Stephen Mitchell „PELENŲ BARSTYMAS ANT BUDOS - ZEN MEISTRO SEUNG SAHNO MOKYMAS“

Autorius: Raimondas Lencevičius
Data: 2002-12-30

cover Apie knygą: Stephen MitchellPELENŲ BARSTYMAS ANT BUDOS - ZEN MEISTRO SEUNG SAHNO MOKYMAS
Leidykla: Saulės vėjas (2002)
Puslapių skaičius: 220

"Vieną vakarą po Dharmos kalbos Kembridžo zeno centre mokinys Seung Sahno Soen Sa paklausė:

- Kas yra meilė?

Soen Sa tarė:

- Tavęs klausiu, kas yra meilė?

Mokinys tylėjo. Soen Sa pasakė:

- Tai - meilė.

Mokinys vis dar tylėjo. Soen Sa vėl prabilo:

- Tu klausi manęs, aš klausiu tavęs. Tai - meilė."

Apie Korėjos zeno Meistro Seung Sahno knygą "Pelenų barstymas ant Budos" galima pasakyti trumpai, kaip esu padaręs per jos pristatymą: užuot skaičius knygą, ją reikia sudeginti, o skaitytojui nueiti į zeno centrą ir pačiam pajusti, kas yra zenas. Tačiau apžvelgiant knygą tenka trumpam pamiršti zeno mokymą, kad žodžiais neįmanoma išreikšti tikrovės, ir parašyti daugiau.

Zenas, kaip ir dauguma kitų mistinių tradicijų, plačiosioms Lietuvos masėms tapo prieinamas per gorbačiovinį atšilimą. Tiesa, ir iki to buvo intelektualų ir mistikų, skaičiusių įvairių tradicijų knygas ir net praktikavusių jogą, kovos menus ar meditaciją. Tačiau tik apie 1990 metus plūstelėjo knygų ir įvairių mokytojų iš viso pasaulio. Gal dėl to šiek tiek keista, kad pirmoji didesniu tiražu išleista knyga apie zeną pasirodė tik 2000 metais. Galbūt šitoks pavėlavimas padės skaitytojams objektyviau pažvelgti į knygą. Man tai padaryti sunku, nes ją pirmą kartą perskaičiau - iš dalies lenkiškai, iš dalies angliškai - 1991-1993 metais.

Žvelgiant į knygą po dešimties metų, į galvą lenda keli komentarai. Visų pirma - tai nėra geriausia įžanginė knyga į zeną norintiems lengvai pasiskaityti apie jo istoriją ar trumpai peržvelgti jo filosofiją. Taip pat tai nėra knyga, kuri išmoko skaitytoją medituoti ar praktikuoti zeną. Nors Dae Soen Sa Nimas (zeno Meistras Seung Sahnas) pateikia zeno praktikos, istorijos ir filosofijos gabaliukų, šie išbarstyti po visą knygą be nuoseklios tvarkos. Nuostabiausia knygos savybė - tai tiesiog kasdieninis zeno mokymas, pateikiamas kiekvienu momentu. "Pelenų barstymas ant Budos" - tai viena iš knygų, geriausiai pabrėžiančių zeno smūginę prigimtį. Galbūt atsakinėti smūgiu į grindis į draugų klausimus apie sveikatą ar orą atrodo primityvu ar tiesiog keistuoliška, bet Dae Soen Sa Nimas valdo šį ginklą puikiau nei prityręs fechtuotojas špagą ar samurajus kardą. Knygoje surinktos Dae Soen Sa Nimo kalbos, laiškai ir tiesiog zeno pasakojimai (daugiausia iš mažai žinomos Korėjos zeno istorijos) atspindi įvairiausius zeno praktikos ir gyvenimo būdo aspektus: kas yra prisirišimas; kaip verslininkai ir teisininkai gali praktikuoti zeną; kaip vaikui paaiškinti, kodėl numirė kačiukas; kas yra stebuklai; ar skirtingi vyrų ir moterų keliai; ar mąstymas ir zenas trukdo vienas kitam. Atsakymai kasdieniški ir tuo pat metu visiškai išmušantys iš pusiausvyros.

Įdomi trumpa Seung Sahno biografija. Lietuviams ir sunku, ir lengva įsivaizduoti gyvenimą Korėjoje antroje XX a. pusėje. Pasaulinis karas, japonų okupacija, civilinis karas tarp komunistų ir kapitalistų - visa tai Seung Sahnui kėlė didelį klausimą: Kodėl? Atšiauri 100 dienų praktika vienatvėje kalnuose, mintant tik pušų spygliais, buvo Dae Soen Sa Nimo bandymas atsakyti į šį "Kodėl?" ir pasiekti savo tikrąją prigimtį. Ar jis pavyko? Skaitytojai patys gali atsakyti į šį klausimą.

Seung Sahnas lankėsi Lietuvoje 1991 metais. Deja, dabar jis sunkiai serga ir praktiškai neišvyksta iš Pietų Korėjos. Tad mums telieka jo knygos ir Dharmos įpėdiniai Europoje bei kituose žemynuose. Kwan Seum Bosal!

Sužinokime

Komentarai

Čiučiundra 2002-12-30 17:21:10
Sveikiname naują apžvalgininką! poet
Pirmoone 2003-08-15 17:32:11
ir visgi knygoje ispudingiausia tai, kad taip subtiliai zodziais isaiskinama tai, ko is tikruju zodziais isreiksti neimanoma :)
Raimondas Autostopu 2003-08-15 18:45:28
42! zaliux
Todelcius 2003-08-15 21:21:38
Ne, vis dėlto, 41!
Raimondas 2004-11-30 19:01:30
Mums besigincijant apie gyvenimo tikslus ir ju pateikimus "Alchemike", Zen Meistras Seung Sahn'as Dae Soen Sa Nimas po sunkios ligos paliko si pasauli.

I si pasauli ateiname - beeeeee, veeeeeeee
Is sio pasaulio iseiname - uuuuuh, aaaaaah
Is kur ateiname, kur einame?
Kas atsakys?
Ziurek!
20000 zasu skrenda i pietus - eigo, eigo, eigo

Ji Jang Bosal, Ji Jang Bosal, Ji Jang Bosal!
Darius 2005-03-22 07:13:53
Yra taip, kaip yra... Dzen filosofija tikrai ikvepia ne viena. Asmeniskai man ji labiausiai priimtina. Om mani padme hum... Bukite laimingi, bukite cia ir dabar.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.