William Tenn, Bertram Chandler, Poul Anderson, Sergej Lukjanenko, Arthur C. Clarke, Winston P. Sanders, Connie Willis, Henry Slesar, Eric Brown „ŽEMĖS PAVELDĖTOJAI“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2001-02-19

cover Apie knygą: William Tenn , Bertram Chandler , Poul Anderson , Sergej Lukjanenko , Arthur C. Clarke , Winston P. Sanders , Connie Willis , Henry Slesar , Eric BrownŽEMĖS PAVELDĖTOJAI
Leidykla: Eridanas (2001)
Puslapių skaičius: 240

Sako, kad apsakymų rinkinius visada perka daug prasčiau, negu stambios literatūrinės formos kūrinius. Matyt todėl leidyklos gan retokai jais pamalonina skaitytojus. Taigi, po ilgos pertraukos, "Eridanas" tik ką vėl išleido apsakymų rinkinį, šįsyk vien tik mokslinės fantastikos. Kai kurių apsakymų autorių vardai garsūs: Poul Anderson, Arthur C. Clarke, Sergej Lukjanenko, kai kurių (pvz., Eric Brown, Bertram Chandler) - nelabai girdėti. Aišku, smalsiai nuteikia ir tai, kad trys iš jų apdovanoti Nebula ir/ar Hugo premijomis, nors datos ir senokos, bet visgi šios premijos - prestižinės.

O dabar pažaisime dėstytoją ir pateiksime trumpą apsakymų apžvalgėlę ir subjektyvius pastebėjimus apie juos iš eilės:

William Tenn "Kursas į Rytus" - gan įdomus, bent jau man - negirdėtas JAV likimo variantas, nors, manyčiau, mažai realistiškas. Vertinant 10 balų sistemoje - 7. Bertram Chandler "Narvas" - kontakto su "proto broliais" subtilybės. Nebloga idėja, tačiau užbaigus liko nuojauta, kad apsakymas rašytas beveik vien dėl paskutinio sakinio, įvertinimas - 7. Poul Anderson "Vėjų ir tamsos valdovė" vėlgi susidūrimas su kita civilizacija. Apsakymas vaizdingas, gilus, žodžiu, "Andersoniškas", ne veltui užsidirbęs Hugo ir Nebula, sakyčiau, vertas 9. Sergej Lukjanenko "Traukinys į šiltąją šalį" geras, stiprus kūrinėlis, su šio rašytojo mėgstama vaikų ir prievartos tema, tik vat pagrindinė jo idėja man liko paslaptis, todėl ir 8. Arthur C. Clarke "Žvaigždė", nors irgi apsakymas, kuriuos vadinu "dėl vieno sakinio", bet turbūt vienintelis šioje antologijoje, kuriam skirčiau 10 už įspūdį, nes visą apsakymą nors pabaigą ir gali nujausti, bet ji vis tiek kerta kaip du virbalai, sukišti į rozetę, dėl ko po to dar kartą perskaitai apsakymą, daug daugiau galvodamas, "atrajodamas" nei pirminio "prarijimo" metu. Winston P. Sanders "Sandėris" - vienintelis apsakymas su humoristiniais atšvaitais, Fausto istorijos interpretacija. Irgi 7. Connie Willis "Mirtis virš Nilo", nors ir gavęs 1995 m. "Nebula" premiją, įdomus, bet nepasakyčiau, kad kažkuo labai ypatingas, tiesiog gerai suvelta pusiau - beveik detektyvinė istorija, kurioje arba nėra lavono, arba jų labai daug, žodžiu, 8. Henry Slesar "Egzaminas", na… Gal tiesiog parašysiu "teigiamą" ir nekomentuosiu, paskaitysit - įvertinsit. Titulinio apsakymo, Eric Brown "Žemės paveldėtojų" temos yra klasikinės: laiko kelionės, tad viskas jau girdėta, tačiau iš klasikinių temų sukurtas pakankamai savarankiškas ir įdomus kūrinys, vėlgi stiprus 8.

Reziumė: neblogas rinkinukas - 8 iš 10. Aišku, jis nepaliks jūsų priploto prie grindų ir iškišusio liežuvį bei dėbsinčio erdvėje nežinia į ką, bet laiką praleisite maloniai. Klasikinė mokslinė fantastika. Turbūt tai - tiksliausias apibūdinimas.

Komentarai

Ieva 2005-10-06 13:25:04
Noriu tik pasakyti, kad "Traukinys į šiltąją šalį" nepelnytai nuvertintas. Jo eiga veža ne blogiau už patį traukinį, o pabaiga priploja vietoje. Vaikai ir prievarta - tik malonūs prieskoniai belaukiant, kol už horizonto pasirodys šiltoji šalis. Vienas iš geriausių fantastinių apsakymų, kuriuos man teko skaityti pastaruoju metu. Dar reikia pridurti, kad tai apsakymas apie pasaulio pabaigą, o jo centrinis motyvas - beviltiškumo jausmas.
Tomas 2001-05-14 15:08:45
Linai- taikliau nepasakysi:). Visiskai sutinku, man sis apsakymas irgi padare didziuli, ziauru, stipru (reikalinga pasibraukit patys) ispudi. Kad dar daugiau tokiu apsakymu.
Nesupratusi 2001-07-09 22:13:23
Taip, Traukinys paliko įspūdį. Ir Egzaminas. Ir Aptvaras (ar Narvas, nepamenu), bet visiškai nesupratau apsakymo apie Egiptą. Kažkoks intriguojantis, bet ką tuo norėta pasakyt? Ir klaidų yra - kaip nuo Luksoro galima matyti Cheopso piramidę - juk atstumas kokie 700 km, pati buvau ir nemačiau...
Haldir 2004-05-29 19:24:10
Sis eridano rinkinukas pats prasciausias is visu isleistu.
O jus dar stebites "kodel zmones ju neperka".
Nes jie prasteja su kiekvienu "numeriu".

Palyginus su rinkinukais pvz "kosmoso verpetas" [ kur yra B.B. Longyear "priese mano" ] arba "pragaistingas kreslas" [ kuriame yra D. Keyes "geles eldzernonui" ] .... pfff... sitame nera nieko gero.

Kas sita rinkiny sudare?
;( [ cia retorinis klausimas, man visiskai *x kas ji sudare ;) ]
Queen of Air & Darkness 2004-05-30 15:25:07
Jeigu tu nematai šiame rinkinyje nieko gero, tai dar nereiškia, kad jis iš tikrųjų blogas. Man ŽEMĖS PAVELDĖTOJAI labai šaunus rinkinys, visi be išimties apsakymai ir apysakos labai įdomūs, be to ne vienas pelnęs prestižines premijas. O tai irgi šį tą reiškia.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.