Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2003-11-06
Nuo ko pradėti? Pirmiausia, matyt, nuo to, kad šią knygą parašė vaikinai, iš tiesų dabar jau studijuojantys JAV koledžuose. Jie ne tik sugebėjo įstoti, bet ir susirinkti tą taip reikalingą finansinę paramą - netgi 150 tūkst. "žalių", kadangi mokslas JAV - oi, nepigus… Taigi, vaikinukai ne tik patys įstojo, bet nusprendė ir kitus pasikviesti, parašydami knygutę apie tai. Tikrai šaunus ir neegoistiškas sumanymas!
Vos pradėjus skaityti, tampa akivaizdu, kad jaunuoliai mokosi JAV ir jau neblogai perėję ten veikiantį švietimo konvejerį. Visas knygutės stilius, dėstymo maniera, leksika mažai kuo primena lietuviams būdingas ilgų samprotavimų grandines: aiški struktūra, laisva, šnekamoji kalba, daug "asmeniškumo", maždaug: "mes taip padarėme, gali ir tu."
Patarimų žeriama daug ir, norisi tikėtis, jie reikalingi. Nuosekliai, gana išsamiai aptariama ir JAV aukštojo švietimo sistema ir pirmiausia išsklaidomas mitas, kad visi amerikiečiai ir jų mokyklos - niekam tikusios ir kad lietuviai ten nuvažiavę pasirodo esantys labai kieti ir gudrūs. Papasakojamos visos procedūros, reikalingos, norint įstoti į JAV koledžą ar universitetą. Duodami konkretūs patarimai: kaip pildyti paraiškas, rengtis SAT (bendrasis intelekto) ir TOEFL (anglų kalbos) testams. Beje, pagalvojau, kad SAT testą būtų labai įdomu pasidaryti net dabar pačiam…
Na, ir ypatinga mintis: "Padaryk savo pirmą ir paskutinį sakinius ar pastraipas šokiruojančias, stebinančias, iš koto verčiančias! Tegul pirma mintis pagauna skaitytojo dėmesį, o paskutinė verčia jį bent akimirką pamąstyti apie tai, ką tu parašei." (p. 86)
Be abejo, jaunuoliai dalijasi ir svarbiais patarimais dėl finansinės paramos medžioklės (kokias paramas skiria koledžai, kaip dalyvauti stipendijų konkursuose ir ko tam reikia), koledžų pasirinkimo (kokius rinktis, kiek rinktis, kaip teisingai įvertinti savo galimybes ir jų atitikimą vienam ar kitam koledžui), netgi pateikia pavyzdinį grafiką, kaip turėtų dirbti užsimanęs studijuoti JAV. Ką gi, telieka palinkėti sėkmės pasiryžėliams!
Ir vis dėlto, neiškęsiu nepabaręs leidyklos ir knygos redaktorės. Kas čia per žodis "aplikacija"? Pvz., "Tavo aplikaciją svarsto…" Žiūrim, ką gi rašo "Gimtoji kalba", Rita Urnėžiūtė. Ogi: "aplikuoti, aplikacija. Lietuvių kalboje aplikacija turi tris reikšmes: 1. "taikomosios ir dekoratyvinės dailės technika"; 2. "aplikacijos technika sukurtas taikomosios ir dekoratyvinės dailės dirbinys"; 3. med. "gydymas uždėjimu ant kūno" (pvz., purvo aplikacija). Aplikuoti reiškia "kurti aplikacijas"". Aaaa! Kažkas ten Amerikoje kėsinsis į mano kūną?! Skaitom toliau… "Versdami iš kitų kalbų nepainiokime dailės (ar medicinos) aplikacijos ir kanceliarinės kalbos prašymo, paraiškos, pareiškimo. Besikreipiantį asmenį lietuvių kanceliarinėje kalboje įprasta vadinti ne aplikantu, o prašytoju (kartais - prašymą padavusiu asmeniu), paraiškos padavėju, pareiškėju ar naujesniu paraiškovu. Tam tikrame kontekste gali tikti ir tarptautiniai kandidatas, pretendentas. Kai reikia įvardyti kreipimosi veiksmą, sakoma pateikti (paduoti, įteikti) prašymą , paraišką , pareiškimą ar tiesiog kreiptis. " Taigi, mieli jaunuoliai ir redaktoriai - kam maivytis su anglicizmais?
P.S. Tik ką į mano e.pašto dėžutę bumptelėjo eilinė šiukšlė su pranešimu "jūsų diplomas jau atvyko". Štai ir susimąstai - na, kam gi tie koledžai, jeigu diplomus šiais laikais gali ir e.paštu atsiųsti… Juokauju, žinoma.
Tikėsimės, naudinga
Sie vaikinai pradejo studijuoti tik siais metais, o si knyga buvo parasyta sia vasara, tik pabaigus vidurine mokykla.
http://www.culture.lt/satenai/?leid_id=675&kas=straipsnis&st_id=2200
Deja. Tema idomi, analize pavirsutiniska.