Umberto Eco „PASLAPTINGOJI KARALIENĖS LOANOS LIEPSNA“

Autorius: Vilis Normanas
Data: 2006-04-14

cover Apie knygą: Umberto EcoPASLAPTINGOJI KARALIENĖS LOANOS LIEPSNA
Leidykla: Tyto alba (2006)
ISBN: 9986164672
Puslapių skaičius: 408

Naujasis Umberto Eco romanas skęsta tirštame rūke. Pagrindinis veikėjas Jambas pabunda ligoninėje praradęs savo praeitį - atmintį. Jis turi iš naujo susipažinti su pasauliu, kuriame praleido jau šešiasdešimt metų, tačiau vėl viskas prasideda iš naujo. Atmintyje liko viso pasaulio istorija, bet asmeniniai prisiminimai paslėpti. Kai solidaus amžiaus knygų antikvaro gyvenime jau nebuvo likę pirmų kartų, staiga net dantų valymasis tapo nauju potyriu. Šešiasdešimtmetis kūdikis nepažįsta savo žmonos, vaikų, geriausio draugo, padėjėjos Sibilės.

Knygos pradžioje ironija susipina su giliai slepiamu liūdesiu. Umberto Eco meistriškai sugeba sulydyti šiuos dalykus. Kiekviena smulkmena, kurios dažniausiai niekas nė nepastebi, šiame kontekste tampa svarbi ir įgauna visai kitą atspalvį. Kartais taip norisi ką nors pamiršti, tačiau tik pamiršus suvoki, kas yra atmintis.

Yra kvailių, geriančių, kad užsimirštų, ar vartojančių narkotikus, jie sako: jei tik galėčiau, norėčiau viską užmiršti. Aš vienas žinau tiesą: užmiršti yra siaubinga. Ar yra kvaišalų, kurie padėtų atsiminti?

Juokingiausia ir kartu graudžiausia šioje istorijoje yra tai, kad Jambas neatsimena, ką iš tiesų mylėjo, o kandidačių yra ne viena. Žmona, kaip visada yra žmona, bet kaip čia su ta jaunute padėjėja Sibile? O kur dar kelios meilužės...

Norėdamas prisiminti praeitį, Jambas nuvyksta į savo vaikystės namus, čia ir prasideda pagrindinis pasakojimas. Įdomu, kaip atmintį susigrąžintų žmogus, kuris nėra perkaitęs nė vienos knygos? Jambui knygos tampa raktu, tiesa, dar prie viso atminties atkūrimo plano pridedamos ir plokštelės bei laikraščiai, komiksai, žurnalai, nors pagrindinio veikėjo nekankina tokia nostalgija, kaip skaitytojo, kuris prisimena vaikystėje Žiulio Verno, Aleksandro Diuma skaitytas knygas.

Prie minėto siužetinio knygos stuburo dar pridedama Italijos ir viso pasaulio istorija, Antrojo pasaulinio karo kontekste. Knyga įgauna pagreitį, nors milžiniškas kitų kūrinių ištraukų citavimas šiek tiek trukdo įsibėgėti, tačiau pamažu ryškėja praeities kontūrai, pamažu einama link svarbiausio...

Keisčiausia tai, kad ši knyga iš tiesų neturi pabaigos. Perskaitęs paskutinį žodį verti puslapį ir lauki, kas bus toliau...Toliau – grįžimas atgal. Umberto Eco įrodo, kad ne be reikalo yra laikomas vienu iškiliausiu šių dien romanistu, apie mokslinę veiklą neverta kalbėti – atsibostų ir vardyti visus pasiekimus.

Visiems, neskaičiusiems šios knygos, gali kilti klausimas dėl jos pavadinimo, tačiau ir čia rašytojas sugebėjo susieti iš pažiūros visai nepanašius dalykus.

„Paslaptingoji karalienės Loanos liepsna“ – dar vienas Umberto Eco šedevras, gausiai iliustruotas „praeities“ nuotraukomis.

