Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2001-06-15
Nemirtingumo idėja, artima turbūt kiekvienam žmogui, jau seniai laiko prikausčiusi fantastų dėmesį. Daugelis kūrinių stengiasi atsakyti arba į klausimą "Kaip tapti nemirtingais?", arba į "Kas bus, jeigu tampsim?.." Mano požiūriu, visada yra įdomesni ne tie, kurie spekuliuoja tapimo nemirtingais idėjom, bet sprendžia, kaip tai galėtų pakeisti žmonių visuomenę ir iš viso, ar netaptų tai visiško žmonijos išnykimo priežastimi. Gi Vytautas Norbutas (1939-1991), žymiausias lietuvių fantastikos rašytojas, "Nemirtingumo lygtyje" nagrinėja abu aspektus.
Pirmiausia pasiūloma idėja - ląstelių atnaujinimas, pasiunčiant į organizmą super mažus prietaisus, tuo įgalinant žmogaus ląstelėms pastoviai atsinaujinti, ir ši idėja grindžiama fizikos ir išgalvotų mokslų žiniomis. Tačiau didžiąją knygos dalį sudaro ne pats žmogaus "remonto" procesas, bet istorija, kaip metodo išradėjas, Ginas Laukaitis, pradžioje padaręs lemtingas klaidas spręsdamas nemirtingumo problemą, sukėlusias "sintetinių" žmonių atsiradimą, ryžtasi naująjį metodą pirmiausia išbandyti pats. Bet "sintetai" kūrėjui nenori atleisti už nevykusį kūrinį, o čia dar įsipina meilė, intrigos, netgi valdžios pasaulyje užgrobimo planai...
Pasiryžus skaityti reikia nusiteikti, kad teks susidurti su vienu ankstyvajai mokslinei fantastikai būdingu bruožu: besaikiu vartojimu fizikos - chemijos terminų, dėsnių, teorijų, išvedžiojimų. Be abejo, dabar tik šypseną sukels ir XXVI amziaus skaiciavimo masinos su perfokortomis. Bet jeigu prasibrausite pro techninį anturažą - rasite gerą, įdomų, patrauklų kūrinį, niekuo nenusileidžiantį to meto užsienietiškiems analogams. Man ypač įstrigo knygos vaizdingumas - kažkodėl viską, ir ateities peizažus, ir nuotykius mikropasaulyje įsivaizdavau labai ryškiai. Gal kiek silpnesnė (tiksliau - vienapusiškesnė) psichologinė žmogiškųjų santykių pusė, bet bendro gero įspūdžio apie knygą tai negadina ir Vytauto Norbuto talentu abejoti neleidžia.
Kokybiška lietuvių fantastikos klasika
Taciau paziurekime i parasymo metus - ir visus paminetus minusus autoriui atleisime...
Pasiklausk Justino, jis is kazkur ja buvo istraukes... As, deja, irgi sios knygeles neturiu...
Šiaip aišku, knyga įdomi, tarp elektronų pasivaikščiot - liuks, ir aš norėčiau, nors nemirtingumo problema išspręsta - man - neįtikinamai. Bet vat atleiskit už ciniškumą, herojų pokalbiai eee, asmeninėmis temomis, - ko nepamirau iš juoko:D. Na kodėl jie kalbasi kaip du 'bendravimo psichologijos' vadovėliai?:(. Nors ką ten gali žinoti apie n-tąjį amžių, gal tai pas juos visai normalu;). Ir su Arnu Ardžu jie ten nesąžiningai pasielgė - jei jau pagaminai sintetą tokį kreivą morališkai, tai juk tavo, brangusis daktarėli, kaltė, o ne jo paties, kad netikražmogis elgiasi necivilizuotai...
Apskritai man susidarė įspūdis, kad kažkas ten nukupiūruota, - kai kurie epizodai atrodo lyg be pradžios ir pabaigos; jei tai netyčia pasirodytų teisybė, būtų geras, jei kas nors imtųsi perleisti ištisą variantą:). Aha, dar kas - gal kas nors suprato, kokia ten visuomeninė santvarka?:)). Tai, aišku, nelabai svarbu, bet vis tiek smalsu.
Puiki ir nepasenusi knyga.
"Skorpiono ženklas" irgi “spūdingesnis pasirodė...