Ursula K. Le Guin „TOLIMIAUSIAS KRANTAS“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2002-07-03

cover Apie knygą: Ursula K. Le GuinTOLIMIAUSIAS KRANTAS
Leidykla: Eridanas (2002)
ISBN: 9955100265
Puslapių skaičius: 236

"Tolimiausias krantas" - trečioji fantastiškosios močiutės ciklo "Žemjūrės burtininkas" knyga. Tiesą sakant, didžioji dauguma skaitytojų šia knyga yra linkę ir užbaigti ir Žemjūrės ciklą, atkakliai vadindami jį trilogija, nors gerokai vėliau U. Le Guin dar parašė ir 4-ąją knygą "Tehanu: paskutinė Žemjūrės knyga", tačiau ji sulaukė labai nevienareikšmių, o iš macho pusės, kurie visgi yra gausesnė fantastikos skaitytojų kategorija - netgi labai neigiamų atsiliepimų. Sako, kad joje autorė iškeliavo į feminizmo lankas, nors neskaitęs to negaliu nei patvirtinti, nei paneigti. Kaip bebūtų, "Eridanas" ketvirtos knygos neleis, bet norėtųsi nepalaidoti vilties, kad pasirodys kiti U. Le Guin kūriniai, o jų yra dar ne vienas ir ne du.

... Žemjūrė pasikeitė - kažkas nutiko, ir magai, kuriems paklusdavo bangos, vėjai, medžiai, pašaukti tikraisiais vardais, ėmė prarasti savo galias. Magija tarsi traukėsi, viena po kitos apleisdama Žemjūrės salas, kol baimingos žinios pasiekė ir Roko salą, kur nuo amžių stūksojo magų mokykla. Gedas, dabar jau tapęs Aukščiausiuoju Magu ir vadinamas nebe Vanagu, o Sakalu, priverstas iškeliauti į tolimą, pavojingą ir paslaptingą kelią. Aukščiausiąjį Magą lydi Enlado valdytojo sūnus, Morredo karalystės sosto paveldėtojas Arrenas - vos įžengęs į jaunuolio amžių… Neabejotina - jiedu išsiaiškins, kas nutiko magijai ir kodėl žmonės ėmė kartoti: "na ir kas ta magija - ji vis tiek neapsaugo nuo mirties…"

Nekenčiu perpasakoti siužeto! Ypač siužeto knygų, kur jis - tik plikas skeletas… Žemjūrė - tai visada kelionė: per sušiauštas bangas, gilių požemių tamsą, per savo vidų ir baimes. Mirties baimė visada yra stipriausia - bet ką gi siūlo vietoj jos, paslaptingas burtininkas, pajudinęs pasaulio pusiausvyros lėkštes? Ar tik tai nėra dar klaikiau ir nepakeliamiau? Žemjūrė - tai ir buvimas kartu, buvimas TEN. Tik pagalvokite - jų vardai viena kalba gali reikšti "kalavijas", o kita - "uosis", bet kas galėtų pasakyti - kas iš tiesų stipresnis: lūžtanti kalavijo geležtė ar nulinkstanti, bet atsitiesianti uosio šaka?

Šedevras, kaip ir ankstesnės. Rami, protinga ir guodžianti. Tyli ir suprantanti. Niūri, bet ne beviltiška. Žemjūrė. Le Guin. Perskaityti PRIVALOMA.

Šedevras Nr.3.

Komentarai

RAGANA 2002-07-03 17:57:44
Vaikystej moke:" dirbk ir baiki", jaunystej:" pasakei "a" , sakyk ir"b"(ar "z"?)", taigi isleiskit ir 4 dali jei jau zinot apie jos egzistavima, o mes , aisku, pirksim , nes :
a)isreklamuota ,reik patikrint feministine ar ne,
b)tesinys,
c)turi 3 dalis, reik ir 4_tos,
be to, puikia diskusija galima isvystyti.
Ar irodziau , kad verta isleisti 4-aja dali?
Todelcius 2002-07-03 22:41:56
Nea.
Geriau būtų taip - knygos nugarėlėje, kur dedamas turinio aprashymas: "skandalingoji U. Le Guin knyga, kurioje su žemėmis maišoma vyriškoji homo sapiens pusė ir t.t."
Čiučiundra 2002-07-03 22:50:13
Pliamba, panašu, kad labiausiai riūkia ir neišpasakytu feminizmu "Tehanu" kaltina tie, kas tos knygos nė akyse nematė :(
Čia, aišku, leidyklos reikalas, leisti ar neleisti, tačiau 4-ojoe dalyje NIEKO BAISAUS NĖRA ir baikite čia tas isterikas apie tariamą ultra-hiper-super-pavojingąjį feminizmą, pliamba, negaliu, kaip nervas imaaaaa, stogas nes knyga tai vis dėlto gera...
Na, gal ir ne tokia, kaip "Žemjūrės burtininkas", be vis dėlto...
pro šalį ėjau 2002-07-04 11:27:29
Gerb. Ciuciundra, atmetus visus feminizmo izvekgimo ar neizvelgimo "Tehanu" niuansus, vis delto reiktu pripazhinti, kad shi knyga yra gerokai silpnesne uz trilogija. Pasishaipyt del U.Le Guin feminizmo galima, tachiau, mano supratimu, geriau jau ishleisti "Kairiaja Tamsos ranka" ar dar ka nors ish shios autores palikimo, nei "Tehanu".
Čiučiučndra 2002-07-04 16:20:42
Aš ir nesakau, kad ji geriausia. Tačiau laikyti "Tehanu" karingojo feminizmo klasika, IMHO labai ir labai perdėta.
O "Kairiąją Tamsos ranką" seniai reikėjo išleisti :)
Indraja 2003-05-03 12:25:16
O man "Tehanu" kaip tik pasirodė įdomesnė už ankstesnes. Trilogijoje labai ryškūs mito požymiai (tuo požiūriu, kad mito pabaiga gali būti žinoma kad ir nuo pradžių, o romanas paremtas jos netikėtumu). Tai, aišku, nėra blogai, bet visgi iš anksto atspėjamos atomazgos kenkia intrigai. "Tehanu" stilius pasirodė gerokai turtingesnis (nors gal čia vertimų subtilumai - pirmas skaičiau lietuviškai, šitą - rusiškai). Feminizmas: negerai, kad kai kurios mintys pateikiamos pernelyg akivaizdžiai. Idėja gerai perteikta ne tada, kai ji postuluota, suformuluota, o tada, kai išplaukia iš kūrinio visumos. Tačiau juk "Tehanu" yra ir šitas tų idėjų perteikimo aspektas, ir būtent tai šaunu. Moteriai autorė suranda naują, nenuvalkiotą vietą mitologiškos fentezi pasaulyje.
Mimi 2004-04-25 14:13:33
Pernai mama ir sesutes nuolat ji vis saugojo.Pernai buvo dar mazutis,odabar isaugo jau.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.