ir žala, kurią vaikai priskiria jam, lyg ir ne jo kaltė (o gal ir visai ne jo), bet vaikams to nepaaiškinsi. Be to, vaikučiai gali nekaltai išplėsti akeles ir pasakyti: "mes juk jo neužmušėme". Žiūrint vaiko akimis, viskas tiesiog nuostabu. 9.
"The Fifth Quarter" ("Penktasis ketvirtis"). Gansterių nuotykiai. Kažko nepasidalino, kažką nušovė. Nieko baisaus, nieko fantastiško, tik didelis pistoletas. 8.
"The Doctor's Case" ("Daktaro byla"). Apsakymas apie Šerloką Holmsą. Nebaisus, bet kingiškas. Šį kartą mielasis Vatsonas pirmas išsprendžia bylą. 8.
"Umney's Last Case" ("Paskutinė Amnio byla"). Pagrindinis herojus samdomas detektyvas Amnis vieną rytą pajunta, kaip pasaulis byra po jo kojomis. Jo aplinką sudarantys žmonės visi kaip vienas ima elgtis priešingai nei įprasta, ir Amnis pamano, kad eina iš proto. Paaiškėja, kad ne visai taip: kažkas nori išstumti jį, bet ne iš proto, o iš gyvenimo. Idėjos iki galo neatskleisiu, nes ji pakankamai įdomi. 9.
"Head Down" ("Nuleisk galvą"). Apsakymai baigėsi, čia straipsnis. Apie beisbolą.
"Brooklyn August" ("Balandis Brukline"). Eilėraštis apie beisbolą.
"Notes" ("Užrašai"). Kaip Kingas kūrė "Nightmares & Dreamscapes" apsakymus. Labai įdomu. 10.
"The Beggar and the Diamond" ("Elgeta ir deimantas"). Kingo atpasakota liaudies pasakėlė.
Knygos kaina (paperback) buvo 57 lt, bet man padare 10% nuolaida turbut uz tai, kad ilgai laukiau.
Dolan's Cadilac man pasirode istorija su idomia mintimi, bet gan nuobodziu pasakojimu.7
The End of the Whole Mess- atrodo, labai lengva ranka parasyta nebloga istorija.8
Suffer the Little children- 9.
The Night Flier- 4. Visiems kartais nepasiseka. Sikart- ir Kingui. Nepaprastai neidomi istorija.
Popsy- 9.
It Grows on You- 3. Nesitikejau, kad dar bus istorija, galesianti prastumu aplenkti The Night Flier.
Chattery Teeth- 9.
Dedication- 8.
The Moving Finger- 10. Turbut vienintele istorija, su kurios vertinimu recenzijoje(7) visiskai nesutinku. Gan priekabiai vertinau ir kol kas (dar nebaigiau skaityti knygos) tik si nepaprastai itraukianti, kai kur slegianti, kai kur net labai nuotaikinga istorija man atrodo nusipelniusi garbingo 10.
Sneakers- 6.
You Know They Got a Hell of a Band- 8. Gerai nuteike tas senasis, tikrasis Kingo stilius, kurio buvau neparastai pasiilgusi. Istorija gana originali.
Home delivery- 7.
Rainy Season- 9.
Tai tiek vertinimu. Toliau dar neskaiciau. Zinoma, kiekvienas turi savo nuomone ir kiek skirtinga poziuri i kuryba. Ta ir norejau parodyti. Isvada galvojantiems, ar verta pirkti ir skaityti sia knyga- daugelis kitu autoriu net Kingo istorijai skirta 3 vargu ar pasiektu.
O puikia istorija jau butu galima vadinti kiekviena nuo 7 balu, kuriu cia yra bent keturi penktadaliai... :)
Atsiprashau, nesusilaikiau.
As pats neturiu sitos knygeles ir noreciau paklausti tu kurie skaite: Ar kurinys "Popsy" (senelis) yra humoru tipo apsakymas?
Kaip ten ta pasaulio pabaiga ivygo, kad visi mirsta?