Vytautas Spečiūnas „LIETUVOS VALDOVAI (XIII-XVIII A.)“

Autorius: Gediminas Kulikauskas
Data: 2005-12-05

cover Apie knygą: Vytautas SpečiūnasLIETUVOS VALDOVAI (XIII-XVIII A.)
Leidykla: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas (2004)
Puslapių skaičius: 152

Apie kiekvieną iš šių Lietuvos valdovų ar žymesnių jų giminaičių tikriausiai būtų galima parašyti storoką knygą (na, apie kokį Dausprungą gal ne), bet šioje simpatiškoje pusplonėje knygutėje atrasime viso labo trumpas, vietomis gal ir kiek sausokas minėtų asmenų biografijas.

Tegul jūsų neapgauna ir iš pažiūros pakankamai gausus puslapių skaičius - knygelė perskaitoma per valandą, na, gal net akademinę valandą. Šriftas pakankamai didelis, o ir daugelis biografijų užima net ne pusę, o vos trečdalį (ar ir dar mažiau) puslapio.

O autorių kolektyvas tikrai įspūdingas - dar nuo "Būtovės slėpinių" nepamirštami Edvardas Gudavičius ir Alfredas Bumblauskas, žymusis Žalgirio mūšio tyrinėtojas Mečislovas Jučas, ne tik istorikams, bet ir plačiajai visuomenei žinomi Zigmantas Kiaupa, Romas Batūra, Antanas Tyla, Bronius Dundulis ir kiti.

Tuo labiau gaila, kad, kaip gana tiksliai pastebėjo vienas iš patogupirkti.lt interneto komentatorių, pasirašęs "Viestarto" slapyvardžiu: "Erudicijos kalnas pagimdė pelę". Kuklokas rezultatas (gal ne tiek apipavidalinimo, kiek turinio prasme) nulemtas pačio leidinio pobūdžio - tai, kaip skelbia leidėjai, enciklopedinis žinynas.

Tačiau, įpratus matyti kaip žinynai, žodynai (kaip, pvz., "Aidų" išleistas "Viduramžių žodynas") savo apimtimi prilygsta storokai plytai bei aiškina ir apibūdina šimtus sąvokų bei asmenybių, kiek keistoka regėti plonutę keliasdešimties Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bei Respublikos asmenybių trumpam apibūdinimui skirtą knygutę.

Likę ištikimi enciklopedinio leidinio principams - sausokam akademiniam stiliui, lakoniškumui, leidėjai ir knygos sudarytojas (Vytautas Spečiūnas) pakliuvo į spąstus: pasirinkta tema pernelyg siaura, kad minėtas lakoniškumas pasiteisintų.

Juo labiau, kad tai jau antras, gerokai papildytas leidimas (pirmasis, pavadinimu "Lietuvos didieji kunigaikščiai" buvo išleistas 2003 m.), į kurį be Lietuvos valdovų jau įtraukta ir, anot minėto sudarytojo, "...daugiau kaip 30 artimiausių jų giminaičių (vaikų, brolių, žmonų ir kitų) biografijų."

Sunku pasakyti, kas galėtų būti tokio, ganėtinai nepigaus (kainą įvairiuose knygynuose svyruoja nuo 14 iki 16 Lt.) skaitytojas. Gal studentas, moksleivis, kuriam ji tikrai pravers trumpiam skubiam svarbiausių faktų apie Lietuvos valdovus pasikartojimui, atgaivinimui prieš egzaminą?..

Ką gi konkrečiai rasime knygoje? Pirmiausia - trumpas visų Lietuvos valdovų, nuo karaliaus Mindaugo iki Stanislovo Augusto Poniatovskio biografijas, tiek, matyt, specialiai parašytas šiam leidiniui, tiek sukompiliuotas iš įvairių šaltinių.

Na, bet kuris, bent kiek artimiau su istorija "draugaujantis" žmogus didelių naujienų, skaitydamas šias biografijas neatras. Kur kas įdomiau skaityti, kad ir gerokai trumpesnius, menkiau žinomų, "pilkųjų Lietuvos istorijos" pelių - na, pvz., Kaributo, Karigailos, Vyganto, Aigustės, Karijoto, Butauto, Narimanto ir kt. gyvenimo kelių aprašymus.

Knygelės apipavidalinimas - tikrai puikus (dėkui Dainiui Paškevičiui), nepatingėta parankioti ir kiek retesnių Lietuvos valdovų atvaizdų, išradingai pateikti kitus įvairius istorinius atvaizdus (tokius kaip Mindaugo antspaudas ar Žalgirio mūšis iš 1597 m. Bielskio kronikos).

Taigi, vienareikšmiškai šį žinyną įvertinti gana sunkoka. Viena vertus - puikiai ir skoningai išleistas leidinys, kita vertus, jo turinys galėtų būti keleriopai platesnis ir, jei jau vis tiek neapsiribojama tik Lietuvos valdovais, gal vertėtų apžvelgti ir kitų žymių LDK asmenybių gyvenimus.

"Kišeninis" Lietuvos valdovų žinynas

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.