Kas iš tiesų yra ta atmintis?Ar verta gimti, jei paskui nieko neatsimeni?Ar verta neperskaityti knygos, kurios niekada nepamirši?

Gyvenimo liepsna

Komentarai

Justinas 2006-04-14 07:46:49
Na, ką, tikėsimės, kad Velykų savaitgalis su knyga laukia geras :)
artxas 2006-04-14 15:21:57
Šiaip norėjau paklausti, ar knygoje bent jau paaiškinama kodėl toks pavadinimas ar pats turi susiprotėti?
Vilis 2006-04-15 08:37:20
Viskas paaiškinama.
lione 2006-04-15 13:27:48
U.Eco kaip visada meistriskai atliko ne tik namu darbus (puikus Antrojo pasaulinio karo Italijos kontekstas)bet ir sugebejo praskleisti ir sudominti tuo, kas atrodo savaime suprantama. Kaip kartais nervinames, kai uzmistame ka zinojome. Bet kaip reikia jaustis kai pamirsti kas esi...
Isukantis ir tikrai itaigus romanas, mane itin sudomines ir istorine prasme.
target_head 2006-05-10 12:25:05
Kalbant apie sitos knygos siuzeta, tai Eco kartojasi. Jis vel aprasineja Belba. Aisku, jeigu kam nors tai nepatinka, tai tegul perka sita knyga vien del paveiksliuku. Iliustruot romana laiko zenklais - nereali ideja, lenkiu galva pries geniju:) Beje - tai niekuo nepagristas isitikinimas, bet man atrodo, kad nuo sio romano jau galima pradeti kalba apie Eco kurybos autobiografiskuma. Kad ir kaip talentingai jis iki siol slapstesi, bet "Loanoje" jau ima darytis aisku, kokia tema vienija jo kuryba...
lione 2006-05-10 20:44:46
Na "rozes varde" bei "baudoline" autobiografiskumo ieskoti gal ir nesinori, bet "Fuko svytuokle" toki nora isties sukelia. kiek tame tiesos, pasakyti isties sunku. Bet jei U.Eco si siuzeta butu pasitelkes ir pasakojes pvz apie Japonija, kaip tada? ar ir tada sakytume kad tai autobiografija? o gal viska nulemia tik tai, kad aprasoma Italija ir jos tarpukario peripetijos?
target_head 2006-05-11 15:33:48
Visos knygos kalba apie ta pati - persekiojanti jausma, kad tavo gyvenimas taip ir neissipilde. O ar tai vyksta Italijoj, ar kunigo Jono karalystej - jokio skirtumo
Justinas 2006-05-30 06:59:59
Suskaičiau. Ilgai truko, bet malonumo gavau labai daug ir vėl įtikėjau U. Eco, nes "Vakarykštės dienos sala" man buvo taip nepatikusi, kad trūksta žodžių. Aišku, tai - ne "Fuko švytuoklė", bet knyga su stipriu kontekstu, ir, kas bent jau man smagiausia, daug žinių apie mažai šniukštinėtą Italijos laikotarpį. Jau beskaitydamas ir Wikipedia perverčiau, ir dar šio bei to pasieškojau. Imho, ši knyga artimiausia klasikiniam romanui (nežiūrint puikios idėjos su paveikslėliniu apipavidalinimu) ir turbūt pirmą kartą Eco tiek daug dėmesio skiria žmogui ir jo vidaus pasauliui.

GADIKLIAI!
Man štai kas tapo įdomu - kaip jūs manote, ar antrąją dalį rašant Eco tiesiog neužkniso tas knaisiojimasis po daiktus ir jis nusprendė tiesiog padaryti jau "tiesinį" siužetą? Nes man tai susidarė būtent toks įspūdis.

Ir dar - vertėjai reikėtų atskaityti už tai, jog gale, kur ištisai cituojama 60ųjų estrados klasika, nenurodomi dainų pavadinimai! Tai tiesiog rašoma kaip kažkokios neaiškios angliško teksto eilutės, o kad kiekviena iš jų - ištisinė epocha, taip ir nesužinai.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.