Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2007-09-07
Tai tiek piktinimosi, o dabar prasidės žavėjimasis, nes knyga tikrai velniškai gera.
„Jeigu jie pailsėję – išvargink, jeigu jie vieningi, išskirk “ – jau vienu iš pirmųjų Sun Tzu patarimų paaiškėja, jog „divide et impera“ nebuvo romėnų išradimas, greičiau – privatizavimas. Pirmą kartą skaitant šį veikalą (nedidelį – be komentarų būtų vos 20-30 puslapių) ima nuostaba. Nuostaba gilėja vėl prie jo sugrįžtant, nes supranti, kiek daug tiesos ir išminties yra sudėta labai lakoniškose eilutėse. „ Ginkluotę jis ima iš valstybės, atsargas – iš priešo “. Taip, knyga apie karą ir kariavimą, archajišką, tokį, kokie vyko 6 a. pr. Kr., tačiau labai daug ką iš šių trumpų pastebėjimų galima pritaikyti ir šiuolaikinėms situacijoms. „Todėl tas, kuris sugeba kariaut, pavergia priešo kariauną be mūšio“. Atrodo, būtent taip JAV elgėsi Irake 2003 m., vos pradėjusi operaciją „Irako laisvė“, gaila, politikai nepaskaitė kitų eilučių „ Kariuomenė brangina pergalę ir nevertina užsitęsusio karo “. Beje, „greitas karas“ buvo būtent tas karas, apie kokį visada svajojo visos valstybės (doktrina, apogėjų pasiekusi prūsų – vokiečių sukurtoje blitzkrieg taktikoje), kol Mao Dze Dungas bei Ho Ši Minas neištobulino antipodo – „lėto karo“ taktikos, apie kurį Sun Tzu, deja, nerašė.
„Laimi tie, kurie patys yra atsargūs ir laukia neatsargaus priešininko žingsnio“ – jeigu nubrauksime visus karus, atsiribosime nuo veikalo istorinių aplinkybių, aiškiai išvysime, jog didžioji dauguma pateikiamų minčių yra kuo puikiausiai pritaikomos ir kasdieniame gyvenime. Tiesą sakant, kasdieniame gyvenime yra pritaikoma ir karinė mintis – „ jeigu priešo kariuomenė traukia namo – nestabdyk jos “, lietuvių liaudis turbūt ne veltui sakydavo „ gulinčio – nemuša “. Cituoti galima beveik bet kurį sakinį, o išimtas iš konteksto jis dažnai įgyja ir naujų prasmių.
Na, o jeigu jus suerzino mano citatos ir norite šiek tiek tikslesnių žinių, apie ką yra „Karo menas“ – prašom. Tai yra rytietiško stiliaus traktatas apie karybą (ne romanas), susidedantis iš atskirų skyrių (pvz., Pradiniai vertinimai, Forma, Žygis, Puolimas ugnimi, Šnipinėjimas ir kt.), parašytas archaiškai, patetiškai ir patraukliai. Be abejo, jeigu norite tapti šiuolaikiniu karvedžiu, „Puolimas ugnimi“ nebus pats svarbiausias skyrius, bet, pvz., Žygio (dabar sakytume – logistikos) klausimų pagrindai nušviesti. Na, o jeigu ruošiatės būti „M“, tikrai pravers skyrius apie šnipinėjimą. Kitaip tariant, manau, beveik kiekvienas šiame veikale ras kažką sau: galbūt istorijos, galbūt karybos, galbūt tiesiog gyvenimiškos išminties, ir galbūt net poezijos.
Pergalinga kariuomenė pirmiausia laimi, o tik po to eina į mūšį
~Starlin~
Iš vieno Žilinsko apžvalgos fragmento ("leidžia jie daugiausia vien popigią komerciją, dažniausiai glaudžiai susijusią su kino teatrų repertuaru (rasite čia ir „Hanibalas: pradžia“, ir „Prestižas“)
...galima susidaryti nuomonę, jog "Prestižas|" - iš "popigios komercijos" porūšio.
Skubu patikinti, jog taip tikrai nėra - tai puiki ir garsi žinomo fantasto (lietuviškai išleistos jo "Erdvės mašina" bei "Išvirkščias pasaulis") knyga, jau seniai žinoma literatūros pasaulyje, o tai, kad į Lietuvos rinką "įmesta" ant filmo (beje, ir gana neblogo)sėkmės bangos - jos anaiptrol nenuvertina. Juk šitaip daugelis skaitytojų tik po ekranizacijos "atrado" ir, pvz., Tolkiną.
Štai įdomesnė knygelės apžvalga (rusiškai):
http://zhurnal.lib.ru/s/sawickaja_n_e/prist.shtml
P.S. Beje, straipsnio viršutinės eilutės pavadinimu liko Pratchetto "Mažieji laisvūnai" - vertėtų ištaisyti.
O ką leidžia "Obuolys" paveizėki pats:
http://www.obuolys.lt/labas/topic.php?TopicID=86
Beje, Bl_I_tzkrieg. Beje, neskubeciau rasyti ir "prusu". Blitzkriegas (doktrina) atsiranda po treciojo reicho metais... Su prusais-baltais tai aisku neturi nieko bendro. Prusai-vokieciai iki to momento jau integruoti i vieninga valstybe. Tiesiog "vokieciu".
Ir tai matyt ne apogejus (imho aisku). As nesu tikras ar mes ji jau pasiekem, bet gal tai buvo Kuveite pvz...
Jei vokiečiams būtų dar kiek labiau pasisekę
Blitzkriegas pilnai galėjo būti įgyvendintas jau I-ojo pasaulinio karo metu.
Blitzkriega kaip toks ir bendra ideja, kad reikia kariauti greitai. Ideja ateina is senoves (kaip pats rasai apzvalgoj). Bet Blitzkrieg, kaip savita specifine doktrina formuojama po WWI jo "patirties" rezultate. Pats zodis pirma karta paminetas bene tik 1935m.
Manau, sutarsim :) Klaidą pataisiau.
O "Greito karo" (su maksimalia jėgų koncentracija reikiamose vietose prasiveržimui pasiekti) doktriną formavo jau H. fon Moltke ir A. fon Schlieffenas dar XIX a. Būtent todėl I-ajame pasauliniame kare prieš prancūzus vokiečiai sutelkė 7 armijas, o prieš rusus palikdami tik 1 (vokiečiai buvo paskaičiavę, ksd rusams mobilizuotis reikės 30 dienų, o prancūzams - 10 ir tikjosi per tą laiko skirtumą pirma sutvarkyti prancūzus, o vėliau jau atsigręžti į Rusiją).
O Blitzkrieg seniai turi lietuvišką atitikmenį, beje pažodinį – žaibo karas.
gera knyga,tik gaila , kad visos obuolio knygos velniskai brangios
Nemegstu obuolio knygu brangumo,bet tokie komerciski sios leidyklos metodai pasiteisina,o jaigu isleidziama gera knyga malonu laikyti puosnu virseli.Dabar jinai leidzia Michaelio Crichtono romanus ,o jie tikrai sis tas daugiau negu popige komercija!